Определение по дело №383/2019 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 431
Дата: 12 септември 2019 г. (в сила от 20 септември 2019 г.)
Съдия: Иван Латинов Маринов
Дело: 20191400200383
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 5 септември 2019 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№………………

 

Гр.Враца 12.09.2019 година

 

В  И М Е Т О  Н А   Н А Р О Д А

 

Врачанският окръжен съд, наказателно отделение в публично съдебно заседание на дванадесети септември две хиляди и деветнадесета година в състав:                                            

                          

                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:ИВАН МАРИНОВ                           

 

при участието на секретаря Веселка Николова и прокурора Николай Лалов, като разгледа докладваното от съдия Маринов ЧНД № 383 по описа за 2019 година, за да се произнесе взе предвид следното:   

    

 

Производството е по реда на чл. 437, ал. 2 НПК и е образувано по молба от Я.З.С., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр. Враца, с искане да бъде освободен условно предсрочно от неизтърпяната част от наложеното му наказание лишаване от свобода. В молбата се навеждат доводи, че молителят е придобил право на УПО, тъй като е изтърпял изискуемата се по закон част от наложеното му наказание и с поведението си е доказал, че се е поправил. 

Към молбата са приложени писмени документи, предписани от чл. 155 и чл. 156 ЗИНЗС - становище от началника на Затвора, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата, личното затворническо досие на С..

В съдебно заседание осъдения поддържа молбата си с изложените в нея доводи и прави искане да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание.

С.М. – инспектор "Режимна дейност" в затвора Враца, упълномощен от Началника на Затвора Враца изразява становище, че предложението е основателно и следва да бъде уважено изцяло. Представя актуална справка за изтърпяното до момента наказание.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП Враца дава становище за основателност на молбата, поради наличие на предпоставките за УПО.

Врачански окръжен съд след като се запозна с молбата на осъдения, с приложените към нея писмени доказателства и като съобрази становищата на страните, намира същата за основателна по следните съображения:

С протоколно определение № 57/12.12.2016 год., постановено по НОХД № 329/2016 год. и имащо значение на влязла в сила присъда, ОС Видин е осъдил Я.З.С. на 4 години "лишаване от свобода", при първоначален „Строг“ режим на изтърпяване, за извършено от него престъпление по чл. 199, ал. 1 т. 4 НК.

Осъденият е постъпил в Затвора Враца за изтърпяване на наложеното му наказание на 27.12.2016 г., като до момента фактически е изтърпял 2 години 8 месеца и 15 дни. От предварителен арест му се зачитат 3 месеца и 18 дни, а от работа - 9 месеца и 5 дни или общо изтърпяно до момента наказание е в размер на 3 години 9 месеца и 8 дни.

Остатъка към  настоящия момент е 2 месеца и 22 дни.

При тези данни е видно, че осъдения С. фактически е изтърпял повече от 2/3 от определеното му наказание, каквото е изискването на разпоредбата на чл. 70, ал. 1, т. 2 НК.

Приложените към делото доклад за оценка на риска от рецидив и вреди и индивидуален план за изпълнение на присъдата на осъдения сочат, че същия се поправя и превъзпитава.

При първоначално изготвената оценка е установен висок риск от рецидив - 108 т. В профила на криминогенни нужди с дефицитните стойности са били зоните криминално минало - осъждан многократно; отношение към правонарушението - не приема отговорността за действията си. Само отчасти осъзнава факторите довели до криминалното поведение; жилищно устройване - дома се намира в район, населен с лица от криминалния контингент; управление на финансите - липсва професионална квалификация; начин на живот и обкръжение - интегриран в криминална среда; умение за мислене - не разпознава проблемите си, не мисли за последствията. Среща затруднения при формиране на алтернативни и законосъобразни решения и действия.

Рискът от сериозни вреди за обществото е бил определен като висок, за лишените от свобода като среден, а за персонала - нисък.

Затова и целите в плана са били насочени към разпознаване на проблемите и формирането на реалистични цели в живота; осъзнаване на причините, довели до правонарушението; да приеме отговорността за собственото си поведение; приучаване към социално приемливи порядки и начин на живот в и извън затвора; трудова заетост; създаване на умения за мислене.

В условията на контролирана среда, по време на изтърпяване на наказанието и в следствие на интензивно провежданото корекционно въздействие над осъденото лице, в него се наблюдава положителна промяна в цялостното му поведение.

На 23.10.2018г. той е бил преместен от Затвора гр. Враца, в ЗОЗТ „Бойчиновци“.

Според ИСДВР, за престоя си до момента, осъденият спазва установените правила. Не е употребявал физическа сила при попадане в конфликтни ситуации. Не декларира дискриминационни нагласи спрямо различните лишени от свобода. Поддържа контакти с по- широк кръг от хора. Подобрени са възможностите за по-реално и правдоподобно възприемане на действителността, в следствие на което се наблюдава и по целесъобразен живот в затвора. От 19.11.2018 година полага доброволен труд на основание чл. 80 ал .1 от ЗИНЗС като хигиенист, а със заповед № 3/23.01.2019 г е назначен като „Чистач-администрация“ на половин щат. Към служителите се отнася с необходимото уважение. Поведението му съответства на изискванията, не се замесва в субкултурни дейности и оказва съдействие на администрацията.

Включва в общопенитенциарни дейности. Участва в мероприятията за осмисляне на свободното време. Не е наказван.

Със заповед № 199/21.12.2017 г.на Началника на Затвора -Враца режимът му е заменен от "строг“ на „общ“. Награждаван е за добро поведение, съдействие на администрацията на затвора и съвестно изпълнение на поставените задачи със № 94/03.04.2017 г., Заповед № 424/15.12.2017 г., Заповед № 301/27.09.2018 г., а със заповед № 17/11.03.2019 г. е бил награден и с „Писмена похвала“ за участие в организираните спортни мероприятия и турнири.

ИСДВР е категоричен, че през изминалите години в затвора историята на трудовата заетост на осъдения е стабилна, което е предпоставка и за реализацията му на пазара на труда след освобождаването му.

Лишеният от свобода приема плана на присъдата и полага усилия да следва набелязаните цели. Изпълнява договорените дейности. Често сам инициира срещи, насочени към оказване на подкрепа за справяне с житейски проблеми.

С. е осъзнал, че има проблеми и е наясно с необходимостта сам да вземе мерки и да се справи с тях. Поставя си реалистични цели - краткосрочни и изпълними, повишена е мотивацията му за откъсване от миналото и съхраняване на позитивните връзки и контакти. Поставените задачи са свързани със създаване на социално приемливи норми на поведение, поддържане на редовна връзка със семейството, успешна реализация на пазара на труда, постигната чрез спазване на трудовата дисциплина и изпълнение на поставените задачи. Толерантен е към останалите лишени от свобода. Умее да контролира емоционалните си състояния. Проявява последователност и настойчивост за промяна.

Изложеното несъмнено сочи, че е налице промяна в поведението на С. в положителна посока, което е индикатор за неговото поправяне и превъзпитание. От представените документи от затвора Враца - становище от началника на Затвора, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата, личното затворническо досие на осъдения, се установява положителна насока в превъзпитателната и поправителна социална работа с лишения от свобода. Посочва се награди на осъдения, получени по време на изтърпяване на наказанието му, отбелязва се, че той не е наказван. Спазвал е реда и дисциплината, запазил е позитивно отношение към режимните мероприятия, което е показател за високата му мотивация да преосмисли и коригира поведението си.

Наличието на двете материално правни предпоставки, визирани в разпоредбата на чл. 70, ал. 1 НК – фактическо изтърпяване на повече от 2/3 от наложеното му наказание и демонстрацията на доказателства за поправянето и превъзпитанието на осъдения, обуславят освобождаването му условно предсрочно от неизтърпяната част от наказанието от 2 месеца и 22 дни.

Съобразно разпоредбата на чл. 70, ал. 6 НК на С. следва да се определи изпитателен срок в размера на остатъка от неизтърпяната част от наказанието, а именно 2 месеца и 22 дни.

При  горните съображения и на основание чл. 440 НПК, Врачански окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСВОБОЖДАВА УСЛОВНО ПРЕДСРОЧНО от изтърпяване на неизтърпяната част от наказание 4 години "лишаване от свобода" по отношение на Я.З.С., роден на *** ***, наложено му по НОХД № 329/2016 год. на ОС Видин, с остатък 2 месеца и 22 дни.

ОПРЕДЕЛЯ на основание чл. 70, ал. 6 НК на Я.С. изпитателен срок в размер на 2 месеца и 22 дни.

Определението подлежи на обжалване и протестиране в 7-дневен срок от днес пред САС, като същото подлежи на незабавно изпълнение след изтичане срока на обжалване, освен ако са подадени частен протест или жалба, които не са в интерес  на осъдения.

След влизане в сила на определението, препис от същото да се изпрати на Затвора Враца и РС Лом за отметка в бюлетина на осъдения.

 

 

                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: