Решение по дело №75/2019 на Окръжен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 18 юни 2020 г. (в сила от 27 октомври 2020 г.)
Съдия: Светослава Борисова Костова Господинова
Дело: 20192200900075
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 13 юни 2019 г.

Съдържание на акта

         Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е      27

 

     гр. С.,  18.06.2020г.

 

                               В     ИМЕТО   НА     НАРОДА

 

С.СКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, гражданска колегия в открито заседание проведено на двадесет и първи май през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                             ОКРЪЖЕН  СЪДИЯ :  СВЕТОСЛАВА  КОСТОВА

 

при секретаря Ивайла Куманова и с участие на прокурора ……………… като разгледа докладваното т.д. № 75 по описа на СлОС за 2019г., за да се произнесе съобрази следното:

 

Предявена е искова молба от Й.  И.К.  срещу „Гаранционен фонд”, в която се твърди, че неизвестен водач на неизвестно МПС, нарушавайки правилата да движене по пътищата  напуска местопроизшествие, с което реализира ПТП. В резултат на това, тежко е пострадал ищецът Й.И.К.. По повод инцидента е било образувано досъдебно производство № 67/2018 г. по описа на Районно управление на МВР – Нова Загора, като същото е спряно поради неразкриване на извършителя на престъплението. Твърди се, че след злополуката пострадалия К. е прегледан в Спешна медицинска помощ в гр.Нова Загора и по късно транспортиран до МБАЛ”д-р Иван Селимински” – С., където е приет по Отделение по ортопедия и травматология. Оплаква се от силни болки в лявата подбедрица, невъзможност за движение на левия крак и силни болки в десния крак. След извършването на изследвания и преглед било установено наличието разкъсно-контузна рана около 3,5 см. по латералната повърхност на лява подбедрица, наличие на хематом и екскориации на ляво бедро  и подбедрица. След проведени консултации със специалисти ищецът е подготвен за оперативно лечение.

На 22.01.2018 г. под местна анестезия,  на ищеца е поставена ботушна гипсова лонгента, а на 23.01.2018 г. под спинална анестезия е осъществена кръвна репозиция за метална остеосинтеза. При операцията е извършена открита репозиция на фрактурните фрагменти и са фиксирани със 7 К-игли на табията и една на фибулата. Кракът е поставен на Браунова шина.

На 01.02.2018 г. Й.К. е бил изписан, а по късно отново е приет в отделението по ОТО на МБАЛ”д-р Иван Селимиски” - С.. Настъпили са усложнения свързани с влошаване на кръвоснабдяването на крайника. При извършените прегледи е установено, че е налице тотална некроза на предната група мускули по цялата дължина.

 На 06.02.2018 г. под спинална анестезия  е извършена ампутация на подбедрицата.

 На 19.02.2018 г. след проведеното терапевтично следоперативно лечение, ищецът е изписан с препоръки за продължаване на медикоментозното лечение.

На 27.03.2018 г. Й.К. е прегледан от ТЕЛК за освидетелстване и са му определени 81 % трайно намалена работоспособност, поради общо заболяване. На 24.04.2018г. ищецът отново е приет в отделението по ортопедия и травматология на МБАЛ „д-р Иван Селимински” за оформяне на ампутационен чукан и некрозите,   както и за лекуване на възпалителен процес развил се на мястото на ампутацията. Предприето е оперативно лечение, като е извършена некректомия. На 01.05.2018 г. Й.К. е изписан с продължаваща терапия.

За проведените диагностични процедури и лечение  е заплатил сумата 657,62 лв. ,от които сумата 306 лв. за лекарства и превързочни материали, сумата в размер на 58 лв. потребителска такса; сумата 105,60 лв. за лекарства и превързочни материали;  сумата  73,90 лв. лекарства и консумативи;  сумата 59.50 лв. за лекарства и консумативи; сумата в размер на 23 лв. лекарства и превързочни материали и 31,62 лв. медикаменти. Твърди се, че в резултат на пътния инцидент ищецът е получил сериозни увреждания, които са променили изцяло начина му на живот. Предизвикано е неочаквано увреждане на здравето, болки и страдания. След ампутацията на крака,  ищецът не може да се предвижда самостоятелно и значително е ограничил социалните си контакти, поради болката, дискомфорта и страданията, които изпитва. Вследствие получените увреждания ищецът се нуждае от постоянните грижи на друг човек. Към настоящия момент, ищецът К. се оплаква от продължаваща болка и дискомфорт, променил е изцяло своето ежедневие, зависим е от полаганите за него грижи от страна на роднини и съпругата му. Настъпили са съществени промени в емоционалното му състояние, станал е силно раздразнителен, нервен, неспокоен, избягва да излиза от дома си и е станал тревожен. Всички неприятни емоции, болката и спомените за случилото, въздействали отрицателно върху ищеца. Към    настоящия момент страданията продължавали, като все още ищецът се нуждае от адекватни рехабилитационни процедури.

Иска от съда, да постанови решение, с което осъди „Гаранционен фонд” да заплати на ищеца обезщетение в размер на 100 х.лв. болки и страдания в резултат на причинените му телесни увреждания, както и законната лихва, върху претендираната главница. Претендира се заплащане на обезщетение от разходи за лечение и диагностика и законната лихва при забава от датата на депозиране на исковата молба пред съда до окончателното изплащане.

Депозиран е отговор на исковата молба от „Гаранционен фонд”, в която се оспорва изцяло исковата претенция по основание и размер Оспорва се причинната връзка между вредите на ищеца и ПТП. Твърди се, че спрямо ищеца не е налице фактическия състав на непозволеното увреждане. Оспорва се механизма на възникналото ПТП, прави се възражение за съпричиняване на вредоносния резултат от страна на ищеца в размер на минимум 80%. Оспорва се претенцията за заплащане на неимуществени вреди в размер на 100 000лв. като прекомерно завишена. Оспорва се изцяло претенцията за заплащане на лихви. Изразява се становище по доказателствените искания на ищеца.

Депозирана е допълнителна искова молба,  в която е заявено, че за закупуване на протеза  и други медицински цели ищецът е заплатил сума в размер на 1946.00 лв. като е направено искане за изменение на цената на иска за претърпени неимуществени вреди, чрез неговото увеличение за сумата от 1946 лв., съответно на 2 603,62 лв. представляващи разходи за лечение и диагностика, както за закупуване на лекарства и медицински изделия. Изразено е оспорване по всички наведени възражения от ответната страна. Представени са писмени доказателства  фактури – 3 бр.

Ответникът „Гаранционен фонд” в законоустановения срок е депозирал допълнителен отговор, в който се поддържат първоначално наведените възражения, доразвити с допълнителни доводи.

В с.з. ищецът се представлява от процесуален представител, който поддържа изцяло исковите претенции и моли за пълното им уважаване. Представя подробни писмени бележки.

В с.з. ответникът се представлява от процесуален представител по пълномощие, който оспорва основателността на исковите претенции.

 

От фактическа страна се установява следното :

 

На 21.01.2018г. в района на с.Езеро, общ. Нова Загора, неизвест водач на неизвестно МПС, нарушавайки правилата за движене по пътищата, удря пешеходеца Й.И.К. и напуска местопроизшествието, с което реализира ПТП.В резултат на това, тежко е пострадал ищецът Й.И.К..

По повод инцидента е било образувано досъдебно производство № 67/2018 г. по описа на Районно управление на МВР – Нова Загора, като същото е спряно поради неразкриване на извършителя на престъплението. Въпреки проведените следствени действия, неизвестното МПС и неговият водач не са установени.

Съгласно приетата по делото съдебна – автотехническа експертиза, се установява, следния механизъм на ПТП, а именно : неизвестният автомобил се е движил с посока от с.Полско Пъдарево към центъра на с.Езеро, със скорост на движение около 40 км.ч., в тъмната част на денонощието, като пред стопански двор се е движил пешеходецът К. със спокоен ход. Към момента на удара, пострадалият се е ударил с предна дясна част на бронята на автомобила и е паднал назад, като е прегазен през краката с десните гуми. В о.с.з. на 21.05.2020г. вещото лице уточнява, че ударът е настъпил между челна дясна част на неизвестния автомобил и дясната странична повърхност на тялото на пострадалия, като при този удар пешеходеца е изтласкан напред и надясно, а автомобилът е продължил движението си напред и наляво.

Съгласно експертното заключение по назначената САТЕ, при управление от водача на неизвестния автомобил със скорост около 40 км/ч е съществувала техническа възможност за спиране преди мястото на удара, спрямо момента на осветяване на челния фронт на светлините. Уточнява в с.з., че при движение на лекия автомобил при дълги светлини, осветеността е около 150 метра, а при къси  – 75 метра, като опасната зона за спиране на автомобила при движението му със скорост от 40 км/ч е около 40-45 м., т.е. водачът на неизвестния автомобил е могъл да възприеме пострадалия и при движение на къси светлини и при своевременно задействане на спирачната уредба, да предотврати настъпването на ПТП.

В настоящия случай, виновният водач след удара, не е спрял и е напуснал местопроизшествието, с което е нарушил задълженията си вменени му със закон.

При разпита на св. Д.К.К. се установява, че към момента на процесното ПТП времето е било лошо, валяло, било е тъмно, зимно време. Ищецът е бил във видимо нетрезво състояние, говорел несвързано, без видими наранявания, легнал на осемвата линия на пътното платно, целия във вода и кал. Транспортиран е от органите на МВР в патрулиращ автомобил.

След злополуката пострадалия К. е прегледан в Спешна медицинска помощ в гр.Нова Загора и по късно транспортиран до МБАЛ ”д-р Иван Селимински” – С., където е приет по Отделение по ортопедия и травматология. Оплаквал се от силни болки в лявата подбедрица, невъзможност за движение на левия крак и силни болки в десния крак. След извършването на изследвания и преглед било установено наличието разкъсно-контузна рана около 3,5 см. по латералната повърхност на лява подбедрица, наличие на хематом и екскориации на ляво бедро  и подбедрица. След проведени консултации със специалисти ищецът бил подготвен за оперативно лечение.

На 22.01.2018 г. под местна анестезия,  на ищеца е поставена ботушна гипсова лонгента, а на 23.01.2018 г. под спинална анестезия е осъществена кръвна репозиция за метална остеосинтеза. При операцията е извършена открита репозиция на фрактурните фрагменти и са фиксирани със 7 К-игли на табията и една на фибулата. Кракът е поставен на Браунова шина.

На 01.02.2018 г. Й.К. е бил изписан, а по - късно отново е приет в отделението по ОТО на МБАЛ”д-р Иван Селимиски” - С.. Настъпили са усложнения свързани с влошаване на кръвоснабдяването на крайника. При извършените прегледи е установено, че е налице тотална некроза на предната група мускули по цялата дължина.

 На 06.02.2018г. под спинална анестезия е извършена ампутация на подбедрицата.

 На 19.02.2018г. след проведеното терапевтично следоперативно лечение, ищецът е изписан с препоръки за продължаване на медикоментозното лечение.

На 27.03.2018г. Й.К. е прегледан от ТЕЛК за освидетелстване и са му определени 81 % трайно намалена работоспособност, поради общо заболяване.

На 24.04.2018г. ищецът отново е приет в отделението по ортопедия и травматология на МБАЛ „д-р Иван Селимински” за оформяне на ампутационен чукан и некрозите,  както и за лекуване на възпалителен процес развил се на мястото на ампутацията. Предприето е оперативно лечение, като е извършена некректомия.

На 01.05.2018 г. Й.К. е изписан с продължаваща терапия.

Според приетата по делото СМЕ, при инцидента, ищецът е получил следните травматични увреждания :

-       Контузия на главата в тилната областвременно разстройство на здравето, неопасно за живота;;

-       Контузия и хематом на лявото бедро – временно разстройство на здравето, неопасно за живота;

-       Контузия на дясната подбедрица с кръвонасядане на същата – временно разстройство на здравето, неопасно за живота;

-       Конквасация /премазване/ на лявата подбедрица между коляното и глезена, с фрактура на костите на подбедрицата в дисталната им част, с последваща ампутация на лявата подбедрица, като ампутационната линия преминава през средната част на горната трета на крайника – осакатяване /загуба/ на ляв долен крайник;.

Според вещото лице в резултат на настъпилата конквасация, малката пищялна кост е пенетрирала кожата, като през образувалата се 3.5 см. Рана е излязла проксималната част на същата – открита фрактура на фибулата. Има и полифрагментно счупване на голямата пищялна кост в дисталната й част.

В заключението си вещото лице е категорично, че е налице пряка и непосредствена причинно – следствена връзка между получените от ищеца К. травматични увреждания и процесното ПТП, станало на 21.01.2018г.

На 27.03.2018г. ищецът Й.К. е прегледан от ТЕЛК като са му определени 81% трайно намалена работоспособност, поради общо заболяване.

Съгласно заключението на назначената и неоспорена по делото СПЕ, в резултат на преживяният пътен инцидент и последиците от него, изразяващи се в множество манипулации, ампутация на крака – липса на самостоятелност, зависимост, болков синдром и др., са провокирани при ищецът К. емоционални нарушения  повешина тревожност, раздразнителност, лабилност и депресивна реакция. Силно затруднена е адаптацията му новите условия на живот и невъзможността му да се придвижва с патерици. Според експерта произшествието, настъпило на 21.01.2018г. и последиците от него, са се отразили върху психиката на ищеца като стресогенен фактор, променящ ежедневието му и цялостния начин на живот. Според експерта към настоящия момент при ищеца се наблюдават емоционална лабилност, повишена личностнова тревожност, множество вегатитивни симптоми /проблеми в съня, главоболие, постоянен болков синдром/, проява на по – бърза и по – лесна раздразнителност, преминаваща в агресивна готовност. Пострадалият е затворен, конфликтен, с налична постоянна вътрешна напрегнатост и безпокойство, изолиращ се, изпитващ дискомфорт, физическа непълноценност, агресивност и конфликтност. Налице са суицидни мисли, изразяващи се в намерение за самоубийство.

От свидетелските показания на П.К., съпруга на пострадалия, която е била придружител на ищеца по време на болничния му престой, се установява, че ищецът К., непосредствено след инцидента бил в тежко състояние – имал силни болки в областта на травмите, крещял и викал от болката. В лечебното заведение ищеца не могъл да става и да се обслужва сам, ползвал е подлога, като св. Котова е обтривала тялото му с влажни кърпи. Сочи, че въпреки лечението, Й.К. продължава да се оплаква от болки в областта на травмите и към настоящия момент и се налага да пие обезболяващи. След изписването от болницата ищецът не могъл да се къпе и да се обслужва сам. Свидетелката установява, че катастрофата се е отразила много зле психически на ищеца, който станал напрегнат, затворен и нервен.

Св. Стоянова при разпита сочи че след пътния инцидент ищецът е бил на легло и не можел да стъпва на крака си, плачел и се оплаквал от болки в крайника. След като му ампутирали подбедрицата, ищецът споделял че се срамува и не иска да излиза пред хората. Към настоящия момент К. не се срещал с приятели, често се ядосвал, плачел, не искал да празнува, както преди, споделя че „не му се живее“. Разпитаният свидетел А.Й.С.споделя, че видял непосредствено след инцидента ищецът в болничното заведение. На моменти губил съзнание от болка, гледал блуждаещо и плачел. След инцидента ищецът е изнервен, смее се без причина, често плаче и се срамува, че е останал без единия си крак.

 

Горната фактическа обстановка съдът прие за безспорно установена след съвкупен анализ на събрания по делото доказателствен материал, ценен както поотделно, така и в своята съвкупност. Съдът даде вяра на разпитаните по делото незаинтересовани свидетели и кредитира изцяло изготвените компетентни и мотивирани експертни заключения.

 

Установеното от фактическа страна мотивира следните изводи от правно естество :

 

Правна квалификация на претендираните права чл.558, ал.5 и ал.1 вр. с чл.497 ал.1 т.2 от КЗ и чл.86 от ЗЗД.

        Съгласно чл. 557 от КЗ гаранционния фонд изплаща обезщетения по задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите за имуществени и неимуществени вреди, вследствие на смърт или телесни увреждания, когато ПТП е настъпило на територията на република България и е причинено от неидентифицирано моторно превозно средство. Тази отговорност на Фонда е гаранционно – обезпечителна, като целта на законодателя е всяко увредено лице в резултат на виновно причинено от водач МПС пътнотранспортно произшествие, да получи справедливо обезщетение, което да бъде равностоен еквивалент на всички претърпени щети.

За да възникне отговорността на Гаранционен фонд за изплащане на обезщетение вследствие на причинени от ПТП вреди, следва да са налице кумулативно следните предпоставки : пътнотранспортно произшествие, настъпило на територията на РБългария и причинено от неидентифицирано моторно превозно средство, противоправност на деянието, вреди и причинно – следствена връзка между деянието и вредите.

Събраните по делото доказателства еднозначно навеждат на извода, че са налице всички изискуеми от закона предпоставки за ангажиране обезпечителната отговорност на Гаранционен фонд. За процесното ПТП не е установен и идентифициран виновен водач, тъй като същия е напуснал пътно – транспортното произшествие. Не са установени и спирачни следи на място, които да показват предприето аварийно спиране на водача на лекия автомобил, което означава, че същия въобще не е реагирал на движещия се със спокоен ход пешеходец, въпреки, че е имал обективната възможност да възприеме пешеходеца съгласно видимостта на къси или дълги светлини и да предотврати удара. Поведението на водача на лекия автомобил е било виновно, нарушавайки разпоредбите на ЗДвП изискващи съобразяване на допустимата скорост с видимостта на пътя при зимни условия в тъмната част на денонощието, както и липсата на оказана помощ на пострадалия.

Установено е категорично, че е налице пряка и непосредствена причинно – следствена връзка между получените от ищеца К. травматични увреждания и процесното ПТП, станало на 21.01.2018г.

Съгласно продължителността и интензитета на претърпените от ищеца болки и страдания, вещото лице е категорично, че същите са били с най – силен характер веднага след травмата и няколко дни след нея, въпреки имобилизацията и фиксацията с Киршнерови игли. Периодът на влошаване на кръвоснабдяването на следващия ден и отмиране на меките тъкани на подбедрицата, също е бил съпроводен със силни болки и страдания. Според вещото лице д-р Т. операцията по ампутацията на долния крайник е неболезнена, тъй като се извършва под обща анестизия, но след като същата отзвучи, са налице болки с интензивен характер за около 10 дни. Болезнен е бил за пострадалия и периода, през който са извършвани превръзки, като след фасциотомиите и на ампутационния чукан, те са извършвани ежедневно в началото, след това през ден в болницата и през няколко дни – след изписване от болнично заведение. По време на хоспитализацията за оформяне на ампутационния чукан, също се наблюдават при К. значителни по своя характер болки и страдания. Според вещото лице при ищеца са налице болки и към настоящия момент в областта на оперативния чукан, като ръбецът на чукана е по – груб, недобре оформен и би могло да има болки при носенето на протезата, а бедрената мускулатура е отслабена с около 4 см.

Освен физическите болки, съдът следва да прецени и психологическите травми, установени от СПЕ - безпокойство, дискомфорт, физическа непълноценност, агресивност и конфликтност, както и наличните суицидни мисли, изразяващи се в намерение за самоубийство.

Предвид изложеното, съобразявайки и необратимите последици – загуба на долен крайник и съпътстващите интензивни болки и страдания, както и съдебната практика в подобни случаи, съдът намира за справедливо обезщетение в размер на 90 000 лева. Следва обаче съдът да приеме вина за съпричиняване на вредоносния резултат от страна на ищеца. Действително по делото не е представен протокол за алкохолна проба, но във фиша изготвен при приема в Спешна медицинска помощ - С., е вписано че пациента е употребил голямо количество алкохол. В тази насока категорично сочат и показанията на св. Д. К.. Приетото количества алкохол от ищеца категорично е замъглило преценката му за реалната опасност на пътя, поставяйки го в невъзможност сам са съобрази ситуацията и конкретната опасност. Не могат да бъдат изведени данни и за цялостното му поведение и движение по пътната лента, но категорично под алкохолното опиянение ищецът е бил в невъзможност да предпази сам себе си. Предвид това, съдът приема съпричиняване на вредоносния резултат в размер на 50 % и следва да рецудира определеното обезщетение до размер от 45 000 лева. Исковата претенция следва да бъде уважена до този размер, а до пълния претендиран от 200 000 отхвърлена като неоснователна и недоказана.

Частично основателна до размер от 2 417.62 лева се явява претенцията за присъждане на обезщетение за претърпените имуществени вреди в размер на  2 603.62 лева. Вещото лице посочва като нереална сумата от 306 лева по фактура  № 1014/04.05.2018г., предвид това, че към момента на изписване ищецът не е имал нужда от такива големи количества медикаменти и превързочни материали. Като реално заплатена следва да се приеме сумата от 120 лева по тази фактура.

Съгласно чл.558, ал.5 от КЗ и прилагайки изискванията на чл.380 от КЗ, според който лицето, което желае да получи застрахователно обезщетение е длъжно да отправи към застрахователя писмена застрахователна претенция, ищецът е депозирал пред Гаранционен фонд молба на 22.01.2018г. в резултат на което е образувана щета № 19-210059/24.01.2019г. по която ищецът е получил отказ за изплащане на обезщетение на неимуществени вреди с писмо от 31.01.2019г. Считано от тази дата е дължима и законната лихва за забава върху присъдените обезщетения.

Ищецът е претендирал присъждане на деловодни разноски за адвокатски хонорар по реда на чл. 38 от ЗА. Същия следва да бъде присъден на процесуалния представител, съобразно уважената част от исковите претенции, в размер на 1952 лева, плюс ДДС.

Ответникът Гаранционен фон дължи държавна такса върху уважения размер на претенциите – 1 896.68 лева, както и сумата в размер на 515 лева – възнаграждения на вещи лица.

Мотивиран от гореизложеното, настоящия съдебен състав на С.ски окръжен съд

 

Р  Е  Ш  И

 

 

ОСЪЖДА ГАРАНЦИОНЕН ФОНД с адрес гр.София, ул.“Граф Игнатиев“ № 2, ет.4 ДА ЗАПЛАТИ на Й.И.К. с ЕГН ********** с адрес *** сумата в размер на 45 000 лева, представляваща обезщетение за претърпените неимуществени вреди – болки и страдания, вследствие на вредите получени при ПТП на 21.01.2018г. в района на с. Езеро, общ. Нова Загора, ведно със законната лихва, считано от 31.01.2019г. до окончателното изплащане.

ОТХВЪРЛЯ исковата претенция до пълния претендиран размер от 200 000 лева, като неоснователна и недоказана.

 

ОСЪЖДА ГАРАНЦИОНЕН ФОНД с адрес гр.София, ул.“Граф Игнатиев“ № 2, ет.4 ДА ЗАПЛАТИ на Й.И.К. с ЕГН ********** с адрес *** сумата в размер на 2 417.62 лева представляваща обезщетение за претърпените неимуществени вреди – болки и страдания, вследствие на вредите получени при ПТП на 21.01.2018г. в района на с. Езеро, общ. Нова Загора, ведно със законната лихва, считано от 31.01.2019г до окончателното изплащане.

ОТХВЪРЛЯ исковата претенция до пълния претендиран размер от 2 603.62 лева, като неоснователна и недоказана.

 

ОСЪЖДА ГАРАНЦИОНЕН ФОНД с адрес гр.София, ул.“Граф Игнатиев“ № 2, ет.4 ДА ЗАПЛАТИ на адв. Р.М., адвокат при Адвокатска колегия - София, с личен номер от единния адвокатски регистър при Висшия адвокатски съвет № ********** и адрес на дейност гр.София, ул.“цар Асен“ № 1, ет.4, сумата в размер на 1952 лева, плюс ДДС.

 

 

ОСЪЖДА ГАРАНЦИОНЕН ФОНД с адрес гр.София, ул.“Граф Игнатиев“ № 2, ет.4 да заплати по сметка на СлОС държавна такса в размер на 1 896.68 лева, както и сумата в размер на 515 лева – възнаграждения на вещи лица.

 

Решението може да бъде обжалвано в двуседмичен срок, считано от съобщаването му на страните, пред Апелативен съд – Бургас.

 

 

 

 

                             ОКРЪЖЕН СЪДИЯ :