Решение по дело №542/2018 на Районен съд - Ихтиман

Номер на акта: 86
Дата: 16 май 2019 г. (в сила от 19 ноември 2019 г.)
Съдия: Радослава Маринова Йорданова
Дело: 20181840100542
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 1 юни 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Ихтиман, 16.05.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ИХТИМАНСКИ РАЙОНЕН СЪД, І-и състав, в публично заседание на втори май през две хиляди и деветнадесета  година в състав:

 

                                                                   председател:    РАДОСЛАВА ЙОРДАНОВА

 

            при секретаря Маргарита Минчева, като разгледа докладваното от съдията гр. д. № 542 по описа за 2018 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Р.Х.Ч. *** с адрес на призоваване с. Черньово, обл. Софийска е сезирал съда с обективно съединени искове срещу ЗКПУ „Земя“ ЕИК 83208426, с. Черньово – в ликвидация, за обявяване на уволнението му за незаконно, за възстановяване на предишната работа, за заплащане на обезщетение по чл. 225 КТ, както и за заплащане на обезщетение за неизползвани отпуски и добавки за храна и облекло.

В исковата молба се твърди, че ищецът е работел като охранител в кооперацията от 02.10.2017 г.. Трудовият договор бил срочен – до 02.04.2018г. След изтичане на уговорения срок той продължил да упражнява трудовата си функция и на 11.04.2018 г. му била връчена заповед № 001/02.04.2018 г. за прекратяване на трудовия договор поради изтичане на уговорения срок. Счита, че заповедта е незаконосъобразна, тъй като трудовият му договор от срочен се е превърнал в договор за неопределено време. Освен това оспорва представителната власт на Борис Петков, който е подписал заповедта за прекратяване на трудовото правоотношение. Иска се отмяна на уволнението, възстановяване на заеманата преди уволнението работа и присъждане на обезщетение по чл. 225 КТ за периода от 02.04.2018 г. до 02.06.2018 г., за времето, през което ищецът е останал без работа поради незаконното си уволнение. В условията на евентуалност се претендира изплащане на обезщетение за неизползван отпуск, неполучени добавки за храна и облекло.

В срока по чл. 131 ГПК ответникът, представя писмен отговор, в който оспорва иска. Твърди, че заповедта за прекратяване на трудовото правоотношение е връчена на ищеца на 04.04.2018 г. в пощенската станция в с Черньово. Твърди се, че Борис Петков е ликвидатор на кооперацията, поради което и има право да прекратяван трудови правоотношения

Съдът, като обсъди доводите на страните и събраните писмени и гласни доказателства, по отделно и в тяхната съвкупност и съобразно с чл. 12 и чл. 235, ал. 2  ГПК, приема за установена следната фактическа обстановка:

Страните не спорят, а и от представения по делото трудов договор № 004/02.10.2017 г. се установява, че ищецът е работел по трудово правоотношение по при ответника на длъжност „охранител“. Договорът е бил сключен за срок от шест месеца.

По делото е представена Заповед № 001/02.04.2018 г., издадена от Борис Петков за прекратяване на трудовия договор между кооперацията и Р.Ч...

Заповедта за прекратяване на договора е изпратена чрез Български пощи на 03.04.2018 г. и е получена от Р.Ч., видно от приложената обратна разписка на 04.04.2018 г.

Съгласно заключението на първоначалната и повторната съдебно-почеркова експертиза Ч. лично е  получил обратната разписка, като съдът няма основание да не се довери на експертните заключения.

По делото не е представено личното трудово досие на ищеца, като от разпита на св.  М.А., който е бивш председател на кооперацията и на С.П., която е била счетоводител на същата, не е установено местонахождението на документацията на ЗКПУ „Земя“ Според св. П.Ч. е работел 6 месеца в кооперацията.

От заключението на допуснатата съдебно счетоводна експертиза, която съдът кредитира изцяло, се установява, че размерът на обезщетението по чл. 225, ал. 1 КТ за претендирания период от 02.04.2018 г. до 02.06.2018 г. възлиза на 1044,29 лева, а обезщетението по чл. 224 КТ - на 255,00 лева. Според вещото лице обезщетението за неизползван платен годишен отпуск е било начислено при прекратяване на трудовия договор и е било изплатено с пощенски запис от 03.04.2018 г.

По делото е представена разписка от 01.06.2018 г., съгласно която на фургона на кооперацията е залепено уведомление по чл. 47 ГПК, като връчителят е отбелязал, че това действие е извършено в присъствието на пазача Р.Ч..

С оглед установеното от фактическа страна, съдът достигна до следните правни изводи:

Тежестта за доказване в производството по установяване на незаконността на уволнение лежи върху ответника, тъй като правото на уволнение е субективно преобразуващо право на работодателя и твърдението на работника или служителя, че уволнението е незаконно се основава на неговото упражняване.

В случая работодателят е прекратил трудовото правоотношение между с работника си на основание чл. 323, ал. 1, т. 3 КТ поради изтичане на уговорения срок. Това е основание, което е приложимо само при срочните трудови договори, като с изтичане на уговорения срок настъпва и прекратяването на трудовоправната връзка. Издадената заповед от работодателя за прекратяване на трудовия договор обективира вече настъпилите предпоставки по чл. 325, ал. 1, т. 3 КТ за това.

За да може срочният трудов договор да се превърне в безсрочен по чл. 69 КТ е необходимо да бъде установено наличието на сключен валиден трудов договор за определено срок, срокът да е изтекъл, работникът или служителят да е продължил да работи след изтичането на уговорения срок пет или повече работни дни, работодателят да не е направил писмено възражение срещу продължаването на работника или служителя да работи, за длъжността да има обособена щатна бройка и тя да е свободна. Ако тези предпоставки са налице, законът презумира превръщането на срочния трудов договор в безсрочен.

В случая от събраните по делото доказателства според съда не се установи сключеният  с ищеца трудов договор да се е преобразувал в безсрочен. От една страна се събраха доказателства, че Ч. е бил надлежно уведомен за прекратяването на трудовото правоотношение – макар и заповедта на работодателя няма за последица прекратяването му, по същество получаването й има прекратително действие по отношение действието на презумпцията за превръщане на срочния трудов договор в безсрочен. От друга страна, по делото не са събрани категорични доказателства за това, че Ч. е продължил да изпълнява трудовите си функции след получаване на заповедта за прекратяване на трудовия договор. В този смисъл  присъствието на Ч. при фургона на 01.06.2018 г., когато е било залепено уведомлението по чл. 47 ГПК не може да удостовери изпълняването на каквито и да е трудови задължения, така че да се установи съществуването на трудовоправна връзка с  кооперацията.

От извършената справка в Търговския регистър Борис Петков, който е подписал заповедта за прекратяване на трудовото правоотношение, е вписан като ликвидатор на кооперацията, т.е. той е имал представителна власт съобразно чл. 43, ал. 1 от Закона за кооперациите.

Ето защо съдът приема, че предявеният иск за признаването на уволнението на Р.Ч. му за незаконно и неговата отмяна е неоснователен.

С оглед акцесорния характер на иска по чл. 344, ал. 1, т. 2 КТ, уважаването му е обусловено от уважаването на иска за признаване на уволнението за незаконно и неговата отмяна. След като съдът приема, че главният иск е неоснователен, неоснователен се явява и обективно съединения с него иск за възстановяване на предишната работа.

Разпоредбата на чл. 225, ал. 1 КТ предвижда, че при незаконно уволнение работникът или служителят има право на обезщетение от работодателя в размер на брутното му трудово възнаграждение за времето, през което е останал без работа поради това уволнение, но за не повече от 6 месеца, т.е. и тук, за да е налице основание за изплащане на подобно обезщетение следва да бъде уважен главния иск, с който уволнението бъде признато за незаконно.

След като съдът прие, че прекратяването на трудовото правоотношение между страните е извършено при спазване на закона, то претенцията на ищеца по чл. 344, ал. 1, т. 3 КТ за заплащане на обезщетение по чл. 225 КТ следва да бъде отхвърлена като неоснователна.

По евентуалната претенция на ищеца

В условията на евентуалност ищецът претендира заплащане на обезщетение по чл. 224, ал. 1 КТ. От заключението на приетата съдебно-счетоводна експертиза се установи, че обезщетение на неизползван платен годишен отпуск е било начислено при прекратяване на трудовото правоотношение и е било изплатено с пощенски запис от 03.04.2018 г., т.е. искът е изцяло неоснователен. По делото няма данни за дължимост на каквито и да е добавки за храна и облекло, тъй като такива не са уговорени в трудовия договор..

Относно разноските: С оглед изхода на делото и предвид обстоятелството, че  съобразно разпоредбата на чл. 83, ал. 1, т. 1 ГПК и чл. 359 КТ ищецът е освободен от заплащане на държавни такси и разноски във връзка с делото, то заплащането на държавна такса и разноски по производството не следва да бъдат присъждани.

Ответникът е направил искане за разноски, включващи изплатено адвокатско възнаграждение в размер на 510 лева и депозити за експертизи. В случая всички възнаграждения на вещите лица са изплатени от бюджета на съда, поради което и същите не следва да бъдат присъждани в полза на ответника. По отношение на претенцията за адвокатското възнаграждение, видно представения договор за правна защита и съдействие /л. 28/ е било уговорено адвокатско възнаграждение в размер на 510 лева. В договора обаче е посочено, че от това възнаграждение е изплатена сумата от 30 лева. Съобразно разрешенията дадени в т. 1 от ТР 6/2012 г. на ОСГТК на ВКС съдебни разноски за адвокатско възнаграждение се присъждат, когато страната е заплатила възнаграждението. Това означава, че на ищеца следва да се възложи единствено сумата от 30 лева, за която има доказателства, че е платена за процесуалното представителство по делото.

Воден от гореизложеното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТХВЪРЛЯ  предявените от Р.Х.Ч. *** против ЗКПУ „Земя“ ЕИК 83208426, с. Черньово – в ликвидация обективно съединени искове за признаване на уволнението му със Заповед № 001/02.04.2018 г. за незаконно и неговата отмяна, за възстановяване на заеманата преди уволнението работа и за заплащане обезщетение по чл. 225, ал. 1 КТ за периода 02.04.2018 г. – 02.06.2018 г., както и евентуалния иск за заплащане на обезщетение по чл. 224, ал. 1 КТ за неизползван платен годишен отпуск КАТО НЕОСНОВАТЕЛНИ.

ОСЪЖДА Р.Х.Ч. *** ДА ЗАПЛАТИ на ЗКПУ „Земя“ ЕИК 83208426, с. Черньово – в ликвидация сумата от 30,00 /тридесет/ лева, представляващи сторени разноски в производството.

           

            РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред СОС в двуседмичен срок, считано от 16.05.2019 г., на която дата е съобщено на страните, че решението ще бъде обявено.

 

Районен съдия: 

                                                                                                          /Р. Йорданова/