Определение по дело №1022/2018 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 208
Дата: 21 януари 2019 г.
Съдия: Цветанка Трендафилова Вълчева
Дело: 20185220101022
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 15 март 2018 г.

Съдържание на акта

О   П   Р   Е   Д   Е   Л   Е   Н   И   Е 

 

           гр.Пазарджик, 21.01.2019 год.

 

 

ПАЗАРДЖИШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, гражданска колегия, в закрито заседание на двадесет и първи януари през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                            РАЙОНЕН СЪДИЯ: ЦВЕТАНКА ВЪЛЧЕВА

 

като изслуша докладваното от съдия Вълчева гр. дело №1022 по описа на съда за 2018 год. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е по реда на чл.127 ал.3 от СК.

С насрещната искова молба, приета за разглеждане в производството по делото, ищецът по нея и ответник по първоначалния иск П.Г.Г. – баща на малолетната Н. П. Г. , с ЕГН ********** е направил искане за определяне на привременни мерки относно грижата за детето, като се определи малолетната му дъщеря да живее при него до влизане в сила на съдебното решение по делото.

Ответната страна по искането – ищцата по първоначалния иск и ответник по насрещната искова молба и майка на детето оспорва същото.

Съдът, след анализ на събраните по делото писмени и гласни доказателства, имащи отношение за произнасяне по привременните мерки, намира искането за процесуално допустимо. По същество приема, че искането за привременни мерки, заявено от бащата и ищец по насрещния иск, е основателно, по следните съображения:

От събраните по делото писмени и гласни доказателства се установява, че с постигната и одобрена съдебна спогодба от 15.03.2016г. по гр. дело №2011/2015г. по описа на Районен съд-Пазарджик, родителските права относно роденото от съвместното съжителство дете Н. П. Г.  са предоставени на майката Д.А.Ц.. Определено е местоживеенето на детето при майката в с.В. . На бащата П.Г.Г. е определен режим на лични отношения с детето, съгласно който бащата има право да взима детето от адреса по местоживеенето му в с.В.  и да го връща там - всяка първа и трета седмица от месеца с преспиване, от петък от 17.00ч. до неделя до 10.00 ч., един месец през лятото когато майката не е в платен годишен отпуск или по споразумение с майката през останалото време, както и през втората половина от зимната и пролетната учебни ваканции. През четните години бащата има право да взима детето за рождения му ден и по време на Коледните празници, а през нечетните години бащата има право да взима детето за именния му ден и по време на Новогодишните празници.

Установява се, а и не е спорно между страните, че след влизането в сила на съдебната спогодба, майката и ищца по първоначалния иск се е установила да живее и работи в Германия, като се завръща в страната два пъти в годината за по около месец, съответно по време на Коледните и Новогодишните празници и през лятото. През останалото време детето живее в с.В. , в дома на бабата по майчина линия, заедно с нея и със съжителя на бабата. Те реално полагат непосредствените и ежедневни грижи за малолетната Н.  , в това число я водят на училище в гр.Пазарджик. Бабата и съжителят й са подпомагани финансово от майката на детето –  Д.Ц., която ежемесечно им изпраща немалка парична сума от 350-400 евро.

При изслушването й в съдебно заседание по реда на чл.15 ал.1 от ЗЗДетето, малолетната Н. П. Г.  заяви, че при баба й и дядо В. се чувства скучно, няма с кой да си играе. Когато е вкъщи гледа детски и си играе на телефона. Заяви, че при тате се чувства по-добре, по-спокойна е и иска занапред да живее при него. Там си има детска стая, има много деца, ходят на разходка и й купуват всичко. За нея се грижат баща й кака С.  /жената, с която баща й живее на съпружески начала и от която има родени две други деца – момиче на 6 години и момче на 2 години и половина/.

Съдът приема, че въпреки, че ищцата е добра и грижовна майка, която се интересува за развитието на детето си, то тя се е отдалечила, с пребиваването си извън страната и реално отсъства от живота на дъщеря си, от нейните ежедневни грижи, проблеми и радости през по-голямата част от годината /поне 10 месеца/. В хода на производството по делото, а и в съдебно заседание, майката не изяви воля, желание или намерение да се завърне в страната в скоро време, нито да вземе дъщеря си при себе си в Германия, за да полага непосредствените грижи за нейното отглеждане,  възпитание и образование.

В същото време бащата на детето – П.Г. е в страната – същият живее с новото си семейство – жена и две деца в с.Б.  . По делото се събраха данни, че ответникът е добър баща, загрижен за живота и здравето на дъщеря си. Когато тя е при него той й отделя нужното внимание през свободното си време. Детето е в близки и сърдечни отношения както с баща си, така и с жената, с която той живее на семейни начала. Бащата е обезпечен материално и финансово. Реализира добри месечни доходи. Разполага с жилище, в което материално-битовите условия за живот са много добри, видно от приетия по делото социален доклад на ДСП-Панагюрище.  

Установява се от изготвения, приет по делото и неоспорен Социален доклад на ДСП-Панагюрище, че бащата притежава родителски капацитет, за да се грижи за отглеждането и възпитанието на малолетната си дъщеря Н.  .

Бащата е категоричен в желанието си и готовността си да полага грижи за дъщеря си.

С оглед на гореизложеното, съдът намира, че ще следва да се определят привременни мерки относно грижата и местоживеенето /съгласно разпоредбата на чл.127 ал.3 от СК/ на роденото от съвместното съжителство между родителите Д.А.Ц. и П.Г.Г. малолетно дете Н. П. Г. , като същите се предоставят на бащата - П.Г.Г., до влизане в сила на съдебното решение по настоящето дело.

Бащата е млад, жизнен и работоспособен  мъж, обезпечен изцяло в материално отношение. Същият разполага с подкрепата на своите близки и роднини. Бащата желае да се грижи за детето си. Съдът счита, че за малолетната Н.   е най-добре да е близо до баща си /след като майка и трайно отсъства от страната/ и да получава неговите грижи, подкрепа и обич. Въпреки, че данните по делото са, че ищцата е много добра и грижовна майка, то през последните години непосредствените грижи по отглеждането, възпитанието и образованието на детето през по-голямата част от годината, са поети не от нея, а от бабата по майчина линия. На този етап и предвид на това, че другият родител – бащата има готовността, възможността и необходимия родителски капацитет да се грижи за дъщеря си, то никакви обстоятелства не налагат това да прави бабата по майчина линия и съответно тя да бъде предпочетена пред родителя – бащата.  

Предвид на гореизложеното, ще следва да се уважи искането на ответника по първоначалния иск и ищец по насрещната искова молба и баща на детето, като привременните мерки относно грижата за детето ще следва да се предоставят на него. Детето ще следва да живее при баща си до влизане в сила на съдебното решение по настоящето дело.

          На основание чл.127 ал.3 от СК, определението не подлежи на обжалване, но може да бъде изменяно от съда.

          По изложените съображения и на основание чл.127 ал.3 от СК, Пазарджишкият Районен съд

                             

О   П   Р   Е   Д   Е   Л   И:

 

ОПРЕДЕЛЯ ПРИВРЕМЕННИ МЕРКИ по гр. дело №1022/2018 год. по описа на Пазарджишкия районен съд ОТНОСНО роденото от съвместното съжителство на Д.А.Ц., с ЕГН ********** и П.Г.Г., с ЕГН ********** малолетно дете, както следва: малолетната Н. П. Г. , с ЕГН **********, родена на *** год. да живее при баща си П.Г.Г., с ЕГН **********, с адрес: *** и бащата да се грижи за нея, до влизане в сила на съдебното решение по делото.

          На основание чл.127 ал.3 от СК, определението не подлежи на обжалване, но може да бъде изменяно от съда.

                                                           

РАЙОНЕН СЪДИЯ: