Решение по дело №589/2019 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 11
Дата: 3 февруари 2020 г.
Съдия: Христо Иванов Крачолов
Дело: 20195000600589
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 29 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш  Е  Н  И  Е

 

№ 11

 

гр. Пловдив, 03 февруари 2020 г.

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

         ПЛОВДИВСКИ АПЕЛАТИВЕН СЪД, първи наказателен състав, на шестнадесети януари две хиляди и двадесета година, в открито съдебно заседание в състав:

 

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: ХРИСТО  КРАЧОЛОВ

                                                                  ЧЛЕНОВЕ: ИВАН  РАНЧЕВ

                                                                                      ВЕСЕЛИН ГАНЕВ

                                                                  

с участието на секретаря НИНА СТОЯНОВА и в присъствието на прокурора СВЕТЛОЗАР ЛАЗАРОВ, като разгледа докладваното от съдия ХРИСТО КРАЧОЛОВ, въззивно наказателно общ характер дело № 589 по описа за 2019 година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производство по реда на гл. 21 НПК.

 

  С присъда № 45/11. 11. 2019 г. по НОХД № 279/2019 г. С. окръжен съд е ПРИЗНАЛ подсъдимия А.П.Н.,  със снета самоличност, за ВИНОВЕН в това, че считано от неустановена дата от началото на м. март 2018 г. до 23.03.2018 г., в град Ст. З., държал археологически обекти, а именно – един брой монета, бронз, Т., И. Г., на стойност 100 лв.; един брой монета, бронз, А. ІІІ В., на стойност 15 лв. и един брой монета, бронз, М. І, Д., на стойност 20 лв., всичко на обща стойност 135 лв.,  които не са идентифицирани и регистрирани по съответния ред – чл. 97 ал. 3 от Закон за културното наследство и Наредба Н - 3/03.12.2009 г. за реда за извършване на идентификация и за водене на регистъра на движими културни ценности, поради което и на основание чл. 278, ал. 6 вр. чл. 55, ал. 1, т. 2, б.“б“  вр. чл. 55, ал. 3 вр. чл. 36, ал. 1 НК го е ОСЪДИЛ на ПРОБАЦИЯ, включваща пробационни мерки по чл. 42а, ал. 2, т. 1 и т. 2 НК, всяка за срок от ЕДНА ГОДИНА – задължителна регистрация по настоящ адрес с периодичност от два пъти седмично и задължителни периодични срещи с пробационен служител. 

 

         Съдът се е произнесъл по веществените доказателства и направените по делото разноски.

 

Недоволен от така постановената присъда са останали подс. А.Н., който чрез защитника си обжалва същата с искане да бъде отменена и той да бъде признат за невинен и оправдан.

Като алтернативна позиция се поддържа становище за намаляване размера на наложеното наказание, предвид ниската степен на обществена опасност на конкретното деяние.

 

Прокурорът даде заключение, че жалбата е неоснователна.

 

Пловдивският апелативен съд, след като се запозна със събраните по делото доказателства, преценени поотделно и в тяхната съвкупност и във връзка с направените оплаквания в жалбата, намира и приема за установено следното:

 

ЖАЛБАТА Е ЧАСТИЧНО ОСНОВАТЕЛНА.

 

За да постанови атакуваната присъда, С. окръжен съд е приел за безспорно установено от фактическа страна, че подс. А.Н. е роден на *** ***. През периода от 1974 г. до 1993 г. работил като електромеханик към летището в гр. С. З.. След това се пенсионирал. Понастоящем живее в гр. С. З.. Не е осъждан.

В мотивите към атакувания съдебен акт е посочено, че след като се пенсионирал, подсъдимият започнал да проявява интерес към старинни предмети. През 2007 г. – 2008 г. работил като продавач-консултант в антикварен магазин в С., държан от св. М. С.. Последният продължавал да поддържа връзка с подс. А.Н., от когото купувал антикварни предмети, както и монети от ХІХ и ХХ век. Наред с това подс. А.Н. е дарител на движими културни ценности, които предоставял на Регионален исторически музей (РИМ) – С. З..

Според С. окръжен съд в началото на месец март 2018 г. подс. А.Н., по неустановен по делото начин, се снабдил с пет броя старинни монети. Около 17.03.2018 г. дал една от тези монети – бронз, Т., И. Г. – на св. Д. К., за да я почисти.

На 23.03.2018 г. на подсъдимия е извършен обиск (л.23 ДП). В него са намерени и иззети:

 

1. старинна монета, от едната страна с изображение на човешки лик, с надпис, който не се чете, с диаметър около 2,7 см, намерена в левия джоб на панталона му;

 

2. предмет, наподобяващ старинна монета, с диаметър около 1,7 см, поставена в найлонов плик, намерена в левия джоб на панталона му;

 

3. старинна монета с диаметър около 1,7 см, също намерена в левия джоб на панталона на подсъдимия;

 

4. предмет, наподобяващ старинна монета, с диаметър 1 см, намерена в кутийка в куфара на подсъдимия.

 

Първостепенният съд е приел, че след като подсъдимият бил задържан за срок от 24 часа, но преди да бъде отведен в помещенията за задържане, между него и св. К. В. – оперативен работник в Сектор „Противодействие на криминалната престъпност“ при ОД на МВР – С. З., е проведен разговор относно това дали притежава и други такива монети. Подсъдимият доверил, че дал една старинна монета за почистване на приятеля си Д. К.. По телефона подсъдимият се обадил на св. Д. К. и му казал да донесе в сградата на ОД на МВР – С. З. дадената му за почистване монета, след което разговорът с последния бил продължен от св. К. В., който обяснил на Д. К. къде да се яви в сградата на ОД на МВР – С. З. с монетата.

Свидетелят занесъл монетата, като за предоставянето й бил съставен протокол за доброволно предаване от 23.03.2018 г. (л.38 ДП), в който предаденият предмет е описан, като старинна монета с неправилна кръгла форма, тъмна на цвят, от едната страна с релеф на човешка глава.

 

От заключението на назначената в хода на досъдебното производство Археологическа експертиза (л.59 ДП), изготвено от вещите лица д-р М. М., ас. М. К., Р. А.-Т. и Р. К. се установява, че намерените в  подс. А.Н. и иззети с протокол за обиск от 23.03.2018 г. предмети представляват:

-обект 1 – съвременен фалшификат на антична монета на К., който няма качества на движима културна ценност;

-обект 2 – бронзова монета,  А. ІІІ В., датираща от 4 в. при Хр., отговаряща на изискванията за движима културна ценност по Закона за културното наследство и на критериите за национално богатство, която е на стойност 15 лв. (предмет на експертно заключение № 2);

-обект 3 – бронзова монета, М. І, Д., датираща от 235 - 238 г., отговаряща на изискванията за движима културна ценност по Закона за културното наследство и на критериите за национално богатство, която е на стойност 35 лв., (предмет на експертно заключение № 3), като във внесения обвинителен акт е посочено, че стойността на тази монета е 20 лв.;

-обект 4 – монета, бронз неясна, която няма качества на движима културна ценност.

 

Монетата, дадена от подс. А.Н. за почистване на св. Д. К. и предадена от последния с протокол за доброволно предаване от 23.03.2018 г. (л.38 ДП), предмет на експертно заключение № 1, представлява бронзова монета, Т., император Г., датираща от 198 - 202 г., отговаряща на изискванията за движима културна ценност по Закона за културното наследство и на критериите за национално богатство, която е на стойност 100 лева.

В съдебно заседание вещите лица изрично са пояснили, че оценените от тях три монети, имащи качеството на движима културна ценност, освен пазарна, имат и историческа стойност, която, особено ако се знае  къде е открита монетата, е възможно да е много по-голяма.

 

Видно от съдържащото се удостоверение № 591/17.12.2018 г., издадено от Директора на Регионалния исторически музей – С. З.   /л.57 ДП/, бронзовата монета, Т., И. Г.; бронзовата монета, А. ІІІ В. и бронзовата монета, М. І, Д.  (описани в експертни заключения 1 – 3),  представляват  археологически обекти от минали епохи, съгласно чл.146 от Закона за културното наследство, които не са били регистрирани и идентифицирани в  РИМ – С. З..

 

Основната защитна версия на подс. А.Н. е свързана с твърдението му, че не е държал бронзовата монета, Т., император Г., датираща от 198 - 202 г., понеже същата е била предадена от св. Д. К.. Този довод е обсъден внимателно в мотивите към атакувания съдебен акт. Обсновано първостепенният съд е приел, че подсъдимият не отрича, че именно той е посочил св. Д. К. като лице, на когото е дал монетата за почистване. Това обстоятелство кореспондира с показанията на посочения свидетел. При това е напълно правилен изводът, че макар и чрез другиго, именно подсъдимият упражнявал фактическа власт върху тази монета, респ. държал.

 

Пред настоящата инстанция се поддържа довод за наличието на грешка в предмета на престъплението по чл.14 НК. С основание не са възприети с доверие думите на подс. А.Н., според които до почистването й, не е знаел какво представлява бронзовата монета, Т., император Г., защото тя „беше едно топче с пръст“. Тази монета, както и другите две – предмет на деянието, имал по наследство. Намерил я през 1981 г. в една ламаринена кутия, заедно с други монети.

Както правилно е посочено в мотивите към присъдата, подсъдимият от дълги години проявявал интерес към старинни предмети, вкл. монети.  Това очевидно изисква опит и знания при разпознаването и датировката им. Този извод се подкрепя и от обстоятелството, че не е пристъпил сам към почистването на монетата, а потърсил помощта на св. Д. К., именно защото бил най-добрият в почистване на монети. С основание съдът се е отнесъл резервирано към думите на св. Д. К. по време на съдебното следствие когато е заявил, че  и след  почистването на монетата, разбрал единствено  как тя е по-стара, а не от ХІХ или ХХ. Нещо съвсем различно е посочил  в показанията си по време на досъдебното производство (л.97 ДП), приобщени на основание чл.281, ал.5 вр. с ал.1, т.1 НПК и кредитирани от съда. Тогава свидетелят е бил категоричен, че подс. А.Н. му дал старинна римска монета Гета, с молба да я почисти и след това да му я върне.

Процесуално коректно С. окръжен съд е изключил от доказателствената съвкупност думите на св. К. В., според които след проведения разговор между него и подсъдимия, последният доверил, че монетите, намерени у него са предназначени за продажба на св. М. С.. От една страна подсъдимият не е потвърдил в обясненията си тази част от разговора си със свидетеля. В случая става въпрос за информация, получена след като подс. А.Н. е задържан по ЗМВР, под формата на извън процесуални обяснения, преди да придобие качеството на обвиняем и да му бъде разяснено правото на адвокатска защита,  т.е. чрез способ, различен от разпит на обвиняем или иначе казано, получена чрез заобикаляне на строго лимитираните в процесуалния кодекс правила за събиране на доказателства.

 

Описаната по-горе фактическа обстановка е приета за безспорно установена след внимателен и задълбочен анализ на събраните по делото доказателства. Съдът е изложил подробни и убедителни съображения относно това, кои от гласните доказателства възприема с доварие и кои не. Правилно е посочено, че фактическата обстановка по делото е изяснена въз основа частично от обясненията на подс. А.Н. (л.65 гърба НОХД), показанията на св. Д. К. (л.69 гърба НОХД, вкл. и тези, депозирани по време на досъдебното производство в посочената по-горе част), св. М. С. (л.70 НОХД). В същата насока са и събраните по делото писмени доказателства: протокол за обиск и изземване (л.23 ДП), протокол за доброволно предаване (л.38 ДП), удостоверение (л.57 ДП), удостоверение (л.58 ДП), протокол (л.59 ДП), експертни заключения (л.61 и сл.), протокол за оглед на веществени доказателства (л.67 ДП), фотоалбум (л.68 ДП), справка за съдимост (л.71 ДП), приемо-предавателен протокол (л.74 ДП), справка за събимост (л.26 НОХД), писмо и списък (л. 59 и сл. НОХД), писмо (л.75 и сл. НОХД) и приложените веществени доказателства.

 

По време на съдебното следствие, от показанията на св. Д. К. и св. М. С. е изяснено по категоричен начин обстоятелството, че именно от началото на месец март до намесата на органите на реда – на 23.03.2018 г. подс. А.Н. е държал инкриминираните археологически обекти.  С основание не е възприета с доверие защитната му версия, според която същите са придобити по наследство. И св. Д. К., и св. М. С. са споделили, че именно някъде в началото на март подс. А. Н. е започнал да проявава активност именно по отношение предлагането на монетите. Впрочем, не е без значение обстоятелството, че по същото време е дал за почистване монетата на св. Д. К.. Фактът, че монетата се е нуждаела от почистване и е имала пръст по нея опровергава твърдението му, че въпросните монети са намерени на село в кутия респ. са придобити от него по наследство.

Обстоятелството досежно времето на придобиване на монетите е от значение за преценка на реда, по който те е следвало да бъдат идентифицирани и регистрирани, предвид бланкетния характер на нормата на чл. 278 ал.6 НК, която препраща за някои от елементите на престъплението към правни норми от други нормативни актове /Р-355-2014 І н.о./.

Предвид на установения по делото период на държане от началото на м. март до 23.03.2018 г., то напълно законосъобразно първостепенният съд е преценил, че в случая е приложима процедурата, регламентирана в чл. 97 ал.3 ЗКН и Наредба Н-3/03.12.2009 г. за реда за извършване на идентификация и за водене на регистър на движими културни ценности.

В мотивите към присъдата първоинстанционният съд е извършил подробен анализ на всички норми, регламентиращи археологически обекти, културните ценности и тяхната идентификация и регистрация. Текстът на чл.278, ал.6 НК посочва като форма на изпълнително деяние държането. То се изразява в упражняване на фактическа власт върху предмета на престъплението, без да е от значение начинът и основанието за придобиване на тази фактическата власт.

По този състав предмет на престъплението са археологически обекти. В дефинитивната норма на чл.146, ал.3 ЗКН е визирано, че това са всички движими и недвижими материални следи от човешка дейност от минали епохи, намиращи се или открити в земните пластове, на тяхната повърхност, на сушата и под вода, за които основни източници на информация са теренните проучвания. Движимите археологически обекти имат статут на културни ценности с категория национално богатство до установяването им като такива. Законодателят е извел съдържанието на понятието „археологически обект“ от материалната характеристика на вещта и нейната връзка с човешка дейност от минали епохи, без да ограничава по задължителен начин способа за откриването й. Поради това, липсата на данни за това как са били открити конкретните археологически обекти,  както в случая,  кога,  къде и от кого са били проведени теренните проучвания, не може да бъде основание съответните обекти да бъдат преценяни по различен начин и да им се откаже характеристиката на „археологически обекти“, след като принципно се придобиват в резултат на дейности, свързани с проучване на земната повърхност, нейното нарушаване или под вода.

Законът за културното наследство установява отделна уредба за археологическите обекти, извън общата уредба за културните ценности въобще и в частност за движимите културни ценности. По силата на чл. 2 ал. 3 ЗКН, културните ценности могат да бъдат публична и частна собственост.  Според чл.2а  ал.1 ЗКН, културните ценности, които са археологически обекти по смисъла на чл.146, ал.1 ЗКН, произхождащи от територията и акваторията на Б., са публична държавна собственост.

Разпоредбата на чл.4, ал.1 от Наредба Н - 3/03.12.2009 г. за реда за извършване на идентификация и за водене на регистъра на движими културни ценности предвижда идентификация на движимите вещи, определими като културна ценност. В ал.2 на същия текст е посочено, че на задължителна идентификация подлежат тези движими вещи по ал.1, които са държавна или общинска собственост. Съгласно ал.3 на цитираната норма пък, на задължителна идентификация подлежат движимите вещи по ал.1 - движими археологически обекти или движими археологически паметници на културата, върху които физически или юридически лица са установили фактическа власт до влизане в сила на ЗКН.

Напълно законосъобразно С. окръжен съд е преценил, че  възможността, дадена в чл.97, ал.3 ЗКН, за идентификация и регистрация от страна на физически и юридически лица на вещи, които могат да се определят като културни ценности, съществува за общата категория културни ценности, но не и за археологическите обекти като тяхна подкатегория. Прегледът на предвидената уредба за последните  установява, че тъй като след влизане на ЗКН в сила те са публична държавна собственост, идентификацията и регистрацията за тях са задължителни. И ако не са идентифицирани и регистрирани по реда, предвиден за физическите и юридическите лица, сдобили се с тях преди влизане на ЗКН в сила, следва да бъдат предадени на държавата, чиято собственост са.

Въззивната инстанция намира разсъжденията в мотивите на първостепенния съдебен акт по отношение приложимостта на §5 и §6 от ПЗРЗКН при обсъждане тезата на подсъдимия за придобиване на процесните монети по наследство за правилни.

Предметът на престъпление в случая са монети. Според чл.5, т.2 от Наредбата, не подлежат на идентификация по реда на този акт археологически обекти - монети и монетовидни предмети, върху които физически или юридически лица са установили фактическа власт до влизането в сила на ЗКН.   Има се предвид, че това става не по Наредба № Н-3, а по друг ред.  Този друг ред е указан в § 6, ал.1 от преходните и заключителни разпоредби на ЗКН, съгласно която разпоредба, лицата,  които до влизането в сила на закона, са установили фактическа власт върху движими археологически обекти - монети и монетовидни предмети, са длъжни в едногодишен срок от влизането му в сила да поискат тяхната идентификация и регистрация. Те, съгласно ал. 2, се извършват от нумизматичните дружества, вписани в регистър на министъра на културата и получили удостоверение за това.

От цитираното по-горе удостоверение от директора на Регионалния исторически музей – С. З.  се установи, че  държаните от подсъдимия монети, представляват  археологически обекти, не са били регистрирани и идентифицирани в  РИМ – С. З. като движима културна ценност. Самият подсъдим и не твърди да е искал от нумизматични дружества по § 6, ал.2 ЗКН, идентификация и регистрация на монетите,  отсъствието на каквато също е безспорно.

Предвид несъстоятелността на защитната версия на подсъдимия е очевидно, че редът за идентификация и регистрация е именно този, установен от първостепенния съд в присъдата. Както правилно е посочено в мотивите към нея, при липса на идентификация и регистрация, археологическите обекти – монети, винаги са публична държавна собственост, чието държане представлява престъпление. В хипотезата на чл. 278 ал.6 НК, държането на археологическите обекти е неправомерно през цялото време, докато вещта е във владение на дееца и това е така още от момента, в който е установена фактическата власт върху вещите, представляващи културни ценности. С факта на установяване на фактическа власт върху тях, когато са налице и останалите признаци на състава по чл. 278 ал.6 НК, деянието съставлява престъпление по посочения текст /Р-132-2019 ІІІ н.о., Р-200-2017 ІІІ н.о./.

 

При така установената фактическа обстановка, законосъобразно е преценено, че подс. А.Н.,  е осъществил от обективна и субективна страна съставомерните признаци на деянието, визирано в чл. 278, ал. 6 НК, понеже от неустановена дата в началото на м. март 2018 г. до 23.03.2018 г., в град С. З., държал археологически обекти, а именно – един брой монета, бронз, Т., И. Г., на стойност 100 лв.; един брой монета, бронз, А. ІІІ В., на стойност 15 лв. и един брой монета, бронз, М. І, Д., на стойност 20 лв., всичко на обща стойност 135 лв.,  които не са идентифицирани и регистрирани по съответния ред – чл. 97 ал. 3 от Закон за културното наследство и Наредба Н - 3/03.12.2009 г. за реда за извършване на идентификация и за водене на регистъра на движими културни ценности.

От субективна страна престъплението е извършено с пряк умисъл. Подсъдимият е съзнавал общественоопасния характер на деянието, предвиждал е настъпването на общственоопасните последици и е искал това.

 

Не може да бъде споделен основният довод на защитата за наличе на основания за приложение на чл. 9 ал.2 НК, предвид ниската стойност на предмета на престъпление. Това възражение също подробно е било обсъдено от Старозагорския окръжен съд и е даден ясен и убедителен отговор защо то не може да бъде възприето. Наред с това е необходимо да се посочи, че за съставомерността на деянието по чл. 278 ал.6 НК е без значение каква е стойността на археологическите обекти, която не е определящ елемент за класификацията им, като част от културното наследство на страната. Последното ясно се извежда от легалното определение по чл. 2 ал.1 ЗКН, според което културните ценности са носители на историчесската памет, националната идентичност и имат научна или културна стойност /Р-220-2018 ІІІ н.о./.

 

Основателен е доводът на защитата, поддържан като алтернативно становище за това, че наказанието се явява несъразмерно тежко. Напълно правилно първоинстанционният съд е преценил, че в случая и най-лекото, предвидено в закона наказание, ще се окаже несъразмерно тежко и са налице многобройни смекчаващи отговорността обстоятелства. Като смекчаващи с основание са преценени средната  към невисока степен на обществена опасност на деянието, сравнена с тази на престъпления от същия вид, от една страна с оглед неголямата стойност на държаните монети, представляващи археологически обекти, от друга страна предвид факта, че е извършено умишлено, както и с оглед на  това, че броят на монетите е минимално възможният, за държане на които, когато не са идентифицирани и регистрирани по съответния ред, законът предвижда горепосоченото наказание. Не може да бъде игнорирано обстоятелството, че подс. А.Н. е с ниска степен на  обществена опасност, предвид чистото му съдебно минало. Съдействал е за разкриване на обективната истина, признавайки къде е местонахождението на третата, при това най-ценната, от държаните от него монети, представляващи археологически обекти. Навършил е 65 години и е пенсионер. Освен това е и дарил на РИМ – С. З. движими културни ценности. Липсват отегчаващи отговорността обстоятелства.

 

С оглед на всичко изложено справедливо е приложена хипотезата на чл.55, ал.1, т.2, б.“б“ НК, като първостепенният съд е заменил предвиденото в закона наказание лишаване от свобода, на което не е предвиден най-нисък предел, с пробация.

Пловдивският апелативен съд счита, че определените пробационни мерки по чл.42а, ал.2, т.1 и т.2 НК, всяка за срок от една година – задължителна регистрация по настоящ адрес с периодичност от два пъти седмично и задължителни периодични срещи с пробационен служител е справедливо да бъдат намалени до техния минимален срок, предвид всички изложени по-горе смекчаващи отговорността обстоятелства.

С. окръжен съд е положил необходимите усилия и е изискал справка от Регионалния исторически музей в гр. С. З.. Видно от приложения списък към писмо изх. № 362/22.10.2019 г. /л.59 НОХД/, подсъдимият е дарил на музея в основен фонд „Средновековна археология“ 120 бр. движими културни ценности и 1 бр. в основен фонд „Нумизматика“.

Очевидно броят на дарените предмети затвърждава изводът за ниската степен на обществена опасност на дееца и не може да не бъде съпоставено с броя на археологическите обекти, предмет на престъплението. Не може да не бъде отчетен и сравнително краткият срок на държането им.  

 Ето защо Пловдивският апелативен съд счита, че целите на наказанието, визирани в чл. 36 НК, могат да бъдат постигнати и с продължителност на наложените пробационни мерки за по-кратък срок, а именно от ШЕСТ МЕСЕЦА за всяка една от тях, в какъвто смисъл следва да се измени и присъдата.

По отношение приложението на чл. 55 ал.3 НК и не налагането на наказанието конфискация, предвидено в чл. 278 ал.6 изр.2 НК, съдът е изложил достатъчно мотиви. Поради липса на протест този въпрос е безпредметно да бъде обсъждан.

 

Законосъобразно е приложена разпоредбата на чл. 278 ал.7 НК и процедирано с приложената като веществено доказателство антична монета на К. и неясна монета от бронз.

 

Правилно на основание чл.189 ал.3 НПК съдът е възложил на подсъдимия разноските по делото, които са коректно изчислени.

Пред настоящата инстанция такива не са направени, поради което не се и присъждат.

 

Предвид на изложеното и на основание чл. 337 ал.1 т.1 НПК, Пловдивският апелативен съд и

 

Р   Е   Ш   И:

 

      ИЗМЕНЯ присъда № 45/11.11.2019 г., постановена по НОХД № 279/2019 г., по описа на С. окръжен съд, като НАМАЛЯВА срока на пробационните мерки по чл. 42а, ал. 2, т. 1 и т. 2 НК - задължителна регистрация по настоящ адрес с периодичност от два пъти седмично и задължителни периодични срещи с пробационен служител от ЕДНА ГОДИНА на ШЕСТ МЕСЕЦА по наложеното наказание ПРОБАЦИЯ за извършено престъпление по чл. 278 ал.6 НК, наложено с приложението на чл. 55 ал.1 т.2 б. Б НК.

 

         ПОТВЪРЖДАВА присъдата в останалата ЧАСТ.

        

         РЕШЕНИЕТО не е окончателно и подлежи на обжалване или протест пред ВКС в петнадесетдневен срок от съобщението до страните, че е изготвено.

 

 

 

                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ:                             

 

 

 

 

                                                     ЧЛЕНОВЕ:     1.                        

 

 

 

 

                                                                              2.