Определение по дело №302/2020 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 260093
Дата: 27 октомври 2020 г.
Съдия: Велина Емануилова Антонова
Дело: 20205000600302
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 8 юли 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

гр. Пловдив, 27.10.2020 г.

 

         

          ПЛОВДИВСКИЯТ АПЕЛАТИВЕН СЪД, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито заседание на двадесет и седми октомври две хиляди и двадесета година, в състав

 

                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАГДАЛИНА ИВАНОВА

                                                           ЧЛЕНОВЕ: МИХАЕЛА БУЮКЛИЕВА

 ВЕЛИНА АНТОНОВА

                                                                                                                         

          като разгледа ВНОХД № 302/2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

                    Производството е по реда на чл. 312, ал.2 вр. ал. 1 от НПК.

                    Постъпила е молба от подсъдимия П.Й.С., с която се прави искане откритите от подсъдимия „пропуски и грешки“ в изготвения протокол от съдебното заседание, проведено на 06.10.2020 г., да бъдат поправени и допълнени.

                    Искането е било оставено без уважение от председателя на съдебния състав и в съответствие с изискванията на ал. 2 на чл. 312 от НПК, е било внесено за разглеждане от състава на съда.

                     Видно от материалите по делото предназначеният за П.С. препис от протокола от проведеното на 06.10.2020 г. заседание му е бил връчен на 15.10.2020 г., като молбата му за коригиране на протокола от съдебно заседание е била изпратена по пощата с изх. № от 19.10.2020 г. Същата е била входирана под № 26513 от 21.10.2020 г. на Апелативен съд – ПловдиВ.

                    Съгласно разпоредбата на чл. 312, ал. 1 от НПК страните имат право в тридневен срок от датата на изготвянето на протокола да направят писмени искания за поправки и допълнения. В случая срокът на молителя следва да бъде отчетен от датата, но която му е бил връчен поискания  препис, чрез началника на затвора, като не се взема под внимание по ранната дата 09.10.2020 г., на която протоколът е бил изготвен в законоустановения тридневен срок.         

                    При това положение, тридневният срок за подсъдимия е започнал да тече, считано от 16.10.2020 г., но тъй като 18.10.2020 г. е почивен ден, този срок изтича в първия работен ден след него, а именно на 19.10.2020 г. /понеделник/. В рамките на срока съдът е бил сезиран с искане по реда на чл. 312, ал. 1 от НПК чрез предаваното на молбата в пощенската служба. Ето защо, искането на подс. П.С. се явява процесуално допустимо и следва да се разгледа по същество.

                    На първо място с молбата се претендира, че е налице пропуск да се отразят определени въпроси, задавани от съда, когато са били направени уточнения дали се поддържат определени доказателствени искания.

                    Сочат се и на неточност в протокола при отразяване на името на подсъдимия, който е бил освободен от участие в производството за изменение на мерките за неотклонение, проведено във връзка с исканията на подсъдимите С. и К.. В допълнение се претендира за нетечност в отразяването на претенцията на С. за отправяне на преюдициално запитване.

                    Настоящият съд намира, че съгласно разпоредбите на чл. 311, ал. 1, т. 1-7 и ал. 2 от НПК отразяването на въпросите на съда и страните не е сред задължително посочените реквизити на протокола, поради което искането за вписването им следва да се остави без уважение.                                      Посочените от подсъдимия пропуски и неточности във връзка с отправеното от него искане за отправяне на преюдициално питане нямат съществено значение за решаване на делото, за да бъдат внесени поправки и допълнения. А и в принципен план, заявеното от С. в тази връзка, е намерило съответното си отражение в протокола и недвусмислено е пресъздадено в неговото съдържание. Исканото с молбата дословно възпроизвеждане на  устното изказване на подсъдимия е неприемливо.

                    Отбелязването на освободените от участие в производството за мерките лица, не е от естество да породи неяснота, че в откритата по реда на чл. 270, ал. 1 от НПК процедура, са взели лично участие само подсъдимите С., К., техните служебни защитници и представителят на Апелативна прокуратура – ПловдиВ. Техните доводи и  становища в проведената процедура са били надлежно отразени.

                    Не са налага внасяне на допълнения и във връзка с изявление на съда, че вече се е произнесъл по искането за изменение на мерките, тъй като не се налага подобно уточнение, след като се твърди, че репликата обективно е следвала прочитането на протоколното определение в съдебна зала. Нещо повече: подобно искане не намира опора и в закона и в частност в цитираната по-горе разпоредби, относима към съдържанието на протоколите от съдебно заседание.  

                    Ето защо настоящият съдебен състав счита, че изготвеният протокол отразява в пълна степен и с нужната яснота същественото съдържание съобразно чл. 311, ал. 1 от НПК, поради което искането за поправки и допълнения на съдебния протокол следва да бъде оставено без уважение.

                    По изложените съображения Пловдивският апелативен съд,

 

                                                 ОПРЕДЕЛИ:

 

                    ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на подсъдимия П.Й.С. за поправки и допълнения в протокола от съдебното заседание, проведено на 06.10.2020 г. по ВНОХД № 302/2020 г. по описа на Апелативен съд - ПловдиВ.

          ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на протест  и обжалване.

 

 

 

                                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

                                                                   ЧЛЕНОВЕ:     1.

 

 

 

                                                                                            2.