Решение по дело №1931/2021 на Софийски градски съд

Номер на акта: 264203
Дата: 24 юни 2021 г. (в сила от 24 юни 2021 г.)
Съдия: Елена Евгениева Маврова
Дело: 20211100501931
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 12 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

  гр. София, 24.06.2021 г.

 

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГО, в закрито заседание на двадесет и четвърти юни  през хиляди и двадесет и първа  година в състав:

 

                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕНА МАВРОВА  

                                  ЧЛЕНОВЕ:1. СТИЛИЯНА ГРИГОРОВА

                                                    2. РАЙНА МАРТИНОВА

 

като разгледа докладваното от съдия Маврова ч.гр.д. 1931 по описа за 2021 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 435 и сл. от ГПК.

Образувано е по жалба от 08.01.2021 г. на длъжника Б.Н.Б., чрез адв. А.Ч.срещу разпореждане от 22.12.2020 г., постановено от ЧСИ М.Ц., с рег. № 578 на КЧСИ, по изп. дело № 2020**********, с което е оставено без разглеждане искането на Б.Н.Б. за намаляване на адвокатско възнаграждение, оставено е без уважаване искането на Б.Н.Б. за намаляване на определения размер на пропорционална такса и е оставено без уважението искането на Б.Н.Б., за вдигане на наложените запори върху банкови сметки на длъжника.

В жалбата се поддържа, че въпреки подаденото възражение по чл. 78, ал. 5 ГПК за прекомерност на посочения в поканата за доброволно изпълнение адвокатски хонорар, съдебният изпълнител не го е уважил в обжалваното разпореждане. Излага се, че таксата по т. 26 от ТТРЗЧСИ в размер на 891,60 лв. с включен ДДС е прекомерна и следва да бъде намалена. Жалбоподателят сочи, че е поискал съдебният изпълнител да се съобрази с обстоятелството, че в рамките на съдебното производство е освободен от съда от заплащане на държавна такса, което счита, че следва да бъде направено и в изпълнителното производство. Поддържа се, че запорът на банкови сметки в посочените институции следва да бъде отменен, защото жалбоподателят Б.Н.Б. не разполага със средства в тях, а получава само и единствено пенсия, която е несеквестируем доход. Сочи, че е помолил насроченият опис да бъде отменен, защото датата е невъзможна, тъй като е отдавна отминала.

Взискателите по изпълнителното дело Е.Л.Я.и Т.М.Я.не са взели становище.

В представените по реда на чл. 436, ал. 3 от ГПК мотиви, ЧСИ М.Ц.,  поддържа, че жалбата е неоснователна, като излага подробни съображения относно твърденията в частната жалба.

Жалбата е допустима (ТР 3/2015 г.), а разгледана по същество е неоснователна, поради следните съображения:

Изпълнително дело № 20208400400578 на ЧСИ М.Ц., е образувано по молба на взискателите Е.Л.Я.и Т.М.Я., въз основа на три броя изпълнителни листа от 18.02.2019 г., издадени по гр.д. № 4624/2015 г. по описа на СГС, I ГО – 6 състав, с които Б.Н.Б. е осъден да заплати на взискателите сумата от 2500 лв. – разноски пред ВКС, сумата от 5030 лв. – разноски за АС и сумата 1500 лв., разноски за СГС, или общо сумата от 9030 лв.

С обжалваното разпореждане от 22.12.2020 г. съдебният изпълнител е оставил без уважение искането на Б.Н.Б. за намаляване на определения размер на пропорционална такса и за вдигане на наложените запори върху банкови сметки на длъжника, както и без разглеждане на искането за намаляване на адвокатско възнаграждение.

Видно от молбата за образуване на изпълнителното дело и съобщения, изпращани по делото за размера на дължимите суми, възнаграждение за адвокат по изпълнителното дело не се претендира от страна на взискателите, поради което в обжалваното разпореждане правилно съдебният изпълнител е оставил без разглеждане искането по чл. 78, ал. 5 ГПК, за намаляване поради прекомерност на адвокатско възнаграждение.

Пропорционалната такса по т. 26 от ТТРЗЧСИ е определена нормативно и не е предвидена възможност за намаляването й, поради прекомерност на основание чл. 78, ал. 5 ГПК. Посочената разпоредба касае единствено възможност за намаляване поради прекомерност на възнаграждението за адвокат. Доколкото в обжалваното разпореждане няма произнасяне по искането на длъжника Б.Н.Б. за освобождаване от разноски в изпълнителното производство, съдът не може да обсъжда този въпрос, още повече че същият е от компетентността на съдебния изпълнител и не е в предвидените в чл. 435 ГПК действия, които могат да бъдат обжалвани от длъжника. Определената от ЧСИ такса по т. 26 от ТТРЗЧСИ е съобразена с разпоредбите на нормативния акт (размерът и е съобразен с т. 26, б „в“ от ТТРЗЧСИ) и не може да бъде намалявана по реда на чл. 78, ал. 5 ГПК, доколкото в случая горецитираната разпоредба не е приложима.

Видно от изпратените по изпълнителното дело запорни съобщения, наложеният запор от ЧСИ за дължимите суми е до размера на предвидените в чл. 446 ГПК размери на получавания доход, който е несеквестируем, което изрично е вписано в съобщенията.  Следователно не е налице насочване на действия срещу имущество на длъжника по смисъла на чл. 435, ал. 2, т. 2 от ГПК, и обжалваното разпореждане и в тази част е законосъобразно.

Въз основа на изложеното частната жалба се явява неоснователна и следва да бъде оставена без уважение.

Така мотивиран, Софийският градски съд,

                                                     Р   Е   Ш   И  :

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ частната жалба от 08.01.2021 г. Б.Н.Б., чрез адв. А.Ч.срещу разпореждане от 22.12.2020 г., постановено от ЧСИ М.Ц., с рег. № 578 на КЧСИ, по изп. дело № 20208400400578,  с което е оставено без разглеждане искането на Б.Н.Б. за намаляване на адвокатско възнаграждение, оставено е без уважаване искането на Б.Н.Б. за намаляване на определения размер на пропорционална такса и е оставено без уважението искането на Б.Н.Б., за вдигане на наложените запори върху банкови сметки на длъжника.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:                    ЧЛЕНОВЕ: 1.                      2.