Решение по дело №263/2020 на Районен съд - Провадия

Номер на акта: 260030
Дата: 15 октомври 2020 г. (в сила от 31 март 2021 г.)
Съдия: Димитър Стефанов Михайлов
Дело: 20203130200263
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 август 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 

гр. Провадия, 15.10.2020г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ПРОВАДИЙСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, Първи състав в публичното заседание на двадесет и четвърти септември през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: ДИМИТЪР МИХАЙЛОВ

 

при секретаря м.м., като разгледа докладваното от съдията НАХД №263/20 год. по описа на ПРС, Първи състав за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 59 и следващите от ЗАНН.

Образувано е по жалба на П.Д.М. ЕГН **********, с адрес: *** срещу Наказателно постановление № ЗЖ-37/21.07.2020 г., издадено от Директора на Областна дирекция по безопасност на храните с което за нарушение на чл.139, ал.1, т.1 от Закона за ветеринарномедицинската дейност, на основание чл.420а, ал.1 от ЗВД е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 300,00 лева.

Жалбоподателят е останал недоволен от цитирания акт, с който му е наложено административно наказание "глоба" и моли, съдът за отмени наказателното постановление. Изтъква тежкото си имотно състояние.

 В съдебно заседание жалбоподателят редовно призован се явява и взема становище по жалбата, като заявява, че няма средства да плати така наложената й глоба.

Въззиваемата страна, редовно призована, се представлява от ст.юрисконсулт Р., която оспорва основателността на жалбата и моли за потвърждаване на наказателното постановление.

Контролиращата страна ВРП-ТО-Провадия, редовно призована, не изпраща представител и не взема становище.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателствени материали (писмени и гласни) поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установена следната фактическа обстановка:

На 23.06-2020г. била извършена проверка в личното стопанство на въззивницата в с.Чч., общ.Провадия, обл.Варна, където било установено, че същата отглежда едно прасе, женско бяло, около 50 кг., на което не е била извършена официална идентификация. Към датата на проверката М. нямала регистриран животновъден обект в интегрираната информационна система на БАБХ. От въпросното прасе била взета кръвна проба, която била изпратена за изследване в акредитирана лаборатория в София за изследване на PSR за установяване вируса на африканска чума по свинете.

Въз основа на констатираното нарушение, на жалбоподателя е издаден АУАН № 53/23.06.2020 г., който е връчен лично на жалбоподателя срещу подпис и без възражение.

Жалбоподателят не е упражнил признатото му субективно право по чл. 44, ал. 1 ЗАНН в 3-дневен срок от подписването на съставения му АУАН, да изложи писмени възражения пред органа, констатирал нарушението.

Актосъставителят д-р Р.П.К., в качеството си на свидетел, пред съда поддържа направените от него констатации.

Въз основа на цитирания АУАН е издадено и обжалваното Наказателно постановление № ЗЖ-37/21.07.2020 г., издадено от Директора на Областна дирекция по безопасност на храните с което за нарушение на чл.139, ал.1, т.1 от Закона за ветеринарномедицинската дейност, на основание чл.420а, ал.1 от ЗВД е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 300,00 лева.

По делото са приложени заверени копия от НП № ЗЖ-37/21.07.2020 г.;АУАН № 53/23.06.2020 г.; известие за доставяне от 04.08.2020 г. и пощенски плик с клеймо върху него.

Жалбата е допустима - подадена е в срока по чл. 59, ал. 2 ЗАНН, при наличие на правен интерес, насочена е срещу подлежащ на обжалване акт, издаден от компетентен орган. Актът за установяване на административното нарушение и наказателното постановление са съставени от оправомощени лица. НП е връчено на 04.08.2020 г. по пощата и е обжалвано в законовия срок.

Разгледана по същество жалбата е неоснователна предвид следното:

Жалбоподателят е признат от Административно наказващият орган (АНО), че е извършил едно деяние, за които законодателят е предвидил административно наказателна отговорност – по чл. 139, ал. 1, т. 1 от ЗВмД. Деянието е формално, тъй като за да бъде съставомерно, не се изисква настъпването на определен противоправен резултат.

В жалбата си, жалбоподателят не отрича да е извършил вмененото му нарушение, а навежда доводи за невъзможност да заплати наложената му глоба. Не отрича липсата на изискуемите ветеринарно медицински документи относно произхода на животното.

Обоснован е изводът, че от обективна страна е осъществен съставът на административното нарушение, предвидено в текста на чл. 139, ал. 1, т. 1 ЗВмД, с която се забранява отглеждането на животни на които не е извършена официална идентификация.

Наказващият орган е определил и наложил административно наказание "глоба", на осн. чл. 420а, ал. 1 ЗВМД, в размер на 300 лева за деянието по  чл. 139, ал. 1, т. 1 ЗВМД.

Съгласно разпоредбата на цитирания текст, за извършеното нарушения е предвидена, глоба от 300.00 до 500.00 лева. Санкцията е определена към законовия минимум, който е 300,00 лв. Така определеният размер на наказанието в пълна степен отговаря и на целите на наказанието, посочени в чл. 12 ЗАНН. Определената санкцията ще въздейства предупредително върху останалите членове на обществото и ще окаже възпитателен ефект и към подведеното под отговорност лице.

Предвид на така изложените съображения, съдът намира, че обжалваното наказателно постановление е законосъобразно издадено в тази му част, поради което следва да бъде потвърдено. При цялостния контрол за законосъобразност не се установиха допуснати съществени нарушения на процесуалните правила и неправилно приложение на материалния закон от страна на наказващия орган. Приложена е съответната на извършеното нарушение санкционна норма на чл. 420а, ал.1 от ЗВМД, като правилно наказанието е определено към минимума в размер от 300,00 лева. Наказващият орган е отчел, че нарушението е извършено за първи път. Но не са налице основания за приложението на чл. 28 от ЗАНН, тъй като липсват данни нарушението да е с по-ниска степен на обществена опасност от обичайните такива, а и следва да се има предвид, че въпреки, че става въпрос за един брой неидентифицирано животно, с оглед на бума на заразени животни в страната с болестта „Африканска чума по свинете“, приложението на разпоредбата на чл.28 от ЗАНН, не намира приложение.

 

 

 

 

Воден от гореизложеното съдът намира, че обжалваното наказателно постановление следва да бъде потвърдено, като правилно и законосъобразно, поради което

 

Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № ЗЖ-37/21.07.2020 г., издадено от Директора на Областна дирекция по безопасност на храните с което на П.Д.М. ЕГН **********, с адрес: *** за нарушение на чл.139, ал.1, т.1 от Закона за ветеринарномедицинската дейност, на основание чл.420а, ал.1 от ЗВД е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 300,00 лева, като правилно и законосъобразно.

РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване пред Административен съд-Варна в 14 дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: