Решение по дело №924/2022 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 933
Дата: 14 юли 2022 г.
Съдия: Галина Георгиева Радикова
Дело: 20227040700924
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 юни 2022 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш  Е  Н   И   Е  933

 

гр. Бургас, 14 юли 2022 г.

 

В     ИМЕТО     НА     НАРОДА

 

            АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД гр.Бургас, ХІV състав, в съдебно заседание на седми юли, през две хиляди двадесет и втора година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛИНА РАДИКОВА

         ЧЛЕНОВЕ: АТАНАСКА АТАНАСОВА

      ТОДОР ИКОНОМОВ

При секретар СТОЯНКА АТАНАСОВА  и с участието на прокурора ХРИСТО КОЛЕВ, изслуша докладваното от съдия ГАЛИНА РАДИКОВА КАХД № 924/2022г.

Производството е по реда на чл.63в от ЗАНН във вр. с чл. 208 и сл. АПК.

Образувано е по касационна жалба, подадена  от Е.Ц.К. против решение № 230/ 15.03.2022г., постановено по АНД № 45/2022г. по описа на Районен съд гр.Бургас.

С решението е  потвърден  Електронен фиш за налагане на глоба Серия К № 4590696 на ОДМВР - Бургас, с който за нарушение на чл. 21, ал. 1 от ЗДвП, на основание чл. 189, ал. 4 от ЗДвП, вр. чл. 182, ал. 1, т. 4 от ЗДвП, на жалбоподателката Е.Ц.К., ЕГН **********, е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 400 лева.

Жалбоподателката иска отмяна на съдебното решение и отмяна на електронния фиш. Счита, че първоинстанционният съд неправилно е приложил материалния закон. Твърди, че на посочените, в електроннния фиш, дата и час автомобилът не е бил управляван от нея, а от Е.Д.Б., т.е. тя не е автор на извършеното нарушение.

В съдебно заседание се явява лично и иска да бъдат отменени както обжалваното решение, така и електронния фиш.

Ответникът по касационната жалба не се явява и не изпраща представител.

Представителят на Окръжна прокуратура Бургас намира, че съдебното решение е правилно и законосъобразно. Според него, в процедурата по чл.189, ал. 5 от ЗДвП касаторката е имала възможност да направи искане, което прави пред настоящата инстанция, но не го е сторила, поради което срокът е изтекъл и правилно и законосъобразно е отхвърлена нейната претенция.

Касационната жалба е допустима.

Подадена е в срока по чл.211 от АПК, от страна, с право и интерес от обжалването.

Разгледана по същество е  неоснователна.

С електронния фиш  Е.Ц.К., в качеството й на собственик на МПС, е санкционирана за това, че на 05. 03. 2021 г. в 10. 30 часа в гр. Бургас, бул.“Т.Александров“, от н-з Вл.Павлов в посока към кръстовище с ул. Спортна, с МПС *****, рег.№ СА****ХТ, е извършено нарушение за скорост- при максимално допустима скорост за движение в населено място до 50км/ч се е движил със скорост 87км/ч.- превишение от 37км/ч.

Деянието е квалифицирано като нарушение по чл.21, ал.1 от ЗДвП и е приложена санкционната норма на чл.182, ал.1, т.4 от ЗДвП.

Съдът е приел, че при издаване на електронния фиш не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила и че материалният закон е приложен правилно. Произнесъл се е по наведеното пред него възражение, което е идентично с направеното с касационната жалба.

Настоящият състав на съда изцяло споделя изложените в обжалваното решение, мотиви по прилагане на закона, поради което и на осн. чл. 221, ал.2, пр. последно от АПК препраща към тях.

Възражението на касатора е неоснователно.

Според разпоредбата на чл.188, ал.1 от ЗДвП, собственикът или този, на когото е предоставено моторно превозно средство, отговаря за извършеното с него нарушение. Собственикът се наказва с наказанието, предвидено за извършеното нарушение, ако не посочи на кого е предоставил моторното превозно средство.

Възможността за посочване на лицето, на което е предоставено моторното превозно средство е регламентирана с нормата на чл.189, ал.5 от ЗДвП- Електронният фиш по ал. 4 се връчва на лицето по чл. 188, ал. 1 или 2 с препоръчано писмо с обратна разписка или чрез длъжностните лица на определените от министъра на вътрешните работи служби за контрол, при осъществяване на функциите и правомощията им. В 14-дневен срок от получаването му собственикът заплаща глобата или предоставя в съответната териториална структура на Министерството на вътрешните работи писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението, и копие на свидетелството му за управление на моторно превозно средство. На лицето, посочено в декларацията, се издава и изпраща електронен фиш по ал. 4 за извършеното нарушение. Първоначално издаденият електронен фиш се анулира.

В случая електронният фиш е бил връчен на касаторката, в качеството й на собственик на МПС, на 3.12.2021г.

В 14 дневен срок, считано от посочената дата, тя е разполагала с възможността да предостави в съответната териториална структура на Министерството на вътрешните работи писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението, и копие на свидетелството му за управление на моторно превозно средство, но не го е сторила.

След като това право не е реализирано по предвидения от закона, ред възможността за освобождаване на собственика на МПС от административнонаказателна отговорност за нарушение, извършено от друго лице е преклудирана.

Предвид изложеното съдът намира, че по отношение на обжалваното решение не са налице отменителни основания, поради което същото следва да бъде оставено в сила.

Затова  и на основание чл.221 и чл. 222 от АПК във вр. чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН, Административен съд гр. Бургас,

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 230/ 15.03.2022г., постановено по АНД № 45/2022г. по описа на Районен съд гр.Бургас.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване и протест.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  

 

 

 

                                                                      ЧЛЕНОВЕ: