Присъда по дело №369/2016 на Районен съд - Костинброд

Номер на акта: 100
Дата: 29 юни 2017 г.
Съдия: Ивайло Христов Родопски
Дело: 20161850200369
Тип на делото: Наказателно от частен характер дело
Дата на образуване: 5 октомври 2016 г.

Съдържание на акта

                                 П  Р  И  С  Ъ  Д  А

                                   № ……..

                            гр.К., 29.06.2017 г.

                                   

                               В     И М Е Т О  Н А    Н А Р О Д А

 

Районен съд-К., четвърти състав, на  двадесет и девети юни две хиляди и седемнадесета година, в открито съдебно заседание, в следния състав :                                              

                                                       Председател:ИВАЙЛО РОДОПСКИ

 

с участието на секретаря М. Г., като разгледа докладваното от  районния съдия Родопски  наказателно ч.х.дело № 369, по описа за 2016 година, въз основа на доказателствата и закона,                               

      П Р И С Ъ Д И  :

ПРИЗНАВА подсъдимия П.П.Д., роден на *** ***, ****, ****гражданин, ****, не****, със ***образование, ЕГН ********** за НЕВИНЕН в това, че на 04.12.2015 година в гр. Г., област С., махала „Е.“ („Й.“)  е разгласил позорни обстоятелства за тъжителя, като го нарекъл „крадец” и „клептоман” и му е приписал престъпление „кражба“, като клеветата е нанесена публично и е разпространена чрез подадени срещу същия сигнали и жалби до ЧЕЗ–електроразпределение, както и чрез разгласяването й от подсъдимия на неограничен брой лица, жители на гр. Г., поради което и на основание чл. 304 от НПК го ОПРАВДАВА по обвинението за престъпление по чл.148, ал.2, предл.І, вр. ал.1, т.1 и т.2, предл.ІІ, вр. чл.147, ал.1 от НК.

ОТХВЪРЛЯ предявения от тъжителя Т.Д.С., ЕГН ********** граждански иск в размер на  5 000.00 / пет хиляди / лева, като неоснователен.

          ОСЪЖДА Т.Д.С., ЕГН ********** да заплати на П.П.Д., ЕГН **********  направените по делото разноски в размер на 2000,00 (две хиляди) лева, представляващи възнаграждение за един адвокат пред КРС и СОС, а по сметка на КРС – сумата от 200,00 (двеста) лева, по разгледания и отхвърлен от съда граждански иск.

Присъдата подлежи на обжалване пред Окръжен съд – С.,  по реда на чл.319 ал.2, вр.ал.1 от НПК, в 15 (петнадесет) – дневен срок от днес.

                                         РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

Съдържание на мотивите

       МОТИВИ към ПРИСЪДА № …. от 29.06.2017 г.,

                   по НЧХД № 369/2016 г., на КРС

                           гр.Костинброд, 29.06.2017 година

 

Производството по н.ч.х.д. № 369 / 2016 г., по описа на Районен съд-К.е образувано по повод подадена тъжба от Т.Д.С. ***, ЕГН ********** срещу П.П.Д. ***, настоящ адрес ***, ЕГН **********. В тъжбата частният тъжител твърди, че около обяд, на 04.12.2015 година в гр. Г., област С., махала „Е.“ („Й.“) е разгласил позорни обстоятелства за тъжителя, като го нарекъл „крадец” и „клептоман” и му е преписал престъпление „кражба“, като клеветата е нанесена публично и е разпространена чрез подадени срещу същия сигнали и жалби до ЧЕЗ–електроразпределение, както и чрез разгласяването й от подсъдимия на неограничен брой лица, жители на гр. Г.. Същият твърди, че П.П.Д., ЕГН ********** виновно е осъществил състава на престъпление по чл.148, ал.2, предл.І, вр. ал.1, т.1 и т.2, предл.ІІ, вр. чл.147, ал.1 от НК.

  В тъжбата частният тъжител е предявил и граждански иск за причинени от деянието неимуществени вреди, в размер на 5 000,00 (пет хиляди) лева, приет за разглеждане от съда.

          В съдебно заседание частният тъжител се явява с упълномощеният от него защитник – адв. З. – САК. Същият поддържа подадената от него тъжба срещу подсъдимия, като последният да бъде осъден за извършеното от него деяние и да бъде уважен предявения граждански иск. 

  Подсъдимият П.П.Д. редовно призован и при разглеждане на делото в съдебно заседание се явява с упълномощения от него защитник – адв. А. – САК. Същият не се признава за виновен, като твърди, че на инкриминираната дата 04.12.2015 г. изобщо не се е намирал в гр. Г. и не е могъл да осъществи преписаното му деяние по начин, време и място. В хода на съдебните прения подсъдимият твърди, че престъплението, в което е обвинен не е извършено от него и е поискал да бъде постановена оправдателна присъда.  Упълномощеният му защитник – адв. А. след подробно излагане на аргументите си твърди, че  деянието е недоказано, несъставомерно и моли съдът да постанови съдебен акт, с който да признае подзащитният му за невиновен в така повдигнатото му обвинение да отхвърли така предявеният граждански иск и да му се присъдят направените по делото разноски.

  Съдът, след като прецени събраните по делото гласни и писмени доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено следното от фактическа страна :

Подсъдимият П.П.Д. е роден на *** ***, ****, ****гражданин, живущ ***, настоящ адрес ***. Същият е ****, ****, ****.

В тъжбата се излага, че на 04.12.2015 г., около обяд, на гости на тъжителя в гр. Г. са били негови приятели – свидетелите Н.Б.и Л.Г.. Същият твърди, че около обяд, когато всички били  отвън на двора, до оградата се приближил съседа му подс.П.П.Д. и започнал да го псува и да го обиждал с думите „клептоман” и „крадец”. Също така на висок глас казал : „Знаете ли, че той краде ток и затова са му изнесли електромера отвън, като на циганин”, „Дойдоха от енергото, направиха му проверка и го хванаха, че краде ток”, след което продължил да го псува и да го заплашва.

Тъжителят сочи още, че подсъдимият П.Д. е разпространявал за него тези клеветнически твърдения всяка седмица, в сряда на обичайно провеждащия се пазар в гр. Г., както и че проверките, които са извършвани в дома му от ЧЕЗ – електроразпределение през 2014 година (уточнено от тъжителя в последното по делото съдебно заседание и признато от подсъдимия в съдебен протокол от 09.05.16 г.) били по сигнал на подсъдимия.

Тъжителят твърди, че тези факти и обстоятелства накърняват честта и достойнството му, освен това му се приписва и извършване на престъпление по чл. 234в от НК.    

Горепосочената фактическа обстановка съдът не приема за доказана. Не кредитира показанията на разпитаните по делото  свидетели: Н.А.Б.и Л.А.Г. защото същите не кореспондират с останалите събрани по делото доказателства и са категорично опровергани от тях.

В тази насока съдът изцяло кредитира показанията на разпитаните по делото свидетели И.М.М., А.Й.С.и Д.С.П., че на инкриминирания ден и обедно време подсъдимият се намирал на друго, значително отдалечено от инкриминираното място, като се видели с него в гр.С., в църквата „Свети Мина“, в квартал „Модерно предградие“ и в находящия се недалеч от нея автосервиз, където ремонтирали лекия автомобил на подсъдимия, в периода между 10,00 часа и 13,30 часа, когато се твърди в тъжбата подсъдимия да е извършил вмененото му деяние в гр.Г. (около обяд).

 Съдът кредитира изцяло обясненията на подсъдимия, подкрепени изцяло от събраните по делото гореописани и обсъдени гласни доказателства на свидетелите М., С.и П., като не възприема същите единствено за негова защитна версия, тъй като те установяват несъмнено, че на 04.12.2015 година в периода между 10,00 часа и 13,30 часа подсъдимият се намирал в град С., като малко след 10,00 часа оставил колата си за ремонт във фирма „П. К. С.“, в кв.“Модерно предградие“, ул.“А.М.“ № 8. Към 11,00 часа подс.Д. тръгнал към близката църква „Свети Мина“,  находяща се на десетина минути пеша от сервиза, за да запали свещ, което се потвърждава от показанията на свещенослужителя – св.П., след което (30-40 минути по-късно) се върнал в автосервиза да вземе ремонтирания си автомобил и към 13,30 – 14,00 часа си тръгнал оттам.

Следва да се допълни и подчертае, че подсъдимият е инвалид и трудно подвижен, поради което съдът не може да приеме че той, в гореописаното здравословно състояние е преминал ноторно известното и служебно проверено от съда разстояние С. – Г. от над 50 километра с автомобил, за което е нужен повече от един астрономически час, след което да се прибере в къщата си, да излезе оттам на двора и да започне да нанася вменените му публични клевети срещу съседа си – тъжител през  оградата на имотите им.

Горните показания са непротиворечиви и последователни и са предоставени от различни лица (автомонтьори и свещеник), които не са му близки приятели и самите те нямат връзка помежду си, каквито не се явяват свидетелите на тъжителя – негови близки, което от една страна създава у съда убеждение за обективност и безпристрастност на изложеното от първата група свидетели, а от друга – че показанията, дадени от свидетелите на тъжителя са неверни, противоречиви и пристрастни, като са изложени единствено в услуга на обвинението, поради което съдът не ги кредитира.

Съдът приема за ирелевантно и неподлежащо на обсъждане и изследване достоверността на представената по делото фактура № ********** / 04.12.2015 г., издадена от „П.К.С.” ООД на името на подс.П.Д., тъй като счита, че наведените в тази насока съображения от процесуалния представител на частния тъжител могат да бъдат предмет на административно-финансово или данъчно нарушение в друго производство, което не следва да се провежда и изяснява в рамките на настоящия съдебен процес. 

В резултат на гореизложеното съдът счита за установено, че на посочените от тъжителя дата и период от време подсъдимият не се е намирал на мястото на вмененото му деяние – гр.Г., а се е намирал в гр.С.,  поради което приема за недоказано същият да е извършил престъпленията от частен характер, в които е обвинен в частта за публично разгласяване на позорни обстоятелства за тъжителя, като го нарекъл „крадец” и „клептоман” и му е преписал престъпление „кражба“.

От изисканите и представени справки от ЧЕЗ не е установено подсъдимият да е подавал сигнали срещу тъжителя в процесния период, но макар и касаещи друг негов имот, по настоящото дело съдът счита че обвинението за подаване на сигнали за кражба на ел.енергия са обективирани в констативен протокол № 2123257 от 04.06.2014 година (л.24) за процесния имот в гр.Г., когато тъжителят твърди че е узнал за подаден от подсъдимия сигнал срещу него, а подсъдимият също е признал това пред друг състав на КРС (протокол от 09.05.2016 г.-л.47), поради което съдът намира, че са налице основанията на чл.81, ал.3 от НПК и в тази част обвинението се явява предявено след изтичане на шестмесечния преклузивен срок за подаване на тъжба – същата е входирана в съда на 09.02.2016 година (близо две години по-късно).

 Съдът намира, че обвиненията в частта, че подсъдимия е разгласявал горните внушения на пазара в град Г. на неограничен брой лица също се явяват недоказани, тъй като посочените обстоятелства не са изяснени по точно време, място, обстановка и реципиенти. Св.Г. научила за това от „майката на Д., че Т. краде ток, но не разбрала от кой го знае това“. Освен това, горното не е изяснено и с оглед съблюдаване от съда на преклузивния шестмесечен срок от извършване на деянието и в тази част за подаване на тъжбата.

В резултат на гореизложеното съдът счита, че по делото не са събрани безспорни доказателства, които да установяват по категоричен начин, че подсъдимия е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъплението по чл.148, ал.2, предл.І, вр. ал.1, т.1 и т.2, предл.ІІ, вр. чл.147, ал.1 от НК.

Съдът приема, че в настоящия случай не е извършено “разгласяване” на позорни обстоятелства и приписване на престъпление „кражба“ по смисъла на чл.148, ал.2, пр.І, вр.ал.1, т.2, пр.І, вр.чл.147, ал.1 от НК, досежно подаване на сигнали от подсъдимия срещу тъжителя до ЧЕЗ и на друго основание, тъй като по описания в тъжбата начин изложените факти и мнения не се свеждат директно до знанието на произволно трето лице с цел злепоставяне на частния тъжител, а съдържат  информация и действия, че се сезират конкретни органи, оправомощени да проверят и преценят твърденията, и да предприемат съответни мерки (в случая ЧЕЗ). По този начин не се цели  опозоряване на облика на частния тъжител, а ангажиране на съответни проверяващи действия и становища от страна на конкретни компетентни контролни органи по предвидена в закон надлежна процедура. Макар и формално да се осъществява от обективна страна състава на престъплението по така повдигнатото обвинение, извън съображенията на съда за настъпила преклузия, от субективна страна липсва цел, умисъл у подсъдимия за оклеветяване на частния тъжител, като не се доказва и осъществяването на конкретни общественоопасни последици по отношение на последния.

          В резултат на горните съждения, съдът счита, че обвинението не е доказано по безспорен и категоричен начин и от субективна страна, поради което подсъдимия следва да бъде признат за  невиновен и оправдан по така повдигнатото обвинение по чл.148, ал.2, предл.І, вр. ал.1, т.1 и т.2, предл.ІІ, вр. чл.147, ал.1 от НК, а предявеният и приет за съвместно разглеждане в наказателното производство граждански иск от представителя на частния тъжител срещу подсъдимия, с правно основание чл.52 от ЗЗД, за сумата от 5000 лева, за претърпени неимуществени вреди, в резултат на вменените му престъпления, следва да бъде отхвърлен, като недоказан по основание.

 С оглед изхода на делото и на основание чл.190, ал.1, предл.ІІ  от НПК, частният тъжител следва да бъде осъден да заплати на подсъдимия направените от него разноски по делото за един адвокат, в размер на 2000 лева (1200 лева пред КРС и 800 лева пред СОС), а по сметка на Районен съд-К.и 200 лева - държавна такса, съобразно цената на разгледания и отхвърлен граждански иск.

          

В резултат на горното съдът изложи мотивите си.

 

 

                                                                   Районен съдия: