Решение по дело №2639/2019 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 1015
Дата: 31 юли 2019 г. (в сила от 24 август 2019 г.)
Съдия: Петя Кръстева Георгиева
Дело: 20192120202639
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 юни 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

      

РЕШЕНИЕ 

№ 1015, гр.Бургас, 31.07.2019г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

       Бургаският районен съд,  осми наказателен състав,

на шестнадесети юли, две хиляди и деветнадесета година,

в публичното заседание в следния състав :

                                                                                       Председател :    Петя   Георгиева

                                              

Секретар : Златка Калоянова

Прокурор : ………………….

като разгледа докладваното от съдия Георгиева наказателно административен характер дело номер 2639 по описа на съда за 2019 година, за да се произнесе взе предвид следното :

       

    Производството по делото е образувано по повод жалбата на М.Е.А.ЕГН ********** *** против наказателно постановление № 19-0769-002455/ 10.06.2019г., издадено от началника на група към сектор “ПП” КАТ при ОД МВР-гр.Бургас, с което за нарушение чл.25, ал.1 от ЗДвП на основание чл.179, ал.2 вр. чл.179, ал.1, т.5 от ЗДвП на жалбоподателя е наложена глоба в размер на 200 лева и за нарушение на чл.123, ал.1, т.1 от ЗДвП на основание чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП му е наложена глоба в размер на 70 лева и лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 1 месец. В жалбата се сочат доводи за незаконосъобразност и необоснованост с искане за отмяна на обжалваното постановление.

    Жалбата е депозирана в преклузивния срок от лице с интерес от обжалването и е допустима.

    Съдът, като прецени поотделно и в съвкупност представените по делото доказателства и съобрази закона в контекста на правомощията си по съдебния контрол намери за установено от правна и фактическа страна следното.

     На 20.04.2019г. на жалбоподателя е съставен акт за установяване на административно нарушение за това, че на същата дата 20.04.2019г. около 13:36 часа в гр.Б., на паркинга пред МОЛ „П.“ е управлявал личното си моторно превозно средство лек автомобил „Опел“ с рег.№ ..., като при маневра завой наляво с цел да навлезе в реда на паркираните моторни превозни средства е допуснал пътнотранспортно произшествие с паркираният лек автомобил „Ауди А3“ с рег.№ А1757НК в нарушение на чл.25, ал.1 от ЗДвП, след което  не е останал на място за да установи, какви са последиците от произшествието в нарушение на чл.123, ал.1, т.1 от ЗДвП.

    Актът от формална страна е в съответствие с чл.42 от ЗАНН. Актът е подписан от жалбоподателя с обяснението,че ще обжалва. В законоустановения по чл.44, ал.1 от ЗАНН срок не са депозирани писмени възражения.

    Въз основа на гореописания акт за установяване на административно нарушение е издадено и обжалваното в настоящото производство наказателно постановление, с което за извършено нарушение на чл.25, ал.1 от ЗДвП на основание чл.179, ал.2 вр. чл.179, ал.1, т.5 от ЗДвП на жалбоподателя е наложена глоба в размер на 200 лева и за нарушение на чл.123, ал.1, т.1 от ЗДвП на основание чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП му е наложена глоба в размер на 70 лева и лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 1 месец.

   При реализиране на административнонаказателната отговорност на жалбоподателя съдът намери, че са не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, водещи до отмяна на атакуваното наказателно постановление.

   Съгласно разпоредбата на чл.25, ал.1 от ЗДвП водач на пътно превозно средство, който ще предприеме каквато и да е маневра, като например да заобиколи пътно превозно средство, да излезе от реда на паркираните превозни средства или да влезе между тях, да се отклони надясно или наляво по платното за движение, в частност за да премине в друга пътна лента, да завие надясно или наляво за навлизане по друг път или в крайпътен имот, преди да започне маневрата, трябва да се убеди, че няма да създаде опасност за участниците в движението, които се движат след него, преди него или минават покрай него, и да извърши маневрата, като се съобразява с тяхното положение, посока и скорост на движение, а според тази на чл.123, ал.1, т.1 от ЗДвП водачът на пътно превозно средство, който е участник в пътнотранспортно произшествие, е длъжен без да създава опасност за движението по пътя, да спре, за да установи какви са последиците от произшествието.

   От събраните доказателства по делото, в т.ч. протокол за пътнотранспортно произшествие и показанията на свидетеля Х. безспорно се установи, че жалбоподателят на 20.04.2019г. в гр.Бургас, на паркинга пред МОЛ „П.“  при маневра завой наляво с цел да навлезе в реда на паркираните моторни превозни средства, управлявайки личното си моторно превозно средство лек автомобил „Опел“ с рег.№ ... е допуснал пътнотранспортно произшествие с паркираният лек автомобил „Ауди А3“ с рег.№ ... в нарушение на чл.25, ал.1 от ЗДвП, след което не е изпълнил задължението си да остане на място за да установи, какви са последиците от произшествието в нарушение на чл.123, ал.1, т.1 от ЗДвП.

   Съгласно §6, т.30 от ДР на ЗДвП „пътнотранспортно произшествие“ е събитие, възникнало в процеса на движението на пътно превозно средство и предизвикало нараняване или смърт на хора, повреда на пътно превозно средство, път, пътно съоръжение, товар или други материални щети. Няма спор, че в конкретния случай събитието е възникнало по време на движение на процесния автомобил, и представлява пътнотранспортно произшествие по смисъла на ЗДвП, тъй като е налице и кумулативно предвиденото условие, това събитие да е предизвикало материални щети. От доказателствата по делото се установи, че следствие действията на жалбоподателя като водач е причинил щета на паркирания лек автомобил „Ауди А3“ с рег.№ ...  Жалбодателят не оспорва по същество нарушенията, като в жалбата си сочи, че е чакъл водача около половин час, след което е напуснал местопроизшествието. След като допуснал пътно-транспортно произшествие, жалбоподателят е следвало да остане на място и да изпълни законовите си задължения по чл.123, ал.1, т.1 от ЗДвП, като в случая е без значение какъв е бил характера на причинените вреди.

   Жалбоподателят правилно е санкциониран на основание чл.179, ал.2 вр. чл.179, ал.1, т.5 от ЗДвП и чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП. Така определените административни наказания са в съответствие със закона и справедливи. За първото нарушение наказанието е определено в абсолютен размер, така както е предвидено от законодателя, а за второто – глобата и лишаването от право да управлява моторно превозно средство са индивидуализирани към минимума, което е съобразено със степента на обществената опасност на деянията и нарушителя, който е наказван и за други нарушения по ЗДвП, видно от приложената справка.

      Предвид гореизложеното Бургаският районен съд обжалваното постановление е законосъобразно и обосновано, поради което на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН,

                                                                    Р Е Ш И  :

       ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 19-0769-002455/ 10.06.2019г., издадено от началника на група към сектор “ПП” КАТ при ОД МВР-гр.Бургас, с което за нарушение чл.25, ал.1 от ЗДвП на основание чл.179, ал.2 вр. чл.179, ал.1, т.5 от ЗДвП на М.Е. А.ЕГН ********** *** е наложена глоба в размер на 200 лева и за нарушение на чл.123, ал.1, т.1 от ЗДвП на основание чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП му е наложена глоба в размер на 70 /седемдесет/ лева и лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 1 /един/ месец.

   Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд- Бургас в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

                                                                                         

                                                                                              Председател: /п/

 

Вярно с оригинала:

Р. Ж.