Решение по дело №2045/2020 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 260233
Дата: 13 октомври 2020 г. (в сила от 12 януари 2021 г.)
Съдия: Валентин Тодоров Пушевски
Дело: 20203110202045
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 юни 2020 г.

Съдържание на акта

    

  Р Е Ш Е Н И Е

 

      №…………………. /13.10.2020 г., гр. Варна

 

          В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, XLIV състав, в открито съдебно заседание на десети август две хиляди и двадесета година в състав:            

                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: ВАЛЕНТИН ПУШЕВСКИ                                

   с участието на секретаря Мария Миланова, след като разгледа докладваното от съдията НАХД № 2045 по описа за 2020 г., за да се произнесе, съобрази следното:

 

   Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

            Образувано е по жалба на „Троя – Тур БГ“ ООД, с ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление:***, мах. „Миревско“ № 15, депозирана чрез неговия процесуален представител адв. В.С. *** срещу Наказателно постановление № 03 – 007944 от 04.10.2017 г., издадено от Директора на дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна, с което на дружеството – жалбоподател, на основание разпоредбата на чл. 416, ал. 5 във вр. с чл. 415в, ал. 1 от Кодекса на труда, е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 250 лева за това, че на 09.07.2017 г. в гр. Варна, в обект – павилион № 161, находящ се в гр. Варна, Централен рибен пазар (Рибна борса), стопанисван от „Троя – Тур БГ“ ООД, дружеството „Троя – Тур БГ“ ООД, в качеството на работодател, не е регламентирало в правилника за вътрешния трудов ред и допълнението към него разпределението на работното време с начален и краен час, съответстващ на реалната продължителност на работното време, декларирано от лицето Т.Т.К., с ЕГН: **********, на длъжност „продавач – консултант“ в обекта – нарушение на разпоредбата на чл. 139, ал. 1 от Кодекса на труда във вр. с чл. 4а, ал. 1 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските.

            Дружеството – жалбоподател „Троя – Тур БГ“ ООД намира издаденото наказателно постановление за незаконосъобразно и неправилно, без да представя в самата въззивна жалба някакви конкретни аргументи в защита на своето становище. Подчертава, че изцяло оспорва фактическата обстановка, описана в обстоятелствената част на наказателното постановление. Поради гореизложените съображения дружеството – жалбоподател моли за отмяна на наказателното постановление.

            В проведеното на 10.08.2020 г. открито съдебно заседание по НАХД № 2045 по описа за 2020 г. на Варненския районен съд, въззивното дружество „Троя – Тур БГ“ ООД се представлява от своя процесуален представител адв. В.С. ***, който поддържа жалбата на посочените в нея основания и моли за отмяна на наказателното постановление, акцентирайки в своята пледоария, че липсва от обективна страна състав на административно нарушение на трудовото законодателство.

            В проведеното на 10.08.2020 г. открито съдебно заседание по НАХД № 2045 по описа за 2020 г. на Варненския районен съд, въззиваемата страна дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна се представлява от своя процесуален представител началник отдел АИПО Дарина Ошавкова, която моли за потвърждаване на наказателното постановление и присъждане на юрисконсултско възнаграждение, подчертавайки, че самото лице – работник/служител е декларирал в една от представените декларации работно време, което не отговаря на определеното работно време в Правилника за вътрешния трудов ред на дружеството „Троя – Тур БГ“ ООД.

 

 

            От фактическа страна, съдът намира за установено следното:

            На 31.10.2016 г. бил сключен трудов договор между дружеството „Троя Тур БГ“ ООД, в качеството на работодател и лицето Т.Т.К. в качеството на работник/ служител, по силата на който контракт Т.Т.К. поела задължение да изпълнява длъжността „продавач павилион“ с код по НКПД № 52111001 в обект – павилион, находящ се в гр. Варна, Рибна борса при 8 – часов работен ден, срещу трудово възнаграждение в размер на 545 лева.

            В предиобедните часове на 03.07.2018 г. св. С.  Й.М.  - началник отдел АИПО в дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна извършила проверка по спазване на трудовото законодателство на дружеството „Троя – Тур БГ“ ООД и конкретно проверката била извършена в стопанисвания от дружеството обект – павилион № 161, находящ се в гр. Варна, Централен рибен пазар (Рибна борса).

            В хода на проверката служителката Т.Т.К., изпълняваща длъжността „продавач – консултант“ декларирала, че работното й време е от 08:00 часа до 18:00 часа.

            По – късно същия този ден св. М. отново извършила проверка в стопанисвания от дружеството „Троя Тур БГ“ ООД обект – павилион № 161, находящ се в гр. Варна, Централен рибен пазар (Рибна борса), по време на която проверка служителката Т.Т.К., изпълняваща длъжността „продавач – консултант“ декларирала, че работното й време е от 09:00 часа до 18:00 часа.

            На 09.07.2017 г. св. М. за трети път извършила проверка в стопанисвания от дружеството обект – павилион № 161, находящ се в гр. Варна, Централен рибен пазар (Рибна борса), по време на която служителката К. отново лично декларирала, че работното й време е от 09:00 часа до 18:00 часа.

            След като се запознала с Правилника за вътрешния трудов ред на „Троя – Тур БГ“ ООД, св. М. преценила, че дружеството е извършило нарушение на разпоредбата на чл. 139, ал. 1 от Кодекса на труда във вр. с чл. 4а, ал. 1 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските, поради което и на 31.07.2017 г., св. М. съставила акт за установяване на административно нарушение, с който санкционирала дружеството за нарушение на посочените нормативни разпоредби.

            Самият АУАН не бил връчен на представител на дружеството, както и самото дружество не депозирало в срока, предвиден в чл. 44, ал. 1 от ЗАНН писмено възражение срещу съставения АУАН, като на 04.10.2017 г. Директорът на дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна, приемайки идентична фактическа обстановка, като тази изложена в обстоятелствената част на АУАН, издал наказателно постановление, с което на основание разпоредбата на чл. 416, ал. 5 във вр. с чл. 415в, ал. 1 от Кодекса на труда наложил на въззивното дружество административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 250 лева за нарушение на чл. 139, ал. 1 от Кодекса на труда във вр. с чл. 4а, ал. 1 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските.

           

            По отношение на доказателствата и от правна страна, съдът намира следното:

         Според съда жалбата на въззивното дружество „Троя – Тур БГ“ ООД се явява процесуално допустима, доколкото липсват данни препис от наказателното постановление да е бил връчван на представител на санкционираното лице, а липсват основания да се приложи фикцията, заложена в разпоредбата на чл. 58, ал. 2 от НК, доколкото няма доказателства, че дружеството е било търсено щателно на своя адрес – седалище и адрес на управление. Единствено към административно – наказателната преписка е приложено фотокопие на известие за доставяне, издадено от „Български пощи“ ЕАД, върху което е поставен гриф „Непотърсено“, но според съда тези усилия на административно – наказващия орган не са достатъчни да се приеме, че законен представител на дружеството е щателно търсен. Още повече, че това известие за доставяне, изготвено от „Български пощи“ ЕАД не съдържа никаква информация кой конкретен служител, на коя дата, в колко часа е посетил адреса – седалище и адрес на управление на дружеството „Троя – Тур БГ“ ООД, поради което и според съда не е изпълнена процедурата, за да се приеме, че наказателното постановление е връчено, на основание чл. 58, ал. 2 от ЗАНН.

            Разгледана по същество, съдът я намира за основателна, поради следните причини:

            Съгласно разпоредбата на чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, в настоящото съдебно производство съдът следва да провери законността на обжалваното наказателно постановление, т.е. дали правилно е приложен както процесуалния, така и материалния закон, независимо от основанията, посочени от жалбоподателя – арг. от чл. 314, ал. 1 от НПК вр. чл. 84 от ЗАНН. В изпълнение на това си правомощие съдът служебно констатира, че акта за установяване на административно нарушение и наказателното постановление са издадени от компетентни за това административни органи, в предвидените в ЗАНН преклузивни срокове, но при допуснато нарушение на  материалния закон.

            На първо място според съда липсва от обективна страна осъществен състав на административно нарушение. В кориците на административно – наказателната преписка са налични 3 на брой декларации от лицето Т.Т.К., като в действителност в първата декларация самата тя е попълнила, че работното й време е от 08:00 часа до 18:00 часа. Същевременно обаче е налична и втора декларация от същата тази служителка К. (попълнена в същия ден 03.07.2017 г.), в която тя вече е декларирала работно време от 09:00 часа до 19:00 часа. В третата приложена към преписката декларация, попълнена на 09.07.2017 г. К. отново е посочила пред контролните органи, че работното й време е от 09:00 часа до 18:00 часа.

            В случая, с оглед повдигнатото „обвинение“ от страна на дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна, съдът следва да се съсредоточи върху датата 09.07.2017 г., която дата е посочена като дата и време на извършване на нарушението. Декларацията е попълнена от служителката К. в 18:12 часа на 09.07.2017 г., но този факт сам по себе си не означава, че по някакъв начин нейния работодател е нарушил разпоредбата на чл. 139, ал. 1 от Кодекса на труда във вр. с чл. 4а, ал. 1 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските. На практика декларираното от служителката К. работно време съвпада с работното време в търговския обект, регламентирано в Правилника за вътрешния трудов ред на дружеството „Троя – Тур БГ“ ООД, поради което и съдът не счита, че със своето поведение „Троя – Тур БГ“ ООД да е нарушило посочените нормативни разпоредби.

            В пледоарията на процесуалният представител на въззиваемата страна беше поставен акцент върху факта, че 09.07.2017 г. е бил неделен ден, а съгласно Правилника за вътрешния трудов ред в дружеството, в съботните и неделните дни работниците/ служителите следва да почиват. Такова „обвинение“ обаче не е било повдигано от страна на административно – наказващия орган, единствено обвинението се изразява в несъвпадане на продължителността на работното време през работния ден, поради което и в действителност този момент, че Т.Т.К. е престирала труд в неделния ден се явява ирелевантен за правния спор, предмет на разглеждане по НАХД № 2045 по описа за 2020 г. на Варненския районен съд и няма смисъл да бъде анализиран от съда.

            Доколкото се установи, че продължителността на работния ден на 09.07.2017 г. в търговския обект павилион № 161, находящ се в гр. Варна, Централен рибен пазар (Рибна борса), деклариран от Т.Т.К. съвпада изцяло с продължителността на работния ден, фиксиран и регламентиран в Правилника за вътрешния трудов ред в дружеството „Троя – Тур БГ“ ООД, според съда липсва състав на извършено административно нарушение.

            Поради гореизложените съображения съдът намира, че Наказателно постановление № 03 – 007944 от 04.10.2017 г., издадено от Директора на дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна, следва да бъде отменено.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

 

Р Е Ш И:

 

            ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 03 – 007944 от 04.10.2017 г., издадено от Директора на дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна, с което на „Троя – Тур БГ“ ООД, с ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление:***, мах. „Миревско“ № 15, на основание разпоредбата на чл. 416, ал. 5 във вр. с чл. 415в, ал. 1 от Кодекса на труда, е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 250 лева за това, че на 09.07.2017 г. в гр. Варна, в обект – павилион № 161, находящ се в гр. Варна, Централен рибен пазар (Рибна борса), стопанисван от „Троя – Тур БГ“ ООД, дружеството „Троя – Тур БГ“ ООД, в качеството на работодател, не е регламентирало в правилника за вътрешния трудов ред и допълнението към него разпределението на работното време с начален и краен час, съответстващ на реалната продължителност на работното време, декларирано от лицето Т.Т.К., с ЕГН: **********, на длъжност „продавач – консултант“ в обекта – нарушение на разпоредбата на чл. 139, ал. 1 от Кодекса на труда във вр. с чл. 4а, ал. 1 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските.

           Решението подлежи на касационно обжалване в 14 – дневен срок от получаване на съобщение за изготвянето му пред Административен съд – Варна.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: