Решение по дело №70/2015 на Районен съд - Луковит

Номер на акта: 88
Дата: 14 декември 2015 г. (в сила от 16 февруари 2016 г.)
Съдия: Пламен Иванов Пенов
Дело: 20154320200070
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 март 2015 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ №

 

гр. Луковит, 14.12.2015г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

            ЛУКОВИТСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, в открито заседание на петнадесети юни две хиляди и петнадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЛАМЕН ПЕНОВ

 

при секретаря С.Т., като разгледа докладваното от съдията а.н.д. № 70 по описа за 2015г., за да се произнесе, съобрази:

            Производството е по чл. 59 и сл. ЗАНН.

            Образувано е по жалба на Н.А.Д. ***, с ЕГН **********, подадена чрез пълномощника адв. М., против наказателно постановление № 15-0297-000009/04.02.20153г. на Началника на РУП – Луковит. В жалбата се правят оплаквания за незаконосъобразност на наказателното постановление, като се акцентува на допуснати процесуални нарушения във фазата на административното наказване, неправилно изяснена фактическа обстановка и тенденциозност при извършване на проверката. С жалбата се прави искане за отмяната на наказателното постановление.

Жалбоподателят взема участие в съдебно заседание чрез пълномощника адв. М., който поддържа жалбата, навежда подробни съображения за наличие на релевираните в жалбата оплаквания и добавя нови такива, моли за отмяна на наказателното постановление.

Административно-наказващият орган не взема участие в съдебното заседание – лично или чрез процесуален представител.

Съдът намира, че жалбата е допустима, тъй като е подадена от санкционираното лице, за което е налице правен интерес от обжалване, в срока по чл. 59, ал. 2 ЗАНН и срещу подлежащо на съдебен контрол наказателно постановление /арг. чл. 59, ал. 3 ЗАНН/. Седмодневния срок за обжалване е спазен, защото жалбоподателят е получил наказателното постановление на 16.03.2015г. /видно от удостоверяването върху разписката към него – л. 56/, като броен от последната дата и съобразно правилото на чл. 183, ал. 2 НПК, приложимо по силата на чл. 84 ЗАНН, същият изтича на 23.03.2015г., а жалбата е заведена в деловодството на наказващия орган преди последната дата – на 19.03.2015г. /положения върху нея щемпел/. Предвид изводите за допустимост на жалбата, същата следва да бъде разгледана по същество.

Несъмнено се установява по делото, че на 29.01.2015г. в гр. Луковит, около 16,40 часа, по ул. „Св. св. Кирил и Методии” Н.А.Д. управлявал лек автомобил Тойота, модел Камри, с рег. № СА****РА, движейки се в посока кв. „Изток”. В същото време, в близост докато разговаряли със съпругата на Н.А.Д. свидетелите М.И. /св. И./ и Х.К. /св. К./ - полицейски служители на РУ Полиция Луковит - забелязали на около 100 метра лекият автомобил, който движейки се към тях блъска пешеходец, при което между тях възникнала разпра. По този повод те веднага отишли на място и поискали документите на водача и на пешеходеца. Полицейските служители установили, че водач е Н.А.Д., а пешеходецът е В.Н.И. /св. И./. Те забелязали, че водачът има ясно изразен мирис на алкохол и нестабилна поза и по този повод го поканили да даде проба за проверка употреба на алкохол, но той отказал, след което бил откаран в полицейското управление, за съставяне на акт. В.Н.И. ***, за изяснявате травматичното състояние на крака му, ударен от автомобила, след което бил закаран в управлението, за разясняване правата му на пострадал. В полицейското управление жалбоподателят отново бил поканен от полицейските служители да бъде изпробван с техническо средство за употреба на алкохол, но до такава проба не се стигнало, поради което те му издали талон за медицинско изследване. Въпреки, че жалбоподателят получил талонът лично, срещу подпис в 18,00 часа, той не се явил във ФСМП Луковит, в указания срок от 45 минути, за да даде кръв за изследване.

За това, че отказал да бъде изпробван за алкохол с техническо средство и че е реализирал ПТП с пострадал пешеходец на Н.А.Д. бил съставен А.У.А.Н. № 15-0297-000009/04.02.2015г. Жалбоподателят Василев отказал да подпише акта и да получи препис от него, като отказът е удостоверен с подписа на свидетел. В срока за възражения срещу акта, жалбоподателят не направил писмени такива, като въз основа на съставения А.У.А.Н. началникът на РУП гр. Луковит издал наказателно постановление № 15-0297-000009/04.02.20153г.

Тази фактическа обстановка съдът извежда след анализ на събраните по делото гласни доказателства чрез показанията на свидетелите М.И., Х.К., Х. П. и В.Н., както и от писмените доказателства. Както свидетелите Н., И. и К. без противоречия в показанията си описват състоянието на жалбоподателя непосредствено след като е бил спрян, като от тях следва несъмнения извод за пияното му състояния, проявило се чрез силния мирис на алкохол и нестабилната поза. Свидетелите казват непротиворечиво, че водачът отказал да бъде изпробван за употреба на алкохол и че по този повод му е издаден талон за изследване, получен лично от жалбоподателя.

При така установените факти, съдът намира следното от правна страна:

Наказателното постановление е издадено в шестмесечния срок по чл. 34, ал. 3 ЗАНН. А.У.А.Н. е съставен, а наказателното постановление е издадено, от компетентни длъжностни лица, видно от приетите по делото заповеди и удостоверения. Формално са спазени изискванията на чл. 42 и чл. 57 ЗАНН, тъй като съставеният А.У.А.Н. и издаденото наказателно постановление съдържат всички реквизити, посочени в цитираните разпоредби.

При ангажиране на административнонаказателната отговорност на жалбоподателя не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, водещи до опорочаване на атакуваното наказателно постановление. Н.А.Д. е отказал да подпише АУАН, като отказът е удостоверен с подписа на свидетеля Х. П., в съответствие с изискванията на чл. 43, ал. 2 ЗАНН.

Установените по делото факти са идентични на установените от административно наказващия орган. Установява се на 29.01.2015г. в гр. Луковит, около 16,40 часа, по ул. „Св. св. Кирил и Методии” Н.А.Д. управлявал лек автомобил Тойота, модел Камри, с рег. № СА****РА, движейки се в посока кв. „Изток”, при което блъснал пешеходеца В.Н.И., като при извършена му проверка от служители на пътна полиция жалбоподателят отказал да бъде изпробван с техническо средство за употреба на алкохол и макар да е получил талон за медицинско изследване на кръвта, той не се явил в указаното лечебно заведение.

Актосъставителят и наказващият орган приели, че с блъскайки пешеходеца В.Н.И. при управление на лекия автомобил, жалбоподателят не е бил внимателен и предпазлив към него. Във фазата на административното наказване е прието, че с това поведение е допуснато нарушение на чл. 5, ал. 1, т. 1 ЗДвП, според която всеки участник в движението с поведението си не трябва да създава опасности и пречки за движението, не трябва да поставя в опасност живота и здравето на хората и да причинява имуществени вреди. Настоящият състав намира този извод за неправилен, тъй като с цитираната разпоредба не са установени конкретни задължения към водачите, които могат да бъдат нарушени с конкретно поведение. Поради това наказателното постановление е назаконосъобразно в частта, с която на Н.А.Д. е наложено наказание по чл. 185 ЗДвП – глоба от 20 лв.

Отказвайки да му бъде извършена проверка с техническо средство за употреба на алкохол и не изпълнявайки предписанията в талона за медицинско изследване, жалбоподателят е осъществил обективна и субективна страна състава на административното нарушение по чл. 174, ал. 3, предл. 1 ЗДвП. Субект административното нарушение по чл. 174, ал. 3, предл. 1 ЗДвП е водач на моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина. Съгласно § 6, т. 25 ДР на ЗДвП „Водач” е лице, което управлява пътно превозно средство или води организирана група пешеходци, което води или кара впрегатни, товарни или ездитни животни или стада по пътищата. В този смисъл жалбоподателят е имал качеството водач /доколкото е управлявал МПС/, а отказвайки да му бъде извършена проверка за алкохол и не изпълнявайки предписанията в талона за медицинско изследване, същият е осъществил състава на административното нарушение по чл. 174, ал. 3, предл. 1 ЗДвП. В тази връзка не би могло да се подмине обстоятелството, че към момента на проверката жалбоподателят имал силно изразен мирис на алкохол /показанията на св. И., св. К. и св. И./, което е разбираем повод за поканата на жалбоподателя от полицейските служители да бъде изпробван с техническо средство за употреба на алкохол. Ето защо, спрямо него не е проявена никаква тенденциозност, в каквато насока е едно от оплакванията в жалбата.

Съдът приема, че нарушението на жалбоподателя не е маловажно по смисъла на чл. 28 ЗАНН. За да направи този извод, съдът отчита: характера на засегнатите обществени отношения /свързани с правилата за безопасно управление на превозните средства и изпълнение на задълженията на водачите, насочени към обезпечаване на тази безопасност – чл. 1, ал. 1 ЗДвП/; отказът на жалбоподателя да бъде изпробван за употреба на алкохол и да даде кръвна проба при издаден талон за изследване, осуетява един от най-съществените и значими аспекти на контрола по движение по пътищата, защото управлението на МПС след употреба на алкохол създава непосредствен риск от възникване на ПТП и застрашава пряко живота и здравето на участниците в движението /чието опазване е водеща цел на закона – чл. 1, ал. 2 ЗДвП/; значимостта на посочения аспект от контролната дейност на държавните органи е подчертана именно чрез установяване на отделен състав на административно нарушение, санкциониращ не употребата на алкохол от водачите, а осуетяване от последните на проверката за такава употреба.

След като е осъществил състава на посоченото административно нарушение, на жалбоподателя следва да бъдат наложени наказанията, предвидени за извършването му. За административното нарушение по чл. 174, ал. 3, предл. 1 ЗДвП е предвидена кумулативна и абсолютно определена санкция - лишаване от право да управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина за срок от две години и глоба 2000 лв. Санкцията в този й вид е установена с § 18 ЗИЗ на ЗДвП /Обн., ДВ, бр. 60 от 07.08.2012г./, като тя е в сила от датата на обнародване на закона - 07.08.2012г. /арг. § 18 ЗИЗ на ЗДвП/. Като констатира, че нарушението е извършено на 20.01.2013г., т.е. след 07.08.2012г., на която дата влиза в сила изменението на чл. 174, ал. 3 ЗДвП, ръководейки се от принципа за прилагана на закона, действал към момента на извършване на деянието /чл. 3, ал. 1 ЗАНН/ и отчитайки вида /кумулативна и абсолютно определена/ и размера на предвидената санкция, съдът прецени, че на жалбоподателя следва да се наложи наказание лишаване от право да управлява моторно превозно средство и глоба 2000 лв. Така е индивидуализирано наказанието и от наказващия орган.

По изложените съображения съдът намира, че атакуваното наказателно постановление е законосъобразно и обосновано и не намира основания за неговата отмяна или изменение, поради което същото следва да бъде потвърдено.

Мотивиран от горното и на основание чл. 63, ал. 1 ЗАНН, съдът

Р Е Ш И:

            ОТМЕНЯ наказателно постановление № 15-0297-000009/04.02.20153г. на Началника на РУП – Луковит в частта, с която на Н.А.Д. ***, с ЕГН ********** е наложена глоба по чл. 185 ЗДвП в размер на 20 лв.

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 15-0297-000009/04.02.20153г. на Началника на РУП – Луковит в останалата му част, с която на Н.А.Д. ***, с ЕГН ********** е наложено наказание по чл. 174, ал. 3 ЗДвП - лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от две години и глоба 2000 лв.

Решението може да се обжалва с касационна жалба пред Ловешкия административен съд, в 14-дневен срок от връчването му.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: