Определение по дело №50/2018 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 125
Дата: 11 януари 2018 г.
Съдия: Марин Георгиев Маринов
Дело: 20183100900050
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 11 януари 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

  О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№……….…./   ......01.2018 г.

гр.  Варна

 

ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито съдебно заседание на 11.01.2018 г., в състав:

 

                                                                                              СЪДИЯ : МАРИН МАРИНОВ

 

като разгледа докладваното от съдията

търговско дело 50 по описа за 2018 г.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по молба от “ИССОМАТ БИЛДИНГ“ ЕООД-грофия, ЕИК ********* чрез управителя Светозар Каменов против “МУЛТИБИЛД ИНЖЕНЕРИНГ“ ООД, ЕИК *********, със седалище гр. Варна, ул. "Мир"№ 33, офис 2, с правно основание чл. 625 ТЗ за откриване производство по несъстоятелност на ответника. Молителят се позова на невъзможността на длъжника да изпълни свои изискуеми парични задължения, произтичащи от търговскa сделкa и спиране на плащанията за покриване на задълженията му.

С исковата молба, съдът е сезиран с искане за налагане на предварителни обезпечителни мерки, без да е изложена аргументация кое изисква налагането им.

 Съдът намира молбата за допустима, като предявена от лице, легитимиращо се като кредитор, чието вземане произтича от търговска сделка. Същата, обаче, е неоснователна, поради следното:

Целта на предвидените в чл. 629а ТЗ обезпечителни мерки е да се запази целостта на имуществото на длъжника в периода от подаване на молбата до постановяване на решението за откриване на производство по несъстоятелност. Налагането им е оправдано и допустимо, само когато това е необходимо за запазване на имуществото, като във всеки конкретен случай следва да се преценява  реалната опасност от разпиляване, унищожаване или разпореждане с него. При преценката за основателността на искането, съдът следва да съобрази и специалните изисквания на чл. 629а, ал. 2 ТЗ, като тази преценка се извършва въз основа на направените искания в молбата за допускане на мерките и представените с нея писмени доказателства. В молбата си кредиторът следва точно и ясно да посочи вида на исканата обезпечителна мярка, имуществото, върху което тя трябва да се наложи, както и доказателствата за необходимостта от налагането и́.

На първо място, кредиторът не е посочил конкретно имущество, върху което иска да бъдат наложени обезпечителните мерки и не е представил необходимите доказателства за това. Поискан е запор на банковите сметки на длъжника, а не са посочени конкретни банкови сметки, както и съответните банки, където те са открити. Не е посочено никакво движимо или недвижимо имущество на длъжника, върху което да бъдат наложени запори или възбрана.  

Освен горното, искането не е подкрепено и с убедителни писмени доказателства. Представени са единствено договорът, послужил за основание страните да бъдат в търговски отношения, както и фактури. Самият молител признава, че част от дължимите сума са платени, като се дължи единствено остатък от 29 730,10 лева. Липсват писмени доказателства, че длъжникът е поканен да заплати дълга, противно на описаното в молбата, че са били отправяни многократни покани

 На този етап не може да се направи преценка и дали действително липсва изпълнение на задължението за заплащане на цена от страна на ответника, а от съдържанието на представените доказателства не може да се прецени дали е налице ликвидност на претендираните вземания.

За разлика от общия исков процес, в производството по несъстоятелност предварителни обезпечителни мерки за неликвидни вземания се допуска по изключение и само когато съществува значителна вероятност, на база представените доказателства, че длъжникът може да е неплатежоспособен и/или свръхзадлъжнял, или е предприел действия, с които разпилява имуществото си. Никакви подобни доказателства не са представени от молителя, поради което искането за налагане на запори и възбрана върху цялото имущество на длъжника е неоснователно.

Това е така и защото обезпечителната мярка, дори в това производство следва да е адекватна и да не застрашава дейността на длъжника. Дори да беше доказана дължимостта на твърдяната дългова сума, с оглед размера на сочения дълг, при липсата на данни за имуществото на длъжника, исканите мерки биха били прекомерни и ще доведат до излишни затруднения на дейността на търговеца, което не е цел на обезпечителната процедура. 

Воде от горното и на основание чл. 629а ТЗ, съдът

 

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молба от “ИССОМАТ БИЛДИНГ“ ЕООД-гр.София, ЕИК ********* чрез управителя Светозар Каменов против “МУЛТИБИЛД ИНЖГЕНЕРИНГ“ ООД, ЕИК *********, със седалище гр. Варна, ул. "Мир"№ 33, офис 2, за допускане на предварителни обезпечителни мерки – запор на банкови сметки и движимо имущество, както и възбрана върху недвижими имоти.

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване с частна жалба пред ВАпС в седмодневен срок от връчване на препис от него на молителя.

 

 

        СЪДИЯ В ОКРЪЖЕН СЪД: