Решение по дело №2238/2019 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 18 февруари 2020 г. (в сила от 14 март 2020 г.)
Съдия: Борислава Илиева Якимова
Дело: 20194430202238
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 31 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

***, 18.02. 2020г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 ***СКИ РАЙОНЕН СЪД, девети наказателен състав в публично съдебно заседание на двадесети януари през две хиляди и двадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОРИСЛАВА ЯКИМОВА

         При участието на секретаря Валя Стоянова като разгледа докладваното от съдията Якимова НАХД №2238 по описа за 2019г., за да се произнесе взе предвид следното:

         Производството е по чл.59 от ЗАНН.

Постъпила е жалба от Б.И.К., ЕГН********** ***, чрез адвокат И.Н. ***, процесуален представител, против НП № 159з от 09.10.2019г. на  ***, с което на основание чл.264 ал.1 от ЗМВР е наложена глоба  в размер на 500 лева, за нарушение на чл.264 ал.1 от ЗМВР.

Недоволен от издаденото наказателно постановление останал жалбоподателя, който го обжалва в срок.

В жалбата се иска отмяна на НП.

В съдебно заседание жалбоподателя редовно призован, се явява лично и с адв.И.Н.- процесуален представител.   Поддържат жалбата и  последният излага съображения за отмяна на НП предива допуснати съществени процесуални нарушения,  довели до ограничаване правото на защита на жалбоподателя. С жалбата се моли НП да бъде отменено като неправилно и незаканосъобразно, като се излага тезата, че в хода на административно наказателното производство са допуснати нарушения на чл.42, чл.57 от ЗАНН. Твърди се, че липсва конкретно описание на нарушението .

Ответната страна редовно призована, представител не се явява.

Съдът, въз основа на императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на обжалваното наказателно постановление по отношение на неговата законосъобразност, обоснованост и справедливост на наложеното наказание, прави следните изводи:

Жалбата е с правно основание чл.59, ал.1 от ЗАНН, подадена в преклузивния срок по ал.2, от легитимиран субект / срещу който е издадено атакуваното НП/, при наличие на правен интерес от обжалване и пред компетентния съд /по местоизвършване на твърдяното нарушение/, поради което е процесуално ДОПУСТИМА.Разгледана по същество е ОСНОВАТЕЛНА.

По делото се събраха писмени и гласни доказателства от съвкупната преценка на които съдът намери за установена следната фактическа обстановка:

Съставен е АУАН № 159з от 23.09.2019 г., затова, че Б.И.К. с ЕГН**********г. около 22:00 часа в гр.***, „ ***при извършване на полицейска проверка „противозаконно пречи на орган на МВР да изпълнява функциите си“– нарушение на чл.264,ал.1 от ЗМВР.

Акта бил съставен в присъствието на жалбоподателя и свидетел при установяване на нарушението му, предявен му е и е подписан от него,  като е изложил възражения , че според него не е пречел на полицаите в изпълнение на  задълженията им.

В срока по чл.44 от ЗАНН жалбоподателя не е депозирал възражения пред АНО.

Съобразявайки материалите в административно-наказателната преписка АНО издал обжалваното НП като е възприел изцяло констатациите съдържащи се в АУАН, като наложил на жалбоподателя за  нарушение на чл. 264,ал.1 от ЗМВР административно наказание глоба от 500 лв.,  за нарушение на чл.264 ал.1 от ЗМВР.

Разпитан в хода на съдебното следствие в качеството на свидетел ***И.Ц.Д. потвърждава изложената в акта фактическа обстановка. Посочва, че в тъмната част на денонощието, извършвали проверка на документ за самоличност на  лица, намиращи се  на пейка  в градинката пред  ***в ***, „известни като лица употребяващи наркотични вещества“. Жалбоподателят отказал категорично да представи документ и това наложило задържането му и отвеждане в  сградата на 01 РУ-***.В управлението била установена самоличността  му чрез справка   от ОДЧ. ***посочва също, че  при проверка на лицата, жалбоподателят отказал също „да представи  всички забранени вещества, които има“. Проверката била извършена на „пейка , в ***Свидетелят твърди,че не може да каже кой е адреса,т.к. не знае какъв е и „дал като ориентир” ***. Не твърди, че жалбоподателят е лице употребяващо наркотични вещества,а че бил в тяхната компания. Питал с висок тон защо го проверяват, бил   раздразнен. Въпреки множеството поставени въпроси от адв.Н. св.Д. не посочи в какво се изразява нарушението пречене” на орган на МВР да изпълни функциите си по служба. Свидетелят твърди “пречеше на извършване на проверката….отказваше да се съгласи и окаже съдействие  при  проверка за самоличността на орган на МВР “.

В тази насока са и показанията  на свидетеля  А.  А., който  сочи, че  жалбоподателят отказал при проверката да представи  документ за самоличност, не може да посочи дали в РУ  е представил  такъв документ,както и не може да посочи дали  при обиска  са били намерени в лицето наркотични вещества.Също не знае адреса,където се намира ***и е извършена проверката.

Изслушаните свидетелски показания на Д. /актосъставител/ и А., както правилно изтъква адв.Н.  не допринасят за изясняване на обстоятелствата  свързани с извършената проверка и установеното в хода й. Показанията са без конкретика, установяват принципни положения, но не установяват конкретни обстоятелства имащи значение за изясняване на делото.

Други доказателства не са ангажирани.

При така установеното от фактическа и правна страна настоящият състав на съда намира, че не е доказано по безспорен и несъмнен начин извършване на нарушението, за което е санкциониран жалбоподателя.

Съдът споделя становището на адв.Н.,че в хода на административно-наказателното производство са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, довели до ограничаване правото на защита на жалбоподателя,което съставлява основание за отмяна на атакуваното НП. Нито в АУАН, нито в издаденото въз основа на него НП е посочено какво е било конкретното действие,което попречило на полицейските служители да изпълнят функциите си по служба. От разпита на свидетелите се установи,че нарушението се изразявало в непредставяне на документ за самоличност и задаване на въпроси защо се извършва проверката. Това,че някой иска да разбере защо е проверяван от полицията  не е нарушение по ЗМВР,нито пък непредставянето на документ за самоличност е нарушение по чл.264 ал.1 от ЗМВР. Описаното не покрива признаците на нарушение по посоченият текст от ЗМВР.Освен това тези действия на жалбоподателя не са описани в АУАН и НП,а се установиха в хода на съдебното следствие от разпита на свидетелите.

На следващо място в описанието на нарушението, както в АУАН, така и в НП е направено бланкетно,като е преписан текста на закона,без да е дадена конкретика. Недопустимо е за нарушението да се гадае или да се установява в какво се изразява то едва при обжалването му от разпита на свидетели. Неправилно е посочено и мястото на извършване на нарушението. Адреса на ***, като градинката пред ***също се намира на посоченият адрес .

В обстоятелствата част на АУАН и НП на жалбоподателя е вменено  противоправно поведение, изразяващо се в това, че „ при извършване на полицейска проверка противозаконно пречи на орган на МВР да изпълнява функциите си по служба”.

Тези фактически констатации административнонаказващият орган е отнесъл към нормата на чл.264,ал.1 от ЗМВР, според която норма административнонаказателна отговорност се носи от този, който противозаконно пречи на органите на МВР да изпълнява функциите си. За жалбоподателя, а и за съда от преписката не се разбира в какво се състои противоправното поведение – противозаконно пречене, което може да се реализира единствено чрез активно поведение. За да е налице противозаконно пречене е необходимо деецът да извърши действия, с които противозаконно да пречи на орган от МВР да изпълни служебните си задължения. Необходимо е да е налице активно противодействие срещу полицейския орган. Това разбиране се подкрепя и от разпоредбата на ал.2 на чл.264, според която наказуемо е и противозаконното нарушаване физическата неприкосновеност на служител на МВР при изпълнение на служебните му задължения.

Деянието на жалбоподателя не изпълва състава на нарушението по чл.264, ал.1 от ЗМВР, защото той не е предприел активни действия срещу служителят на полицията. От показанията на свидетелите се извличат признаци на неизпълнение на полицейско разпореждане /което се осъществява чрез бездействие/ и покрива признаците на друго нарушение- по чл.257 ал.1 от ЗМВР,за което се предвижда наказание за онзи,който не изпълни разпореждане на орган на МВР,направено в изпълнение на функциите му.

В тази връзка, в тежест на контролните органи и на АНО е възложено задължението не само да издирят и приложат съответната санкционна правна норма, но и да отнесат спрямо нея конкретно осъществено поведение, чието описание да съответства на хипотезата й.

Съгласно разпоредбата на чл.57 ал.1 т.5 от ЗАНН в съдържанието на наказателното постановление задължително следва да има описание на нарушението, обстоятелствата при които е извършено, както и законовите разпоредби, които са били нарушени виновно.

При тези обстоятелства, съдът намира, че правото на защита на жалбоподателя е нарушено, тъй като при издаване на наказателното постановление е допуснато несъответствие между фактическото и юридическото формулиране на административното обвинение. С това е нарушено съществено правото на защита на нарушителя, тъй като го е лишил от възможността да узнае в какво точно се изразява допуснатото от него нарушение и на коя правна норма.

За пълнота следва да се отбележи и,че за да е налице неизпълнение на издадено полицейско разпореждане, то това разпореждане следва да бъде изпълнимо, тоест лицето спрямо което е издадено това разпореждане да е в състояние да го изпълни и въпреки това да не го изпълни. Жалбоподателят не е имал в себе си документ за самоличност.  При липсата на документ за самоличност, няма как да бъде възможно изпълнението на издаденото полицейско разпореждане за представянето на такъв. Обстоятелството, че жалбоподателят не е носел в себе си документ за самоличност се потвърждава и от приложения протокол за обиск на лице,  като в него не е отразен документ за самоличност намерен в жалбоподателя при извършения му обиск. Липсва субективният елемент на деянието, а  административно нарушение е това деяние, което нарушава установеният ред на държавно управление, извършено е виновно  и е обявено за наказуемо с административно наказание, налагано по административен ред. За да има административно нарушение е необходимо неговото съдържание да обхваща, както елементите които се отнасят до обективната му страна, така и онези които засягат субективната страна на извършеното деяние. Липсата на който и да било от елементите, влизащи в състава на административното нарушение, независимо от това дали е свързан с обективната или субективната страна води след себе си като последица невъзможността да се търси административнонаказателна отговорност.

По изложените съображения съдът счете обжалваното наказателно постановление  за неправилно и незаконосъобразно и като такова следва да бъде отменено.

По делото е направено искане от адв.Н. за присъждане на разноски.

Съгласно разпоредбата на чл. 63, ал.3 от ЗАНН (Нова - ДВ, бр. 94 от 2019 г.): „В съдебните производства по ал. 1 страните имат право на присъждане на разноски по реда на Административнопроцесуалния кодекс“, а според правната норма, отразена в чл. 143, ал.1 от ЗАП: „Когато съдът отмени обжалвания административен акт или отказа да бъде издаден административен акт, държавните такси, разноските по производството и възнаграждението за един адвокат, ако подателят на жалбата е имал такъв, се възстановяват от бюджета на органа, издал отменения акт или отказ“. Видно от приложения по делото   договор за правна помощ е че адв. *** от ***ска адвокатска колегия е осъществил правна помощ в настоящото производство на жалбоподателя Б.К. за изготвянето на жалба по реда на чл. 59 ЗАНН.

Съгласно чл. 8, ал.1, т.1 от Наредба №1/09.07.2004г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, издадена от ВАС: „За процесуално представителство, защита и съдействие по административни дела с определен материален интерес възнаграждението  при интерес до 1000 лв. /какъвто е настоящият случай/ е в размер на 300 лева.

Поради изложеното и на осн. чл. 63, ал3 от ЗАНН (Нова - ДВ, бр. 94 от 2019 г.), съдът намира, че ОДМВР – ***, представлявана от Директора следва да бъде осъдена да заплати на Б.И.К., ЕГН********** *** сумата от 300,00 лева за направените по делото разноски за адвокатско възнаграждение на адвокат *** от ***ска адвокатска колегия

Водим от горното, Съдът

 

                                    Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 159з от 09.10.2019г. на  ***, с което  на Б.И.К., ЕГН********** ***, на основание чл.264 ал.1 от ЗМВР е наложена глоба  в размер на 500 лева, за нарушение на чл.264 ал.1 от ЗМВР, като НЕПРАВИЛНО и НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

НА ОСНОВАНИЕ  чл. 63, ал.3 вр. с чл. 38 ал. 2 вр. с ал.1 от ЗА вр. с  8, ал.1, т.1 от Наредба №1/09.07.2004г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, издадена от ВАС ОСЪЖДА ОБЛАСТНА ДИРЕКЦИЯ на МВР – ***, представлявана от Директора да ЗАПЛАТИ на  Б.И.К., ЕГН********** *** сумата от 300,00 лева, представляваща направените от негова страна разноски за адвокатско възнаграждение на адвокат *** от ***ска адвокатска колегия  по НАХД № 2238/2019 година по описа Районен съд ***.

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд *** в 14 дневен срок от получаване на съобщението, че същото е изготвено.

 

                                                       РАЙОНЕН  СЪДИЯ: