Определение по дело №532/2022 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 651
Дата: 26 април 2022 г. (в сила от 26 юли 2022 г.)
Съдия: Веселин Валентинов Енчев
Дело: 20227040700532
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 4 април 2022 г.

Съдържание на акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

№ 651/26.04.2022 година, град Бургас

 

Административен съд - Бургас, на двадесет и шести април две хиляди двадесет и втора година, в закрито заседание, в състав:

 

                                           Съдия: Веселин Енчев

                                                 

            разгледа докладваното от съдия Енчев адм. д. № 532/2022 година

 

Производството по глава десета от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по получено на електронната поща на съда „възражение“ (имащо характер на жалба) вх. № 3158/04.04.2022 година по описа на Административен съд – Бургас, представляващо десет снимки на ръкописен текст с посочен автор Г.А.Б. с ЕГН ********** и съдебен адрес *** (лист 2 - 11).

В началото на жалбата – възражение е посочено, че се подава срещу заповед № ЗСП/Д-А/6289/19.01.2022 година за отказ от социално подпомагане.

При проверката на редовността на оспорването, с разпореждане № 1319/05.04.2022 година е констатирано, че жалбата - възражение не е подписана по надлежния ред, не е посочено в какво се състои незаконосъобразността на обжалваната заповед и не е формулиран надлежен петитум/искане до съда. Със същото разпореждане на лицето, посочено като жалбоподател в снимките на ръкописния текст, е указано да отстрани пороците в седемдневен срок от получаване на съобщението, като е предупредено, че при неизпълнение жалбата ще бъде оставена без разглеждане (лист 1).

На 13.04.2022 година Г.Б. е получил указанията на съда чрез лично връчено му съобщение с индекс JK1E5V1D (лист 12).

Законоустановеният срок за отстраняване на нередовността на жалбата – възражение е изтекъл на 20.04.2022 година - работен ден. До изтичането на този срок указанията не са изпълнени – не са представени два подписани екземпляра от жалбата, не е посочено (дори описателно) в какво се състои незаконосъобразността на заповедта и не е формулиран надлежен петитум към съда, в съответствие с правомощията му по чл. 172 и чл. 173 от АПК.

На 21.04.2022 година на електронната поща на съда е получено ново писмо, съдържащо 44 (четиридесет и четири) снимки на ръкописен текст, декларации и касови бележки:

- снимка на „възражение“ и искане за отвод на настоящия докладчик с посочен автор Г.Б.;

- снимка на молба – декларация за освобождаване от заплащане на държавна такса с посочени автори Л.М.и Г.Б.;

- снимка на декларация за материално и гражданско състояние с посочен автор Л.М.;

- снимки на касови бележки за заплатени лекарства в периода януари – април 2022 година и

- снимка на писмо – известие от общинско предприятие „Общински имоти“ на Община Бургас, адресирано до Л.М., за нейно задължение към общинското предприятие в размер на 928,40 лева към 31.12.2021 година.

 

След като съпостави съдържанието на цитираните снимки, съдът констатира, че оспорването е все така нередовно:

1. Снимките на първоначално изпратеното възражение и снимките на допълнителното възражение (уточнението?!) не са документи. Те не са подписани надлежно от лицето, посочен като автор – непосредствено от него или с квалифициран електронен подпис, от които да бъде установена по несъмнен начин самоличността му, както и действителната му воля да обжалва описаната заповед – така както изисква изрично нормата на чл. 150 ал. 1 т. 8 от АПК. От представените снимки на възражения по никакъв начин не може да се удостовери, че Г.А.Б. е реалния създател на жалбата, по чиято инициатива е образувано настоящото съдебно производство. Само на това основание жалбата следва да бъде оставена без разглеждане, а делото – прекратено.

2. Отделно от изложеното, в текста на снимките, наречени възражения, не се съдържат (дори описателно) доводи за незаконосъобразност на заповедта, която е посочено, че се обжалва. Излага се пространна хронология на личен конфликт на Б. и Л.М.с трето лице, характеризирано като „престъпник“. Сочат се с имената им конкретни служители на дирекция „Социално подпомагане“ – Бургас, за които се обобщава, че от години целенасочено осуетяват всеки опит на Б. и М. да получат парично подпомагане от социалните служби. Личен лекар е наречен „поръчков“ и „лъжесвидетел“, а специалист по лицево – челюстна хирургия е обвинен, че иска извършване на ненужни медицински дейности срещу заплащане, защото е в „схема“ със социалните служби и чака да получи от тях пари, които се следват на М. и Б.. За бивши и настоящи съдии от Административен съд – Бургас (сред които не е конкретния докладчик) и за съдии от Върховен административен съд (ВАС) са направени изявления за липса на професионализъм, за „елиминиране“ на свидетел, за „грозна война“ срещу Б. и М., за „ръкополагане“ от председателя на ВАС, както и за незаконно пререшаване на казуси, вече спечелени от Б. и М.. Поименно – в обратната насока („независим, „безпристрастен“ и „непоръчков“) е отличен колега от Административен съд – Бургас, който е отменил незаконосъобразен акт, по оспорване от неясно от кого. Изложени са твърдения за дентално заболяване на Б., което е било лекувано едва след намесата на заместник – кмет на общината. Заявено, че сега Б. и М. живеят само от социалната пенсия на М., която е в незначителен размер и не стига дори за лекарства. За незаконосъобразността на заповедта, посочена като обжалвана, обаче, липсват каквито и да е мотиви, а на съда е оставено да гадае къде може да е противоречието на административния акт с приложимото право.

3. В нито една от снимките на възражения не се съдържа, дори в най - обща форма, искане към съда, дължимо на основание чл. 150 ал. 1 т. 7 от АПК, в съответствие с юридическите възможности, които му предоставят чл. 172 и чл. 173 от АПК при контрола на законосъобразността на административните актове. Дори да се приеме, че всички други пороци на оспорването са отстранени (а в случая те не са), липсата на надлежен петитум поставя съда в невъзможност да осъществи контрол върху административния акт, защото не е ясна точната воля на оспорващия го (какво, именно, иска от съда). Това, наред с останалите, е още едно основание за прекратяване на делото.

Предвид изложените мотиви, съдът приема, че нередовността на оспорването не е отстранена (дори и след изтичането на законоустановения срок). Затова жалбата следва да се остави без разглеждане, а производството да се прекрати.

Искането за отвод на настоящия докладчик не следва да бъде обсъждано, защото липсват каквито и да е доказателства, че лицето, посочен като негов автор, е действителния автор на жалбата - възражение и допълнителното възражение – уточнение, по изпратените снимки.

   Затова, на основание чл. 158 ал. 3 от АПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ получено на електронната поща на съда „възражение“ (имащо характер на жалба) вх. № 3158/04.04.2022 година по описа на Административен съд – Бургас, представляващо десет снимки на ръкописен текст с посочен автор Г.А.Б. с ЕГН ********** и съдебен адрес ***, в което е заявено, че се обжалва заповед № ЗСП/Д-А/6289/19.01.2022 година за отказ от социално подпомагане.

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ искане за отвод на настоящия докладчик, формулирано в допълнително възражение вх. № 3860/21.04.2022 година по описа на Административен съд – Бургас.

 

ПРЕКРАТЯВА адм. д. № 532/2022 година.

 

Определението – единствено в частта, в която „възражение“ (имащо характер на жалба) вх. № 3158/04.04.2022 година е оставено без разглеждане, може да се обжалва с частна жалба пред Върховен административен съд в седемдневен срок, от връчването му.

 

СЪДИЯ: