Решение по дело №216/2020 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 497
Дата: 10 април 2020 г.
Съдия: Марина Христова Николова
Дело: 20207040700216
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 януари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

497                                 10. 04.2020 г.                             гр. Бургас

 

В    ИМЕТО    НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - БУРГАС, XIX СЪДЕБЕН СЪСТАВ, на пети март две хиляди и двадесета година, в публично съдебно заседание в следния състав:

 

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧАВДАР ДИМИТРОВ

ЧЛЕНОВЕ: 1. Х. Х.

         2. МАРИНА НИКОЛОВА

Секретар: И. Л.

Прокурор: Д.Х.

сложи за разглеждане докладваното от съдия М.Николова КАНД номер 216 по описа за 2020 година.

 

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), във вр. чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по касационна жалба на Регионална инспекция по околната среда и водите - Бургас, с адрес: гр.Бургас, ул.“Перущица“ № 67, чрез процесуален представител юрисконсулт против решение № 1477 от 29.11.2019г., постановено по АНД № 3691/2019 г. по описа на Районен съд – Бургас, с което е отменено наказателно постановление № 49/30.07.2019 година, издадено от директора на РИОСВ - Бургас. С наказателното постановление на М.Б.Б. – Б. за нарушение на чл. 24 от Закона за защитените територии, на основание чл. 81, ал. 3 вр. чл. 83, ал.1, т.1 от Закона за защитените територии е наложена глоба в размер на 100 лева.

В касационната жалба се излагат възражения, че оспореното съдебно решение е неправилно, немотивирано и незаконосъобразно. Иска се отмяна на решението и потвърждаване на наказателното постановление.

В съдебно заседание касаторът, редовно призован, не се представлява.

Ответникът – М.Б.Б. – Б., редовно и своевременно призована, не се явява и не изпраща процесуален представител.

Представителят на Окръжна прокуратура – Бургас дава становище за неоснователност на касационната жалба.

Административен съд - Бургас, ХІХ-ти състав след като прецени допустимостта на жалбата и обсъди направените в нея оплаквания, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение, съобразно разпоредбите на чл. 218 и чл. 220 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е процесуално ДОПУСТИМА като подадена в срока по чл. 211 от АПК, от надлежна страна, имаща право и интерес от обжалването по смисъла на чл. 210, ал.1 АПК.

Разгледана по същество и в пределите на касационната проверка по чл. 218 АПК, настоящият съдебен състав намира жалбата за НЕОСНОВАТЕЛНА по следните съображения:

С обжалваното решение Районен съд – Бургас е отменил наказателно постановление № 49/30.07.2019 г., издадено от директора на РИОСВ – Бургас, с което на М.Б.Б. – Б., за нарушение на чл. 24 от Закона за защитените територии, на основание чл. 81, ал. 3 вр. чл. 83, ал.1, т.1 от Закона за защитените територии е наложена глоба в размер на 100 лева.

Като фактическа обстановка съдът е приел, че на 27.05.2019г., в гр. Созопол, служители на РИОСВ са извършили проверка на  територията на природна забележителност „Пясъчни дюни между къмпингите Златна рибка и Градина”. Съдът изрично е посочил, че проверяваният имот представлява пясъчни дюни между къмпингите Златна рибка и Градина и е обявен за природна забележителност. В хода на проверката служителите са установили, че в имота е разположена каравана по протежение на защитената територия, включително и върху пясъчните дюни, както и че към караваната са изградени временни ВиК и ел.връзки. С оглед направените констатации, старши експерт в отдел „Биоразнообразие, защитени територии, защитени зони” при РИОСВ-Бургас съставил акт за установяване на административно нарушение № 49 от 27.05.2019г., в който като нарушена разпоредба посочил тази на чл.24 от Закона за защитените територии. Въз основа на така съставения акт впоследствие било издадено и обжалваното наказателно постановление.

При постановяване на решението си, РС – Бургас е приел, че на  територията на природна забележителност „Пясъчни дюни между къмпингите Златна рибка и Градина” действително е била разположена процесната каравана, включително и върху пясъчните дюни, като за поставянето й не е имало разрешение. Едновременно с това, обаче, съдът е намерил, че по делото не е била установена самоличността на лицето, поставило караваната, респ. вмененото на М.Б.Б. – Б. нарушение е останало недоказано. Съдът е изложил и мотиви, че обстоятелството, че дадено лице е ползвало караваната не е достатъчно за да бъде ангажирана отговорността му по чл. 24 от ЗЗТ, както и че ангажирането на административно-наказателната отговорност не може да става на базата на предположения.

Така постановеното съдебно решение настоящият съдебен състав намира за валидно, допустимо и правилно.

Фактите по делото като цяло са безспорни и правилно установени от първоинстанционния съд, като изведените въз основа на тях правни изводи са правилни, а възраженията на касатора неоснователни.

Съгласно чл.63 от ЗАНН решението на районния съд подлежи на обжалване пред административния съд на основанията предвидени в НПК по реда на глава ХІІ от АПК.

Съгласно чл.218 от АПК съдът обсъжда само посочените в жалбата пороци, като за валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното решение с материалния закон, съдът следи служебно.

Видно от разпоредбата на чл. 24 от Закона за защитените територии, в природните забележителности се забраняват дейности, които могат да нарушат тяхното естествено състояние или да намалят естетическата им стойност.

В чл. 81, ал. 1, т. 1 от ЗЗТ е предвидено, че се наказва с глоба от 500 до 5000 лв. физическо лице, което осъществява дейност в защитена територия в нарушение на режима, определен с този закон, в заповедта за обявяване или в утвърдени планове и проекти по глава четвърта. Ал. 3 на същата разпоредба предвижда в маловажни случаи по ал. 1 глобата да е от 5 до 100 лв.

В случая, в съставения АУАН е посочено, че на 27.05.2019 год., в природна забележителност „Пясъчни дюни между къмпингите Златна рибка и Градина” М.Б.Б. – Б. е поставила собствената си каравана. В издаденото НП тази констатация е преповторена.

При анализ на събраните по делото доказателства, настоящият съдебен състав намира, че действително, както е отбелязал и РС-Бургас, от проведения в съдебното заседание разпит на свидетел не е било установено кое е лицето, поставило караваната в природната забележителност, тъй като видно от самия разпит на актосъставителя, при извършената проверка караваната вече е била поставена, свързана с връзка за вода и електричество. Изпълнителното деяние - обитаване на караваната, констатирано в деня на извършената проверка, не може да бъде приравнено на изпълнителното деяние поставяне на караваната, описано в съставения АУАН и издаденото НП, поради което правилно РС-Бургас е отменил издаденото НП, приемайки, че вмененото на М.Б.Б. – Б. административно нарушение е останало недоказано.

В подадената касационна жалба, наред с цитиране на текстове на закона, се твърди, че нарушението е осъществено от лицето, посочено в НП като негов автор, но едновременно с това не се сочат конкретни доказателства, от които се извежда този извод. Твърди се, че самият жалбоподател „не го оспорвал”, но видно от подадената жалба до Районен съд-Бургас, в същата Б.-Б. изрично е написала, че „описаната фактическа обстановка не отговаря на действителността” и че тя не е извършила описаното нарушение.

В тази връзка, настоящият съдебен състав намира за нужно да посочи, че с оглед санкционния характер на производството по ЗАНН, в тежест на административнонаказващия орган е да проведе законосъобразна процедура, която да завърши с издаване на законосъобразен акт.  Разпоредбата на  чл. 57, ал.1, т.5 от ЗАНН повелява в НП да е дадено точно и ясно описание на нарушението, да са посочени датата и мястото на извършването му, както и на обстоятелствата, при които е извършено и доказателствата, които го потвърждават.

В случая, действително не се доказва по безспорен начин, че именно касационният ответник М.Б.Б. – Б. следва да носи административнонаказателна отговорност. Това, че същата е собственик на караваната, за което по делото отново не са представени каквито и да е доказателства, не може да обоснове извод, че именно тя я е разположила в природна забележителност „Пясъчни дюни между къмпингите Златна рибка и Градина” и то на датата, посочената в съставения АУАН и издаденото въз основа на него наказателното постановление.

С оглед изложеното, настоящият касационен състав приема, че изложените в касационната жалба възражения се явяват неоснователни, а оспореното решение, като постановено при правилно приложение на закона, следва да бъде оставено в сила.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл.221, ал.2, предл. І-во АПК, във връзка с чл.63, ал.1 ЗАНН, Бургаският административен съд,

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 1477 от 29.11.2019г., постановено по АНД № 3691/2019 г. по описа на Районен съд – Бургас.

 

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

          ЧЛЕНОВЕ:1

 

                                2.