Определение по дело №2601/2015 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 3133
Дата: 23 септември 2015 г.
Съдия: Христо Иванов Койчев
Дело: 20157050702601
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 18 август 2015 г.

Съдържание на акта

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№ ………………………………..гр.Варна

 

Варненският административен съд - Двадесет и първи състав, в закрито заседание, в състав:

           

                         АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ : ХРИСТО КОЙЧЕВ

 

като разгледа докладваното от съдията адм. дело N 2601 по описа за 2015год., за да се произнесе, взе предвид:

 

     Производството е образувано по съединени жалба и искови претенции от Г.Д.Д., ЕГН ********** срещу „Тет-61“ ЕООД София за прогласяване нищожността на издаден ПАМ и заплащане на обезщетение за имуществени и неимуществени вреди следствие на отмененият акт по чл. 1 ал.1 от ЗОДОВ.

     От изложените в жалбата фактически обстоятелства и посочения обжалваем акт, както и от приложените по делото доказателства, настоящият съдебен състав намира, че съдебното производство пред Административен съд-Варна следва да се прекрати, а делото да се изпрати по подсъдност на Административен съд – Хасково на основание чл. 135, ал. 2 във връзка с  чл. 133, ал. 5 от АПК.

     Искът за присъждане на обезщетение за причинени имуществени и неимуществени вреди от незаконосъобразен административен акт, съобразно правилото на  чл. 133, ал. 5 от АПК, се предявява пред съда по адреса на жалбоподателя. Действително, съгласно чл. 7 от ЗОДОВ, искът за обезщетение се предявява пред съда по мястото на увреждането или по настоящия адрес или седалището на увредения. От цитираната норма следва, че местната подсъдност по исковете по ЗОДОВ е уредена алтернативно и може да бъде определена по избор на лицето. Разпоредбата на чл. 7 от ЗОДОВ обаче не намира приложение като процесуалноправна норма, поради изричното й изключване от чл. 1 ал. 2 от същия закон, който препраща към АПК.

     Административно-процесуалния кодекс не урежда материално-правния режим на отговорността, който е уреден в ЗОДОВ и в гражданските и трудовите закони, и само по неуредените процесуални въпроси съобразно чл. 144 от АПК се прилага ГПК, а не ЗОДОВ, защото самият чл. 1 ал. 2 от ЗОДОВ препраща към АПК. Следователно относно местната подсъдност намира приложение разпоредбата на  чл. 133, ал. 5 от АПК. По правилото на  чл. 133 ал. 5 от АПК, доколкото ищецът е с постоянен и настоящ адрес ***, компетентен да разгледа делото е Административен съд – Хасково.

     По изложените съображения, настоящият състав счита, че компетентен да разгледа спора, според правилата за подсъдност на чл. 133 от АПК се явява Административен съд – Хасково.

     Водим от горното и на основание чл. 135, ал. 2 от АПК, Административен съд-Варна, 21-ви състав

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

     ПРЕКРАТЯВА производството по адм. д. № 2601/2015г. по описа на Административен съд-Варна, 21-ви състав.

 

     ИЗПРАЩА делото по подсъдност на Административен съд – Хасково.

 

     Определението не подлежи на обжалване.

 

     На основание чл. 138 от АПК препис от определението да се изпрати на ищеца.

 

                                                   АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ :