Решение по дело №212/2022 на Административен съд - Видин

Номер на акта: 204
Дата: 25 ноември 2022 г. (в сила от 25 ноември 2022 г.)
Съдия: Биляна Спасова Панталеева Кайзерова
Дело: 20227070700212
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 октомври 2022 г.

Съдържание на акта

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВИДИН

РЕШЕНИЕ № 204

гр. Видин, 25.11.2022 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административен съд – Видин,

I административнонаказателен състав

в публично заседание на

седми ноември

през две хиляди двадесет и втора година в състав:

Председател:

Антония Генадиева

Членове:

Биляна Панталеева

Росица Славчева

при секретаря

Мария Иванова

и в присъствието

на прокурора

Кирил Кирилов

като разгледа докладваното

от съдия

Биляна Панталеева

 

Касационно АНД №

212

по описа за

2022

година

и за да се произнесе, съобрази следното:

Производството е по чл.63в от ЗАНН във връзка с глава ХІІ от АПК.

Делото е образувано по жалба, подадена от „Л. И.“ООД-гр.С., против Решение №253/25.07.2022г. постановено по АНД № 553/2022г. по описа на Районен съд Видин, с което е потвърден Електронен фиш серия Г №0030725 на ОД на МВР - Видин за налагане на имуществена санкция за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство, с който на касатора е наложено административно наказание „имуществена санкция” в размер на 2000 лева за извършено нарушение на чл.483,ал.1,т.1 от КЗ на основание чл.638, ал.4 във връзка с чл.638, ал.1, т.2 във вр. с чл.461,т.1 от КЗ.

В жалбата се развиват съображения, че решението на ВРС е незаконосъобразно. Твърди се от касатора, че електронният фиш не съдържа описание на нарушението, като и че описанието в електронния фиш сочи на друго нарушение.  Иска се да бъде отменено решението на ВРС и потвърдения с него електронен фиш.

Ответникът по касационната жалба оспорва същата.

Представителят на Окръжна прокуратура Видин дава заключение, че жалбата е неоснователна и не следва да бъде уважена.

От събраните по делото писмени и гласни доказателства, преценени поотделно и взети в тяхната съвкупност, доводите на страните и посочените касационни основания в жалбата, Административният съд прие за установено следното :

Жалбата, като подадена в срок и от надлежна страна, е процесуално допустима.

Разгледана по същество , същата е основателна.:

Установява се от събраните по делото доказателства, че на 28.03.2021 г. в 14,49 ч. в обл. Видин, в с.Ботево, с посока на движение от гр.Видин към гр.Монтана АТС с № TFR1-M 559 е заснел МПС БМВ 535 ХИ с рег.№ СВ****РА с 88 км/ч при ограничение на скоростта от 50 км/ч за населеното място. Във връзка с това е извършена проверка , при която е установено , че за автомобила няма активна застраховка „ГО“ , поради което е издаден процесният електронен фиш. Посочено е в него , че се издава за установено нарушение на КЗ , заснето с автоматизирано техническо средство . Посочено е мястото на нарушението , ограничението на скоростта за населеното място и видът на МПС . Посочен е и собственикът на МПС.

С обжалваното решение въззивният съд е потвърдил електронния фиш, като е приел , че същият е законосъобразен като издаден в съответствие с чл.189,ал.4 от ЗДвП.

Направените от съда правни изводи не се споделят от настоящата инстанция.  Съдържанието на същия не съответства на разпоредбата на чл.189,ал.4 от ЗДвП, разписваща съдържанието на електронния фиш , сред посочените елементи на което следва да бъде и описание на нарушението. В случая в електронния фиш не е посочено никакво изпълнително деяние , обосноваващо направения извод за извършено нарушение на КЗ .

С посочената в процесния ЕФ като нарушена разпоредба на чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ, е въведено задължение за сключване на договор за застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите за всяко лице, което притежава моторно превозно средство, регистрирано на територията на Република България, което не е спряно от движение. Съобразно чл. 638, ал. 4 от КЗ, когато с автоматизирано техническо средство или система е установено управление на моторно превозно средство, за което няма сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, на собственика на моторното превозно средство се налага глобата или имуществената санкция по ал. 1, като от своя страна нормата на чл. 638, ал. 1, т. 2 от КЗ предвижда, че на лице по чл. 483, ал. 1, т. 1, което не изпълни задължението си да сключи задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, се налага имуществена санкция от 2000 лева – за юридическо лице или едноличен търговец.

Същевременно съобразно чл. 647, ал. 3 от КЗ, когато с автоматизирано техническо средство или система е установено и заснето управление на моторно превозно средство, за което няма сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител при условията и по реда, предвидени в Закона за движение по пътищата, като електронният фиш се изпраща на собственика на моторното превозно средство с препоръчано писмо с обратна разписка, а собственикът е длъжен в 14-дневен срок от получаването му да заплати глобата или имуществената санкция по чл. 638, ал. 4 и 6, съответно член 189, ал. 5 от Закона за движение по пътищата не се прилага.

Видно от горните разпоредби, същите препращат към съдържането на електронния фиш съобразно чл.189,ал.4 от ЗДвП като безспорно същият следва да съдържа описание на нарушението, а не само и единствено констатация за неговото осъществяване. Никъде в съдържанието на електронния фиш не е отразено , че се касае всъщност за управление на посоченото МПС на посоченото място/посочения път/ и на посочената дата и час без за същото да е налице сключен и действащ договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, в което именно се изразява изпълнителното деяние , осъществяващо посоченото нарушение.

Касае се за съществено нарушение на изискването за форма на електронния фиш, тъй като в същия не е описано по никакъв начин нарушението , вменено на наказаното лице, което опорочава издадения електронен фиш и е основание за неговата отмяна. 

С оглед гореизложеното жалбата е основателна . Решението на Районния съд, с което е потвърден електронният фиш , е незаконосъобразно като постановено в несъответствие с материалния закон, поради което следва да бъде отменено като неправилно.

Вместо него следва да бъде постановено ново по съществото на спора , с което да се отмени електронният фиш като незаконосъобразен .

По изложените по-горе съображения и на основание 221, ал.2, във връзка с чл. 222, ал. 1 от АПК и чл. 63в от ЗАНН, Административният съд

                                          Р Е Ш И:

ОТМЕНЯ Решение №253/25.07.2022г. постановено по АНД № 553/2022г. по описа на Районен съд Видин, вместо което ПОСТАНОВЯВА:

ОТМЕНЯ Електронен фиш серия Г №0030725 на ОД на МВР - Видин за налагане на имуществена санкция за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство, с който на „Л. И.“ООД-гр.С. , представлявано от З. Р. Д., на основание чл.638, ал.4 във връзка с чл.638, ал.1, т.2 във вр. с чл.461,т.1 от КЗ е наложено административно наказание „имуществена санкция” в размер на 2000 лева за извършено нарушение на чл.483,ал.1,т.1 от КЗ.

Решението е окончателно.

 

            ПРЕДСЕДАТЕЛ:          ЧЛЕНОВЕ:1.       

                                           2.