Решение по дело №27/2022 на Административен съд - Кърджали

Номер на акта: 72
Дата: 9 март 2022 г. (в сила от 9 март 2022 г.)
Съдия: Айгюл Аптула Шефки
Дело: 20227120700027
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 27 януари 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Кърджали, 09.03.2022 г.

В ИМЕ­ТО НА НА­РО­ДА

Административен съд - Кърджали в открито заседание на първи март през две хиляди двадесет и втора  година в състав:

                                               СЪДИЯ: АЙГЮЛ ШЕФКИ

при секретаря Мариана Кадиева като разгледа докладваното от съдия Шефки  адм. дело  27  по описа на КАС за 2022 г., и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.145 и сл. от АПК, във вр. с чл.172, ал.5 ЗДвП. Образувано е по жалба от Ю.Р.А. от ***,  срещу Заповед за прилагане на принудителна административна мярка /ЗППАМ/ 22-0318-000001/05.01.2022 г., издадена от *** към ОДМВР – Кърджали, РУ - Кирково. Жалбоподателят намира оспорения акт за незаконосъобразен, като издаден в противоречие с материалния закон. Излага съображения за неизправност на техническото средство, с което бил тестван за употреба на наркотично вещество. Счита също, че заповедта не е надлежно мотивирана, което нарушавало правото му на защита. По изложените съображения иска отмяна на обжалваната заповед и претендира направените по делото разноски. В съдебно заседание, чрез процесуалния си представител, поддържа подадената жалба. 

Ответникът – *** в РУКирково към ОДМВР –Кърджали – С. И. Б., редовно призован, не се явява и не се представлява.

Съдът, като взе предвид събраните по делото доказателства приема за установено следното:

С оспорената заповед на жалбоподателя е наложена принудителна административна мярка по чл.171, т.2а, б.“б“ от ЗДвП - прекратяване на регистрацията на ППС за срок от 6 месеца, като са отнети и СРМПС №*** и 2бр. регистрационни табели с номер ***, за това, че на 05.01.2022 г. около ** ч., в ***, ул. ***, управлявал собствения си лек автомобил марка „БМВ“, модел „330“ ХД, с рег. № ***, след употреба на наркотични вещества, установено с техническо средство - ДрегерDrug Test 5000, № ***, тариран до 02.2022 г., който отчел положителна проба ***.

По делото е приложен и Акт за установяване на административно нарушение серия GA, №494241/05.01.2022 г., съставен срещу Ю.Р.А. за извършено от последния нарушение на чл. 5, ал. 3, т. 1, пр. 2 от ЗДвП, описано по-горе. Препис от АУАН е бил връчен на лицето на 05.01.2022 г. и подписан от него без възражения.

На водача бил издаден талон за медицинско изследване №***, връчен му в 20:00 ч., на 05.01.2022 г., с който бил уведомен, че следва да се яви в ЦСМП – гр. Кърджали, до 22:00 часа, т.е. до 120 минути от връчването на талона. По делото няма данни лицето да е извършило медицинското изследване.

Съгласно протокол *********-1000 за сервизна проверка на Дрегер Drugtest 5000, идент. номер: ***, собственост на ОДМВР – Кърджали, на 10.02.2021 г. същия уред е преминал периодична проверка със срок на валидност на проверката от 12 месеца и със заключение – годен.

С оглед установеното от фактическа страна, след преценка на допустимостта на жалбата, и след като извърши проверка на обжалвания акт по чл. 168, ал. 1 от АПК, съдът прави следните правни изводи:

Жалбата е процесуално допустима, като подадена в рамките на установения от закона 14-дневен срок от съобщаването, и от лице с правен интерес от оспорването.

Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

Съгласно разпоредбата на чл.172, ал.1 от ЗДвП, принудителните административни мерки по чл. 171, в т.ч. и тези по т.2а, се прилагат с мотивирана заповед от ръководителите на службите за контрол по този закон съобразно тяхната компетентност или от оправомощени от тях длъжностни лица. В случая, процесната заповед е издадена от компетентен орган – полицейски служител в РУ - Кирково към ОДМВР – Кърджали, надлежно оправомощен със Заповед №292з-2/01.01.2022г. на директора на ОДМВР- Кърджали да прилага ПАМ, в т.ч. и такива по чл.171, т.2а ЗДвП. 

Не се спори по делото, че жалбоподателят е собственик на лек автомобил с рег. №***.

Според разпоредбата на чл.171, т.2а, б.“б“ ЗДвП, въз основа на която е наложена процесната ПАМ, за осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения се прилагат следните принудителни административни мерки: прекратяване на регистрацията на пътно превозно средство на собственик, който управлява моторно превозно средство, с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда и/или е употребил наркотични вещества или техни аналози, както и при отказ да му бъде извършена проверка с техническо средство и/или с тест за установяване концентрацията на алкохол и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози, или не изпълни предписанието за изследване с доказателствен анализатор или за медицинско изследване и вземане на биологични проби за извършване на химическо и/или химико-токсикологично лабораторно изследване за установяване на концентрацията на алкохол в кръвта му и/или за употребата на наркотични вещества или техни аналози – за срок от 6 месеца до една година.

В случая, оспорената ПАМ е била наложена за описаното в АУАН нарушение на чл. 5, ал. 3, т. 1, пр. 2 от ЗДвП – управлява пътно превозно средство след употреба на наркотични вещества или техни аналози.

От съдържанието на съставения АУАН, се установява, че на посочената в акта дата и час, жалбоподателят е управлявал личния си автомобил след употреба на наркотични вещества, за което бил изпробван с техническо средство, което отчело положителен резултат - ***. Установява се също, че на водача е бил издаден талон за медицинско изследване, като няма данни да е извършено такова изследване.

При така установеното, съдът счита, че в случая са били налице предпоставките за прилагане на мярката по чл.171, т.2а, бб» ЗДвП, тъй като  констатираното, при проверката на 05.01.2022 г., управление на МПС след употреба на наркотични вещества, налага незабавно предприемане на една от мерките по чл.171 ЗДвП, свързани с безопасността на движението по пътищата и преустановяване на административните нарушения. Горното деяние е било установено със съставения срещу жалбоподателя АУАН №494241/05.01.2022 г., който по арг. от чл.189, ал.2 от ЗДвП има обвързваща доказателствена сила до доказване на противното. Жалбоподателят не сочи никакви доказателства, оборващи фактическите констатации в съставения АУАН и установяващи различни факти и обстоятелства, поради което приложената спрямо лицето ПАМ се явява обоснована и съответна на материалния закон.

Неоснователни са оплакванията в жалбата за неизправност на техническото средство, с което било установено наличието на наркотични вещества.  Според приложения по делото протокол *********-1000,  техническо средство„Drugtest 5000, идент. номер: ***, собственост на ОДМВР – Кърджали, е преминало периодична проверка със срок на валидност до 10.02.2022 г.

Неоснователни са и възраженията, че оспорената заповед е немотивирана, понеже в същата не било упоменато да е съставен АУАН за установеното нарушение. Заповедта съдържа необходимите реквизити по чл.59, ал.2 АПК, относимите правни и фактически основания за издаването й. В случая, непосочването на АУАН в оспорената заповед не представлява съществен порок в мотивите на акта, тъй като когато изложените в друг документ мотиви изхождат от издателя на оспорения акт и са част от административната преписка, те се явяват и мотиви за самия акт (Т.Р. № 16/1975г/ на ОСГК на ВС). Отделно от това, в процесната ЗППАМ фактическите основания са описани от административния орган в цялост така, както е направено и в АУАН, което обосновава извод за мотивираност на акта.

С оглед значимостта на засегнатите обществени отношения – безопасността на участниците в пътното движение, както и че наложената принудителна административна мярка е за минималния срок, предвиден в закона, съдът намира, че последната е съобразена и с целта на приложимия закон – осигуряване безопасността на движението по пътищата, както и с принципа за съразмерност по чл. 6 от АПК.

По изложените съображения съдът намира, че обжалваната заповед  е законосъобразна, а подадената срещу нея жалба следва да се отхвърли като неоснователна.

Ето защо и на основание чл. 172, ал. 2, от АПК, Административен съд – Кърджали

 

Р Е Ш И:

 

ОТХВЪРЛЯ жалбата на Ю.Р.А. от *** срещу Заповед за прилагане на принудителна административна мярка /ЗППАМ/ 22-0318-000001/05.01.2022 г., издадена от *** в РУ–Кирково към ОДМВР –Кърджали, като неоснователна.

Решението, на основание чл.172, ал.5 ЗДвП, не подлежи на обжалване.  

            

 

 

 

                                                      СЪДИЯ: