Решение по дело №13481/2015 на Софийски градски съд

Номер на акта: 7885
Дата: 31 октомври 2016 г. (в сила от 31 май 2018 г.)
Съдия: Евгени Димитров Георгиев
Дело: 20151100113481
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 23 октомври 2015 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. София, 31.10.2016 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

            Софийски градски съд, І Гражданско отделение, 2-ри състав, в публично заседание на четиринадесети октомври, две хиляди и шестнадесета година, в състав:

 

                                                            Съдия: Евгени Георгиев

 

при секретаря Ю.Ш. разгледа докладваното от  съдия Георгиев гр. д. № 13 481 по описа за 2015 г. и

 

Р Е Ш И:

 

            [1] ОСЪЖДА З. „А.” АД да заплати следните суми:

1. на Ю.Д.Д. - 40 000,00 лева обезщетение за неимуществени вреди от пътно-транспортно произшествие, настъпило на ****** г. на основание чл. 226, ал. 1, връзка с чл. 223, ал. 2 от Кодекса за застраховане КЗ) (отм) плюс законната лихва от ****** г. до окончателното изплащане;

2. на адвокат В.О. 1 450,00 лева на основание чл. 78, ал.1 от ГПК адвокатско възнаграждение;

3. на СГС – 162,50 лева възнаграждение за вещи лица и 1 600,00 лева държавна такса на основание чл. 78, ал. 6 от ГПК. Ю.Д. е със съдебен адрес – адвокат В.О.,***, ж. к. „М.“ *, бл. ***, вх. *, ет. *, ап. * - а З. „А.“ АД е с адрес ***.

 

[2] ОТХВЪРЛЯ иска по чл. 226, ал. 1, връзка с чл. 223, ал. 2 от КЗ (отм) на Ю.Д. срещу З. „А. ” АД за разликата над 40 000,00 лева до пълния предявен размер.

 

[3] ОСЪЖДА Ю.Д. да заплати на З. „А.“ АД 192,50 лева разноски по делото и 1 450,00 лева юрисконсултско възнаграждение на основание чл. 78, ал. 3 от ГПК.

 

[4] Ако ответникът обжалва изцяло решението, с въззивната си жалба той следва да представи доказателство, удостоверяващо внасянето на 800,00 лева държавна такса по сметка на САС. Ако обжалва частично решението, той следва да представи доказателство за внесена по сметка на САС държавна такса от 2% от обжалваемия интерес. При неизпълнение съдът ще върне въззивната жалба. Ищецът е освободен от заплащане на държавна такса.

 

  МОТИВИ НА СЪДА ЗА ПОСТАНОВЯВАНЕ НА РЕШЕНИЕТО

Производството е исково, пред първа инстанция. Делото е търговско.

 

  I. ОБСТОЯТЕЛСТВА, ТВЪРДЕНИ ОТ СТРАНИТЕ, И ИСКАНИЯ НА СТРАНИТЕ КЪМ СЪДА

 

  1. На ищеца

           

            [5] Ю.Д. е заявил в искова молба от 22.10.2015 г., че на ****** г. е участвал в ПТП, предизвикано от Р.Г.. От това ПТП Ю.Д. е получил:

- счупване на напречните израстъци на първи и втори поясни прешлени;

- травматична увреда на нервните коренчета в поясната област;

- многоетажни дискови протрузии;

- охлузвания на дясната подбедрица.

 

[6] Към момента на ПТП гражданската отговорност (ГО) на Р.Г. е била застрахована при ответника З. „А.” АД (А.). Ю.Д. твърди, че от счупванията е претърпял неимуществени вреди за 80 000,00 лева, за които А. не му е заплатил обезщетение. Затова Ю.Д. моли съда да осъди А. да му заплати дължащото се обезщетение за неимуществени вреди (вж. исковата молба, л. 2-8).

 

2. На ответника

 

            [7] А. е подал писмен отговор.  Той е заявил, че:

            1. Ю.Д. не е претърпял твърдените от него вреди;

            2. търсеното обезщетение е прекомерно;

            3. Ю.Д. е допринесъл за настъпването на ПТП, тъй като не е предприел необходимите действия за избягването му. А. твърди, че Ю.Д. е допринесъл и за настъпването на уврежданията, тъй като е бил без предпазна каска и е страдал от налични заболявания, които са усложнили състоянието му. Затова той моли съда да отхвърли предявения иск (вж. писмения отговор, л. 85-87).

 

            II. ОБСТОЯТЕЛСТВА, КОИТО СЪДЪТ УСТАНОВЯВА, СЛЕД КАТО СЕ ЗАПОЗНА С ФАКТИЧЕСКИТЕ ТВЪРДЕНИЯ НА СТРАНИТЕ И СЪБРАНИТЕ ПО ДЕЛОТО ДОКАЗАТЕЛСТВЕНИ СРЕДСТВА

 

1.                  Обстоятелства, които съдът установява

 

[8] Не се спори, че Ю.Д. е бил роден на *** г. На ****** г. около 12:00 часа Р.Г. е управлявала лек автомобил «Пежо» по ул. «Хризантема» от бл. * към ул. «Съвет на Европа». На кръстовището на ул. «Хризантема» с ул. «Житница» за Р.Г. е имало знак Б2 «Спри! Пропусни движещите се по пътя с предимство» и пътен знак Г-2 «Движение само надясно след знака». Р.Г. нито е спряла, нито е продължила движението си надясно, а вместо това е продължила направо и е навлязла в кръстовището с ул. «Житница».

 

[9] В същото време по ул. «Житница» към кръстовището с ул. «Хризантема» се е движил мотоциклет «Лифан», управляван от Ю.Д. със скорост около 40 км/ч. Тъй като Ю.Д. не е имал възможност да спре, е настъпил удар между мотоциклета и лекия автомобил „Пежо“ (вж. решението на наказателния съд, л. 13-16). Когато Р.Г. е започнала да навлиза в лентата за движение на Ю.Д., той е бил на по-малко от секунда от мястото на удара. Затова за него ударът е бил неизбежен (вж. заключението на вещото лице Т., л. 129-131, както и разпита му, л. 134). Не се спори, че към този момент гражданската отговорност (ГО) на Р.Г. е била застрахована при А..

 

[10] Вследствие на удара Ю.Д. е получил: 1. счупване на напречните израстъци на първи и втори лумбални (поясни) прешлени; 2. травматично увреждане на нервните коренчета с болков синдром; 3. охлузвания по долните крайници. Счупването на израстъците на поясен прешлен е по-леко увреждане от счупването на тялото на прешлена. Само ако след счупването на израстъка, счупената частица се насочи към гръбначния стълб и достигне до гръбначния мозък, счупването на израстъка е по-тежко от това на тялото на прешлена. В случая липсва такова насочване на счупения израстък.

 

[11] Ю.Д. не е бил лекуван в болница, а при домашни условия. Лечебният и възстановителен период е продължил шест месеца. Той все още периодично изпитва болки в кръста; използва поясен корсет. Перспективата за оздравяването му е добра, ако се провежда системно подържащо лечение с рахабилитация и балнеолечение за профилактиране на честите обостряния на симптоматиката. Ю.Д. би получил процесните увреждания дори да е бил с предпазна каска (вж. заключението на вещото лице д-р О., л. 148-154, както и разпита ѝ, л. 157-158. Вж. и показанията на свидетеля Д., л. 135-136).

 

[12] Случилото се е отразило на психиката на Ю.Д.. Той е преживял силен емоционален стрес, с преобладаваща страхова емоция, първоначално от ПТП, а след това и от опасността от инвалидизиране. Той все още се страхува да управлява мотоциклет. Разколебана е увереността на Ю.Д., потиснат е и е по-пасивен. Той има психотравма (вж. заключението на вещото лице Златарева, л. 126-128).

 

[13] Ю.Д. не е направил разноски по делото и е бил представляван безплатно от адвокат (вж. л. 147). А. е заплатил 385,00 лева за вещи лица (вж. л. 106-107 и 113) и е бил представляван от юрисконсулт. От бюджета на СГС са били изплатени 325,00 лева на вещи лица (вж. л. 99).

 

2. Спорни по делото обстоятелства

 

[14] Основното спорно обстоятелство по делото е било дали работата на Ю.Д. като шофьор е довела или е допринесла за увреждането на неговите нервни коренчета. Вещото лице О. е отговорила, че продължителната работа като шофьор – повече от 10 години – би могла да доведе до увреждане на нервните коренчета. Тя обаче също е приела в заключението си, че в случая увреждането на нервните коренчета на ищеца е вследствие на ПТП. Ето защо съдът приема, че ответникът не е доказал, че работата на ищеца като шофьор е довела или допринесла за увреждането на неговите нервни коренчета. Затова съдът приема, че това не е станало.

 

III. ПРИЛОЖИМО КЪМ СПОРА ПРАВО, СЪОТНАСЯНЕ НА УСТАНОВЕНИТЕ ФАКТИ КЪМ ПРИЛОЖИМОТО ПРАВО И РЕШЕНИЕ ПО ДЕЛОТО

 

[15] Ю.Д. е предявил иск по чл. 226, ал. 1, връзка с чл. 223, ал. 2 от КЗ (отм) за заплащане на обезщетение за неимуществени вреди.

 

1. По иска по чл. 226, ал. 1, връзка с чл. 223, ал., 1 от КЗ       

 

[16] Съгласно чл. 223, ал. 1, изр. 1 от КЗ, с договора за застраховка ГО застрахователят се задължава да покрие в границите на определената в договора застрахователна сума отговорността на застрахования за причинените от него на трети лица имуществени вреди. Увреденият, спрямо когото застрахованият е отговорен, може да предяви пряк иск срещу застрахователя (вж. чл. 226, ал. 1 от КЗ).

 

[17] Следователно предпоставките за уважаване на настоящия иск са: 1. ищцата да е участвала в застрахователно събитие, покрито от застраховка ГО; 2. това застрахователно събитие да е причинило увреждания на ищцата; 3. ГО на виновния причинител на застрахователното събитие да е била застрахована при ответника; 4. вследствие на уврежданията ищцата да е претърпяла неимуществени вреди/имуществени вреди; 5. ответникът да не е изплатил на ищцата обезщетение за тези вреди.

  

[18] Съдът установи, че:

1. на ****** г. Р.Г. е причинила ПТП;

2. от това ПТП е бил увреден Ю.Д., който е претърпял болки, страдания и неудобства от уврежданията;

3. ГО на Р.Г. е била застрахована при А.;

4. А. не е изплатил обезщетение на Ю.Д..

 

[19] За да определи обезщетението за неимуществени вреди, съдът  следва да изясни към кой момент следва да направи това.  Първоначално съдебната практика (вж. решение на ВС 271-1992-III Н.О.)  и доктрината (вж. Голева, Поля. Деликтно право. Фенея, С. 2007, с. 172 цитира и решение на ВС 271-1992-III Н.О.) са приемали, че това е моментът на постановяване на съдебното решение. Впоследствие, от 2009 г. насам, съдебната практика вече приема, че моментът на определянето на обезщетението е датата на увреждането, а размерът му не следва да се влияе от последващи промени в икономическата обстановка (вж. решение на ВКС 95-2009-I Т. О. по т. д. 355/2009 г.[1]). Ето защо съдът приема, че следва да определи обезщетението за неимуществени вреди към датата на ПТП[2] – ****** г.

[20]  Съгласно чл. 52 от ЗЗД, обезщетенията за неимуществени вреди се определят от съда по справедливост. Справедливостта обаче не е абстрактно понятие. То е свързано с преценката на конкретни обективно съществуващи обстоятелства, които съдът следва да отчете при определяне размера на обезщетението. Такива обективни обстоятелства при телесните увреждания са: 1. характерът на увреждането; 2. начинът на извършването му; 3. обстоятелствата, при които е извършено; 4. допълнителното влошаване състоянието на здравето; 5. причинените морални страдания, осакатявания, загрозявания и др. (вж. т. II от ППВС 4/1968 г.).

 

[21]  При определянето на обезщетението към датата на увреждането съдът следва да отчита още два фактора. Първият фактор са конкретните икономически условия и нивата на застрахователно покритие към момента на увреждането (вж. решение на ВКС 83-2009-II Т.О. по т. д. 795/2008 г.[3] Вж. и решение 1-2012-II Т.О. по т. д. 299/2011 г., в което ВКС отново с решение, постановено по реда на чл. 290 от ГПК, се е произнесъл по този въпрос).

 

[22]  Вторият фактор е практиката на по-високостепенни съдилища за присъждане на обезщетения за неимуществени вреди по близки случаи (не само относно вида на увреждането, но и относно момента на настъпване на увреждането)[4]. Макар настоящият съд да не е обвързан от тези размери, голямото му отдалечаване от тях, без да има големи различия в установените обстоятелства, би създало впечатление за необоснованост на решението на съда, за правна несигурност, а оттам и недоверие към съдебната система. Затова съдът отчита и този фактор.

 

[23] Съдът установи, че към ****** г. Ю.Д. е бил на ** години. Съдът също установи, че вследствие на ПТП Ю.Д. е получил: 1. счупване на напречните израстъци на първи и втори лумбални (поясни) прешлени; 2. травматично увреждане на нервните коренчета с болков синдром; 3. охлузвания по долните крайници. Счупването на израстъците на поясен прешлен е по-леко увреждане от счупването на тялото на прешлена. Само ако след счупването на израстъка, счупената частица се насочи към гръбначния стълб и достигне до гръбначния мозък, счупването на израстъка е по-тежко от това на тялото на прешлена. В случая липсва такова насочване на счупения израстък.

 

[24] Ю.Д. не е бил лекуван в болница, а при домашни условия. Лечебният и възстановителен период е продължил шест месеца. Той все още периодично изпитва болки в кръста; използва поясен корсет. Перспективата за оздравяването му е добра, ако се провежда системно подържащо лечение с рахабилитация и балнеолечение за профилактиране на честите обостряния на симптоматиката. Ю.Д. би получил процесните увреждания дори да е бил с предпазна каска.

 

[25] Случилото се е отразило на психиката на Ю.Д.. Той е преживял силен емоционален стрес, с преобладаваща страхова емоция, първоначално от ПТП, а след това и от опасността от инвалидизиране. Той все още се страхува да управлява мотоциклет. Разколебана е увереността на Ю.Д., потиснат е и е по-пасивен. Той има психотравма.

 

[26] Минималният размер на застрахователните суми по застраховка ГО за неимуществени вреди от телесно увреждане на едно лице е бил 700 000,00 лева до 01.01.2010 г. След 01.01.2010 г. размерът вече е 1 000 000,00 лева (вж. § 27 от ПЗР на КЗ), а след 11.06.2012 г. този размер е 2 000 000,00 лева (вж. чл. 266 от КЗ). Икономическата обстановка в страната също се е променяла, което се е отразило на размерите на минималната работна заплата, която е била: 240,00 лева до 01.11.2011 г.; 270,00 лева до 01.05.2012 г.; 310,00 лева от 01.01.2013 г.[5] до 31.12.2013 г.

 

[27] В съдебната практика, публикувана в правно-информационната програма Сиела, Интернет сайта на ВКС и сайта на САС, съдът откри пет решения по дела относно обезщетения за неимуществени вреди за увреждания на

поясни прешлени на гръбначния стълб, както и други съпътстващи увреждания за

периода 2013-2010 г. Всички случаи са за увреждания, по-тежки от процесното. С решенията съдилищата са определили обезщетения за счупване на тялото на поясни прешлени на гръбначния стълб и други увреждания от:

а. 40 000,00 лева - едно решение за увреждане от 2010 г.[6];

б. 55 000,00 лева - едно решение за увреждане от 2011 г.[7]

в. 70 000,00 лева - едно решение за увреждане от 2010 г.[8];

г. 80 000,00 лева – едно решение за увреждане от 2010 г.[9];

д. 100 000,00 лева - едно решение за увреждане от 2010 г.[10].

 

[28] Настоящият съд е разгледал три дела, чиито предмет е бил обезщетение за увреждане на поясните прешлени, настъпило през периода 2013-2010 г. И по трите дела уврежданията са били по-тежки от процесното. По тези три дела съдът е определил следните обезщетения:

- ** 000,00 лева за ПТП от 2011 г. – гр. д. 15 545/2011 г.[11]. Решението не е било обжалвано и е влязло в сила;

- 70 000,00 лева за ПТП от 2013 г. – гр. д. 5 131/2014 г.[12]. САС, 8-ми с-в е отменил частично решението, като е определил обезщетение от 90 000,00 лева[13];

- 110 000,00 лева за ПТП от 2011 г. – гр. д. 3 315/2014 г.[14]. САС, 4-ти с-в е потвърдил решението[15].   

[29] Като отчита всички установени обстоятелства и факторите за орпеделяне на обезщетението за неимуществени вреди, съдът приема, че 40 000,00 лева е справедливо обезщетение за неимуществените вреди, претърпени от Ю.Д.. Затова съдът осъжда А. да заплати на Ю.Д. 40 000,00 лева обезщетение за неимуществени вреди.

 

[30] А. е възразил, че Ю.Д. е допринесъл за настъпването на ПТП, тъй като не е направил необходимото, за да го предотврати, и е допринесъл за уврежданията си, тъй като е бил без предпазна каска. Възраженията са неоснователни.

 

[31] Обезщетението за вреди следва да бъде намалено само ако увреденият е допринесъл за настъпването им. За да е налице съпричиняване приносът на увредения трябва да е конкретен, да се изразява в определено действие (вж. за това следните решения на ВКС: 59-2011-I Т. О. по т. д. 286/2010 г.; решение 45-2009-II Т. О. по т. д. 525/2008 г.). Не всяко поведение на пострадалия, действие или бездействие, дори и когато не съответства на предписаното от закона, може да бъде определено като съпричиняващо вредата. Като такова може да бъде определено само действието или бездействието, чието конкретно проявление се явява пряка и непосредствена причина за произлезлите вреди (вж. в този смисъл решение на ВКС 169-2012-II Т. О. по т. д. 762/2010 г.).

 

[32] Съдът установи, че в момента, в който Р.Г. е навлязла в лентата за движение на Ю.Д., той е бил на по-малко от секунда от мястото на удара и не е имал възможност да го избегне. Предвид на това, че Р.Г. е следвало да спре на кръстовището, за да изчака Ю.Д., и след това да продължи надясно, а не направо, както е направила, никой нормален човек не би могъл да очаква, тя да навлезе в лентата на път с предимство, и да го пресече, след като е могла само да завие надясно. Ето защо съдът приема, че Ю.Д. не е допринесъл за настъпването на ПТП. Съдът установи, че дори Ю.Д. да е бил с предпазна каска, той отново би получил същите увреждания. Ето защо и това възражение на А. е неоснователно.

 

2. По разноските

 

[33] Ю.Д. търси разноски. Той не е направил такива, но е бил представляван безплатно от адвокат.

 

[34] Съгласно чл. 78, ал. 1 от ГПК, ищецът има право на разноски съобразно уважената част от иска. Съдът уважава иска на Ю.Д. за 40 000,00 лева при предявен размер от 80 000,00 лева. Ето защо съдът осъжда А. да заплати на адвокат О. 1 450,00 лева (80 000,00-70 000,00х0,03+830,00). На основание чл. 78, ал. 6 от ГПК съдът осъжда А. да заплати 162,50 лева възнаграждение за вещи лица и 1 600,00 лева държавна такса.

 

[35] А. също търси разноски. Той е направил такива за 385,00 лева депозит за вещи лица и е бил представляван от юрисконсулт.

 

[36] Съгласно чл. 78, ал. 3 от ГПК, ответникът има право на разноски съобразно отхвърлената част от иска. Съдът отхвърля иска за 40 000,00 лева при предявен размер от 80 000,00 лева. Затова съдът осъжда Ю.Д. да заплати на А. 192,50 лева разноски по делото и 1 450,00 лева юрисконсултско възнаграждение.

Съдия:

 



[1] Решението е постановено по реда на чл. 290 от ГПК. Затова то е задължително за по-нискостепенните съдилища. Касационното обжалване е било допуснато поради противоречивата практика на съдилищата относно момента, към който следва да се определя обезщетението за неимуществени вреди.

[2] В решение 510-2010-IV Г.О. по гр. д. 1923/2009 г. ВКС е приел, че моментът, към който следва да се определи обезщетението, е постановяването на съдебното решение, каквато е била по-старата практика. Това решение също е постановено по реда на чл. 290 от ГПК. При наличие на противоречива практика на самия ВКС и то в негови решения по чл. 290 от ГПК, по-нискостепенният съд е свободен да прецени кое от противоречивите разрешения да следва.

Настоящият съд следва първото разрешение – моментът, към който следва да се определи обезщетението, е този на настъпване на увреждането. Съображенията на съда за това са следните: съгласно чл. 52 от ЗЗД обезщетението се определя по справедливост. Следователно справедливостта следва да е водещият критерий и за определянето на момента, към който следва да се определи размерът на обезщетението (това възприема и ВКС в решение 510-2010-IV Г.О. по гр. д. 1923/2009 г.). Справедливо е разрешението, което отчита в еднаква степен интересите на страните по спора за конкретната икономическа обстановка, както и интересите на правосъдието.

В случая, ако се приеме, че моментът, към който следва да се определи обезщетението за неимуществени вреди, е към постановяването на съдебно решение би се оказало, че това разрешение отчита интереса единствено на увредения. Предвид постоянно нарастващите лимити на застраховката гражданска отговорност, увреденият има интерес от момент, към който да се определи обезщетението, който да е следващ и максимално отдалечен от датата на увреждането. Така той би получил възможно най-голямо обезщетение. Същевременно така той би получил и възможно най-голямо обезщетение за забава. Очевидно е, че това разрешение е изключително благоприятно за увредения и същевременно изключително неблагоприятно за дължащия обезщетение – т. е. отчита само интереса на увредения. Това разрешение би стимулирало бавенето на движението на делата от самите ищци, за да получат по-високи обезщетения. Нещо, което не е в интерес на правосъдието.

Ако се приеме, че моментът, към който следва да се определи обезщетението, е денят на увреждането, размерът на обезщетението не би се повлиял от последващите увеличения на лимитите на гражданската отговорност. Затова увреденият би искал да получи обезщетението си колкото е възможно по-рано. Същевременно причинителят на увреждането има интерес да изпълни възможно най-рано, за да не заплаща обезщетение за забава. Очевидно е, че това разрешение отчита интереса както на увредените, така и на дължащите обезщетение за вредите от увреждането. Нещо повече, при възприемането на това разрешение нито увреденият, нито дължащият обезщетение за увреждането имат икономически интерес да бавят движението на делото. Следователно това е справедливото разрешение. Ето защо съдът го възприема.

[3] Решението е постановено по реда на чл. 290 от ГПК. Затова то е задължително за по-нискостепенните съдилища. Касационното обжалване е било допуснато по въпроса, доколко съдът при определяне на обезщетенията за неимуществени вреди следва да съобрази и нормативно определените лимити на застрахователните компании по застраховка.

    Това, че „...критерият за справедливост, чийто израз е нормата на чл. 52 ЗЗД, не е абстрактен, а всякога детерминиран от съществуващата в страната икономическа конюнктура и от общественото възприемане на справедливостта на даден етап от развитие на самото общество в конкретната държава” е било прието първоначално в други две решения на ВКС. Това са решение 124-2010-II ТО по т. д. 708/2009 г. и решение 749-2008-II ТО по т. д. 387/2008 г. (те са цитирани в решение  83-2009-II Т.О. по т. д. 795/2008 г.). И двете решения са били постановени по реда на чл. 290 от ГПК, но касационното обжалване е било допуснато за различен въпрос от този за критериите за определяне на обезщетенията за неимуществени вреди от непозволени увреждания. В решение  83-2009-II Т.О. по т. д. 795/2008 г. ВКС е доразвил възприетото в посочените две решения, като е добавил, че от значение за определянето на размера на обезщетението за неимуществени вреди освен конкретните икономически условия са и конкретните нива на застрахователно покритие към момента на увреждането.

[4] За това, че при определянето на размера на обезщетение за неимуществени вреди, съдът следва да се съобразява и със съдебната практика вж. решение на ВКС 365-2010-I НО по н. д. 382/2010 г.

 

[5] Вж. Постановление 250/11.10.2012 г. за определяне на нов размер на минималната работна заплата.

[6] Вж. решение на САС 48-2014-10-ти с-в по гр. д. 2326/2013 г. Съдът е установил, че вследствие на ПТП през 2010 г. ищецът е получил: 1. компресивно счупване на телата на първи и четвърти поясен прешлен; 2. счупване на лявата ключица в близост до гръдната кост; 3. две разкъсно-контузни рани от тип „скалп” на главата с размери 7-8 см., а на лакътя 3x2 см; 4. мозъчно сътресение; 5.разкъсно-контузна рана на левия лакът; 5. контузия на лявото бедро. През първите два месеца от лечението, ищецът е трябвало да се лекува при условията на строг постелен режим и е имал нужда от чужда помощ. Лечебният и възстановителен период е продължил шест месеца, като болките и страданията са били интензивни през първите три месеца. След шестия месец, болките са намали интензивността си и са се проявявали само след умора и при промяна на времето. От огромните рани в областта на главата и лакътя са останали груби белези (козметични дефекти).

[7] Вж. решение на САС 1848-2014-4-ти с-в по гр. д. 1772/2014 г. Съдът е установил, че вследствие на

ПТП ищцата е получила: контузия на главата; мозъчно сътресение; счупване на тялото на трети

поясен прешлен; надлъжна разкъсно-контузна рана на носа (3 см.). Общо лечебният период на гръбначното увреждане при ищцата е продължил три месеца, но възстановителният период е бил

значително по-дълъг - до седем-осем месеца, считано от деня на злополуката, като през посочения

период ищцата е търпяла болки и страдания, като най-интензивни те са били през първите три

месеца. След шестия месец болките са станали само периодично явяващи се при обща преумора на

гръбначния стълб и при промяна на времето. Това е налагало ищцата да ползва седативни и обезболяващи средства. Наред с претърпените болки, през първите три-четири месеца ищцата е имала затруднения при придвижване и обслужване в ежедневието, което е налагало да търси чужда помощ при извършване на ежедневните си нужди. След проведеното лечение, две години след злополуката, здравословното състояние на ищцата е било стабилизирано. От мозъчното сътресение не са били останали някакви трайни негативни последици, освен периодично явяващото се главоболие и световъртеж. Това е налагало ищцата да ползва обезболяващи средства. От получената рана на носа е останал траен, пожизнен белег с дължина два сантиметра., който трайно е променил външния вид на пострадалата. При прегледа е била установена и пропусната фрактура на носните кости, която не е била отразена в медицинската документация. Тялото на счупения прешлен е останало трайно ,пожизнено смачкано и скосено напред, като в предния ринг са се образували малки „остеофити" (зашипявания), които са стояли в основата на периодично явяващи се болки в поясната област и по хода на седалищния нерв. Движенията в поясната част на гръбнака са били ограничени с 15-20 градуса при „флексия" (навеждане напред). Ищцата е имала затруднения при ротаторните движения в тази област. Това е налагало тя да се съобразява при извършване на трудова дейност, свързана с вдигане на тежести или прекомерно обременяване на гръбначния стълб, като вещото лице е установило, че ищцата е била бременна в 4-ти лунарен месец, а счупеният прешлен е щяло да бъде едно утежняващо условие при родовия акт.

[8] Вж. решение на САС 108-2013-4 по гр.д. 31/2012 г. Решението е било постановено за ПТП през

2010 г. вследствие на което ищцата е получила следните увреждания: 1. компресионна фрактура

/от нестабилен тип/ на тялото и на ставните израстъци на XII гръден прешлен; 2. фрактура на

напречния израстък на първи поясен прешлен вляво; 2. вторична стеноза на гръбначния канал на

ниво Тх 12; 3. контузия и притискане на гръбначния мозък и увреждане на нервни коренчета в тази зона; 4. фрактура на четвърто ребро вдясно и на второ ребро вляво; 5. контузия на белия дроб.

Съдът е установил, че травмата е била протекла с появила се непосредствено след нея тежка неврологична симптоматика - изтръпване и обездвижване на долните крайници като израз на гръбначномозъчна увреда - контузия и сътресение на гръбначния мозък. Проведено е било двуседмично лечение в Неврохиругична клиника, били са извършени две операции. Ищцата е била

изписана с персистираща долна парапареза и препоръки за продължаване на лечението в рехабилитационен център. Видът и степента на понесената от ищцата гръбначномозъчна травма е

била от такъв характер, че за пълно излекуване изобщо не е можело да се говори. След известно

подобрение по отношение на двигателната и сетивна дейност се е оформил синдром на долна спастична парапареза. Срокът на пълно зарастване при подобни фрактури е бил от 12 до 18 месеца,

като фрактурата е предизвиквала и изкривяване на гръбначния стълб в предно-задно направление,

което е предизвиквало допълнително нарушаване на статиката и динамиката на гръбначния стълб

като цяло. Съдът е установил, че вследствие на получените при процесното ПТП травмени увреди и

във връзка с проведените тежки оперативни интервенции ищцата е претърпяла особено интензивни

болки и страдания в продължение на два-три месеца, значителни до шестия месец. Прогнозата за

пълно възстановяване вбъдеще е била абсолютно неблагоприятна.

[9] Вж. решение на САС 1176-2014-1-ви с-в по гр. д. 861/2014 г. Съдът е установил, че вследствие на ПТП ищцата е получила: 1. открито счупване на дясна подбедрица; 2. неразместено счупване на лява колянна капачка; 3. фрактура на 3-ти поясен прешлен; 4. контузия на гръдния кош с фрактура на 4-то, 6-то и 7-мо ребро в дясно; 5. контузия на мозъка с масивна субарахноидална хеморагия; 6. контузия и подкожен хематом на бузата и скулата на лицето отляво. Първоначално счупването на подбедрицата е било с външен фиксатор, но поради настъпила рефрактура е била поставена метална платка с винтове и гипсова имобилизация. Ищцата е била поставена при строг постелен режим заради фрактурата на прешлена. Счупванията са били зараснали и са липсвали видими остатъчни явления. Ищцата е спазвала строг постелен режим за около три месеца. На ищцата е била определена 100 % трайно намалена трудоспособност, поради наличие на неврологични диагнози. Централно-мозъчните неврологични увреди, довели до левостранната еластична хемипареза, не са се дължали на преживяното ПТП, а са били последица от други общи заболявания на пострадалата. Пострадалата е била с тежка черепно-мозъчна травма, обусловила оперативна интервенция и безсъзнателно състояние (кома), като впоследствие коматозното състояние е поддържано изкуствено. С оглед последното не е могло да се каже колко време би продължила комата с чисто травматична генеза. Не е била налице благоприятна прогноза, а напротив – съществувала е реална възможност от допълнителни усложнения, като постравмена епилепсия, допълнителни оперативни интервенции. Бил е засягнат и очнодвигателният нерв на лявото око. ПТП е влошило психичното състояние на пострадалата, като ѝ е причинило главоболие, световъртеж, уморяемост, раздразнителност, трудности в концентрацията и изпълнението на умствените задачи, намалена поносимост към стрес, тревожност, потиснатост, безсъние. Установени са били периоди на депресивна симптоматика, което е обусловило медикаментозна терапия. Ищцата е имала прекаран мозъчен инсулт през 2006, а вторият инсулт пострадалата е прекарала през 2011 г., т.е. след ПТП. Вторият инсулт, който е получила ищцата, е бил на 15.ІІІ.2011 г., а ПТП е било през април 2010 г. и инсултът е нямал връзка с ПТП. У ищцата са били налице дифузни хронично прогресиращи трайни структурни увреди в централната нервна система, както и в органите на опорнодвигателния апарат, с напреднали в развитието си невъзвратими функционални нарушения – хемипареза, психоограничен синдром, двигателни нарушения от костни и мускулни увреди, дължащи се на претърпяната тежка съчетана черепномозъчна, гръдна и скелетна травма. 

[10] Вж. решение на САС 1654-2012-1-ви с-в по гр. д. 1634/2012 г. Решението е за събитие от 2010 г., вследствие на което 44-годишният ищец е получил: 1. травматично компресивно счупване на тялото на четвърти поясен прешлен в областта на предната и дясната му колона с дислокация на фрагментите; 2. изкълчване на дясната раменна става. Спешна медицинска помощ му е била оказана във ВМА и е било предприето оперативно лечение, поставена е била стабилизираща система с шест винта. Ищецът е бил изписан след шест дни, като му е бил поставен корсет. След три месеца е била проведена рехабилитация при свален корсет. Счупването на четвъртия поясен прешлен не е могло да бъде възстановено анатомично, като промененото му тяло е останало деформирано пожизнено. Към момента на прегледа му от вещото лице ищецът е бил в инвалидна количка, не е могъл да движи долните си крайници, движенията в двете тазобедрени стави и в двете коленни стави са били невъзможни; движенията в двете глезенни стави са били възможни само до 10 градуса. Състоянието му е било проблематично по отношение на възвръщането на самостоятелното движение. Лечебният и възстановителен период е продължавал, като година след злополуката ищецът е ползвал чужда помощ, тъй като не е могъл да се обслужва сам. Предстояло е освидетелстване от ТЕЛК. Изкълчената дясна раменна става след наместване й е била обездвижена с мека превръзка за 30 дни, като лечебният и възстановителен период е продължил два месеца. Травматичните увреждания на поясния прешлен са причинили на ищеца болки и страдания за шест месеца, като през първите три болките са били интензивни.

[11] Вж. решение по гр. д. 16 545/2011 г. По делото съдът е установил, че вследствие на ПТП през 2011 г. ищецът е получил счупване на тялото на първи поясен прешлен. Той се е лекувал при постелен режим около един месец, а е бил с метален корсет около шест месеца. Цялостният възстановителен период е бил между девет месеца и една година. Той е търпял болки за около една година, като те са били с особено голяма интензивност през първите три-четири месеца, а постепенно са затихнали до края на периода. Вследствие на счупването се е получила клиновидна деформация, която е водела до болки и деформация на гръбнака, което пък е променяло стойката. Болките от клиновидната деформация са били постоянни, като са се влияели от промените на времето, натоварване и принудителна стойка.

[12] Съдът е установил, че вследствие на ПТП 36-годишната ищца е получила: 1. счупване на костите на лявата подбедрица; 2. счупване на лявата лъчева и лакътна кости в горната им част и изкълчване на лявата лакътна става; 3. счупване на тялото на втори поясен прешлен; 4. охлузване на левия глезен. Тя е постъпила в болница на 22.10.2013 г., където открито са били наместени счупените кости на подбедрицата и на ръката, като са били стабилизирани с метални шини-подбедрицата, а с метални плаки и винтове-костите на ръката. За счупването на прешлена е била проведена медикаментозна терапия и е бил поставен лумбален корсет. Общо лечебният и възстановителен процес е продължил една година. Ищцата е търпяла болки и страдания около три-четири месеца след злополуката и около два месеца след проведената рехабилитация. Около шест месеца тя не е могла да се придвижва самостоятелно, което е налагало ползването на чужда помощ. Четири месеца ищцата е използвала памперси, а шест месеца корсет заради счупения прешлен. След изваждането на металната синтеза на ръката, ищцата е търпяла болки и страдания за около 30 дни. Счупеният прешлен е бил стабилизиран. Ищцата все още е имала болки в зоната на счупването, тя се е навеждала трудно напред, имала е и затруднения при вдигане на тежести. На гърба си ищцата е имала остатъчен белег от декубитални рани с площ 6-8 см, който е бил покрит с лесно ранима кожа. Към момента на провеждане на съдебното дирене лявата подбедрица на ищцата е била хипотрофична. По предната ѝ повърхност тя е имала остатъчен белег от 35 см. Счупените кости на подбедрицата са били зараснали окончателно, а движенията на глезенната и колянна става са били в норма. По левия глезен е имало остатъчен белег от дълбоко охлузване. Все още не са били извадени металната плака и винтовете от крака, което е щяло да доведе до болки и страдания за около 30 дни. Счупените кости на лявата ръка са били зараснали, но е била налице остатъчна деформация, като екстензията на ръката е била трайно намалена с 15 градуса. Налице е била хипотрофия на мускулатурата на лявата мишница.

[13] Вж. решение на САС 1208-2016-8-ми с-в по гр. д. 1480/2016 г.

[14] Съдът установи, че към 23.09.2011 г. ищцата е била на 20 години. Съдът също е установил, че вследствие на ПТП ищцата е получила: 1. счупване на тялото на първи поясен прешлен; 2. счупване на горния ръб на лявата главулечна ямка на таза; 3. счупване на лявата срамна кост на таза с разместване на костните фрагменти; 4. контузия на гръбначния мозък в областта на медуларния конус. Ищцата е претърпяла три операции – една на гръбначния стълб, една на таза и една за отстраняване на стабилизиращата система. След операцията ищцата е престояла около месец в болница, като е лежала неподвижна и не е могла да се обслужва сама и за нея се е грижела нейната майка. Тя е търпяла интензивни болки и страдания през първите три месеца след увреждането и през първия месец на началната рехабилитация на долните крайници. Ищцата е останала с гръбначна стабилизация около шест месеца, през които е търпяла болки и неудобства поради недобре извършената фиксация на прешлена. Нормалното възстановяване на ищцата от травмите е продължило поне година и половина, като ако е липсвало счупването на тялото на първия поясен прешлен, периодът на възстановяване от счупванията на главулечната ямка, срамната кост и кръстеца би бил около година.  Към момента на провеждане на съдебното дирене счупените тазови кости на ищцата са зараснали с малка остатъчна деформация, която няма никакви трайни негативни последици върху обема и силата на движение на долните крайници. Ищцата се е придвижвала самостоятелно, без помощни средства, с леко накуцваща походка на ляво, което се е дължало на оформената коксартроза на лявата тазобедрена става. За вбъдеще ищцата може да търпи само спорадични болки при преумора, промяна на времето, особено при студено и влажно време. Зачеващата, износващата и детеродна способност на ищцата не е била засегната, но тя би имала трудности при раждането предвид промените, настъпили в тази ú, което би изисквало раждане чрез цезарово сечение. Преживяното е повлияло зле на ищцата. Тя се е изолирала, спряла е да контактува с хора, прекъснала е своите приятелства, прекъснала е обучението си в университета. Имала е сериозни притеснения за своето бъдеще и дали ще има възможност да ражда.

[15] Вж. решение на САС 731-2016-4-ти с-в по гр. д. 5261/2015 г.