Решение по дело №4446/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 2213
Дата: 3 декември 2019 г. (в сила от 6 август 2020 г.)
Съдия: Пламен Димитров Караниколов
Дело: 20193110204446
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 3 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

                                                              

                                                                        2213/3.12.2019г.

                                                 град Варна, 03.12.2019 г.

 

 

 

 

 

 

 

                                       В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

 

 

Варненският районен съд                        тридесет и  седми състав

На двадесет и седми ноември                  година две хиляди и деветнадесета

 

В публично заседание в следния състав:

 

                               

                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: Пл. Караниколов

 

Секретар: Петранка  Петрова

като разгледа докладваното от съдията АНД № 4446 по описа на съда за 2019 год., за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

 

          Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

 

           Образувано е по жалба на „Л.“ ООД, с ЕИК *********, представлявано от управителя М.Б.Д., против НП № 461189-F502763/02.09.2019 г.  на Директора на Дирекция „Обслужване” при ТД на НАП - Варна, с което на дружеството е наложено административно наказание "ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ", в размер на 500 /петстотин/ лева, на основание чл. 179, ал.1 от ЗДДС ,за нарушения по чл. 125, ал.5 от ЗДДС, съответно за неподаване на справка декларация за данъчен период от 01.06.2019 г. до 30.06.2019 г., в срок до 15.07.2019 г. 

         С жалбата не се оспорва фактическата обстановка, а се излагат аргументи за приложението на чл.28 от ЗАНН. Моли се за отмяна на НП, като се изтъкват доводи, че дружеството е платило дължимото ДДС и не са настъпили вреди за фиска.

         В съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован, се явява лично и с адв.Д., ВАК, който поддържа жалбата на посочените в нея основания.

         Въззиваемата страна, редовно призована, в съдебно заседание се представлява от юрисконсулт Андонова, която оспорва жалбата и моли съда да потвърди НП като правилно и законосъобразно.

 

 

        С оглед събраните по делото доказателства, съдът прие за установено от фактическа страна следното:

 

            На 17.05.2019г., св. Д.К., на длъжност старши инспектор по приходите в ТД на НАП - Варна, извършила проверка в информационния масив на ТД на НАП-гр.Варна по партидата на „Л.“ ООД. При проверката било установено, че  „Л.“ ООД като регистрирано по ЗДДС лице не е изпълнило задължението си да подаде справка-декларация по ЗДДС за данъчен период от 01.06.2019 г.- 30.06.2019 г. в териториалната дирекция по регистрацията си - ТД на НАП-Варна в установения в чл.125, ал.5 от ЗДДС срок до 15.07.2019 г. СД по ЗДДС за посочения период е подадена на 30.07.2019 г. с вх. № **********/30.07.2019 г. Поради това срещу „Л.“ ООД е бил съставен акт за установяване на административно нарушение № F502763/31.07.2019 г., в който било описано допуснатото нарушение на чл.125, ал.5 от ЗДДС.  АУАН бил предявен и връчен на управителя на дружеството, който го подписал без възражения.

          Възражения  били депозирани в срока по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН.

 

         АНО  възприел изцяло констатациите в АУАН и въз основа на него на 02.09.2019 г. издал обжалваното Наказателно постановление срещу „Л.“ ООД, в което приел, че въззивното дружество е допуснало  нарушение, квалифицирано по чл. 125, ал. 5 ЗДДС. С НП била наложена „имуществена санкция“ на ЮЛ. НП било връчено на 12.09.2019 г., срещу обратна разписка.

 

          Описаната фактическа обстановка се установява и потвърждава от събраните по делото доказателства, а именно писмените доказателства - преписката по АНП, вкл.АУАН, справки от регистрите на ТД на НАП,  покани, обратни разписки и известия за доставяне, справки от ТР, и др., които съдът кредитира изцяло като достоверни и непротиворечиви.

        Като логични, конкретни и непротиворечиви съдът кредитира и показанията на св.К. и св.Д.

 

         Съдът, предвид становището на страните и императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на издаденото наказателно постановление относно законосъобразността му, обосноваността му и справедливостта на наложеното административно наказание, прави следните правни изводи:

 

        Жалбата е процесуално допустима, подадена е в срок /на 17.09.2019 г./, в установения от закона 7-дневен срок от връчване на НП, срещу акт, подлежащ на съдебен контрол и пред надлежния съд – по местоизвършване на твърдяното нарушение.

        Съдът намира, че жалбата е подадена от надлежна страна – представител на ЮЛ „Л.“ ООД, спрямо което е издадено атакуваното НП. Видно от справка в ТР общодостъпен за всички,  от 26.01.2006 г. до датата на съдебното заседание по делото като управител на дружеството е вписана М.Д..

 

        Поради това жалбата е допустима и следва да бъде разгледана по същество.  

 

        Наказателното постановление е издадено от компетентен орган- Директора на Дирекция „Обслужване” при ТД на НАП-Варна, съгласно заповед № ЗЦУ – ОПР - 17/17.05.2018 г. на Изпълнителния директор на НАП. АУАН също е съставен от компетентно лице- инспектор в ТД на НАП –гр.Варна.

        При провеждането на АНП не са допуснати съществени процесуални нарушения.        

АУАН и издаденото въз основа на него НП  са съставени в сроковете по чл.34,ал.1 и 3 от ЗАНН.

 

Действително АУАН е съставен в присъствието на един свидетел, но това нарушение не е съществено, т.к. не ограничава правото на защита.

 

Съдът не констатира нарушение на разпоредбите на чл. 42 от  ЗАНН – относно описание на нарушенията. В акта е направено пълно и детайлно описание на нарушението, датата и мястото на извършването му, както и на обстоятелствата, при които е извършено. Посочени са и законовите разпоредби, които са нарушени. Отразени са всички данни относно индивидуализацията на нарушителя, в случая дружеството „Л.“ ООД.

Спазено е от страна на административно - наказващия орган на изискването на чл.57, ал.1 от ЗАНН, а именно в издаденото наказателно постановление да бъде дадено пълно описание на нарушението, на обстоятелствата, при които е извършено, на доказателствата, които потвърждават извършеното административно нарушение.

 

Съдът намира, че непроизнасянето от наказващия орган изрично в НП по отношение на чл.28 от ЗАНН не е процесуално нарушение, тъй като с факта на издаването му става ясно, че същият е отказал приложението му. От друга страна, наличието на мотиви в НП не е сред задължителните реквизити към същото. В ТР №1/12.12.2007 г. на ВКС се сочи, че преценката за "маловажност на случая" подлежи на съдебен контрол, като в случай, че съдът констатира, че са налице предпоставките на чл. 28 ЗАНН, но наказващият орган не го е приложил, това е основание за отмяна на наказателното постановление поради издаването му в противоречие със закона. Липсата на мотиви обаче по приложението на  чл.28 от ЗАНН не се сочи като нарушение на процесуалните правила.

 

Административно-наказващият орган е ангажирал отговорността  на въззивното дружество за извършено нарушение по чл.125, ал.5 от ЗДДС. Съгласно тази разпоредба декларациите по ал. 1 и 2 и отчетните регистри по ал. 3 се подават до 14-о число включително на месеца, следващ данъчния период, за който се отнасят, като за това е задължено за всеки данъчен период регистрираното лице. Тъй като видно от календара за 2019г., четиринадесетото число на месец април е било в неделя- неприсъствен ден, то правилно съгласно разпоредбите на НПК, приложим по препращане от чл.84 от ЗАНН, актосъставителят и АНО са счели, че срокът е изтекъл на 15.07 - понеделник, първият работен ден след 14.07.2019 г. Справка-декларация по ал. 1 се подава и когато не следва да се внася или възстановява данък, както и в случаите, когато регистрираното лице не е извършило или получило доставки или придобивания или не е осъществило внос за този данъчен период. Съгласно чл. 87, ал.1 от ЗДДС данъчен период по смисъла на този закон е периодът от време, след изтичането на който регистрираното лице е длъжно да подаде справка-декларация с резултата за този данъчен период, а в ал.2 на същия член е изрично указано, че данъчният период е едномесечен за всички регистрирани лица и съвпада с календарния месец. В случая по делото няма спор, че въззивното дружество е било регистрирана  от 2006 г.  Няма спор и по отношение на това, че същото не е подало в предвидения в закона срок справка - декларация за данъчен период  от 01.06. до 30.06.2019  год.  Последната е  била дължима  по силата  на закона и е била подадена на 30.07.2019 год.

Нарушението е доказано по несъмнен и безспорен начин от приложените по делото писмени доказателства и показанията на св.К. и св.Д..  От същите се установява, че дружеството не е подало справка - декларация за визирания в наказателното постановление данъчен период в изискуемия от закона срок и от тази гледна точка обективно е налице изпълнителното деяние на вмененото нарушение.

 

Съдът намира, че административно-наказващият орган правилно е отнесъл нарушената разпоредба към санкционната такава. Съгласно приложената от АНО санкционна разпоредба лице, което, като е длъжно, не подаде справка-декларацията по чл. 125, ал. 1, декларацията по чл. 125, ал. 2, отчетните регистри по чл. 124 или не ги подаде в предвидените срокове, се наказва с глоба - за физическите лица, които не са търговци, или с имуществена санкция - за юридическите лица и еднолични търговци, в размер от 500 до 10 000 лв. В случая нарушението, което съдът приема за доказано, като както бе споменато по-горе е индивидуализирано в степен, позволяваща да се формира извод, че дружеството не е изпълнило задължението си по ЗДДС за данъчния период месец  юни 2019 г., като не е подало справка декларация. Поради това и правилно АНО е ангажирал неговата административна отговорност. Наложената санкция е в минимален размер предвиден в чл.179 от ЗДДС, така че съдът я намира за справедливо определен. Затова и съдът прие, че НП е издадено в унисон със законовите изисквания.

 

Доколкото се касае за ангажиране административната отговорност на юридическо лице, въпросът за причините, довели до настъпване на противоправния резултат, са ирелевантни. Това е така, тъй като отговорността на юридическите лица е обективна такава, не се изследва въпросът за виновното поведение на длъжностните лица, ангажирани със същото, доколкото организацията и ръководството на дейността му следва да бъдат осъществявани по начин, който да гарантира спазването на законовите разпоредби.

 

Нарушението по чл.125, ал.5 от ЗДДС е формално, поради което наличието или липсата на вредни последици не може да се съобразява като основание за квалифициране на нарушението като маловажно. От гледна точка на обществената опасност на деянието и като се съобразят последиците от подаването на справката – декларация по чл.125, ал.5 от ЗДДС, като в случая такава не е подадена изобщо, т.е. информацията за извършените и получените доставки, както и за резултата за периода, не е предоставена на приходната администрация, то обществената опасност на деянието не позволява квалифицирането му като маловажно по смисъла на чл.28 от ЗАНН. Предвид косвения и многофазен характер на ДДС, за маловажно може да се приеме само закъснение в рамките на няколко дни, какъвто безспорно не е настоящият случай. Именно в СД по ЗДДС дружеството следва да декларира данните за получени и извършени доставки, ако има извършени такива.

 

С оглед гореизложеното съдът намира, че НП следва да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно.

 

 

        Водим от горното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН, съдът

 

 

 

                                                Р  Е  Ш  И :

 

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление НП 461189-F502763/02.09.2019 г. на Директора на Дирекция „Обслужване” при ТД на НАП - Варна, с което на „Л.“ ООД, ЕИК *********, е наложено административно наказание "ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ", в размер на 500 /петстотин/ лева, на основание чл. 179, ал.1 от ЗДДС, за нарушения по чл. 125, ал.5 от ЗДДС, съответно за неподаване на справка декларация за данъчен период от 01.06.2019 г. до 30.06.2019 г., в срок до 15.07.2019 г.

 

 

        Решението  подлежи на касационно обжалване по реда на АПК пред Административен съд - Варна в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че решението и мотивите са изготвени.

 

 

 

 

 

 

 

                                                        РАЙОНЕН  СЪДИЯ: