Решение по дело №1296/2018 на Районен съд - Кюстендил

Номер на акта: 419
Дата: 15 октомври 2018 г. (в сила от 2 ноември 2018 г.)
Съдия: Николай Александров Николов
Дело: 20181520201296
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 юли 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р    Е    Ш    Е     Н     И     Е

 

гр.Кюстендил, 15.10.2018г.

 В    И М Е Т О   Н А    Н А Р О Д А

Кюстендилски районен съд, в открито съдебно заседание на двадесет и пети септември две хиляди и осемнадесета година, в състав:

                                                          Районен съдия : Н. Николов            

при секретаря  Валентина Спирова,

като разгледа докладваното от съдията АНД №1296 по описа на съда за 2018г., за да се произнесе, взе предвид:

 

 

Делото е образувано по жалба от И.К.Х., ЕГН ********** *** против наказателно постановление №39/21.06.2018г., издадено от директора на ОДБХ-гр.Кюстендил, с което на основание чл.417, ал.1 ЗВД за нарушение на чл.132, ал.1, т.20 от с.з. му е наложено административно наказание “глоба” в размер на 500 лева. Претендира се отмяна на атакуваното постановление, с доводи за неправилност и незаконосъобразност на същото, поради допуснати процесуални нарушения в хода на административнонаказателното производство.

Наказващият орган, чрез адв.П., изразява становище за неоснователност на жалбата.

Районен съд-гр.Кюстендил, след като се запозна с доказателствата по делото и прецени същите поотделно и в тяхната съвкупност, намери за установено следното:

На 25.05.2018г. свидетелят С. – главен инспектор, отдел „ЗЖ“ при ОДБХ, гр.Кюстендил издал акт за възбрана №6 от същата дата, с който възбранил придвижването/транспортирането на един брой говедо с идентификатор: BG31261073, придобило известност като “кравата Пенка“, собственост на жалбоподателя. Животното следвало да остане в изолация в обособеното помещение, находящо се  в с.Копиловци, ул.“Мир“№6. Забранен бил достъпа на външни лица и животни до помещението за изолация. Актът за възбрана е подписан от жалбоподателя.

На 07.06.2018г. свидетелите Г. и С. – главни инспектори в отдел „Здравеопазване на животните“, ОДБХ-гр.Кюстендил посетили посочения адрес във връзка с отчитане резултатите от извършено интрадермално изследване за туберкулоза на визираното животно. Установили, че говедото се намира на около 100м от обособеното помещение за изолация, приемайки че е изведено на паша. Счели, че по този начин жалбоподателят не е изпълнил предписанията, наложени с акта за възбрана. Разпоредили на лицето, присъстващо на проверката – С. И. К. да постави животното в помещението за изолация и извършили отчитането, като резултатът бил отрицателен. Съставен бил констативен протокол от същата дата.

Съставен бил АУАН на 08.06.2018г. срещу жалбоподателя. В акта са отразени посочените констатации. Прието било, че жалбоподателят е допуснал говедото на 100м от обекта за изолация, с което не е спазил предписанието, наложено с акта за възбрана. Деянието е квалифицирано като нарушение на чл.132, ал.1, т.20 ЗВД. Актът е предявен при условията на отказ от страна на жалбоподателя да го подпише. Липсват данни актът да е връчен на жалбоподателя.

Въз основа на акта е издадено атакуваното НП. В постановлението са възпроизведени констатациите по акта. Дадена е аналогична правна квалификация на деянието и е наложена посочената санкция. Постановлението е издадено от лице, на което е възложено надлежно да изпълнява функциите на директор на ОДБХ, гр.Кюстендил със заповед №ОСПД-1487 от 03.05.2018г.

Горната фактическа обстановка се установява от събраните по делото доказателства, а именно: документите, съдържащи се в административнонаказателната преписка и показанията на посочените свидетели.

 

Районен съд-гр.Кюстендил намира жалбата за процесуално допустима, като подадена в срок срещу подлежащ на атакуване акт и от лице, което има право на жалба.

Разгледана по същество, жалбата е основателна по следните съображения:

Както АУАН, така и обжалваното НП са съставени от лица, в чиито правомощия се включват установяването на нарушения и налагането на наказания по ЗВД – компетентност, следваща от чл.472, ал.1 и 2 от с.з. Въпреки особеностите при издаване на процесното НП, няма съмнение, че това е сторено от лице, притежавало съответната материалноправна компетентност да го стори.

В хода на административнонаказателното производство обаче е допуснато съществено нарушение на процесуални правила. АУАН не е връчен на жалбоподателя, съгласно императивната разпоредба на чл.43, ал.5 ЗАНН. Обстоятелството, че жалбоподателят е отказал да подпише акта не освобождава актосъставителя от задължението да връчи същия. По този начин грубо е било нарушено правото на защита на нарушителя, доколкото същият е лишен от възможност детайлно да се запознае с повдигнатото му обвинение, да предяви възражения и да организира защитата си като цяло. Посоченото представлява самостоятелно основание за отмяна на атакуваното постановление.

Жалбоподателят е бил привлечен към административнонаказателна отговорност за следното деяние – допуснал процесното говедо на около 100м от помещението за изолация, с което не е спазил предписанието, наложено с възбрана.

Принципно може да се реализира административнонаказателна отговорност на ръководителя за допустителство за извършени административни нарушения при осъществяване на дейността на предприятия и организации, но само ако това е предвидено изрично в специален закон или подзаконов нормативен акт и позоваването е направено при реализиране на отговорността.

АНО е приел, че нарушението е осъществено под формата на допустителство, а такава форма на изпълнително деяние по предложената правна квалификация (чл.417, ал.1 ЗВД) не е предвидена.

Допустителството по дефиниция предполага установяването на отделни, самостоятелни предпоставки за реализиране на отговорността на лице, упражняващо ръководни или контролни функции. Допустителството се изразява в пряко нареждане или неупражняване от допустителя на необходимия и достатъчен контрол върху дейността на свои подчинени/подконтролни, довел до виновно извършване на нарушение. Допустителството винаги е виновно действие или бездействие. Вината обаче следва да бъде доказана, а в разглеждания случай това не бе сторено.

Ето защо, АНО незаконосъобразно е ангажирал административнонаказателната отговорност на жалбоподателя, поради което НП следва да се отмени.

Воден от горното, съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление №39/21.06.2018г., издадено от директора на ОДБХ-гр.Кюстендил, с което на И.К.Х., ЕГН ********** *** на основание чл.417, ал.1 ЗВД за нарушение на чл.132, ал.1, т.20 от с.з. му е наложено административно наказание “глоба” в размер на 500 лева.

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд-гр.Кюстендил в 14-дневен срок от съобщаването му.

 

                                                                                                                             Районен съдия: