Решение по дело №196/2022 на Административен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 29 септември 2022 г.
Съдия: Силвия Иванова Димитрова
Дело: 20227160700196
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 септември 2022 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 166

 

гр. Перник, 29.09.2022 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Административен съд – Перник, касационен състав, в публично съдебно заседание, проведено на двадесет и осми септември през две хиляди двадесет и втора година, в състав:

 

                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАЙЛО ИВАНОВ

ЧЛЕНОВЕ: ЦВЕТЕЛИНА ГОЦОВА

  СИЛВИЯ ДИМИТРОВА

 

при съдебния секретар Наталия Симеонова и с участието на прокурор Бисер Ковачки от Окръжна прокуратура Перник, като разгледа докладваното от съдия Силвия Димитрова КАНД № 196 по описа на Административен съд – Перник за 2022 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.208 – чл.228 от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл.63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Образувано е по касационна жалба на Регионална инспекция по околна среда и водите – София, с адрес: гр. София, бул. Цар Борис III, № 136, ет.10, чрез адвокат Г.М.К., срещу Решение  № 467/21.07.2022 г., постановено по АНД № 691/2022 г. на Районен съд Перник, с което е отменено Наказателно постановление № 71/29.04.2022 г., издадено от директора на РИОСВ София, с което на „****“ АД с ЕИК ****, със седалище и адрес на управление: гр. Перник, кв. Мошино, представлявано от Ч.С., е наложена имуществена санкция в размер на 30 000 /тридесет хиляди/ лева, на основание чл.164, ал.1 от Закона за опазване на околната среда, за извършено нарушение по                      чл.123в, т.2 от Закона за опазване на околната среда.

Касаторът счита, че решението на Районния съд е неправилно, незаконосъобразно и необосновано поради допуснати съществени процесуални нарушения и нарушения на материалния закон. Счита, че при издаване на наказателното постановление не са допуснати съществени процесуални нарушения и че материалния закон е бил правилно приложен, а също и че събраните по делото доказателствени материални не съответстват на фактическата обстановка, която първоинстанционния съд е възприел и предвид която се е стигнало до извод, че наказателното постановление следва да бъде отменено.

Ответникът по жалбата „****“ АД е депозирал в срока по чл.213а, ал.2 от АПК, във връзка с чл.63в от ЗАНН отговор, в който излага доводи за неоснователност на касационната жалба.

В съдебното заседание, проведено на 28.09.2022 г., касаторът  - редовно призован, не изпраща представител.

Ответникът - редовно призован, се представлява от юрисконсулт С.С.. Оспорва касационната жалба като неоснователна. Моли съда да остави в сила решението на районния съд като правилно и законосъобразно.

Окръжна прокуратура – Перник, редовно призована, се представлява от прокурор Бисер Ковачки. Дава заключение за неоснователност на касационната жалба и предлага да бъде оставено в сила решението на районния съд.

Административен съд – Перник, като прецени събраните и проверени по делото доказателства и наведени касационни основания, прилагайки нормата на чл.218а от АПК, след съвещание, намира следното:

Касационната жалба е подадена в сроковете по чл.211, ал.1 от АПК, от лице по чл.210, ал.1 от АПК, което е страна в производството по делото пред районен съд, за която решението е неблагоприятно срещу подлежащ на обжалване съдебен акт, поради което е процесуално допустима за разглеждане.

Разгледана по същество касационната жалба е неоснователна.

След извършена проверка в пределите на чл.218, ал.2 от АПК, настоящият съдебен състав намира, че решението на районния съд е валидно и допустимо като постановено от компетентен съд, в предвидената от закона форма, по допустима жалба. Същото е постановено при правилно прилагане на материалния и процесуалния закон, а основанията за това са следните:

В хода на настоящото производство е установено, че Изпълнителният директор на Изпълнителна агенция по околната среда и водите е издал Комплексно разрешително № 53-Н1/2014 г. на „****“ АД за експлоатация на горивна инсталация за производството на топлинна и електрическа енергия. С това Комплексно разрешително са били определени условията, които операторът следва да спазва. С Решение № 53-Н1-И0-А1/2021 г. комплексното разрешително било актуализирано.

На 14.01.2022 година е извършена планова проверка на ТЕЦ „Република“, във връзка с план за контролната дейност на РИОСВ София за 2022 г. и постъпили сигнали в РИОСВ София. Проверката е осъществена от експерти при РИОСВ София, които установили неизпълнение на определени условия, част от комплексното разрешително. Резултатите от тази проверка били обективирани в Констативен протокол № ККФОС-БМ-04/14.01.2022 г.

Въз основа на констатациите, отразени в констативния протокол, на „****“ АД е съставен Акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ № 11/20.01.2022 г., в който младши експерт от отдел „Контрол на компонентите и факторите на околната среда“, Дирекция „Контрол и превантивна дейности“ при РИОСВ София описал констатираното в резултат на извършената проверка нарушение, което се изразява в нарушение на разпоредбата на чл.123в, т.2 от ЗООС. Актът бил предявен и подписан от представител на санкционираното дружество. Срещу него, в срока по чл.44, ал.1 от ЗАНН, не е постъпило възражение пред административнонаказващия орган.

Въз основа на съставения АУАН, директорът на РИОСВ - София издал Наказателно постановление № 71/29.04.2022 г., с което на основание чл.53 от ЗАНН, във връзка с чл.164, ал.1 от Закона за опазване на околната среда наложил на „****“ АД имуществена санкция в размер на 30 000 лв. /тридесет хиляди лева/, за извършено административно нарушение по чл.123в, т.2 от Закона за опазване на околната среда, а именно: заради неизпълнение на условията в комплексното разрешително, изразяващо се в несъобразяване с изискването на Условия 9.3.1.1, според което всички емисии, формирани от експлоатацията на инсталацията по Условия 2, които са установени извън технологичния им път от горивните камери на парогенератори и до съответното изпускащо устройство да се считат за неорганизирани, във връзка с Условие 9.3.1, във всички емисии на вещества от инсталацията по Условия 2 да се изпускат в атмосферния въздух организирано през изпускащите устройства, описани в Условие 9.2.

С Решение № 467/21.07.2022 г., постановено по АНД № 691 по описа на Районен съд Перник за 2022 г., наказателното постановление е изцяло отменено.

За да постанови атакуваният съдебен акт първоинстанционният съдебен състав, въз основа на събраните по делото писмени и гласни доказателства, и след техния анализ съвкупен и поотделно е приел от фактическа страна, отразената в АУАН и НП фактическа обстановка.

Въз основа на така установеното от фактическа страна, след извършена цялостна проверка за законосъобразност на производството по налагане на имуществената санкция и във връзка с доводите на жалбоподателя, в решението е прието, че при съставяне на АУАН и при издаване на наказателното постановление са спазени изцяло императивните изисквания на чл.42 и чл.57 от ЗАНН, тъй като са изложени всички обстоятелства необходими за установяване на вмененото административно нарушение, но неправилно е била ангажирана административнонаказателната отговорност на дружеството, тъй като не се доказва по категоричен начин от събраните доказателства, че изпусканите неорганизирани емисии са вредни и в частност прахово- газови. Счел е, че по този начин неправилно е била ангажирана административнонаказателната отговорност на дружеството.

Решението е правилно.

Съгласно разпоредбата на чл.218, ал.1 от АПК, във връзка с чл.63в от ЗАНН, касационният съд обсъжда само посочените в жалбата пороци на решението, като за валидността, допустимостта и правилното приложение на материалния закон следи служебно, съгласно чл.218, ал.2 от АПК.

След извършена касационна проверка в пределите на чл.218, ал.2, предл.1-во и 2-ро от АПК, настоящият касационен състав намира, че решението на районния съд е валидно и допустимо, като постановено от компетентен съд в предвидената от закона форма, по допустима жалба.

Извършената проверка в пределите по чл.218, ал.1 от АПК и служебна проверка съгласно чл.218, ал.2, предложение последно от АПК, също не доведе до изводи, обуславящи отмяна на обжалвания съдебен акт.

Доводите в касационната жалба са неоснователни.

Съобразно чл.220 от АПК касационната инстанция възприема установената от Районен съд Перник фактическа обстановка, за напълно кореспондираща със събраните по делото доказателства. Първоинстанционният съдебен състав е установил фактическата страна на спора при спазване принципите на чл.13 и чл.14 от НПК, във връзка с чл.84 от ЗАНН. Събрани са доказателства, относими към всички факти, включени в предмета на доказване. Изводите в решението по приложимия и приложен в проведеното административнонаказателно производство закон са направени след обективно, всестранно и пълно обсъждане на приобщения доказателствен материал и в неговата съвкупност. В решението е обективирана извършената от съда дейност по оценка на доказателствата, като са посочени фактите, които са приети за установени и доказателствата за това. Не са допуснати процесуални нарушения при провеждане на съдебното производство.

Законосъобразен е и изводът на решаващия съд, че процесното производство е проведено без допуснати съществени процесуални нарушения.

И по съществото на спора и приложимия, съответно приложен материален закон изводите на първоинстанционния съдебен състав следва да бъдат изцяло споделени. Правилно в първоинстанционния съдебен акт е прието, че направените от страна на административноотговорното лице възражения следва да бъдат уважени, а именно че не се касае за изпускане на отпадъчни газове и още по – малко за организирано изпускане на такива, предвид което на основание чл.221, ал.1, изр. 2-ро, предл. 2-ро от АПК касационният съд препраща към мотивите на първата съдебна инстанция. При проверката, повод за образуване на административнонаказателното производство безспорно се е установило, че има видимо наличие на неорганизирани емисии от работата на парогенератор № 4 от отвори /пукнатини/ пробиви по общия газоход непосредствено след електрофилтрите и преди СОИ, но по делото както правилно е приел първоинстанционния съд не е доказано, че изпусканите неорганизирано емисии са вреди, и в частност прахово – газови.

Основните групи замърсяващи вещества, които следва да се вземат предвид при определяне на допустимите емисионни стойности са посочени именно и в цитираното от районния съд Приложение № 8 към чл.123, ал.1 от ЗООС, като по делото не са представени доказателства, че неорганизираните емисии съдържат именно, някое от посочените в Приложение № 8 основни групи замърсяващи вещества. Или както се посочва и в оспорвания съдебен акт при формулиране на административнонаказателното обвинение, съставляващо от обективна страна неорганизирано изпускане в атмосферния въздух на вредни емисии е следвало да бъде основано в съответно установяване, чрез извършване на относими измервания на място към момента на проверката, чрез съответните за това способи и апаратури, чрез които да се установи по безспорен начин, че видимо констатираното от контролните органи изпускане на емисии е вредно, респективно подлежи на ограничаване посредством нормите, които са предвидени за допустими в комплексното разрешително.

От изложеното следва, че предвид характера на предявеното по фактите с АУАН и НП, разследването на контролните органи е следвало да се основе и в съответни измервания на съдържанието на изпусканите неорганизирано емисии, а самият факт, че тези емисии са вредни е подлежал на съответно доказване. В този смисъл нарушението е недоказано.

Предвид всичко гореизложено, настоящият съдебен състав намира, че обжалваното решение е валидно и допустимо, постановено при спазване на материалния закон. Не се установи наличие на основание за отмяна на първоинстанционния съдебен акт по чл.348, ал.1, т.1 и т.2 от НПК, във връзка с чл.63в от ЗАНН, в каквато посока се прецениха доводите в жалба. Отменяйки наказателното постановление, Районен съд Перник е постановил едно законосъобразно решение, което следва да бъде оставено в сила.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл.221, ал.2 от АПК, във връзка с чл.63в от ЗАНН, настоящия касационен състав на Административен съд – Перник

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 467/21.07.2022 г., постановено по АНД № 691 по описа на Районен съд Перник за 2022 г.

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/

 

 

ЧЛЕНОВЕ: /п/

 

              /п/