Определение по дело №838/2016 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 28 ноември 2016 г.
Съдия: Мила Йорданова Колева
Дело: 20163100900838
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 7 юни 2016 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

 №.……/…….11.2016 г.

гр.  Варна

 

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито заседание, проведено на двадесет и осми ноември през две хиляди и шестнадесета година, в състав:

 

СЪДИЯ: МИЛА КОЛЕВА

 

като разгледа докладваното от съдията

търговско дело № 838/2016 г. по описа на ВОС, ТО,

за да се произнесе взе предвид следното:                  

 

Постъпила е молба вх. № 32479/23.11.2016 г. от „ЮРОБАНК ЕРГАСИАС” АД, ул. „Отонос” № 8, 10557, гр. Атина, Гърция, чрез адв. Желимир Ялнъзов, с която е поискано на основание чл. 253 от ГПК да бъде отменено определение № 3561/03.11.2016 г., с което е допуснато обезпечение на предявените в настоящото производство искове от „БМС ЮНАЙТЕД БАНКЪРС" ЛТД, компания с регистрационен номер 63633, с адрес на управление Аджелтейк Роуд, Остров Аджелтейк, Маджуро, МН 96960, Маршаловите острови, надлежно представлявана от г-н Келд Розенбек Демант, в качеството му на единствен директор, чрез пълномощника си г-н Ларс Холмберг Нилсен, роден на 13/04/1966 в Копенхаген, Дания, чрез адвокат Р.С.Н. от БАК с адрес: ***, офис 905, срещу „КАЛИРОИ НАВИГЕЙШЪН КАМПЪНИ ЛИМИТЕД" IMO идентификационен № 5505918,18/2, Саут Стрийт, ВАЛЕТА, МАЛТА, ЧРЕЗ ЗАДЪРЖАНЕ на моторен кораб „АНАСТАСИЯ К" ("ANASTASIA К"), флаг Малта, пристанище на регистрация Валета, IMO № 9153496, Бруто тонаж 17542, Нето тонаж 10264, находящ се в гр. Варна, на кей в Булярд Корабостроителна Индустрия" АД, както и да бъде обезсилена издадената обезпечителна заповед.

Твърденията на молителя се свеждат до това, че за вземанията, които са предмет на настоящото производство вече е било допускано обезпечение на бъдещ иск по ч.т.д. № 1421/2016 г. по описа на ВОС, чрез арест на моторен кораб „АНАСТАСИЯ К", като образуваното в последствие т.д. № 1521/2015 г. по описа на ВОС е било прекратено по реда на чл. 129 от ГПК. Сочи се, че въз основа на това прекратяване Директорът на Дирекция „Морска администрация” – Варна, е издал заповед № 207/08.11.2016 г., с която е освободил от арест моторен кораб „АНАСТАСИЯ К", като на молителя не е известно дали обезпечителната заповед по ч.т.д. № 1421/2016 г. по описа на ВОС е била обезсилена изрично. Въз основа на това се прави извод, че определението, с което е допуснато обезпечение на предявените в настоящото производство искове, не съответства на чл. 364а, ал. 6 от КТК и чл. 5 от Международната конвенция за арест на кораби.

Съдът намира, че така направеното искане за отмяна на допуснатото по делото обезпечение с позоваване на разпоредбата на чл. 253 от ГПК е неоснователно. Арестът на търговски кораб по силата на чл. 364а от КТК е предвиден като вид обезпечителна мярка за обезпечаване на предявени или бъдещи искове, поради което допускането му се извършва по реда, предвиден за обезпечаване на исковете, но при спазване на предвидените в КТК специални условия за това.

Разпоредбата на чл. 253 от ГПК се намира в част втора на ГПК, озаглавена „Исково производство”, докато определението, чиято отмяна е поискана по реда на посочената разпоредба, е постановено в обезпечително производство, регламентирано в част четвърта от ГПК, която е озаглавена „Обезпечително производство”. Не само от различните заглавия, но и от сравнението между процедурите на исковото и обезпечителното производство, както и от последиците от постановените в двете съдебни производства актове е видно, че се касае до две различни производства, които са самостоятелни едно от друго. Наистина, в случаите по чл. 389 от ГПК обезпечителното производство се развива едновременно и паралелно с исковото такова, но това не води до извода за липса на самостоятелност на двете производства. С оглед на тази самостоятелност общи за тях са разпоредбите, предвидени в част първа „Общи правила” на ГПК. Останалите разпоредби, които са предвидени за съответното производство могат да намерят приложение в другото само, ако това е изрично предвидено в закона. В конкретния случай липсва разпоредба, която да предвижда приложението на чл. 253 от ГПК в обезпечителното производство, поради което и същата е неприложима в него.

Освен това, видно от уредбата на обезпечителното производство, неговата цел е допускането на обезпечението, което се извършва с определението по чл. 395 от ГПК. От ал. 2 на същата разпоредба е видно, че съдът се произнася по молбата за допускане на обезпечението в деня на подаването и като не се предвижда постановяването на временни съдебни актове в периода между образуване на производството и произнасянето по допускането или не на обезпечението. От това следва, че производството по допускане на обезпечението приключва с произнасянето на съда по чл. 395 от ГПК. Поради това определението за допускане на обезпечението е от категорията на съдебните актове, които слагат край на съдебното производство по обезпечение. От разпоредбите на чл. 398, чл. 402 и чл. 390, ал. 3 от ГПК не следва обратния извод, тъй като същите предвиждат възможност за изменение или отмяна на определението за допускане на обезпечението въз основа на факти, които са настъпили след неговото постановяване, а не такива, каквито са съществували преди това. Разпоредбата на чл. 253 от ГПК обаче, видно от самата нея, е приложима само по отношение на определенията, с които не се слага край на съответното производство. Именно поради това същата е приложима само по отношение на съдебните актове, с които съдът се произнася по процесуални въпроси в периода между постъпване на исковата молба и акта, с който се слага край на производството. Както се посочи по-горе обаче, с оглед разпоредбата на чл. 395, ал. 2 от ГПК в обезпечителното производство такива актове не се постановяват. Това също прави разпоредбата на чл. 253 от ГПК неприложима в обезпечителното производство наред с обстоятелството, че се намира в част втора „Исково производство” на ГПК. С оглед на това, исканата отмяна на определението за допускане на обезпечението по реда на чл. 253 от ГПК не е предвидена в закона и не може да се допусне.

Отделно от това, твърдението на молителя е, че с определението за допускане на обезпечение на предявените в настоящото производство искове е нарушена забраната за повторен арест, установена в чл. 364а, ал. 6 от КТК и чл. 5 от Международната конвенция за арест на кораби. Дори и да е налице такова нарушение, то същото ще се отрази на законосъобразността на определението за допускане на обезпечението. Тази незаконосъобразност обаче не може да бъде контролирана от съда, постановил акта, а може да е предмет на проверка само по реда на инстанционния контрол, което се осъществява по реда на чл. 396 от ГПК. Съдът, който е постановил акта не може сам да извършва проверка за неговата законосъобразност и да отменя същия в случаите на констатирано нарушение. Правомощията на съда, постановил акта, да отменя или изменя допуснатото обезпечение са предвидени в разпоредбите на чл. 390, ал. 3, изр. 2, чл. 398 и чл. 402 от ГПК. Същите обаче се основават на факти, които са настъпили след постановяване на определението за допускане на обезпечението и не са свързани с това дали при постановяването му са спазени законовите изисквания за това. В тази връзка посочените нарушения не могат да бъдат основание и за отмяна на обезпечението по реда на чл. 402 от ГПК, когато с него са засегнати права на трети лица, както се твърди в настоящия случай, доколкото молителят е закупил моторен кораб „АНАСТАСИЯ К" по реда на публичната продан. В случай, че обезпечението засяга права на трети лица, то същите имат възможността да обжалват допуснатото обезпечение, съгласно т. 6 от ТР № 6/14.03.2014 г., постановено по тълк.д. № 6/2013 г. на ОСГТК на ВКС, но не и да искат неговата отмяна.

На последно място, видно от изложеното в молбата, молителят приравнява морския иск по смисъла на чл. 364а, ал. 1 от КТК и чл. 3 от  Международната конвенция за арест на кораби на материалноправното вземане, което се твърди, че съществува между страните по спора. Оттам следва и направения от него извод, че след като вече е допуснато обезпечение на предявен иск за това вземане чрез арест на кораб, не може в случай, че производството бъде прекратено и след известен период от време бъде образувано ново исково производство за същото вземане, да се допуска обезпечение на това производство чрез арест на същия кораб. Както се посочи по-горе обаче, предвиденият в чл. 364а от КТК и чл. 3 от Международната конвенция за арест на кораби арест на търговски кораб е вид обезпечителна мярка. На обезпечаване подлежат само предявени искове, т.е. образувани пред надлежния съд искови производства за събиране на вземането или бъдещи такива искове, които ще бъдат предявени в определен срок, т.е. в двата случая обезпечението се свързва със съответното исково производство, а не със самото материалноправно вземане само по себе си. Поради това забраната за повторен арест на кораб, въведена в разпоредбата на чл. 364а от КТК и чл. 5 от Международната конвенция за арест на кораби, е предвидена за съответното исково производство. От нея следва, че след като арестувания като обезпечение на съответното исково производство кораб е бил освободен от арест, не може в последствие същият да бъде арестуван отново в рамките на същото исково производство, освен ако не  са налице изключенията, предвидени в разпоредбата на чл. 5, ал. 1 от Международната конвенция за арест на кораби. Настоящото производство не представлява продължение на производството по т.д. № 1521/2015 г. по описа на ВОС, поради което не се касае за едно и също производство. Производството по цитираното дело на ВОС е приключило окончателно с влизане в сила на определението за прекратяването му, от който момент са отпаднали и последиците от предявяването на иска, въз основа на който е било образувано същото. Настоящото производство е ново такова и се развива самостоятелно и независимо от прекратеното такова.

По изложените съображения, Варненският окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И : 

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молба вх. № 32479/23.11.2016 г. от „ЮРОБАНК ЕРГАСИАС” АД, ул. „Отонос” № 8, 10557, гр. Атина, Гърция, Регистрационен номер по Търговски регистър 00223001000, Данъчен регистрационен № *********, с която е поискано на основание чл. 253 от ГПК да бъде отменено определение № 3561/03.11.2016 г., с което е допуснато обезпечение на предявените по делото искове от „БМС ЮНАЙТЕД БАНКЪРС" ЛТД, компания с регистрационен номер 63633, с адрес на управление Аджелтейк Роуд, Остров Аджелтейк, Маджуро, МН 96960, Маршаловите острови, надлежно представлявана от г-н Келд Розенбек Демант, в качеството му на единствен директор, чрез пълномощника си г-н Ларс Холмберг Нилсен, роден на 13/04/1966 в Копенхаген, Дания, чрез адвокат Р.С.Н. от БАК с адрес: ***, офис 905, срещу „КАЛИРОИ НАВИГЕЙШЪН КАМПЪНИ ЛИМИТЕД" IMO идентификационен № 5505918,18/2, Саут Стрийт, ВАЛЕТА, МАЛТА, ЧРЕЗ ЗАДЪРЖАНЕ на моторен кораб „АНАСТАСИЯ К" ("ANASTASIA К"), флаг Малта, пристанище на регистрация Валета, IMO № 9153496, Бруто тонаж 17542, Нето тонаж 10264, находящ се в гр. Варна, на кей в Булярд Корабостроителна Индустрия" АД, както и да бъде обезсилена издадената обезпечителна заповед.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване с частна жалба пред Варненски апелативен съд в едноседмичен срок от връчването му на молителя.

 

                  

 

                                            СЪДИЯ В ОКРЪЖЕН СЪД: