Решение по дело №906/2023 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 779
Дата: 14 декември 2023 г.
Съдия: Георги Видев Видев
Дело: 20237150700906
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 септември 2023 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 779 / 14.12.2023г.

гр. Пазарджик

 В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Пазарджик, ХI състав, в открито заседание на петнадесети ноември две хиляди двадесет и трета година, в състав:

 

                                                                                   Председател:  Десислава Кривиралчева

                        Членове:    1.   Георги Видев

                                                                    2.  Дияна Златева - Найденова

 

при секретаря Антоанета Метанова и при участието на прокурора Здравена Янева, като разгледа касационно административнонаказателно дело № 906 по описа на съда за 2023 г., докладвано от съдия Видев, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Делото е образувано по касационна жалба на директора на Офис за обслужване – Пазарджик при ТД на НАП – Пловдив против Решение № 376 от 08.08.2023 г., постановено по нахд № 949/2023 г. по описа на Районен съд – Пазарджик, с което решение е отменено издаденото от касатора Наказателно постановление № 702662-F691751 / 15.03.2023 г., с което постановление за нарушение на чл. 125, ал. 1 и ал. 5 от ЗДДС, на основание чл. 179, ал. 1 от същия закон на „КИ-КО-СТРОЙ“ ЕООД, ЕИК ********* е наложена имуществена санкция в размер на 500 лв. С обжалваното решение също дружеството е предупредено, че при извършване на друго  административно нарушение от същия вид, представляващо маловажен случай, в едногодишен срок от влизането в сила на предупреждението, за това друго нарушение ще му бъде наложено административно наказание.

Касаторът – директор на Офис за обслужване – Пазарджик при ТД на НАП – Пловдив – моли да бъде отменено обжалваното решение и да бъде потвърдено наказателното постановление. Сочи доводи за нарушение на закона. Поддържа жалбата чрез процесуалния си представител в проведеното съдебно заседание. Претендира присъждане на разноски за всички съдебни инстанции.

Ответникът – „КИ-КО-СТРОЙ“ ЕООД не изпраща представител в проведеното съдебно заседание но оспорва жалбата в подадена от процесуалния му представител писмена защита. Излага съображения за правилността и законосъобразността на обжалваното решение. На свой ред претендира присъждане на разноски.

Прокурорът представя заключение за неоснователност на жалбата. Намира обжалваното решение за правилно и законосъобразно. Предлага съдът да го остави в сила.

Жалбата е допустима, като подадена в законоустановения срок от страна в първоинстанционното производство, което е приключило неблагоприятно за нея.

Разгледана по същество жалбата е основателна.

Районният съд е отменил наказателното постановление, като е приел,  че е установено извършването от касатора на вмененото му нарушение но, че същото е маловажно. Извършването на нарушението (закъснение с 30 дни след законоустановения срок– 14.10.2022 г. – за подаване на справка-декларация по ЗДДС) е безспорно установено по делото и не се оспорва от ответника. Но настоящият касационен състав не споделя изводите на първоинстанционния съд за маловажност на осъщественото деяние.

Според съда маловажността на нарушението се обосновава с обстоятелствата, че дружеството до момента на нарушението е било изрядно (с изключение само на идентичното нарушение, извършено за отчетен период м. август 2022 г., за което му е издадено предупреждение след извършване на настоящото нарушение), както и че към момента на нарушението и преди това то не е осъществявало търговска дейност и не е имало задължения към НАП.

Според настоящия състав изложените от районния съд обстоятелства не са достатъчни, за да се приеме, че осъщественото деяние е маловажно. Извършването на нарушение за първи път, както и липсата на търговска дейност и на публични задължения действително са смекчаващи обстоятелства но не толкова многобройни и значителни, за да обосноват маловажност. Освен това, съдът не е отчел наличието на значително отегчаващо обстоятелство – закъснението за подаване на справката-декларация не е само няколко, а цели 30 дни. Следва да се има предвид също и обстоятелството, че извършеното нарушение е формално и за да е общественоопасно не е необходимо да е настъпил вредоносен резултат. Предвид това, извършеното нарушение не се отличава със степен на обществена опасност, която да е значително под обичайната за този вид нарушения, при която и най-ниското, предвидено в закона наказание да се явява несправедливо. Напротив, правилно административнонаказващият орган е индивидуализирал тежестта на извършеното нарушение, като е наложил минималното наказание от 500 лв., при предвиден значителен законов максимум от 10 000 лв. Затова, като е приел, че извършеното нарушение е маловажно и е отменил наказателното постановление районният съд е нарушил относимия материален закон и е постановил незаконосъобразно решение.

В тази връзка е неоснователен доводът на ответника, че обществената опасност на деянието е незначителна и съответно правилно съдът е отменил постановлението и е предупредил нарушителя. Напротив, както е посочено по-горе, обществената опасност на извършеното от него нарушение не е незначителна, а е обичайната за този вид нарушения, а смекчаващите обстоятелства са отчетени от наказващия орган с налагането на минимално наказание. Доколкото ответникът е извършил и друго идентично нарушение, отнасящо се за по-ранен данъчен период, то законосъобразно и справедливо е решението на наказващия орган за него нарушителят да не бъде наказван, а само да бъде предупреден, а за процесното нарушение да бъде наказан с минималното предвидено в закона наказание. С оглед специалната и генералната превенция не следва нарушителят напълно да бъде освобождаван от отговорност, доколкото извършеното от него деяние притежава обичайната за този вид нарушения обществена опасност.

Следователно, като е отменил наказателното постановление и е предупредил нарушителя районният съд е постановил незаконосъобразно решение, което следва да бъде отменено, като бъде потвърдено наказателното постановление.

С оглед изхода на делото е основателно искането на касатора за присъждане на юрисконсултско възнаграждение за двете инстанции. Претендираният размер от по 100 лв. за всяка съдебна инстанция е справедлив и доколкото не е налице възражение за прекомерност, следва да бъде уважен, като му бъдат присъдени общо 200 лв.

Затова съдът

Р Е Ш И:

 

Отменя Решение № 376 от 08.08.2023 г., постановено по нахд № 949/2023 г. по описа на Районен съд – Пазарджик, като вместо него постановява:

Потвърждава Наказателно постановление № 702662-F691751 / 15.03.2023 г., издадено от директора на Офис за обслужване – Пазарджик при ТД на НАП – Пловдив, с което постановление за нарушение на чл. 125, ал. 1 и ал. 5 от ЗДДС, на основание чл. 179, ал. 1 от същия закон на „КИ-КО-СТРОЙ“ ЕООД, ЕИК ********* е наложена имуществена санкция в размер на 500 лв.

Осъжда „КИ-КО-СТРОЙ“ ЕООД, ЕИК ********* да заплати на Дирекция „Инспекция по труда“ – Пазарджик разноски по делото за двете съдебни инстанции в общ размер на 200 лв. (200 лева).

Решението е окончателно.

 

                                                                                                Председател: (П)

 

                                                                                                 Членове:     1. (П)

 

                                                                                                         2. (П)