Определение по дело №317/2020 на Апелативен съд - Варна

Номер на акта: 260010
Дата: 21 август 2020 г.
Съдия: Радослав Кръстев Славов
Дело: 20203001000317
Тип на делото: Въззивно търговско дело
Дата на образуване: 26 юни 2020 г.

Съдържание на акта

                                      О П Р Е Д Е Л Е Н И Е 

                                      20.08.2020г., гр. Варна

 

ВАРНЕНСКИЯТ АПЕЛАТИВЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито съдебно заседание на двдесети август две хиляди и двадесета година, проведено в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Р. СЛАВОВ                                                                              ЧЛЕНОВЕ:            ДАРИНА МАРКОВА                                                              

  МАРИЯ ХРИСТОВА

 

като разгледа докладваното от съдията Р.Славов в. т. д. № 317

по описа на ВнАпС за 2020г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е въззивно, по реда на чл. 267 ГПК, образувано по жалба на „УП България 6“ ЕООД– гр. София, чрез адв.Р.М. от АК –Видин срещу решение 1019/18.11.2019г. по т.д. № 1894/2018год. на ВОС, с което съдът е : отхвърлил предявените  от въззивника срещу “ЕНЕРГО – ПРО ПРОДАЖБИ” АД, ЕИК *********, със седалище гр. Варна, бул. „Владислав Варненчик” №258, Варна Тауърс Г искове с правно основание чл. 79, ал.1, пр.1 и чл.86, ал.1 от ЗЗД да бъде осъден ответникът да заплати сумата от 11519,12лв., представляваща неплатена продажна цена за м.11.2015г. на произведено в количество електрическа енергия, сумата от 34 399,99,99лв, представляваща обезщетение за забава върху главницата за периода 29.01.2016г. до 30.11.2018г., ведно със законната лихва върху главницата считано от датата на подаване на исковата молба до окончателното й  изплащане: Сумата от 63 707,94лв., представляваща неплатена продажна цена за м.12.2015г. на произведено в количество електрическа енергия, сумата от 18 407, 38лв, представляваща обезщетение за забава върху главницата за периода 25.01.2016г. до 30.11.2018г., ведно със законната лихва върху главницата считано от датата на подаване на исковата молба до окончателното й  изплащане.

Решението е постановено при участието на НАЦИОНАЛНА ЕЛЕКТРИЧЕСКА КОМПАНИЯ ЕАД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.София,  р-н Оборище, ул. Триадица №8, в качеството на трето лице помагач на страната на ответника ЕНЕРГО-ПРО ПРОДАЖБИ” АД, ЕИК *********, на основание чл. 220 във вр. с чл.219, ал.1 от ГПК.

В жалбата са инвокирани конкретни оплаквания за неправилност на обжалваното решение, поради нарушение  на материалния и процесуалния закон, както и поради необоснованост.

В жалбата се твърди, че решението е недопустимо, неправилно и незаконосъобразно. Твърди се, че същото е постановено в нарушение на процесуалните правила и разрешенията дадени в ТР №1/2017г. на ОСГТК на ВКС, тъй като към датата на постановяването е налице висящо преюдициално производство, до приключване на което делото е следвало да бъде спряно по реда на чл.229, ал.1, т.4 от ГПК. Правните изводи на съда са основани на административен акт, който не е влязъл в законна сила.

Изложени са съображения, че съдът  е следвало да се произнесе по реда на чл.17 ГПК по валидността на Решение № СП–5/28.93.2019г. на КЕВР, което не е сторено с обжалвания акт.

Постановеното решение е издадено в нарушение на материалния закон и е необосновано. В същото не е направен анализ на ефекта на измененията на ЗЕВИ от м.юни 2015г. върху механизма на заплащане на произведената ел.енерия от ВяЕЦ. С последния е въведено понятието „нетно специфично производство на ел.енергия“, което да се заплаща по преференциални цени, но не предвижда изменение на пазарните механизми или нова регламентация на пазара, респ. преуреждане на съществуващите договори и пазарни практики. В решението не е посочено кои точки от Решение СП -1 са относими към процесната ВяЕЦ. Не са изследвани и отношенията между страните, начина на заплащане на произведеното количество енергия до измененията на закона.

Твърди се още, че съдът неправилно е приложил последиците от отмяна на решение СП -1/31.07.2015г., като не е съобразил, че следващото решение е постановено при липса на компетентност и е явно незаконосъобразно, а с невлязло в сила решение е обявена и неговата нищожност. В решението съдът е следвало да обсъди и разгледа възраженията за незаконосъобразност на Решение СП – 5. Сочи се, че решението е и необосновано, тъй като не са обсъдени всички въведени в производството възражения. Наред с това решението съдържа и неверни констатации, като е приел, че не се спори, че собствената на ищеца централа попада в групата на тези, работещи до 2 250часа. Ищецът в нито един момент не е твърдял подобно нещо, като не съществува квалификация на ВЯЕЦ на централи работещи до и над 2 250ч.

По същество се претендира отмяна на решението и уважаване на предявените искове в пълен размер. Претендира се и присъждане на направените по делото разноски.

Въззиваемата страна „Енерго – Про Продажби“ АД, гр.Варна с писмен отговор, чрез адв.Т., оспорва жалбата като неоснователна. Твърди, че решението на първостепенния съд  правилно като законосъобразно  и обосновано-като,  постановено въз основа на събраните по делото доказателства.

Излага, че при постановяването му не са допуснати процесуални нарушения и такива на ТР №1/2017г. на ОСГТК на ВКС, тъй като не са налице основания за спиране на производството. Решение СП-5/28.03.2019г. е предварително изпълняем индивидуален административен акт, като съобразно чл.13, ал.9 от ЗЕ обжалването не спира изпълнението му. Дори да не се зачете предварителното изпълнение на решението, нормата на чл.31, ал.5 от ЗЕВИ е еднозначна – преференциална цена се дължи за количествата ел.енергия, произведени до достигане на размера на нетното специфично производство на ел.енергия, въз основа на което са определени преференциалните цени в съответните решения на КЕВР. Отмяната на решението не е преюдициален факт, тъй като след него няма да възникне ново основание за изкупуване на по-големи обеми, докато не се постанови ново решение, което да увеличи преференциално изкупувания обем енергия.

Неоснователно е и оплакването за неосъществен от съда инцидентен контрол на решение СП – 5 по реда на чл.17, ал.2 от ГПК. Такова задължение за съда би съществувало при наличие на изрично искане, каквото не е направено в хода на производството.

В обжалваното решение, съдът е посочил, че новият ЗЕВИ се прилага по отношение на заварените дългосрочни договори за изкупуване, посочена е изменената нормативна уредба, как същата изменена сключените договори. Изводите на съда за приложение на чл.31, ал.5 от ЗЕВИ съответстват на материалния закон, както и на неговите цели, изложени от законодателя в мотивите към изменение на закона.

По същество се претендира отхвърляне на жалбата, потвърждаване на решението и присъждане на направените поделото разноски.

Третото лице помагач „НЕК“ ЕАД, гр. София не е изразило становище по жалбата.

Настоящият състав на съда намира, че жалбата, въз основа на която е образувано настоящото производство отговаря на изискванията на чл.260 от ГПК. Относно становището за спиране на производсвото пред въззивния съд:

Не са налице посочените във въззивната жалба пречки по движение на делото-наличие на висящ преюдициален спор, до приключване на който производството по делото следва да бъде спряно, по реда на чл.229, ал.1, т.4 от ГПК. Оспореното решение №СП – 5/28.03.2019г. на КЕВР подлежи на предварително изпълнение по силата на чл.12, ал.3 от ЗЕ, поради което е породило действие и е приложимо в отношенията между страните. Искането за спирането му е недопустимо.

Предвид изложеното съдът намира, че производството следва да бъде насрочено за разглеждане в открито съдебно заседание.

Жалбата е подадена в срока по чл. 259, ал. 1 от ГПК, от легитимирано лице, чрез надлежно упълномощен процесуален представител и е процесуално допустима. Същата отговаря на изискванията на чл. 262 ГПК, поради което следва да бъде разгледана.

От ЕНЕРГО-ПРО ПРОДАЖБИ” АД гр. Варна е постъпила  частна жалба срещу постановеното по реда на чл.248 ГПК Определение №315 от 28.01.2020год., с което е оставено без уважение молбата за изменение на постановеното решение по делото, като се присъдят и разноските направени по ч.т.д. № 531/2019год. на ВАпС в размер на 2523лв., а съдът е присъдил сумата от 215лв.  Изложени са съображения за неправилност на определението, като се твърди, че съдът е определил адвокатското  възнаграждение под минималния размер определен с Наредба № 1/2004год. Счита и излага съображения, че дължимите разноски   следва да са в общ размер на 2 508лв. и за това иска присъждане на разноски  представляващи разликата над присъдените 215лв. до посочения размер. Насрещната страна не е изразила становище по частната жалба.

Воден от горното, съставът на ВнАпС

 

                                О П Р Е Д Е Л И :

 

ПРИЕМА за разглеждане въззивна жалба на  „УП България 6“ ЕООД– гр. София, чрез адв.Р.М. от АК –Видин срещу решение №1019/18.11.2019г. по т.д. № 1894/2018год. на ВОС и частна жалба от ЕНЕРГО-ПРО ПРОДАЖБИ” АД гр. Варна срещу постановеното по реда на чл.248 ГПК Определение №315 от 28.01.2020год. по делото.

НАСРОЧВА производството по делото за разглеждане в открито съдебно заседание на 15.09.2020г. от 13.20  часа, за която дата и час да се призоват страните.

На страните да се връчи препис от настоящото определение.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                         ЧЛЕНОВЕ:1.                     2.