Решение по дело №262/2020 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: 278
Дата: 18 декември 2020 г. (в сила от 18 декември 2020 г.)
Съдия: Милена Йорданова Алексова Стоилова
Дело: 20207110700262
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

                        278                                       18.12.2020г.                                    град Кюстендил

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

Кюстендилският административен съд                                                                                     

на шестнадесети декември                                                     две хиляди и двадесета година

в открито съдебно заседание в следния състав:

                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛИНА СТОЙЧЕВА

                                                               ЧЛЕНОВЕ: 1.МИЛЕНА АЛЕКСОВА-СТОИЛОВА                                                                                                                                                              

                                                          2.АСЯ СТОИМЕНОВА

с участието на секретаря Светла Кърлова

и в присъствието на прокурор Йордан Георгиев от КОП

като разгледа докладваното от съдия Алексова-Стоилова

касационно административнонаказателно дело № 262 по описа за 2020г.

и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл.221 от АПК във вр. с чл.63, изр.2 от ЗАНН.

            Началникът на сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР – Кюстендил с адрес за призоваване: гр.Кюстендил, ул.“Цар Освободител“ №269 обжалва решението по а.н.д.№787/2020г. на РС – Кюстендил. Релевира касационното основание по чл.348, ал.1, т.1 от НПК. Нарушението на закона поради неправилното му прилагане свързва с доказано нарушение и спазване на процесуалните правила по ЗАНН. Моли за отмяна на решението и потвърждаване на НП.

В с.з. касаторът не се явява и не се представлява.

            В с.з. адв.Р.А. *** като пълномощник на ответника В.Д.К. *** оспорва жалбата като неоснователна, сочейки недоказаност на деянието, евентуално маловажност на случая.

            Представителят на КОП дава заключение за неоснователност на жалбата поради нарушаване на материалния закон. Твърди, че деянието е административно нарушение по чл.175 от ЗДвП, а не по чл.140 от ЗДвП, както е описано в АУАН. Счита, че следва да се потвърди решението на районния съд като правилно и законосъобразно.

            Кюстендилският административен съд, след запознаване с оспорването и делото на районния съд, намира жалбата за допустима като подадена от представител на легитимиран субект с право на обжалване по чл.210, ал.1 от АПК в срока по чл.211, ал.1 от АПК.

            Разгледана по същество, жалбата е неоснователна. Съображенията за това са следните:

            Предмет на въззивно обжалване е НП №20-1139-000042/20.01.2020г. на началник сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР – Кюстендил, с което на В.Д.К. за нарушение на чл.140, ал.1 от ЗДвП на основание чл.175, ал.3, пр.2 от ЗДвП са наложени административни наказания глоба в размер на 200лв. и лишаване от право да управлява МПС за 6 месеца.

            От фактическата страна на спора районният съд е установил, че К. е ползвател на посочения в НП лек автомобил с рег.№СВ8924НВ, с който пребивавал в Италия. На 17.12.2019г. със съпругата му установили, че предната регистрационна табела на автомобила липсва, което обстоятелство декларирали пред италианските власти, които им указали да поставят регистрационна табела. Такава табела била поставена. При пристигане на ГКПП – Олтоманци на 22.12.2019г. при проверка от полицейските служители е установено, че предната регистрационна табела на автомобила е обявена за издирване в Италия и поставената такава не е издадена от компетентните български власти. Образувано е БП №1225/2019г. по описа на КРП за престъпление по чл.345, ал.1 от НК. С Постановление от 02.01.2020г. производството е прекратено, т.к. деянието не представлява престъпление. На 20.01.2020г. е издадено процесното НП за извършеното административно нарушение.

            При така установената фактическа обстановка съдът е формирал правен извод за незаконосъобразност на НП поради маловажен случай, т.к деянието представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обичайните нарушения от този вид. Според съда, пътят, по който деецът се е движел не може да се приеме като път за обществено ползване на територията на страната, управлението е продължило кратко време с изминато незначително разстояние, а деецът е разполагал с документ, удостоверяващ изчезването на регистрационната табела, което е причина за нейното издирване. По посочените правни доводи съдът е отменил НП.

            В пределите на касационната проверка по чл.218, ал.2 от АПК и във връзка с релевираните касационни основания съдът намира, че решението на районния съд е валидно и допустимо като постановено от компетентен съд в предвидената от закона форма по допустима въззивна жалба. Преценено за съответствие с материалния закон решението е правилно. Съображенията за това са следните:

            Обвинението в НП срещу К. е за нарушение по чл.140, ал.1 от ЗДвП, като наложените наказания са по санкционния състав на чл.175, ал.3, пр.2 от ЗДвП за това, че на посочените дата и място управлява МПС, което е регистрирано, но е без табели с регистрационен номер. Фактическите обстоятелства по обвинението АНО е свързал с това, че като водач деецът е управлявал МПС, което е имало регистрационни табели. Табелите са поставени на определените за това места. Задната регистрационна табела обаче е била неистинска, т.к. не е отговаряла на стандарта за български регистрационни табели.

            При така очертаните предели на обвинението, от обективна страна е видно разминаването до степен на пълно несъответствие между фактите и нарушеното правило за поведение. Нормата на чл.140, ал.1 от ЗДвП съдържа задължение на водачите да управляват регистрирани МПС с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места. Санкционната норма на чл.175, ал.3, пр.2 от ЗДвП е приложима в случаите на управление на регистрирано МПС без табели с регистрационен номер. В обвинението по процесното НП фактите са свързани с управление на регистрирано в Република България МПС, което е с табели с регистрационен номер, едната от които е неистинска. Този факт обаче не се включва в предметния обхват на приложимото правило за поведение и в относимия към него санкционен състав, т.к. МПС има налични табели. Несъответствието между обстоятелствената и обвинителната част на НП нарушава процедурата по издаване на НП поради неговата вътрешна противоречивост и необоснованост по арг. от чл.57, ал.1, т.5 и т.6 от ЗАНН. Повдигнатото обвинение не е във връзка с обуславящите го факти. Дължима е отмяната на НП без разглеждане на спора по същество.

            Решението на районния съд е правилно като краен резултат и ще остави в сила.

Мотивиран от горното и на основание чл.221, ал.2, пр.1 от АПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение №260047/29.09.2020г. по а.н.д.№787/2020г. на РС - Кюстендил.

Решението е окончателно.

            Решението да се съобщи на страните.

 

            ПРЕДСЕДАТЕЛ:                            ЧЛЕНОВЕ:1.                              2.