Решение по дело №1822/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 161
Дата: 23 януари 2020 г. (в сила от 15 април 2020 г.)
Съдия: Пламен Ангелов Колев
Дело: 20191100901822
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 11 септември 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

гр.София, ……………..г.

 

                           

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ТО, VІ - 12 състав в закрито заседание на    23.01.2020 г. в състав:

 

                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: Пламен Колев

                                                         

при участието на секретаря………, като взе предвид докладваното от съдия П.Колев гр.д.№ 1822 по описа за 2019 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

         Производството е по реда на чл.25 ЗТР.

         Образувано е по жалба на „И.Д.“ЕООД, срещу отказ на АВ № 20190530155839/29.08.2019 г.

         В жалбата се излагат доводи за неправилност. Жалбоподателят твърди, че са налице законовите предпоставки за вписване на юридическото лице, чрез което  се упражнява контрол върху дружеството.

         Жалбата е депозирана в срок, срещу подлежащ на обжалване акт на АВ и следователно е допустима.

Съдът, като взе предвид становището на жалбоподателя и след като обсъди събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа страна следното:

         Производството пред АВ е образувано по депозирано  заявление за вписване по чл.61, ал.1 и 4 ЗМИП на: 1.действителен собственик – физическо лице, участващо пряко или косвено в дружеството, изпълняващо длъжност на висш ръководен служител, когато не може да се установи друго лице като действителен собственик, както и 2. ЮЛ, чрез което пряко се упражнява контрол.

         С обжалвания акт е постановен отказ по т.2, предмет на делото.

         Съдът намира жалбата за неоснователна поради следното:

Съобразно нормата на чл. 61, ал.1 от ЗМИП, учредените на територията на Република България юридически лица и други правни образувания и физическите лица за контакт по чл. 63, ал. 4, т. 3 са длъжни да получават, да разполагат и да предоставят в определените по закон случаи подходяща, точна и актуална информация относно физическите лица, които са техни действителни собственици, включително с подробни данни относно притежаваните от тях права.

В съответствие с нормата на чл. 63, ал.1 от ЗМИП, информацията и данните по чл. 61, ал. 1 се вписват по партидите на учредените на територията на Република България юридически лица и други правни образувания в търговския регистър, в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел и в регистър БУЛСТАТ. В съответния регистър се вписват данни за физическите лица – действителни собственици(чл.63, ал.4, т.1 ЗМИП) и данните за юридическите лица или други правни образувания, чрез които пряко или непряко се упражнява контрол върху лицата по чл. 61, ал. 1 и по чл. 62, ал. 1, включително фирма, номер в национален регистър, правна форма според националното законодателство, седалище и адрес на управление и идентификационните данни по т. 1 за представляващите лица( чл.63, ал.4, т.2 ЗМИП).

Съгласно § 2, ал.1 ЗМИП "Действителен собственик" е физическо лице или физически лица, което/които в крайна сметка притежават или контролират юридическо лице или друго правно образувание, и/или физическо лице или физически лица, от чието име и/или за чиято сметка се осъществява дадена операция, сделка или дейност, и които отговарят посочени законови условия.

Когато, след като са изчерпани всички възможни средства и при условие, че няма основание за съмнения, не може да се установи като действителен собственик лице съгласно ал. 1 или когато съществуват съмнения, че установеното лице или лица не е действителният собственик, за "действителен собственик" се счита физическото лице, което изпълнява длъжността на висш ръководен служител. Задължените лица водят документация за предприетите действия с цел установяване на действителния собственик по ал. 1.(§2, ал.5)

При така установената правна  уредба следва извода, че когато действителният собственик - физическо лице е известен  и опосредства правата си посредством  трети лица от посочената категория,  в съответствие с чл.63, ал.4, т.2 ЗМИП  се вписват и данните за тези юридическите лица или други правни образувания, чрез които пряко или непряко то упражнява контрол. Когато обаче то е неизвестно, т.е. не може да се установи действителен собственик,  за такъв   се счита физическото лице, което изпълнява длъжността на висш ръководен служител в самото разкриващо информацията дружество, следващо от редакцията на текста. Този случай в ТР не може да бъде отразена опосредстващата верига, тъй като тя не е известна.

В случая заявлението е основано на предпоставките на §2, ал.5 от ЗМИП, в който случай обстоятелства по чл.63, ал.4, т.2 ЗМИП не могат да бъдат вписвани.

         Поради съвпадане на изводите на настоящата инстанция с тези на АВ отказът следва са се потвърди.

                  Воден от горното, Софийски градски съд

                                               Р   Е    Ш    И   :  

 

         ПОТВЪРЖДАВА отказ на АВ № 20190530155839/29.08.2019 г.

Решението подлежи  на обжалване пред САС  в 7 дневен срок от връчването му.

        

        ПРЕДСЕДАТЕЛ: