Решение по дело №2371/2018 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1310
Дата: 19 юли 2018 г. (в сила от 7 ноември 2018 г.)
Съдия: Радостина Стаматова Методиева
Дело: 20183110202371
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 май 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

       ………………/………………….…   , гр. Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Варненският районен съд, наказателна колегия, VІ състав, в публично заседание на втори юли две хиляди и осемнадесета година в състав:

 

                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: РАДОСТИНА МЕТОДИЕВА

   

при секретаря Красимира Манасиева, като разгледа докладваното от съдията НАХД № 2371 по описа за 2018год., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е образувано на основание чл.59 и сл. от ЗАНН по жалба на А.С.М. ЕГН ********** ***-0000582/28.04.2017год. на началника ОО „АА” гр. Варна, с за нарушаване нормата на чл. 99, пр.3 от ЗАвтП му е било наложено адм. наказание глоба в размер на 2000лв.

В жалбата си въззивникът твърди, че НП е неправилно, незаконосъобразно, постановено е при допуснати съществени нарушения на процес. правила и в нарушение на материалния закон и моли съда да го отмени.

В съдебно заседание процес. представител на въззивника поддържа жалбата, същият оспорва фактическите констатации изложени в акта и НП, а във фазата по същество моли НП да бъде отменено с основен аргумент липса на извършено нарушение.

Процес. представител на въззиваемата страна оспорва жалбата, а във фазата по същество моли НП да бъде потвърдено тъй като нарушението за което е наложена санкция на въззивника е безспорно доказано.

Варненска районна прокуратура, редовно призована за датата на с.з., не изпраща представител и не изразява становище по жалбата.

След като прецени обжалваното постановление с оглед основанията посочени във въззивната жалба и събраните по делото доказателства, съдът прие за установено от фактическа страна следното:

Жалбата е подадена в срока за обжалване от надлежна страна, поради което същата е процесуално допустима.

Сървиз тур“ ООД притежавало разрешително за извършване на международен превоз на пътници с автомобилен транспорт, в частност разрешително за извършване на превоз по редовна международна автобусна линия по маршрут София – Дуранкулак/Вама Веке-Галац/Джурджюлещи - Джурджюлещи – Рени/Рени Авто- Одеса и маршрут на територията на РБ – София – Велико Търново – Варна – Дуранкулак.

Съобразно даденото разрешение на 01.03.2017год. в 06:15ч. автобус на фирмата превозвач с ДК№ В 6760КМ тръгнал от Автогара „Сердика“ в гр. София, преминал през автогара Юг в гр.Великово Търново и се насочил към гр.Варна. По пътя за гр.Варна климатикът на МПС-то се повредил и водачът на автобуса сигнализирал за това св. М. – управител на фирмата превозвач. Последната взела решение когато автобусът пристигне в гр.Варна да отиде в сервиз и евентуално да се оправи проблема с климатика докато дойде часа за тръгване от гр.Варна. Автобусът отишъл в сервиз, но повредата се оказала сериозна и водачът уведомил за това св. М.. Същата разпоредила на въззивника той да продължи курса към „Одеса“ с друг автобус на фирмата. В 14:00ч въззивникът потеглил от Автогара „Варна“ по маршута към Одеса. Около 14:20ч., на автомобилен път ІІІ-902 на около 500м. след картинг пистата в посока с. Кичево, същият бил спрян за проверка от св. К. и негов колега Д.Б. и двамата служители на ОО „АА“ Варна. По представените от въззивника копие от разрешително, тахографски лист и след направена справка в автогара Варна проверяващите приели, че въззивника неправилно използва даденото му разрешително с № ********** като не спазва маршрутното разписание, което е неразделна част от него. При утвърдено маршрутно разписание за дата 01.03.2017год. с час на тръгване от гр.София 06:00ч. водачът е тръгнал от гр.Варна в 14:00ч.

За констатираното нарушение на място на въззивника бил съставен АУАН бл. 234412/01.03.2017год.,  който било посочено, че е  нарушил разпоредбата на чл. 99, пр.3 от ЗАвтП вр. чл. 40, ал.3, изр. 2 от Наредба №11/31.10.2002год. на МТС.

Актът бил надлежно предявен и връчен на въззивника, който го подписал вписвайки в него, че няма възражения.

На 28.04.2017год., въз основа на акта АНО издал атакуваното НП като е приел изцяло фактическите констатации изложени в акта, приел е че въззивникът е нарушил разпоредбата на чл.99, пр.3 от ЗАвтП, вр. чл. 40, ал.3, изр. 2 от Наредба №11/31.10.2002год. на МТС и на основание чл. 99, пр.3 от ЗАвтП му наложил адм. наказание глоба в размер на 2000лв.

Като писмени към АНП са приложени справка за нарушител, Заповед № РД-08-249/15.05.2015год. на МТИТС,тахографски лист на А.М. от 01.03.2017год., Разрешително № ********** за международен превоз на пътници с автомобилен транспорт издадено на „Сервиз тур“ ООД, два броя часови графици за работа на шофьорите, график за движението на автобусните рейсове по международния маршрут София-Варна-Одеса-Варна-София, стойност на превоза на посочената по-горе автобусна международна линия, карта на маршрута, препис от дневник за изпълнение на курсовете в автогара Варна за 2017год. касаещ датата 01.03.2017год.

Като писмени доказателства в хода на съдебното следствие са приети представени от страна на въззивника пътен лист № 648498/01.03.2017год. и тахографски лист от 01.03.2017год. на А. Г., представени от страна на въззиваемата страна препис от автогаров дневник на автогара „Сердика“ в гр.София и констативен протокол от извършена комплексна проверка, служебно изискани от предходен състав на ВРС препис от автогаровия дневник на Автогара Юг – гр.Велико Търново от дата 01.03.2017год. и справка от началника на Автогара „Сердика“ в г.София.

Като свидетели в хода на съдебното следствие показания е дал св. К.К., които възпроизвежда констатациите си от извършената проверка на въззивника с нужната конкретика. Заявява, че въззивникът е бил спрян за проверка на пътя към с.Кичево и нарушението е било установено по документите представени от въззивника и след извършена справка в Автогара Варна.

Като свидетел в хода на съдебното следствие показания е дала и С.М.. Същата заявява, че е управител на фирмата превозвач, че на първи 01.03.2017год. превозът е започнал от гр.София но поради повреда в климатика на автобуса с който е започнал превоза, от гр.Варна по нейно нареждане превозът бил продължен с друг автобус управляван от въззивника.

Горната фактическа обстановка съдът прие за установена въз основа на всички събрани по делото доказателства, както писмени така и гласни и ВДС (тахографски листи), които преценени по отделно и в своята съвкупност не водят на различни правни изводи и се кредитират от съда изцяло.

При извършена служебна проверка за законосъобразност по образуване и провеждане на административнонаказателното производство съдът констатира, че АУАН и НП са издадени от компетентните длъжностни лица, в сроковете по чл. 34 от ЗАНН и съдържат формалните реквизити предвидени в нормите на чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН. Както в акта, така и в НП се съдържат обстоятелства и факти, които в достатъчна степен описват нарушението вменено на въззивника, посочени са дата (27.05.2017год.) и място на извършване на нарушението (гр.Варна), обстоятелствата при които е извършено, както и нарушената законова норма. Допуснати съществени нарушения на процес.правила в хода на адм.наказателното производство съдът не констатира и в тази връзка  не споделя наведените в жалбата бланкетни възражения в горната насока.

След преценка на събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност съдът счете, че НП е издадено в нарушение на материалния закон по следните съображения:

С НП на въззивникът е наложена санкция за нарушаване нормата на чл. 99, пр.3 от ЗАвтП.

Посочената норма предвижда санкция за този „който наруши реда за заявяване, предоставяне, ползване и отчитане на разрешителните за извършване на превоз на пътници и товари“ като в случая санкцията е наложена за нарушаване реда на ползване на Разрешително № ********** като превоза бил започнал от гр.Варна вместо от гр.София.

Видно от приложеното към АНП разрешително с горепосочения номер същото е било за извършване на международен превоз на пътници с автомобилен транспорт по маршрут от София (начален пункт) до Одеса (краен пункт) през Дуранкулак като на територията на Република България маршрута е София – Велико Търново – Варна - Дуранкулак.

Видно от разписанието за движение на автобусите по посочения по-горе маршрут изходящо от управителя на фирмата превозвач и представляващо неразделна част от разрешителното съобразно чл. 40, ал.3 изр.2 от Наредба № 11/31.10.2002 г. за международен автомобилен превоз на пътници и товари, автобусите е следвало да потеглят от началния пункт в гр.София в 06:00ч.

По делото няма спор, че на 01.03.2017год. въззивникът е започнал да управлява автобус „Сетра“ с ДК№ В9078НХ от гр.Варна към Одеса като е тръгнал от Автогара Варна в 14:00ч. В тази насока са както показанията на св. К., така и приложените към АНП тахографски лист от 01.03.2017год. на името на въззивника и препис от автогаровия дневник на Автогара Варна.

В случая обаче в хода на съдебното следствие по безспорен начин от показанията на св. М., преписи от автогаровите дневници на Автогара Сердика в гр.Варна и Автогара Юг – гр.Велико Търново, пътен лист № 648498 от 01.03.2017год., тахографски лист от 01.03.2017год. на водача А.Г. бе установено, че на посочената дата превоза по издаденото разрешение е започнал от гр.София. В тази връзка съдът кредитира напълно показанията на св.М., която заявява, че превоза е започнал от София с друг автобус с ДК№ В6760КМ, но поради повреда в климатика се е наложило в гр.Варна автобусът да бъде сменен и превоза да бъде поет от въззивника. Показанията на св. М. се подкрепят по категоричен начин от цитираните по-горе автогарови дневници и справки. Видно от приложените към делото (л.26, л.34 и л.43 от НАХД № 2382/2017год.) действително автобус с цитирания по-горе номер в 6.38ч. напуснал Автогара Сердика по маршрут София – Велико Търново, Варна, Одеса и преминал е през автогарата в гр.Велико Търново (пристигнал в 9:45 и напуснал в 10:00ч). Вярно е че в приложения към делото препис (разпечатка) от автогаров дневник на Автогарата в гр.София е посочено МПС с ДК№ В67602ХН, а не с ДК№ В6760КМ, но е очевидно че при въвеждането на информация е била допусната техническа грешка при изписване рег. № на МПС като са били въведени повече символи от законоустановените, като факта на допусната техническа грешка се установява по безспорен начин от писмото изходящо от началника на Автогарата. И след като превоза обективно е започнал от гр.София, както е посочено в разрешението, а не от гр.Варна то нарушение на закона няма. В тази връзка съдът намира за нужно да отбележи, че факта че въззивникът е потеглил от Автогара Варна в 14:00ч. когато е поставил и тахографския лист, сам по себе си не е достатъчен да обуслови извод за извършено от него нарушение по чл.99, пр.3 от ЗАвтП в частност че превоза е започнал с начална точка гр.Варна, а не от гр.София. А причините поради които въззивникът е поел довършването на превоза от гр.Варна се изясняват от показанията на св. М. – управител на фирмата превозвач, които показания съдът няма никаква причина да не кредитира.

Вярно е че съобразно графика за движението на автобусните рейсове по маршрута превозът е следвало да започне (автобусът е следвало да потегли) в 06:00ч. от гр.София, а в случая това е станало с няколко минути (около половин час) по-късно което също би могло да се отчете като нарушение на разрешението. Такова обвинение обаче на въззивника не е било повдигнато, а и в случая данни, още по-малко пък доказателства за субективна съставомерност по делото липсват. Както бе посочено по-горе от доказателствата се установява, че въззивникът е поел довършването на превоза от гр.Варна с друг автобус по нареждане на св. М.. Същият не е бил водач на автобусът потеглил от гр.София, поради което и няма как от него да се търси отговорност за действия осъществени от друг водач. Отделен е въпроса, че нарушаването на графика с няколко минути (дори и да се дължи на виновно поведение на водача, а не на други обективни независещи от него причини) изцяло попада в обхвата на чл.28 от ЗАНН.

С оглед на всичко изложено по-горе съдът прецени, че атакуваното НП е издадено в нарушение на материалния закон и като такова следва да бъде отменено.

Водим от горното и на основание чл. 63 от ЗАНН Варненският районен съд

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ОТМЕНЯ НП № 23-0000582 от 28.04.2017год. на Началника на ОО „АА” гр.Варна, с което на А.С.М. ЕГН ********** е било наложено административно наказание глоба в размер от 2000лв. на основание чл. 99, пр.3 от ЗАвтП.

 

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Варненски административен съд в 14-дневен срок от получаване на съобщението от страните, че решението и мотивите са изготвени.

                    

 

                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: