Определение по дело №53/2021 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 260074
Дата: 11 януари 2021 г.
Съдия: Таня Яворова Букова
Дело: 20215300100053
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 7 януари 2021 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№ 260074, 2021 г., гр. Пловдив

 

ОКРЪЖЕН СЪД – ПЛОВДИВ, ІV гр. с.

На 11.01.2021 г. в закрито заседание в състав :

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ : ТАНЯ БУКОВА

 

като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 53 по описа за 2021 година и за да се произнесе взе предвид следното :

 

Настоящото дело е образувано с оглед изпращането му по подсъдност от Районен съд – Пловдив.

На 29.01.2020 г. в Районен съд – Пловдив е депозирана искова молба от адвокат Д.П. – пълномощник на Г.В.Г. с ЕГН **********, по която е образувано гр. д. № 1450/2020 г., имащо за предмет иск с правно основание чл. 30, ал. 1 Закон за наследството ЗН/ предявен против П.Г.Г. с ЕГН **********, за намаляване на завещателно, а също и на две дарствени разпореждания извършени в полза на последната от М. Т. Г. с ЕГН **********, чийто единствен наследник по закон е ищецът, до размера на запазената му част от наследството – 1/2 ид. ч.

На база на представените в хода на производството удостоверения за данъчни оценки на недвижимите имоти и на удостоверение за застрахователна стойност на лекия автомобил, обект на разпорежданията, с определение № 264020/09.12.2020 г. Районен съд - Пловдив е приел, че цената на предявения иск, който е аналогичен на исковете за недействителност на договори по чл. 26 и сл. ЗЗД, поради което и оценяем, е 73667,55 лева, т. е. над 25000 лв., поради което делото е родово подсъдно на окръжния съд като първа инстанция и е изпратил делото по подсъдност на Окръжен съд – Пловдив. 

В разрез със становището на състава на Районен съд – Пловдив настоящият докладчик намира, че делото не е подсъдно на окръжния съд като първа инстанция. Налице е противоречива съдебна практика по въпроса дали искът по чл. 30, ал. 1 ЗН е оценяем или неоценяем, като настоящият докладчик споделя тази в подкрепа на второто виждане.

В действителност правото, което се предявява с него, е имуществено, но с оглед и на трайната практика, че при накърняване на запазена част с универсално завещание или с дарение, което изчерпва цялото наследствено имущество не е необходимо формиране на наследствена маса по чл. 31 ЗН и намалението, съответно възстановяването на запазената част се извършва в дробна част от цялото имущество, а остойностяване на притежаваните имущества към момента на откриване на наследството с изваждане на задълженията и прибавяне на даренията се извършва само тогава, когато завещателят наред със съставянето на универсално завещание е извършил и дарения, поради което само в тази хипотеза паричното изражение на потестативното право по чл. 30, ал. 1 ЗН е предмет на доказване, както и предвид липсата на специално правило в действащия Граждански процесуален кодекс за определяне на цената на иска за възстановяване на запазена част, настоящият състав намира, че той е неоценяем. Следователно по аргумент за противното от чл. 104, т. 4 ГПК и по силата на чл. 103 ГПК същият е родово подсъден на районния съд като първа инстанция.

  По изложените съображения съдът намира, че делото неправилно му е било препратено, с оглед на което на основание чл. 122 ГПК :

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ПОВДИГА пред Апелативен съд – Пловдив спора между Окръжен съд – Пловдив и Районен съд - Пловдив относно подсъдността на гражданско дело № 53/2021 г.

Настоящото определение ведно с гр. д. № 53/21 г. да се изпратят на Апелативен съд – Пловдив.

 

СЪДИЯ :