Определение по дело №118/2021 на Софийски окръжен съд

Номер на акта: 260174
Дата: 20 април 2021 г. (в сила от 20 април 2021 г.)
Съдия: Недялка Николова Нинова
Дело: 20211800600118
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 8 март 2021 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

Номер                       двадесети април                            Година  2021                           София

 

С. о. съд,           Наказателно отделение,           Втори въззивен състав

На двадесети април                                                                                               Година 2021

В закрито заседание в следния състав:

                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: Н. Н.

                                                                  ЧЛЕНОВЕ: 1. К. Т.

                                                                                         2. А. И.

Като разгледа докладваното от съдията Н.

В.ч.н. дело № 118 по описа за 2021 година,

за да се произнесе, взе предвид следното:

           

Производството е по чл. 345, ал. 1, вр. чл. 306, ал. 3 вр. ал. 1, т. 4, пр. 2 НПК, образувано по частна жалба от С. М. Я., осъден по н.о.х.д. № 124/2020 г. по описа на районен съд – С., срещу определение от 04.02.2021 г., постановено по същото дело, с което жалбоподателят е осъден да заплати в полза на НБПП сумата в размер на 200 (двеста) лв. за разноски за служебно назначения защитник в съдебното производство.

Посоченото определение е обжалвано от осъдения С.Я. с искане за отменяната му, с довода, че служебният защитник е бил назначен без негово знание и съгласие, и без да е заявявал такова искане поради невъзможност да си упълномощи такъв, и освен това не било налице законово изискване за задължително участие на защитник в съдебното производство.

Настоящият състав на С. о. съд, след като обсъди доводите, изложени в частната жалба във връзка с доказателствата по делото, прие за установено следното:

С определение от 19.08.2020 г. по н.о.х.д. № 124/20 г. по описа на районен съд – С. е одобрено споразумение за решаване на делото, с което жалбоподателят С. М. Я. е осъден за две престъпления: по чл. 343в, ал. 2 НК и по чл. 354а, ал. 3, пр. 2, т. 1, пр. 1 НК, като на основание чл. 23, ал. 1 НК му е наложено общо наказание лишаване от свобода за срок от четири месеца, чието изпълнение е отложено на основание чл. 66, ал. 1 НК за срок от три години, и към определеното общо наказание е присъединено наказание глоба в размер на 250 лв.

В съдебното производство по н.о.х.д. № 124/20 г. по описа на районен съд – С. на жалбоподателя в качеството му на подсъдим е била предоставена правна помощ във вид на процесуално представителство по чл. 21, т. 3 ЗПП, за която с решение № СФ-26696-19917/2020 от 17.11.2020 г. на Националното бюро за правна помощ е определено и заплатено възнаграждение на адвоката, оказал правната помощ, в размер на 200 лв.

По въпроса за разноските за служебно назначения защитник районният съд се е произнесъл по реда на чл. 306, ал. 1, т. 4 НПК с обжалваното определение, след като е бил сезиран от НБПП, като е осъдил жалбоподателят да заплати в полза на НБПП сумата в размер на 200 (двеста) лева.

Доводите, развити в частната жалба, срещу посоченото определение на районния съд, налагат изясняването на следните обстоятелства:

В хода на воденото срещу жалбоподателя досъдебно производство не е участвал защитник – нито упълномощен от него, нито служебно назначен.

Впоследствие съдебното производство е било образувано по реда на чл. 247, ал. 1, т. 1 НПК – по внесен обвинителен акт от РП – С.. След образуване на делото съдията-докладчик е насрочил делото в разпоредително заседание на 03.06.2020 г. За насроченото разпоредително заседание жалбоподателят не е бил редовно призован, тъй като не е намерен на посочения от него адрес за призоваване и същевременно са установени данни, че се намира извън пределите на страната.  Обстоятелството, че жалбоподателят не е бил намерен на посочения от него адрес и данните, че се е намирал извън страната и местоживеенето му не е било известно, са очертали процесуална възможност за разглеждане на делото в негово отсъствие, което обосновава задължително участие на защитник в съдебното производство съгласно изискванията на чл. 94, ал. 1, т. 8 НПК. На посоченото основание с определение, постановено в разпоредителното заседание от 03.06.2020 г., районният съд е допуснал правна помощ за отсъстващия подсъдим, жалбоподателят по настоящето дело, чрез процесуално представителство по смисъла на чл. 21, ал. 1, т. 3 ЗПП и е отложил разпоредителното заседание за 19.08.2020 г. Междувременно с нарочно определение, постановено в закрито заседание, районният съд е назначил за служебен защитник адв. Л. Б. Д., вписана под № 3361 в Националния регистър за правна помощ, определена от САК, съгласно уведомително писмо № 46491/2020 г. (изх. № 20721/2020 г. от 09.06.2020 г.) на САК.

В разпоредителното заседание, насрочено на 19.08.2020 г., подсъдимият се е явил лично и с упълномощен от него защитник, явил се е и назначеният служебен защитник. Упълномощаването на защитник от подсъдимия е дало основание на съда да освободи назначения служебен защитник, след което разпоредителното заседание е проведено с участието на упълномощения защитник. След разпоредителното заседание съдът незабавно е пристъпил към разглеждане на делото по реда на глава двадесет и девета, съгласно чл. 252, ал. 1 НПК.

При това положение първият съд правилно е възложил в тежест на жалбоподателя разноските за назначения му служебен защитник. Неоснователен е доводът в жалбата, че при сложилата се процесуална ситуация не е било задължително участието на защитник в съдебното производство. Както бе посочено и по-горе, обстоятелствата, че жалбоподателят в качеството си на подсъдим в съдебната фаза на наказателното производство, не е бил намерен на посочения от него адрес за призоваване в страната и при наличие на данни, че се е намирал извън пределите на страната и местоживеенето му не е било известно, са дали основание на районният съд в рамките на неговите правомощия да предприеме необходимите мерки за разглеждане на делото в отсъствие на подсъдимия, което съдът е направил, като е обезпечил разглеждането на делото в отсъствие на подсъдимия и правото му на защита, назначавайки му служебен защитник. В така създалата се процесуална ситуация участието на защитник е задължително и това изрично е разписано в разпоредбата на чл. 94, ал. 1, т. 8 НПК.

Дори и да не е взел участие в разпоредителното заседание и в проведеното веднага след това съдебно заседание, в което делото е разгледано и решено със споразумение, не означава, че надлежно назначеният служебен защитник не е вложил време и усилия да се запознае с материалите по делото, да се подготви за възложената му служебна защита и да се яви на определената от съда дата на съдебното заседание. В случаи като настоящият, съгласно предвиденото в чл. 37 40 от Закона за правната помощ, възнаграждението на адвоката се определя по реда на Наредбата за заплащане на правната помощ. Според разпоредбата на чл. 17, т. 2 от цитираната наредба, по наказателни дела, при които за престъплението се предвижда наказание до 10 години лишаване от свобода, възнаграждението е за всяка съдебна инстанция - от 150 до 300 лева. Доколкото в случая жалбоподателят е упълномощил договорен защитник след назначаването на служебния защитник, съобразно разпоредбата на  чл. 10, ал. 1 от същата наредба на служебния защитник се изплаща съответен процент от възнаграждението, предвидено за предоставения вид правна помощ. Така е сторено и в случая, като с посоченото решение на председателя на НБПП е било определено възнаграждение от 200 лв., чийто размер е едновременно съобразен и с разпоредбата на чл. 9, ал. 5 от Наредбата - при отчитане на обстоятелството, че обвинението е било за две престъпления. Това възнаграждение е заплатено от НБПП на адвоката, осъществил правната помощ.

Разпоредбата на чл. 189, ал. 3 НПК възлага разноските, направени по наказателното производство на подсъдимия, ако той бъде признат за виновен. В случая жалбоподателят е бил признат за виновен и затова дължи разноските, които са направени по делото, включително и за служебно назначения защитник.

Изложените съображения налагат потвърждаването на обжалваното определение.

На основание чл. 345, ал. 1 НПК С. О. СЪД

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПОТВЪРЖДАВА определение от 04.02.2021 г., постановено по н.о.х.д. № 124/20 г. по описа на районен съд – С..

Определението е окончателно.

 

                                                          

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                                    ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                                           2.