Решение по дело №124/2020 на Районен съд - Първомай

Номер на акта: 260006
Дата: 17 февруари 2021 г. (в сила от 9 юли 2021 г.)
Съдия: Спасимир Спасов Здравчев
Дело: 20205340200124
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 юни 2020 г.

Съдържание на акта

 

№ 260006

 

град Първомай, 17.02.2021 година

 

 

Районен съд - Първомай, първи съдебен състав, в открито заседание на седемнадесети септември две хиляди и двадесета година със

Съдия докладчик Спасимир Здравчев

при секретаря Венета Хубенова,

разгледа докладваното от съдията АНД № 124 по описа на Съда за 2020 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 59 и следващите от ЗАНН.

Обжалвани са наказателни постановления на Началника на Районно управление към Областна дирекция на МВР - Пловдив, Районно управление - Първомай, както следва:

o Наказателно постановление № 20-0325-000257 / 15.05.2020 година, с което на К.К.Н., ЕГН **********,***, за нарушение по чл. 104б, т. 1 от Закона за движението по пътищата на основание чл. 175а, ал. 1, предложение 2. от Закона за движението по пътищата са наложени административни наказания глоба в размер на 3000 (три хиляди) лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от дванадесет месеца;

o Наказателно постановление № 20-0325-000256 / 15.05.2020 година, с което на М.А.Т., ЕГН **********,***, за нарушение по чл. 104б, т. 1 от Закона за движението по пътищата на основание чл. 175а, ал. 1, предложение 2. от Закона за движението по пътищата са наложени административни наказания глоба в размер на 3000 (три хиляди) лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от дванадесет месеца.

Всеки от жалбоподателите чрез процесуалния си представител адвокат Т.В.П. *** моли за отмяна на издаденото срещу него Наказателно постановление, като защитникът изтъква доводи за недоказаност на извършеното както от К.К.Н., така и М.А.Т. деяние, за което на всеки е ангажирана административнонаказателната отговорност, и счита, че съставените Актовете по чл. 36, ал. 1 от ЗАНН страдат от съществен порок; претендира разноски.

Въззиваемата страна – Районно управление на МВР - Първомай – редовно призована чрез Началника, не изпраща представител и не взема становище по Жалбите.

След преценка на събраните по делото доказателства във връзка с направените оплаквания и съобразно задължението си по чл. 314 от НПК във връзка с чл. 84 от ЗАНН в качеството си на въззивна инстанция да провери изцяло правилността на обжалваните актове на наказващия орган, независимо от основанията, посочени от страните, Съдът намира от фактическа и правна страна следното:

Всяка от Жалбите е депозирана в срока по чл. 59, ал. 2 от ЗАНН и е процесуално допустима, а разгледана по същество е неоснователна.

 

От фактическа страна:

 

От 08:00 часа до 20:00 часа на 26.04.2020 година полицаи при РУ на МВР - Първомай младши автоконтрольор Г.П.К. (актосъставител) и полицаи по охрана на обществения ред Я.М.П. и А.Н.Я. са дежурен автопатрул – облечени са с униформи, а служебният им автомобил е с отличителни знаци на Полицията.

След 14:00 часа на инкриминираната дата – 26.04.2020 година, автопатрулът е на улица „Цариградска“ в квартал Дебър на град Първомай, област Пловдив, когато се приближава лице (неустановено по делото) и съобщава, че, докато пътува от село Брягово за град Първомай забелязва на шосето към местността Пантелея, че са се събрали автомобили, които предполага са там, за да се състезават, и моли полицаите да видят за какво става въпрос.

Органите на реда решават да проверят ситуацията, тръгват в посока град Хасково, на разклона за селата Брягово и Искра (и двете в община Първомай, област Пловдив) завиват покрай ресторант „Европа“ и застават на общински път PDV1217 (I-8, Поповица - Бяла река / Първомай, квартал Дебър - Брягово - Искра / PDV3219). Там на прав шосеен участък, на около 600 м пред тях констатират струпване на хора и автомобили, а на платното забелязват бяло „БМВ 328 И Х Драйв“ с ДК № *** и тъмносиньо „БМВ 530 Д“ с ДК № ***, като тъмносиньото беемве е в лентата си за движение, а бялото беемве е в насрещната по посоката му за движение, срещу патрулната кола.

Полицаите намаляват движението си и оглеждат обстановката. В този момент двете беемвета са в покой, застанали успоредно едно на друго, но в следващия – водачите им подават рязко газ и колите им потеглят едновременно, като увеличават скоростта. Тогава актосъставителят, който е зад волана на патрулната кола, пуска звука на сирената и сигналните светлини и тръгва срещу беемветата. На около 150 метра пред полицейския автомобил водачите на ускоряващите моторни превозни средства срещу него намалят скорост, белият се прибира в лентата си за движение и двамата водачи спират, а Г.К. навлиза в лентата за насрещно движение и спира пред тях.

Установени са водачите – К.К.Н. на „БМВ 530 Д“ с ДК № *** и М.А.Т. на БМВ 328 И Х Драйв“ с ДК № ***.

В присъствието на всяко от лицата на място е съставен и връчен акт за установяване на административно нарушение: на Н. – Акт № 257 / 26.04.2020 (бланка серия АА № 628431), а на Т. – Акт № 256 / 26.04.2020 година (бланка серия АА № 628430).

Въз основа на Акт бланка серия АА № 628431 е издадено Наказателно постановление № 20-0325-000257 / 15.05.2020 година, а на Акт бланка серия АА № 628430 – Наказателно постановление № 20-0325-000256 / 15.05.2020 година.

 

Горната фактическа обстановка Съдът приема за безспорно установена от показанията на разпитаните в съдебно заседание на въззивната инстанция полицейски служители Г.П.К. и Я.М.П., от тези на Е.Д.В. (майка на К.К.Н.) и на А.М.Т. (баща на М.А.Т.), частично от обясненията на жалбоподателите и приобщените по предвидения в НПК ред писмени доказателства и административнонаказателни преписки.

Думите на К.К.Н. и М.А.Т. се кредитират от настоящия състав единствено в частта, че на инкриминираната дата всеки е управлявал беемвето си, когато е спрян от органите на реда. В останалата част твърденията им са изказани с цел да избегнат следващата се за неправомерното им поведение административнонаказателна отговорност, защото са в противовес с обективните, логични и последователни показания на органите на реда. Що се отнася до заявеното от родителите на жалбоподателите – че К. по предварителна уговорка е трябвало да отиде до земеделския имот на дядо си, а М. е разказал на баща си, че е бил на разходка до язовир Брягово – тези думи по никакъв начин не опровергават констатираните от служителите действия на децата им, в разрез с императивните правила при управление на моторно превозно средство.

 

От правна страна:

 

По фактически установеното Съдът намира, че от наказващия орган правилно се сочат нарушения по чл. 104б, т. 1 от Закона за движението по пътищата, чийто текст визира: На водача на моторно превозно средство е забранено да организира или участва в нерегламентирани състезания по пътищата, отворени за обществено ползване.

Няма спор, че на инкриминираната дата, преди да бъдат спрени от полицаите, „БМВ 530 Д“ с ДК № *** и БМВ 328 И Х Драйв“ с ДК № *** са се движели по общински път PDV1217 – път, отворен за обществено ползване, а намиращото се във всеки автомобил лице – К.К.Н. и М.А.Т., е водач по смисъла на § 6, т. 25 от Допълнителни разпоредби на Закона за движение по пътищата, защото го управлява, и от действията на нарушителите може да се направи обоснован извод, че са се състезавали, без необходимото разрешение за това по аргумент от текста чл. 88 от Закона за движението по пътищата.

В Закона липсва легална дефиниция за състезание, но съгласно общоприетото значение на думата то представлява надпревара, съревнование в някаква област, борба с цел за първенство. Състезателят, от своя страна, е участник в състезанието, стремящ се да извършиш нещо по-бързо от другите участници, да ги надмине, за да победи.

В случая е констатирано, че двете беемвета, едно до друго в стационарно положение на пътното платно, тръгват рязко с ускорение, което води до единствения логичен извод за провеждащо се нерегламентирано състезание между Н. и Т., а не за изпреварване по смисъла на Глава втора, Раздел ІХ, от Закона за движението по пътищата, в каквато насока се излагат защитни аргументи.

Спазено е от наказващия орган и изискването за точно определяне на санкционната норма, като за нарушението на всеки от водачите наказанието е наложено по чл. 175а, ал. 1, предложение 2. от Закона за движението по пътищата: Наказва се с лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок 12 месеца и глоба 3000 лв. водач, който организира или участва в нерегламентирани състезания по пътищата, отворени за обществено ползване.

В съответствие с текста на чл. 27 от ЗАНН всяко от наказанията е в определените от законодателя граници – и за глобата, и за лишаването от права санкциите са конкретно определени и административнонаказващият орган не може да преценя размера им, като нарушението (на т. нар. „просто извършване“ – когато обществено опасните последици от деянието настъпват със самото неизпълнение на законовия императив) не се отличава с по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с другите нарушения от този вид, за да се счете същото за маловажен случай и да намери приложение разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН.

И двата Акта, и издадените въз основа на всеки от тях Наказателни постановления са конкретизирани по време, място, извършител и са в съответствие с всички други изисквания на чл. 42, чл. 43 и чл. 57 от ЗАНН, като документите са издадени от компетентен орган, съгласно Заповед № 8121з-515 / 14.05.2018 година на Министъра на вътрешните работи и Заповед № 317з-3394 / 10.09.2018 година на Директора на Областна дирекция на МВР - Пловдив.

Несъстоятелни са възраженията за допуснати процесуални нарушения, заради обстоятелството, че в Актовете деянието е квалифицирано по ал. 1 на чл. 104б от Закона за движението по пътищата, а в Наказателните постановления е посочена т. 1 на законовата разпоредба.

За да е налице съществено процесуално нарушение, то следва да води до накърняване на правото на защита на наказаното лице до степен да не може да организира адекватна защита на правата си, какъвто не е настоящият случай, като в тази връзка следва да се упомене и Тълкувателно решение № 3 / 10.05.2011 година по тълк. д. № 7 / 2010 година на ОСК на ВАС, в което е се сочи: „Неточната квалификация на нарушението в акта за установяването му е без правно значение, ако нарушената правна норма е правилно посочена в наказателното постановление“.

Мотивиран от изложеното и на основание чл. 63 от ЗАНН, Районен съд - Първомай, първи съдебен състав,

 

РЕШИ:

 

Потвърждава Наказателно постановление № 20-0325-000257 / 15.05.2020 година, с което на К.К.Н., ЕГН **********,***, за нарушение по чл. 104б, т. 1 от Закона за движението по пътищата на основание чл. 175а, ал. 1, предложение 2. от Закона за движението по пътищата са наложени административни наказания глоба в размер на 3000 (три хиляди) лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от дванадесет месеца.

 

Потвърждава Наказателно постановление № 20-0325-000256 / 15.05.2020 година, с което на М.А.Т., ЕГН **********,***, за нарушение по чл. 104б, т. 1 от Закона за движението по пътищата на основание чл. 175а, ал. 1, предложение 2. от Закона за движението по пътищата са наложени административни наказания глоба в размер на 3000 (три хиляди) лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от дванадесет месеца.

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд - Пловдив в 14-дневен срок от съобщението до страните за постановяването му.

 

Районен съдия:                             (п)              

СЗ