Решение по дело №1552/2019 на Районен съд - Добрич

Номер на акта: 260077
Дата: 19 април 2021 г. (в сила от 8 май 2021 г.)
Съдия: Мариана Момчева
Дело: 20193230201552
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

гр. Добрич, 19.04.2021г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

Районен съд – гр. Добрич, Наказателна колегия, Петнадесети състав, в публичното съдебно заседание на седемнадесети февруари две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

 

Председател: Мариана Момчева

 

 

при участието на секретаря Милена Александрова

разгледа докладваното от съдия Момчева а.н.д. № 1552 по описа на Добричкия районен съд за 2019г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба от И.С.К. EГН ********** срещу НП № 19 – 0851 – 001067 от 01.07.2019г., издадено от Началника на Сектор „ПП” при ОД на МВР – гр. Добрич, в частта, в която на жалбоподателя за нарушение по чл. 123 ал. 1 т. 1 от ЗдвП на основание чл. 175 ал. 1 т. 5 от ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 100 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от три месеца.

В останалата част, в която на жалбоподателя за нарушение по чл. 40 ал. 1 от ЗДвП на основание чл. 183 ал. 2 т. 11 от ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 20лв. наказателното постановление не се обжалва и е влязло в сила.

С жалбата се прави искане наказателното постановление, в посочената част да бъде отменено.

В съдебно заседание жалбата се поддържа изцяло от жалбоподателя, като се прави изрично отбелязване, че наказателното постановление в частта, в която на жалбоподателя за нарушение по чл. 40 ал. 1 от ЗДвП на основание чл. 183 ал. 2 т. 11 от ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 20лв. не се обжалва.

Въззиваемата страна редовно уведомена не изпраща представител и не изразява становище по жалбата.

Добричкият районен съд, като прецени събраните доказателства, становищата на страните, намира за установено следното:

Жалбата е допустима като депозирана в законоустановения срок. Независимо от основанията, посочени в жалбата, съдът подложи на цялостна проверка обжалваното наказателно постановление, какъвто е обхватът на въззивната проверка, при което констатира следното:

В административнонаказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения. АУАН е съставен от компетентно длъжностно лице. В тази насока материалноправната компетентност на наказващия орган и на длъжностното лице, възбудило административнонаказателното производство произтичат от Заповед № 8121з - 515/14.05.2018г. на Министъра на вътрешните работи, служебно известна на съда. АУАН е съставен в присъствие на един свидетел и на нарушителя и му е надлежно връчен. Наказателното постановление е издадено в рамките на преклузивния срок по чл. 34 ал. 3 от ЗАНН от компетентния за това орган.

Обстоятелството, че актът е съставен в присъствието само на един свидетел, не е съществен порок, тъй като съгласно чл. 43 ал. 1 от ЗАНН е необходимо актът да бъде подписан поне от един от свидетелите, посочени в него, което е достатъчно за неговата валидност. Критерият за същественост или не на процесуалното нарушение е обстоятелството дали нарушението е от категорията на тези, допускането на които е ограничило правата на някоя от страните в процеса. В случая липсата на втори свидетел в акта не води до тази хипотеза. Аргумент в тази насока е и фактът, че самият закон прави отстъпление относно свидетелите на нарушението, тъй като съобразно чл. 40 ал. 3 от ЗАНН при отсъствие на свидетели на нарушението актът се съставя в присъствието на други двама свидетели. Тоест тези свидетели са свидетели на съставянето на акта, а не на нарушението и не са очевидци на самото нарушение. Нещо повече в чл. 40 ал. 4 от ЗАНН законодателят е предвидил възможност актът да се състави в отсъствието на каквито и да е свидетели. В този смисъл ролята на свидетелите е декларативна, тяхното присъствие или отсъствие не накърнява правото на защита на нарушителя, като същевременно не води и до съществен порок на акта.

По същество на визираното нарушение, съдът съобрази следното:

Като нарушение на жалбоподателя е вменено това, че на 11.06.2019г. около 09.15 часа в гр. Д. на ул. „***”, управлявайки лек автомобил „***, при маневра назад удря паркираният лек автомобил „*** и допуска ПТП с материални щети. След допуснатото ПТП не изпълнява задължението си да остане на мястото на произшествието.

Разпоредбата на чл. 123 ал. 1 т. 1 от ЗДвП задължава водача на ППС, който е участник в ПТП без да създава опасност за движението по пътя, да спре, за да установи какви са последиците от произшествието. В обстоятелствената част на акта за установяване на административно нарушение като виновно поведение на К. е отразено, че не изпълнява задълженията си като водач на ППС, тъй като не остава на мястото на ПТП и не уведомява компетентните органи, което цифром е квалифицирано като нарушение на чл. 123 ал. 1 т. б от ЗДвП /такава не съществува/. По този начин се е получило противоречие от една страна между приетото за установено от актосъставителя и описано в акта за установяване на административно нарушение такова и това в наказателното постановление, допускайки смесването на словесното описване на едни нарушения, със съответните нарушени законови разпоредби. Още с АУАН, с който е поставено началото на административнонаказателното производство е допусната неяснота по отношение на установените обстоятелства от контролните органи. Това е така, тъй като при констатирането, че при ПТП-то са причинени само материални щети е следвало това да се квалифицира по недвусмислен начин като нарушение на чл. 123 ал. 1 т. 3 б. б от ЗДвП. Недопустимо е с процесното НП да се променят фактическите обстоятелства, които са били установени при съставянето на АУАН, като се приеме, че е налице нарушение на чл. 123 ал. 1 т. 1 от ЗДвП, тъй като водачът не спира и не установява последиците от ПТП. Това е довело до пълна неяснота какво е прието за безспорно от страна и на актосъставителя и от АНО. Последната норма касае съвсем различно нарушение, състоящо се в това водачът на ППС, който е участник в ПТП, да не спре, за да установи какви са последиците от произшествието. Освен, че това нарушение е по – общото такова /съотнесено към чл. 123 ал. 1 т. 3 б. „б“ от ЗДвП/, то не съответства на действителното поведение на жалбоподателя. По делото се установява, че същият е спрял за установяване на последиците от ПТП, като между него и другият водач на МПС е било постигнато съгласие във връзка с настъпилото произшествие и е предстояло попълването на данни в двустранен констативен протокол за пътнотранспортно произшествие. Неправилното съотнасяне на допуснатото нарушение към съответната материалноправна норма е самостоятелно основание за отмяна на НП в тази му част.

По изложените съображения и на основание чл. 63 ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

 

 

Р  Е  Ш  И  :

          

ОТМЕНЯ НП № 19 – 0851 – 001067 от 01.07.2019г., издадено от Началника на Сектор „ПП” при ОД на МВР – гр. Добрич, в частта, в която на И.С.К. EГН ********** за нарушение по чл. 123 ал. 1 т. 1 от ЗдвП на основание чл. 175 ал. 1 т. 5 от ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 100 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от три месеца.

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба по реда на АПК пред Административен съд – гр. Добрич в 14 – дневен срок от уведомяването на страните.

                 

 

Председател:

/Мариана Момчева/