Решение по дело №326/2021 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 416
Дата: 19 май 2021 г.
Съдия: Светомир Витков Бабаков
Дело: 20217150700326
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 март 2021 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 416/19.5.2021г.

 

гр. Пазарджик,

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Административен съд – Пазарджик – ХІ – административен състав, в открито съдебно заседание на двадесет и първи април, две хиляди  двадесет и първа година в състав:

 

                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 ДЕСИСЛАВА КРИВИРАЛЧЕВА

                                         ЧЛЕНОВЕ:

1.Г. ПЕТРОВ
2. СВЕТОМИР БАБАКОВ

 

 

При секретар

Антоанета Метанова

и с участието

на прокурора

Живко Пенев

изслуша докладваното

от съдия

СВЕТОМИР БАБАКОВ

по к.н.а.х. дело № 326 по описа на съда за 2021 г.

         Производството е по реда на чл.208 и сл. от АПК, във вр.  чл.63, ал.1 ЗАНН.

         Образувано е по касационна жалба на Г.И.Т. ***, чрез адв. С.Д. срещу РЕШЕНИЕ от 18.02.2021г. на ПАЗАРДЖИШКИЯ РАЙОНЕН СЪД, по нах. дело № 1253/2020г.

         В касационната жалба са развити съображения за неправилност на въззивния съдебен акт. Не било доказано несъмнено извършването на нарушението, а и неговата правна квалификация не била правилна. Касаторът моли съда да постанови  решение, с което да бъде отменено РЕШЕНИЕТО на РС Пазарджик и спорът да бъде решен по същество, като се ОТМЕНИ изцяло НП № 20-1006-001868/07.07.2020 г. на Началник група с-р „ПП“ при ОДМВР Пазарджик.

В съдебно заседание, жалбоподателят не се явява и прадставлява

         Ответникът по касационната жалба- с-р „ПП“ при ОДМВР Пазарджик не се представлява в съдебн заседание.

         Представителят на ОКРЪЖНА ПРОКУРАТУРА ПАЗАРДЖИК дава заключение за  неоснователност на жалбата и моли решението на РС да бъде потвърдено.

         Административен съд- Пазарджик, в настоящия  състав, като обсъди приложените по делото доказателства, взе предвид изложените касационни основания и доводите на страните, при спазване  разпоредбата  на чл.218, ал.1 и 2  от АПК, приема  за  установено  следното:

Касационната жалба е ПРОЦЕСУАЛНО ДОПУСТИМА, като подадена от надлежна страна, в законоустановения срок по чл.211, ал.1 от АПК, във вр. чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН и срещу подлежащ на касационно обжалване съдебен акт.       

Разгледана по същество е  НЕОСНОВАТЕЛНА.

От фактическа страна, въззивният съд е приел за установено следното:

         Жалбоподателят е санкциониран за това, че на 01.06.2020 г. в гр. Пазарджик на ул. „Чавдар Войвода“ е управлявал МПС- л.а. „***“ с ДК № ***, лична собственост, като е отказал да му бъде извършена качествена проба за употреба на алкохол с техническо средство „Алкотест Дрегер“ с фабр. № ARDM- 0193. Издаден е талон за медицинско изследване, който водачът е получил.

Районният съд коментирал събраните по делото доказателства и установил фактическа обстановка, идентична с изложената в АУАН и НП. От правна страна районният съд е приел, че не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила при съставянето на АУАН и издаването на НП, същите съдържат изискуемите реквизити, а по същество е извършено твърдяното в НП нарушение.

Решението е правилно.

По делото липсва спор, че АУАН и НП са издадени от компетентни органи. При съставянето на АУАН и издаването на атакуваното НП не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. В конкретния случай и в акта, и в наказателното постановление са посочени в пълен обем фактическите обстоятелства, при които е извършено нарушението.

По делото са налице категорични доказателства, че Т. е управлявал МПС криволичейки по пътното платно  със спукана гума и след като е бил поканен от полицейски служители, които са се отзовали на сигнал за опасно шофиране да бъде тестван за употреба на алкохол е отказал. Без значение е обстоятелството, че по време на полицейската проверка, автомобилът е бил вече паркиран, след като касаторът е бил преди това възприет визуално да го управлява.

Съгласно разпоредбата на чл. 174 ал.3 от ЗДвП, на водач на моторно превозно средство, който откаже да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване на употребата на алкохол и/ или не изпълни предписанието за медицинско изследване на концентрацията на алкохол в кръвта му, се наказва с глоба от 2000 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 2 години.

Възражението за неправилна  правна квалификация на нарушението, както и че санкционираното лице е нямал качеството „водач“ по смисъла на §6 т.25 от ДР на ЗДвП са обсъдени от районния съд и правилно са отхвърлени. Касационната инстанция изцяло споделя мотивите на въззивния съд в тази насока и на основание чл. 221 ал.2 от АПК препраща към тях.

По изложените съображения, съдът намира нарушението за доказано и правилно квалифицирано, поради което жалбата срещу решението на районния съд следва да бъде оставена без уважение.

Така мотивиран и на основание чл.221, ал.2, пр.1 от АПК във вр. с чл.63, ал.1, изр.второ от ЗАНН СЪДЪТ,

 

 

                                                  Р Е Ш И :

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА РЕШЕНИЕ от 18.02.2021г. на ПАЗАРДЖИШКИЯ РАЙОНЕН СЪД, по нах. дело № 1253/2020г.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/

         

                                                               ЧЛЕНОВЕ: 1./п/

 

                                                                                      2./п/