Определение по дело №9889/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 22135
Дата: 27 септември 2019 г. (в сила от 11 октомври 2019 г.)
Съдия: Екатерина Тодорова Стоева
Дело: 20191100109889
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 26 юли 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

гр.София, 27.09.2019г.

 

 

 

            СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД,  ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, І-1 състав,  в закрито заседание в състав:  

 

                                                                             СЪДИЯ: Екатерина Стоева

 

сложи за разглеждане гр.д.№ 9889 по описа за 2019г. на съда и за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

Производството е образувано по искова молба на Община-Белоградчик с предявен против Д. ф.„З.“-Разплащателна агенция гр.София осъдителен иск за сумата 50 000лв., частично от 557 527.20лв., представляваща неплатена сума по договор № 05/223/00291/29.10.2014г. за отпускане на безвъзмездна финансова помощ с европейски средства по мярка 223 „Първоначално залесяване на неземеделски земи" от Програма за развитие на селските райони за периода 2007-2013г., ведно със законната лихва от подаване на исковата молба до изплащането.

Ищецът излага, че в изпълнение на сключения с Д. ф. „З.“ договор провел процедура по възлагане на обществена поръчка с предмет „Първоначално залесяване на неземеделски земи“ на територията на Община Белоградчик, завършила със сключване на договор между него и Обединение „Белоградчишка гора“. Изпълнителят по договора за обществена поръчка осъществил възложените дейности, за което му била платена сумата 974 227.32лв., представляваща авансово плащане на 50%, а впоследствие още 487 113.66лв. С Уведомително писмо изх.№ 01-0800/6469/11.09.2015г. Д.ф. „З.“ наложил финансова корекция в размер на 464 606.90лв. без ДДС, равна на 25% от стойността на поисканите за възстановяване разходи, и отказал плащане по причина, че при процедурата за обществена поръчка ищецът, в качеството на възложител, не публикувал обявлението и в „Официален вестник“ на Европейския съюз в противоречие с чл.45в, ал.1, т.3 ЗОП /отм./. Счита, че е изправна страна по сключения договор за финансова помощ и неоснователно ответникът отказва да му заплати посочената сума. Спорът отнася за разрешаване пред Софийски градски съд предвид обстоятелството, че договор е сключен и писмото на ответника с изявлението за финансова корекция издадено преди влизане в сила на ЗУСЕСИФ.

В подадения в срока по чл.131 ГПК писмен отговор ответникът е навел възражение за неподсъдност на спора пред Софийски градски съд по съображения, че има административен характер и с оглед деня на подаване на исковата молба съобразно разпоредбата на §10, ал.3 от ЗУСЕСИФ подлежи на разглеждане от административен съд.

Съдът, като взе предвид становищата на страните и след преценка данните по делото, намира възражението на ответника за основателно.

Със Закона за управление на средствата от Европейските структури и инвестиционните фондове /ЗУСЕСИФ/ е създадена правна регламентация по предоставянето на средства от Европейския съюз, тяхното управление и разходване, както и съдебния контрол за защита правата на участващите в тези отношения страни. Възприетият с него вътрешноправен режим за предоставянето на безвъзмездна финансова помощ със средства от европейските фондове е административен и сключените договори дефинирани като административни, като изрично е предвидено, че споровете възникнали между страните по тези договори, както и оспорване изявленията на съответния орган за финансови корекции, съставляващи индивидуални административни актове, подлежат на разглеждане по АПК от административен съд. По този начин е преодоляно съществуващото противоречие относно правното естество на правоотношенията между бенефициента и органа предоставящ средствата и въз основа на това съдопроизводствения ред разглеждане на споровете. До влизането в сила на закона на 25.12.2015г. е установена трайна и непротиворечива съдебна практика, че когато предоставянето на безвъзмездна финансова помощ се осъществява чрез сключването на договор с такъв предмет след провеждането на административна процедура, то представлява сложен фактически състав с административноправни и гражданскоправни елементи. Сключването на договор за безвъзмездна финансова помощ, макар и с административен елемент, предполага подсъдност на споровете за неговото изпълнение пред общите съдилища по реда на ГПК.

С разпоредбите на §10 от ПЗР на ЗУСЕСИФ е регламентиран реда за защита по заварените случаи. Съгласно ал.1 започналите и недовършени до този момент производства се довършват по досегашния ред, а съгласно ал.3 /въведена с изменение ДВ, бр.74/2016г./ образуваните до влизането на закона в сила гражданскоправни производства по искови молби срещу изявления за финансови корекции на ръководителя на управляващия орган се довършват по досегашния ред. Те са в отговор на съществуващата съдебна практика и предназначени да разграничат реда за защита на споровете произтичащи от договори за предоставяне на финансови средства от европейските фондове и наложените по тях на бенефициентите финансови корекции.

Нормата на §10, ал.3 обвързва приложимия към спора съдопроизводствен ред не с момента на сключване на договора или момента на изявлението на органа за финансова корекция, а с това дали производството по подадената искова молба е образувано преди или след влизане в сила на закона. В случай, че е подадена преди влизането му в сила спорът подлежи на разглеждане от общия съд по реда на ГПК.

Настоящото дело е образувано по искова молба на ищеца подадена на 25.07.2019г., т.е. след влизане в сила на ЗУСЕСИФ и съобразно §10, ал.3 от ПЗР не е заварено производство, поради което редът за разглеждането на спора не е  ГПК.  

Съгласно чл.128, т.3 АПК на административните съдилища са подведомствени всички дела по искания за изпълнение на административен договор, доколкото не е предвидено друго в специален закон, в която хипотеза попада настоящия спор. Следователно сезираният Софийски градски съд не е компетентен да се произнесе по спора, а тази компетентност принадлежи на Административен съд-София град, на когото в приложение на чл.118, ал.2 ГПК следва да се изпрати делото.

Водим от горното съдът

 

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

 

ПРЕКРАТЯВА производството по гр.д.№ 9889/2019г. по описа на СГС, І-1 състав, и

ИЗПРАЩА делото по подсъдност на Административен съд-София град.

 

Определението може да се обжалва с частна жалба в едноседмичен срок пред Софийски апелативен съд от връчване препис на страните.

 

 

 

                      

                                                                    СЪДИЯ: