Присъда по дело №2891/2013 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 50
Дата: 27 февруари 2014 г. (в сила от 15 март 2014 г.)
Съдия: Явор Димов Влахов
Дело: 20134520202891
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 30 декември 2013 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А   

гр.Русе,27.02.2014г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

          Русенският Районен съд, ПЪРВИ наказателен състав в публично съдебно заседание на двадесет и седми февруари, през две хиляди и четиринадесета година, в състав :

                                               

                                                     Председател:  Явор Влахов

                                        Съдебни заседатели: 1. В.К.

                                                                               2. М.К.

 

при секретаря Д.Д. и в присъствието на прокурора Емилиян Грънчаров като разгледа докладваното от съдията НОХДело № 2891/2013г. по описа на Районен съд гр.Русе

 

П Р И С Ъ Д И:

 

          ПРИЗНАВА подсъдимия М.Х.Т. /MOHAMMAD HOSSEIN TAKALLOU/, роден на ***г., в гр.Ревансар Ислямска Република Иран, ирански гражданин, със основно образование, женен, работи, осъждан,за

 

          ВИНОВЕН в това, че на 19.09.2013г. в гр.Русе, на ГКПП”Дунав Мост”, държал акцизни стоки по смисъла на чл.2, т.2 от Закон за акцизите и данъчните складове: „На облагане с акциз подлежат: т.2 тютюневите изделия": 50бр. кутии цигари „Bistoon Blue" 80мм., 80 кутии цигари „Bistoon Silver" 80мм и 10 кутии цигари “Zest" 80мм., всички без бандерол, когато такъв се изисква по закон - чл.28, ал.1 от Закон за тютюна и тютюневите изделия: „Тютюневи изделия местно производство и от внос се транспортират, пренасят, съхраняват, предлагат или продават в търговски обекти и складове на едро и дребно само с акцизен бандерол, залепен върху потребителската опаковка при условията на чл.25: “…по начин, който да гарантира, че употребата на стоката е невъзможна без неговото унищожаване чрез разкъсване" - всички на обща стойност 1050.00лв., като случаят е немаловажен, поради което и на основание чл.234, ал.1 пр.2,  вр. чл.36 и чл.54 от НК, му НАЛАГА

 

Наказание “ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА” за срок от 1/ЕДНА/ ГОДИНА.

 

ОПРЕДЕЛЯ СТРОГ РЕЖИМ за изтърпяване на това наказание, в затворническо общежитие от “Закрит тип”.

 

Наказание “ГЛОБА” в размер на 1000/ХИЛЯДА/лв.

 

На осн. чл.68, ал.1 от НК

ПРИВЕЖДА в изпълнение наказанието “ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА” за срок от 11/ЕДИНАДЕСЕТ/МЕСЕЦА, наложено на подс.М.Х.Т. с влязло в сила Определение №217/12.06.2012г. по НОХД № 1367/2012г. по описа на Районен съд гр.Русе.

 

ОПРЕДЕЛЯ СТРОГ РЕЖИМ за изтърпяване на това наказание, в затворническо общежитие от “Закрит тип”.

 

ОСЪЖДА подсъдимият М.Х.Т., със снета по-горе самоличност да заплати  в полза на Държавата сумата от 30.00лв., за разноски на досъдебното производство.

 

На осн. чл.234, ал.3 от НК

ОТНЕМА В ПОЛЗА НА ДЪРЖАВАТА предмета на престъплението - 50бр. кутии цигари „Bistoon Blue" 80мм., 80 кутия цигари кутии цигари „Bistoon Silver" 80мм, 10 кутии цигари “Zest" 80мм., всички без бандерол.

 

След влизане на присъдата в сила отнетите вещи следва да се унищожат.

 

Присъдата подлежи на обжалване и протест в 15 дневен срок от днес пред Русенския Окръжен съд.

 

 

                                                                   Районен съдия :

 

                                                         

Съдебни заседатели: 1.

 

                                                                                               

2.

Съдържание на мотивите

Ì Î Ò È Â È

ÊÚÌ ÏÐÈÑÚÄÀ ÏÎ ÍÎХÄ N 2891/2013ãîä. ïî îïèñà íà РРС-първи наказателен състав

 

Русенска районна прокуратура обвинила:

Подсъдимият М.Х.Т., гражданин на Ислямска Република Иран  в това, че:

На 19.09.2013г. в гр.Русе, на ГКПП”Дунав Мост”, държал акцизни стоки по смисъла на чл.2, т.2 от Закон за акцизите и данъчните складове: „На облагане с акциз подлежат: т.2 тютюневите изделия": 50бр. кутии цигари „Bistoon Blue" 80мм., 80 кутии цигари „Bistoon Silver" 80мм. и 10 кутии цигари “Zest" 80мм., всички без бандерол, когато такъв се изисква по закон - чл.28, ал.1 от Закон за тютюна и тютюневите изделия: „Тютюневи изделия местно производство и от внос се транспортират, пренасят, съхраняват, предлагат или продават в търговски обекти и складове на едро и дребно само с акцизен бандерол, залепен върху потребителската опаковка при условията на чл.25: “…по начин, който да гарантира, че употребата на стоката е невъзможна без неговото унищожаване чрез разкъсване" - всички на обща стойност 1050.00лв., като случаят е немаловажен - престъплението по чл.234, ал.1 от НК.

Прокурорът поддържа обвинението. Моли Съда да признае подсъдимият за виновен и му наложи предвидените в закона наказания.

Подсъдимият, нередовно призован, не се явява. Обявен от Съда за общодържавно издирване, като след проведено щателно дирене местонахождението му не било установено. Поради това, Съдът разгледал делото в негово отсъствие и в присъствието на защитник. В хода на досъдебното производство дава обяснения, в които признава установената фактическа обстановка, но изразява становище, че не е извършил престъплението. Защитникът му моли Съда да признае подсъдимия за невинен и го оправдае по повдигнатото обвинение, алтернативно – да приеме случая за маловажен или при наличието на многобройни смекчаващи отговорността обстоятелства, наложи наказание при условията на чл.55 от НК.

От събраните по делото доказателства, Съдът приема за установено от фактическа страна следното:

 

Подсъдимият М.Х.Т. /M. H. T./ е роден на ***г., в гр.Ревансар Ислямска Република Иран, ирански гражданин, със основно образование, женен, работи, осъждан

Подсъдимият работел като водач на товарен автомобил към ирански превозвач – Интракс Интернешънъл Транспортейшън и като такъв извършвал международни превози на стоки. Във връзка с изпълнение на служебните му задължения, на 15.09.2013г. на подс.Т. бил възложен курс от гр.Техеран, Иран до гр.Хамбург, Германия, с товарен автомобил “Волво”. Преди да потегли, подсъдимият закупил от магазин в гр.Техеран значително количество цигари от марките Bistoon Blue" 80мм., „Bistoon Silver" 80мм. и “Zest" 80мм. Част от тях поставил в кутия /жабка/ в кабината на автомобила, а останалите – в продоволствен отсек, намиращ се в кухина под леглото.

На 18.09.2013г. подс.Т. преминал границата на р.България през ГКПП “Лесово” и се насочил към ГКПП “Дунав мост” гр.Русе, за напускане на Р.България. На 19.09.2013г., подс.Т. се явил с управляваният от него товарен автомобила на ГКПП”Дунав мост”-трасе “Изход”. По метода за анализ на риска, свид.В.Г. – началник-отдел “Рентгенови системи” при Митница Русе, селектирал превозното средство за извършване на проверка. Запитал подсъдимия дали пренася цигари, при което последният отговорил, че има пет стека в кабината на товарния автомобил и ги предал. Свид.Г. констатирал, че цигарите са иранско производство, с ирански бандерол и без български акцизен бандерол. След това при последвала щателна митническа проверка, свид.Г. и колегата му – свид.А.Г. – експерт в отдел “Рентгенови снимки”, открили още девет стека ирански цигари, без български акцизен бандерол, в технологична кухина под леглото, използвана традиционно за съхранение на хранителни продукти и други вещи. Митническите служители установили, че общо притежаваните от подс.Т. цигари, без поставен български акцизен бандерол са 140 кутии, от които 50 кутии цигари „Bistoon Blue" 80мм., 80 кутии цигари „Bistoon Silver" 80мм и 10 кутии цигари “Zest" 80мм. Митническите служители изготвили Протокол за осъществяване на оперативен контрол и иззели цигарите с опис, както и относими към случая документи. Впоследствие материалите били изпратени на РРП и въз основа на тях било образувано досъдебното производство по настоящото наказателно дело.

В хода на разследването била назначена икономическа експертиза, която, предвид обстоятелството, че процесните цигари не са регистрирани в Регистъра на цените на тютюневите изделия на Министерството на финансите на Р.България, определила стойността им по реда на чл.71, ал.1, т.1 от ППЗАДС, вр. чл.29, ал.3, т.5 от ЗАДС, а именно по 07.50лв. за 20 къса. Съобразно тази нормативна уредба, общата стойност на инкриминираните вещи – 140 кутии цигари  била изчислена на 1050.00лв.

 

Изложената фактическа обстановка Съдът намира за безспорно установена въз основа на събраните по делото доказателства - частично от обясненията на подсъдимият /приобщени по реда на чл.279 от НПК/, от показанията на свидетелите В.П. и А.Г., дадени в хода на съдебното следствие, както и от събраните и проверени по делото писмени, веществени доказателства и доказателствени средства – Протокол за осъществяване на оперативен контрол на лица, извършили дейности с акцизни стоки; Описи на иззетите стоки; Протокол за личен обиск, копие от паспорт на подсъдимия, копие от ТИР-карнет и Инвойс, Протокол за огледа на веществени доказателства ведно с фотоалбума към него, Протокол от Митница-Русе, заключението на икономическата експертиза, удостоверения от посолството на Ислямска Република Иран,  140 кутии, от които 50 кутии цигари „Bistoon Blue" 80мм., 80 кутии цигари „Bistoon Silver" 80мм и 10 кутии цигари “Zest" 80мм, оставени на съхранение в Митница-Русе; справка за съдимост, декларация, автобиография.

Досежно възприетата по-горе фактическа обстановка, Съдът кредитира като достоверни показанията на свидетелите В.П. и А.Г., дадени в хода на съдебното следствие, както и частите им приобщени по реда на чл.281 от НПК. Тези показания, досежно главните факти на доказване и в съществената си част, касаеща конкретните инкриминирани действия и поведение на подсъдимия, в своята съвкупност са логични, детайлни, последователни и взаимнодопълващи се. Възпроизвеждат в значителна степен непротиворечиво възприетите от тях факти, в зависимост от това каква част от тях и по какъв начин са им станали достояние.  

Въз основа на тези показания, в съчетание с изготвените от митническите служители и приобщени от Съда писмени доказателства - Протокол за осъществяване на оперативен контрол на лица, извършили дейности с акцизни стоки; описи на иззетите стоки, протокол за оглед на веществени доказателства, както и иззетите и приобщени по делото веществени доказателства -50 кутии цигари „Bistoon Blue" 80мм., 80 кутии цигари, „Bistoon Silver" 80мм и 10 кутии цигари “Zest" 80мм, без български акцизен бандерол, Съда формира убеждението си за безспорна доказаност на изложените по-горе фактически обстоятелства.

Недостоверно и нелогично /макар и без съществено значение за наказателната отговорност/ е твърдението на подсъдимия, че цигарите били предназначени за лична негова консумация, тъй като поради здравословни проблеми не можел да пуши други марки цигари. На първо място, откритите и иззети от митническите служители цигари били от три различни марки, поради което няма как да бъде възприето изложеното по-горе твърдение. На второ място, от показанията на свид.П. става ясно, че подсъдимият по време на проверката в Митница Русе пушел цигари със стандартна дебелина, докато иззетите били “Слим”, т.е. тънки.

Така събраните и разгледани поотделно и в тяхната съвкупност доказателства налагат следните правни изводи:

От обективна страна подсъдимият М.Х.Т. осъществил състава на престъплението по чл.234, ал.1 от НК, тъй като на 19.09.2013г. в гр.Русе, на ГКПП”Дунав Мост”, държал акцизни стоки по смисъла на чл.2, т.2 от Закон за акцизите и данъчните складове: „На облагане с акциз подлежат: т.2 тютюневите изделия": 50бр. кутии цигари „Bistoon Blue" 80мм., 80 кутии цигари „Bistoon Silver" 80мм и 10 кутии цигари “Zest" 80мм., всички без бандерол, когато такъв се изисква по закон - чл.28, ал.1 от Закон за тютюна и тютюневите изделия: „Тютюневи изделия местно производство и от внос се транспортират, пренасят, съхраняват, предлагат или продават в търговски обекти и складове на едро и дребно само с акцизен бандерол, залепен върху потребителската опаковка при условията на чл.25: “…по начин, който да гарантира, че употребата на стоката е невъзможна без неговото унищожаване чрез разкъсване" - всички на обща стойност 1050.00лв., като случаят е немаловажен.

Безспорно е установено, че на 19.09.2013г., подсъдимият държал на две различни места в кабината на управляваният от него товарен автомобил “Волво” 140 кутии, от които 50 кутии цигари „Bistoon Blue" 80мм., 80 кутии цигари „Bistoon Silver" 80мм и 10 кутии цигари “Zest" 80мм. По този начин цигарите били в негова фактическа власт и той можел да се разпорежда с тях както намери за добре.

Било установено и не се спори, че кутиите на тези цигари не били облепени с български акцизен бандерол. Съгласно чл.28, ал.1 от Закона за тютюна и тютюневите изделия, тютюневите изделия се транспортират, пренасят, съхранява, предлагат или продават в търговски складове и обекти само с акцизен бандерол, залепен върху потребителската опаковка при условията на чл. 25 от Закона за тютюна и тютюневите изделия, а именно "...по начин, който да гарантира, че употребата на стоката е невъзможна без неговото унищожаване чрез разкъсване". По смисъла на чл.4, т.7 от ЗАДС "Бандерол" е държавна ценна книга, която доказва внасянето на дължимия акциз за освободените за потребление акцизни стоки, закупува се от Министерството на финансите и не може да бъде предмет на последваща сделка.

От изложеното е видно, че инкриминираните 144 кутии цигари  държани от подсъдимият М.Т. били без бандерола, който се изисква по силата на ЗТТИ и ЗАДС.

Налице е и немаловажност на случая, като аргументите за това са следните:

На първо място предметът на престъплението наброява 2800 къса цигари, с равностойност надвишаваща почти четири пъти размера на минималната работна заплата към датата на деянието.

На второ място, от факта, че подсъдимият пренасял три различни марки цигари, а и от даденото от него обяснение пред свид.В.П., става ясно, че процесните цигари без бандерол били предназначени за продажба.

Това налага извода, че обществената опасност на случая е значително по-висока от обикновените случаи на административни нарушения от този вид.

От субективна страна е налице пряк умисъл у подсъдимият Т.. Той действали с ясното съзнание за противоправността на извършваното от него. Съзнавал общественоопасния характер на деянието и неговите общественоопасни последици, при което целял настъпването на противоправния резултат, тъй като решил да се облагодетелстват по неправомерен начин.

С оглед на изложеното, Съдът намира, че са налице всички елементи от обективната и субективната страна на състава на престъплението по чл.234, ал.1, поради което подсъдимият М.Т. следва да бъде признат за виновен в извършването на това престъпление и му бъдат наложени наказанията предвидени от закона.

При индивидуализацията на наказанията по отношение на подсъдимия, Съдът отчете като смекчаващи отговорността обстоятелства, откриването и изземването на инкриминираните цигари, относително невисоката стойност на предмета на престъплението, както и полагането на грижи за болна съпруга.

Отегчаващо отговорността обстоятелство е предходното осъждане на подсъдимият, още повече, с оглед това, че настоящото деяние той извършил в определеният му от предходният съдебен състав изпитателен срок.

Предвид това, Съдът приема, че с оглед характера и относителната им тежест, е налице значителен превес на смекчаващите над отегчаващите отговорността обстоятелства, налагащ определяне на наказание към минималния размер на предвиденото в закона.

Мотивиран така, Съдът приема, че целите на наказанието ще се постигнат с определяне на наказание “Лишаване от свобода” за срок от 1 година.

Съдът намира, че по отношение на подсъдимия, с оглед предходната му съдимост, не са налице предпоставките на чл.66 от НК и така определеното наказание “Лишаване от свобода” следва да изтърпи ефективно, при строг режим, в затворническо общежитие от закрит тип.

На подсъдимият следва да се наложи и кумулативно предвиденото наказание “Глоба”, чиито размер Съдът, с оглед изложените по-горе смекчаващи и отегчаващи отговорността обстоятелства, отмерва на 1000.00лв..

Определените наказания Съдът намира за справедливи и съобразени с личната и генерална превенция по чл.36 от НК.

На подсъдимият не следва да се налага наказанието лишаване от права по чл.37, ал.1, т.7 от НК, тъй като същото намира приложение, когато е налице несъвместимост между характера на извършеното престъпление и упражняването на определена професия или дейност, свързана с него. В настоящият случай, от доказателства по делото се установява, че подсъдимият работи като водач на товарен автомобил, не осъществяват търговска дейност и не му е издавано разрешение за търговия с тютюневи изделия.

Съда не споделя становището на защитника на подсъдимия, че при определяне на наказанието следва да се приложи разпоредбата на чл.55 от НК, тъй като в настоящият случай не са налице нито многобройни смекчаващи отговорността на подсъдимия обстоятелства, нито може да бъде отличено някое, изключително по своя характер, смекчаващо отговорността обстоятелство.

Предвид наличието на предпоставките на чл.68, ал.1 от НК, отделно следва да бъде изтърпяно наказанието “Лишаване от свобода” за срок от единадесет месеца, наложено на подс.М.Т. с влязло в сила Определение №217/12.06.2012г. по НОХД № 1367/2012г. по описа на Районен съд гр.Русе. Това наказание следва да бъде изтърпяно, при строг режим в затворническо общежитие от закрит тип.

На осн. чл.234, ал.3 от НК предмета на престъплението - 50бр. кутии цигари „Bistoon Blue" 80мм., 80 кутии цигари „Bistoon Silver" 80мм и 10 кутии цигари “Zest" 80мм - общо 2800 къса цигари следва да се отнеме в полза на Държавата.

 

Подсъдимият следва да заплати направените на досъдебното производство разноски в размер на 30.00лв.

 

Мотивиран така, Съдът постанови присъдата си.

 

Районен съдия: