Решение по дело №157/2020 на Апелативен съд - Варна

Номер на акта: 76
Дата: 29 юни 2020 г. (в сила от 8 август 2020 г.)
Съдия: Маринела Ганчева Дончева
Дело: 20203000500157
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 13 април 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

76/ 29.06.2020 г.

гр. Варна

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ВАРНЕНСКИЯТ АПЕЛАТИВЕН СЪД, гражданско отделение, в откритно съдебно заседание, проведено на  10.06.2020 год, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИАНА ДЖАМБАЗОВА

       ЧЛЕНОВЕ: МАРИНЕЛА ДОНЧЕВА

                    РОСИЦА СТАНЧЕВА

 

при секретаря Юлия Калчева, като разгледа докладваното от съдия ДОНЧЕВА в.гр.д. № 157/2020, за да се произнесе, взе предвид:

Срещу решение № 1561/23.12.2019 год по гр.д. № 1947/2019 год на ВОС, г.о., са подадени въззивни жалби, както следва:

 1) От Община Варна, представлявана от Кмета И.П., чрез процесуалния представител юрисконсулт Л.Г. в частта, с която е уважен иска с правно осн. чл. 49 от ЗЗД, предявен от Н.Т.Д. в размер на сумата 20 000 лв – обезщетение за неимуществени вреди – болки и страдания от счупване на бедрена шийка, причинено от спъване в дупка на тротоара и последвало падане на 27.08.2018 год в гр.Варна, на автобусна спирка на територията на площад „Св.Кирил и Методий“ (срещу Централна поща) по бул. „Съборни“, вследствие бездействието на служители на въззивника по поддържането на тротоара, ведно със законната лихва от 27.08.2018  год до окончателното изплащане, и сумата 3354,67 лв – обезщетение за имуществени вреди – разходи за закупуване на медикаменти и медицински средства, както и разноските по делото. По съображения за незаконосъобразност и необоснованост на решението, въззивникът моли за неговата отмяна и постановяване на друго, с което предявеният иск бъде изцяло отхвърлен, евентуално присъденото обезщетение да бъде намалено. Претендира за присъждане на разноски за двете инстанции.

В постъпилия отговор от Н.Т.Д. е изразено становище за неоснователност на жалбата и за потвърждаване на решението. Претендира за разноски.

2) От Н.Т.Д. чрез процесуалния й представител адв. П.К.Р. – в частта, с която е отхвърлен иска й за разликата над 20 000 лв до 31 000 лв. – обезщетение за неимуществени вреди – болки и страдания от счупване на бедрена шийка, причинено от спъване в дупка на тротоара и последвало падане на 27.08.2018 год в гр.Варна. Моли за отмяна на решението в отхвърлителната му част и постановяване на друго, с което предявеният иск бъде изцяло уважен. Претендира присъждане на разноски.

Съставът на Апелативен съд Варна намира, че въззивните жалби са подадени в срок от легитимирани страни и срещу подлежащ на обжалване съдебен акт, поради което са процесуално допустими.

Разглеждайки ги по същество, съдът намира следното:

От събраните доказателства по делото е установено, че на 27.08.2018 год ищцата, намирайки се на автобусна спирка в гр.Варна, на площад „Св.Св.Кирил и Методий” (срещу Централна поща) стъпила на необезопасена дупка на тротоара, точно под козирката на спирката, в резултат от което залитнала и паднала на земята. На обаждането й се отзовала дъщеря й, която извикала Спешна помощ и пострадалата била закарана в МБАЛ „Св.Анна”, където била констатирана усложнена фрактура на бедрената шийка на левия крак, с дислокация на костни фрагменти в областта на счупването. Извършена била оперативна интервенция – тотална смяна на тазобедрена става с корективна остеотомия на бедрената шийка.

От заключението на съдебно-медицинската експертиза се установява, че трайното затруднение в движението на засегнатия крайник е продължило около 12 месеца. Болката при този вид счупвания е особено интензивна и се засилва при опит да се раздвижи крайникът, стъпването върху травмирания крак е невъзможно, като това състояние се характеризира с признака на „закованата пета”. След оперативната намеса и протезиране на увредената става в следващите 2-3 месеца болката е затихвала, движенията постепенно са се възстановявали. Към настоящия момент пострадалата е с възстановена походка, изпитваща затруднения при движение по стълби и др. неравности. Претърпеният инцидент обаче е дал отражение върху психиката на ищцата. Експертизата е констатирала състояние на разстройство в адаптацията – генерализирана тревожност, характеризиращи се с разнообразни симптоми: чувство на нервност през целия ден, „треперене” на тялото и мускулно напрежение, изпотяване, замайване, сърцебиене, световъртеж и епигастрален дискомфорт. Това разстройство се свързва с остър или хроничен стрес, породен от инцидента, като се наблюдават тенденции към флуктуиране и хронифициране.

По делото е прието и заключение на съдебно-техничеснка експертиза относно разположението, геометрията и морфологията на дефектите на тротоарния участък, на който е настъпило събитието. Установено е, че към датата на изготвяне на експертизата – 8 месеца след инцидента, настилката на тротоара все още е с нарушена цялост, не е отремонтирана, нито обезопасена. Дупката се намира под козирката на автобусната спирка, в близост до пейката, и е с дължина около метър, широчина около 20 см и неравномерна дълбочина между 5,5 см и 7 см. На приложените към експертизата снимки ясно се вижда, че в непосредствена близост до спирката, по дължината на тротоара се намират не една, а няколко неравности, образувани между некачествено положените тротоарни плочи.

Събрани са и гласни доказателства, от които се установява, че след преживяната травма ищцата освен силните болки, свързани с оперативните интервенции и последвалия възстановителен период, изпитвала и сериозен психологичен дискомфорт. Дълго време била в безпомощно състояние, нуждаела се от чужда помощ за поддържане на ежедневната си хигиена, при хранене и обличане. След като движенията й станали по-свободни, макар и с използване на помощни средства, тя се страхувала да излиза сама на улицата, чувствала се като в капан в къщи.

При така установената фактическа обстановка, съдът намира следното:

Предявеният иск е с правно основание чл. 49 от ЗЗД. Съгласно цитираната разпоредба този, който е възложил на друго лице някаква работа, отговаря за вредите, причинени от него, при и по повод изпълнението на тази работа. Тази отговорност е обективна, което в случая означава, че възложителят отговаря, когато вредите са причинени виновно и противоправно при (по повод) изпълнението на възложената работа, без значение дали прекият причинител е известен.

В случая вредата е настъпила в резултат от неизпълнение от страна на ответника на задълженията му, възложени със закон, във връзка с управлението и стопанисването на улиците и тротоарите на градската инфрастуктура, които представляват публична държавна собственост съгласно чл. 8, ал.3 във вр. с чл 5, ал.1, т.2 и чл. 19 ал.1 т.2 от Закона за пътищата. Разпоредбата на чл. 11 от Закона за общинската собственост вменява в дълг на общините да управляват имотите и вещите – общинска собственост, в интерес  на населението на общината съобразно разпоредбите на закона и с грижата на добър стопанин, а съгласно чл. 31 от Закона за пътищата, ремонтът и поддържането на общинските улици, включително прилежащите към тях тротоари, е задължение на общината.

Когато общината не е предприела предписано от закона действие, или го е предприела, без да положи дължимата грижа и от това настъпят вреди, тя дължи обезщетение. Единствените хипотези, при които отговорността може да отпадне са: когато вредата не е причинена при или по повод възложената работа, или когато действията са били правомерни. Нито една от тези освобождаващи от отговорност предпоставки не е налице.

Касае се за наличие на виновно противоправно деяние, изразяващо се в бездействие от страна на ответника, от което са причинени вреди на пострадалата, намиращи се в причинно-следствена връзка с противоправното деяние. Бездействието на ответника е във връзка с възложени по силата на закон задължения. В случая не се касае до неспазване на правилата за извършване на възложената работа, защото такава изобщо не е била извършена (дефектите и неравностите на тротоара не са отстранени все още), а до невземане на необходимите мерки за осигуряване безопасност на придвижване на гражданите и предотвратяване на увреждането.

Във въззивната жалба на Община Варна е повдигнат въпроса за наличието на съпричиняване на резултата от самата пострадала с оглед евентуалното приложение на чл. 51 ал.2 от ЗЗД. Този въпрос е разгледан подробно в т.7 от Тълкувателно решение № 1 от 23.12.2015 г. на ВКС по т. д. № 1/2014 г., ОСТК. Макар и поставен в друг контекст, въпросът за съпричиняването е разгледан принципно и даденото тълкуване е приложимо във всички случаи, когато се преценява отговорността за вреди. Посочено е, че съпричиняването може да се изразява както в действия на пострадалия, намиращи се в причинна връзка с настъпилия вредоносен резултат, или в такива, чрез които той е спомогнал за собственото си увреждане, респ. за увеличаване размера на вредата. Макар и да не се изисква вина, тези действия трябва да са противоправни, за да обусловят приложението на чл. 51 ал.2 от ЗЗД.

В случая не са установени такива действия или бездействия на ищцата, които да могат да се квалифицират като съпричиняване. Неубедителна е тезата на въззивника, че ако се беше движила в съответствие с правилата, визирани в ЗДвП и при обичайно внимание, ищцата е могла да възприеме неравността и да избегне увреждането. Напротив: както личи от снимките, приложени към съдебно-техническата експертиза, самата дупка е разположена странично спрямо посоката на движение и на пръв поглед изглежда по-скоро като по-широка фуга между плочите и бордюра. Ето защо не е имало основание да се предположи, че тя представлява източник на повишена опасност, но е достатъчно човек да загуби равновесие, когато неволно стъпи в нея. Единствена причина за увреждането е неподдържаната и зле изпълнена тротоарна настилка, която се намира на оживено място в центъра на гр.Варна, на автобусна спирка, където се събират или преминават много хора. Неизпълнението от страна на общината на задължението й да поддържа улиците и тротоарите в града, не може да бъде извинено с това, че гражданите трябва да преминават с повишено внимание през препятствията по тях.

При определяне размера на обезщетението за неимуществени вреди съдът съобрази обстоятелствата, свързани с възрастта, здравословното състояние, характера на увреждането, както и продължителността и интензитета на претърпените от ищцата болки и страдания, поради което намира, че сумата в размер на 20 000 лв в достатъчна степен удовлетворява критериите за справедливост по смисъла на чл. 52 от ЗЗД.

Решението е правилно и в частта, с която е присъдено обезщетение за причинените имуществени вреди. За тяхното установяване са представени писмени доказателства, а заключението на съдебно-медицинската експертиза е категорично, че се касае за закупуване на лекарства и медицински изделия, пряко свързани с лечението на ищцата.

С оглед неоснователността на двете насрещни жалби, разноски за настоящата инстанция не се присъждат.

Водим от горното съдът

Р  Е  Ш  И:

ПОТВЪРЖДАВА  решение № 1561/23.12.2019 год по гр.д. № 1947/2019 год на Окръжен съд Варна, г.о.

Решението подлежи на касационно обжалване в едномесечен срок от съобщаването му на страните пред ВКС на РБ при наличие на предпоставките по чл 280 от ГПК.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

           ЧЛЕНОВЕ: 1.

                           2.