Решение по дело №2842/2021 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 33
Дата: 10 януари 2022 г. (в сила от 10 януари 2022 г.)
Съдия: Дарина Стойкова Матеева
Дело: 20217180702842
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 октомври 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

     № 33/10.01.2022г.                                                                гр. Пловдив

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ, ХХVІ състав, в открито заседание на четиринадесети декември през две хиляди двадесет и първа година в състав:                      

                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ЗЛАТАНОВА

                                           ЧЛЕНОВЕ: МИЛЕНА НЕСТОРОВА-ДИЧЕВА

                                                               ДАРИНА МАТЕЕВА

 

при секретаря Станка Журналова

и участието на прокурора Калоян Димитров,

като разгледа докладваното от съдия Матеева КАНД № 2842 по описа на съда за 2021 год., за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.    

 

Образувано е по касационната жалба на Х.Т.Т.,ЕГН ********** ***,чрез адвокат Т.Т. против Решение №58/17.09.2021г. по АНД № 502/2021г. по описа на Районен съд-Асеновград,с което е потвърден електронен фиш серия К № 3624480 на ОДМВР Пловдив на Х.Т.Т.,на основание чл. 189 ал. 4, във вр. чл. 182 ал.2 т. 2 от ЗДвП е наложено административно наказание - глоба в размер на 50 лв. за нарушение на чл. 21 ал.1 от ЗДвП.

По подробно изложени доводи в касационната жалба се иска от настоящия касационен състав отмяна на атакуваното решение, като неправилно и незаконосъобразно. Поддържа се,че са налице касационните основания по чл.348,ал.1,т.1 и т.2 от НПК. Сочи се, че ПРС не е изяснил в пълна степен фактическата обстановка и не е извършил правилна проверка и оценка на събраните доказателства като оттам е извел и неправилни и незаконосъобразни правни изводи, обективирани в обжалваното решение.

Ответникът –ОД на МВР – Пловдив, редовно призован, не изпраща представител  ,като е депозирано писмено  становище по жалбата с искане същата да бъде отхвърлена като неоснователна.

Представителят на Окръжна прокуратура – Пловдив, изразява становище за законосъобразност на първоинстанционното решение.

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведените от жалбоподателя касационни основания, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл. 218, ал. 2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок, от надлежна страна, за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

Разгледана по същество жалбата е основателна.

Производството пред Районен съд – Асеновград се е развило по жалба на Х.Т.Т. против електронен фиш СЕФ/серия К № 3624480 на ОДМВР Пловдив ,издаден му на основание чл. 189 ал. 4, във вр. чл. 182 ал.2 т. 2 от ЗДвП ,с който му е наложено административно наказание - глоба в размер на 50 лв. за нарушение на чл. 21 ал.1 от ЗДвП.

От фактическа страна се установява,че на 06.03.2020 г., в 16.28 часа, в Община Садово, на главен път 1-8 в зоната на км. 251+550, посока на движение на контролираните МПС от изток към запад, било фиксирано нарушение за скорост с автоматизирано техническо средство TFR-1M № 566, монтирано в служебен автомобил. В контролирания участък действало ограничение на скоростта 60 км./ч., въведена с пътен знак В-26. В 16.28 часа системата заснела товарен автомобил „Ивеко 35 СЕ 4" с рег. № ****, да се движи със скорост от 71 км/ч. при разрешената за участъка 60 км/ч. Последвало издаване на процесния електронен фиш срещу Х.Т., в качеството му на лице което е собственик на автомобила и на когото същият е регистриран, за нарушение на чл.21 ал.2, вр. с ал.1 от ЗДвП, с който на основание чл.182 ал. 2 т. 2 от ЗДвП е наложено административно наказание - глоба в размер на 50 лв

За да потвърди ЕФ ,районният съд е приел,че при констатиране на нарушението и издаване на електронния фиш не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, представляващи основание за отмяна,както не е налице и нарушение на материалния закон.

Настоящата касационна инстанция намира, че касационната жалба е основателна, понеже РС-Асеновград е допуснал съществено нарушение на съдопроизводствените правила, довело до неизясняване на фактическата обстановка, поради което процесният съдебен акт следва да бъде отменен, а делото- върнато за ново разглеждане от друг състав на същия съд.

В тежест на органа /администрацията/, който ангажира нечия лична административнонаказателна отговорност, е да докаже обвинението си както от обективна, така и от субективна страна. В случая на ОД на МВР Пловдив лежи тежестта за доказване на всички признаци от състава на деянието- обективни и субективни.

 

В съдебното производство пред районния съд, доколкото то се подчинява на разпоредбите в НПК нито съставеният електронен фиш, нито съпътстващият го снимков материал или изхождащи от страна по делото други документи /схеми, приложения и др. / имат обвързваща доказателствена сила. Чрез снимковия материал и останалите доказателства, събирани в хода на производството, съдът е длъжен да изясни фактическата обстановка чрез допустимите доказателствени средства и да прецени има ли извършено нарушение и от кого е извършено.

Електронният фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство, не е доказателствено средство и поради това не се приема по реда на чл. 283 от НПК. То е актът, който е обект на обжалване в производството. Съдържащите се в него твърдения подлежат на доказване в същото. Съгласно чл. 14, ал. 2 от НПК, доказателствата и средствата за тяхното установяване не могат да имат предварително определена сила. Такава сила не му придава и друга специална законова правна норма. Специалната разпоредба на чл. 189, ал. 2, във вр. с ал. 1 от ЗДвП признава такава сила, но само по отношение на редовно съставен акт за административно нарушение, а електронният фиш не може да бъде приравнен на такъв акт, без наличието на специална разпоредба, т. к. процесуалните норми, вкл. и тези, регламентиращи реда за установяване на юридически факти /какъвто е нарушението/ са императивни и не могат да бъдат тълкувани и прилагани разширително и по аналогия /чл. 46, ал. 3 от ЗНА/. Дефиницията на "акт" по ЗДвП се съдържа в разпоредбата на чл. 189, ал. 1 от закона, съгласно която това са "Актовете, с които се установяват нарушенията по този закон... ", които "се съставят от длъжностните лица на службите за контрол, предвидени в този закон. ". В закона не е предвидено специално длъжностно лице, работещо в тези служби, което да издава фишовете. Не случайно реквизитите на ел. фиш не съдържат автор /издател/. Разпоредбите на чл. 189, ал. 1 до 3 от ЗДвП касаят именно АУАН, а не електронните фишове. За последните законодателят е приел специални правила- чл. 189, ал. 4- ал. 11 от същия нормативен акт.

В тази връзка лицето, привлечено към административнонаказателна отговорност, не е длъжно да доказва, че не е извършило твърдяното нарушение /чл. 103, ал. 2 от НПК/. Положителният факт /че е извършило такова/ се доказва от съответната администрация. Дори и изложените възражения в жалбата да не са доказани, това не води до извода, че е доказано деянието, за което е ангажирана отговорността на субекта.

 

Доказването на наличното нарушение следва да стане с допустими и относими към спора доказателства, признати като такива от НПК, като задължителен елемент за такова установяване при твърдяно нарушение по чл. 21, ал. 1 от ЗДвП е местоизвършването на деянието- населено място, извън населено място, автомагистрала или скоростен път, т. к. от този факт зависи преценката за наличие или липса на нарушение. Въззивният съд е този, който установява фактите и в този вид дела той няма функцията на безучастен наблюдател, а следва активно да съдейства за установяване на обективната истина. Според чл. 107, ал. 2 от НПК съдът събира доказателствата по направените от страните искания, а по свой почин- когато това се налага за разкриване на обективната истина. В случая има налице такава необходимост,още повече,че е поискано от жалбоподателя събиране на доказателства      във въззивната инстанция,които съдът безкритично е отхвърлил.Защитната теза на касатора е била и е и понастоящем,че на мястото на извършване на нарушението не е било в сила въведеното с пътен знак В26 ограничение на скоростта. Според чл. 107, ал. 3 от НПК съдът събира и проверява както доказателствата, които разобличават обвиняемия или отегчават неговата отговорност, така и доказателствата, които оправдават обвиняемия или смекчават отговорността му.

С оглед изложените съображения ,съдът намира, че обжалваното решение следва да бъде отменено, а делото върнато за ново разглеждане от друг състав на Районен съд –Асеновград..

Мотивиран така и на основание чл. 63 ЗАНН във вр. с чл. 221, ал. 2 АПК и  чл. 222, ал. 2, т. 1 АПК касационният съд

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Решение №58/17.09.2021г. по АНД № 502/2021г. по описа на Районен съд-Асеновград.

ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на Районен съд Асеновград.

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                   ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

 

                                                                                                  2.