Решение по дело №1201/2019 на Районен съд - Ловеч

Номер на акта: 51
Дата: 24 февруари 2020 г. (в сила от 26 март 2020 г.)
Съдия: Георги Бойчев Христов
Дело: 20194310201201
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

                                     

                               Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

                                    гр.Ловеч, 24.02.2020 год.                       

          

                             В    И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

                                                                                                                                                                                     

ЛОВЕШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, втори състав в публично заседание на четиринадесети януари две хиляди и двадесета година, в състав :

 

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГЕОРГИ ХРИСТОВ

 

при участието на секретаря Наташа Богданова, като разгледа докладваното от съдията НАХ дело № 1201 по описа за 2019 година, за да се произнесе, съобрази следното :

 

          Производство с правно основание чл.59-63 от ЗАНН.

С наказателно постановление № 31-0000163 от 08.11.2019 г. на Началника на Областен отдел „Автомобилна администрация” – гр.Ловеч е наложено на „П.Л.” ЕООД, със седалище и адрес на управление гр.Ловеч, ул.”Г.” №*, ЕИК ********, представлявано от управителя С. П. Д., административно наказание на основание чл.104а от ЗАвП – имуществена санкция в размер на 1 000 лева, за нарушение на чл.10, ал.1 от Закона за автомобилните превози.

Недоволни от постановлението останали от дружеството жалбоподател, които чрез управителя С.Д. са го обжалвали, като незаконосъобразно и неправилно. В жалбата са развити доводи за несъставомерност на деянието, като се позовават на това, че в съдържанието на лиценза за извършване на обществен превоз на товари, който е даден като Приложение № 6 към чл.10, ал.1 от Наредба № 33 от 03.11.1999 г., не фигурира посочването на името на лицето, което е ръководител на транспортната дейност, респективно – промяната на това обстоятелство не подлежи на отбелязване в дадения лиценз. Считат, че в случая административното наказание е наложено за друго деяние, което не попада в състава на нарушението по чл.10, ал.1 от ЗАвП.

На следващо място в жалбата са изложени доводи за това, че в случая са били налице предпоставките за приложение на чл.28 от ЗАНН, тъй като нарушението съдържа характеристиките за „маловажност”.

Моли наказателното постановление да бъде отменено изцяло, като незаконосъобразно и неправилно.  

В съдебно заседание, редовно призовани, дружеството жалбоподател не изпращат представител. С писмено заявление по делото, подадено от управителя на „П.С.*” ЕООД С.Д. (с отбелязване, че предишното наименование на дружеството е „П.Л.”) сочат, че поддържат жалбата и пледират за отмяна на обжалваното НП. В допълнение към развитите с жалбата аргументи сочат, че прекратяването на трудовото правоотношение с лицето заемало длъжността „началник на транспорта” е обстоятелство, което подлежи на вписване в специализирания регистър към ИААА, но не и в самия лиценз. Считат, че липсва извършването на съставомерно деяние от тяхна страна, което изключва и налагането на административна санкция.

Въззиваемата страна, редовно призовани, не изпращат представител. Писмено, в съпроводителното писмо предлагат наказателното постановление да бъде потвърдено, като законосъобразно.

От събраните по делото писмени доказателства и от показанията на свидетелите М.Д.М. и Д.П.И., както и от изложеното в жалбата и в съдебно заседание от страните, съдът прие за установена следната фактическа обстановка :

Дружеството „П.Л.” ЕООД било със седалище и адрес на управление в гр.Ловеч, ул.”Г.” № *. Представлявало се от управителя С. П. Д.. Дружеството притежавало лиценз №*****за извършване на обществен превоз на товари на територията на Република България. На 05.11.2019 г. в търговкия регистър били вписани промени в наименованието и седалището и адреса на управление на дружеството, а именно : наименованието било променено на „П.С.*”, а като седалище и адрес на управление били вписани гр.Плевен 5801, ул.”Професор Цветан Лазаров” № 3. 

На 01.11.2019 г., в Областен отдел „Автомобилна администрация” гр.Ловеч, пред свидетелите Д.И. и М.М. управителката на дружеството – С.Д. представила трудов договор № 27/12.09.2019 г. /л.7/, с който лицето Д.П. Д. бил назначен на длъжността „ръководител транспортна дейност” в „*******” ЕООД. Представена била и заповед № 76/13.09.2019 г. /л.6/, с която на основание чл.325, ал.1, т.1 от КТ било прекратено трудовото правоотношение на дружеството с Д. М. Д.ов, заемащ длъжността „ръководител транспортна дейност”, считано от 16.09.2019 година. Свидетелите И. и М. приели, че с тази смяна на лицата заемали длъжността „ръководител транспортна дейност” в дружеството е настъпила промяна във вписаните в лиценза обстоятелства, като превозвача не е подал заявление за отразяването им в 30-дневен срок от тяхното настъпване.  Свидетелят И. приел, че с това си бездействие от дружеството не са изпълнили свое задължение, което квалифицирал като нарушение на разпоредбата на чл.10, ал.1 от Закона за автомобилните превози и съставил акт за установяване на административно нарушение № 259976/01.11.2019 г. за нарушение на посочената разпоредба, на който като свидетел се подписал М.М..

По съставеният акт представляващата дружеството С.Д. не е вписала възражения. Подписала го и получила екземпляр от него.

Няма данни по делото, в срока по чл.44, ал.1 от ЗАНН, от дружеството да са представили писмени възражения.  

Въз основа на така съставения акт за нарушение, на 08.11.2019 г. било издадено обжалваното наказателно постановление, в което изцяло била възприета описаната в АУАН фактическа обстановка и „П.Л.” ЕООД били санкционирани на основание чл.104а от ЗАвП с имуществена санкция в размер на 1 000 лева, като наказващият орган също квалифицирал нарушението като такова по чл.10, ал.1 от ЗАвП.

От тази фактическа обстановка и разглеждайки по същество жалбата съдът прие за установено следното от правна страна :

Жалбата е подадена в законовия 7-дневен срок от връчване на наказателното постановление, поради което е допустима. Подадена е също така и от надлежна страна, тъй като се установи от публичния търговски регистър, че в периода между съставянето на АУАН до издаването на наказателното постановление дружеството „Пътстрой-Ловеч” ЕООД е сменило наименованието си на „П.С.*” ЕООД.

Обжалваното наказателно постановление е издадено от легитимен орган, съгласно заповед № РД-08-249/15.05.2015 г. на Министъра на транспорта /л.9-10/.

В настоящето съдебно производство съдът е длъжен да осъществи цялостен и пълен контрол за законосъобразност на обжалваното наказателно постановление, като провери правилно ли е приложен както процесуалния, така и материалния закон, независимо от основанията посочени от жалбоподателя.

Несъмнено установено е, че жалбоподателят е дружество, което осъществява обществен превоз на товари на територията на Република България и за което е имало издаден лиценз № 10307. Следователно, неговата дейност попада в обхвата на Закона за автомобилните превози и дружеството се явява субект на задължението да подава заявление за настъпването на промени в обстоятелствата, вписани в лиценза му, в какъвто смисъл е и посочената като нарушена разпоредба на чл.10, ал.1 от ЗАвП. Същата визира 30-дневен срок за подаване на заявление, с което следва да се отрази настъпилата промяна в обстоятелствата по издадения лиценз.

В разглежданият случай, в съставения АУАН и издаденото въз основа на него НП е посочена конкретната промяна, за която това заявление е следвало да се представи, а именно : прекратяването на трудовото правоотношение с лицето заемало длъжността „ръководител транспортна дейност” в дружеството.   

Разпоредбата на чл.10, ал.1 от ЗАвП е доразвита и в частност промяната на кои обстоятелства подлежат на заявяване пред ИА „Автомобилна администрация” в нормата на чл.79, ал.2 от Наредба № 33 от 3.11.1999 г. за обществен превоз на пътници и товари на територията на Република България, издадена от Министъра на транспорта, съгласно която, при настъпване на промени в обстоятелствата, удостоверени с документите по чл.78 и по чл.76, ал.8 от Наредбата, в 30-дневен срок от извършване на промяната в обстоятелствата превозвачът писмено уведомява Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация” и прави писмено искане по образец за отразяване на промените в лиценза. Както се вижда от цитираната разпоредба, същата препраща към обстоятелствата удостоверени с документите по чл.78 и по чл.76, ал.8 от Наредбата, като в т.2 и т.3 на чл.78, ал.1 е посочено, че като част от необходимите документи за издаване на лиценз е представянето на свидетелство за съдимост на ръководителя на транспортната дейност и копие от удостоверението му за професионална компетентност. Ясно е от така цитираните разпоредби, че когато ръководителя на транспортната дейност е сменен (какъвто е разглеждания случай), то тази промяна следва да бъде заявена с подаването на съответното заявление – в случая Приложение № 6а към чл.10, ал.2 от Наредба № 33/1999 година, в указания, както в чл.10, ал.1 от ЗАвП, така и в чл.79, ал.2 от Наредбата 30-дневен срок. Неизпълнението на това задължение съставлява административно нарушение, което се осъществява чрез бездействие. Освен, че е формално, това нарушение е от категорията на т.нар. „продължено административно нарушение”. При него нарушителят непрекъснато осъществява състава на административното нарушение, докато не предприеме дължимото действие, предписано от закона, т.е. нарушението чрез бездействие има своя начален и краен момент. В тази връзка, съдът констатира, че при издаването на НП е било допуснато съществено процесуално нарушение, в частност такова на разпоредбата на чл.57, ал.1, т.5, предл.2-ро от ЗАНН.

От посочената формулировка на нарушението, както в АУАН, така и в издаденото въз основа на него НП, е видно, че нарушението не е конкретизирано по време, като не е посочена датата на извършването му. Такава не може да бъде изведена и от описаните твърдения в АУАН, респективно в НП. И в двата акта са посочени датите 01.11.2019 г. и 16.09.2019 г., но не става ясно коя актосъставителят, респективно наказващият орган приемат като дата на извършване на нарушението. В този смисъл, анализа на доказателствата по делото, отнесени към нормативно вмененото изискване за уведомяване в 30-дневен срок за настъпилите промени сочат, че това няма как да е първата дата – 01.11.2019 г., тъй като това е датата, когато органите на ИА „АА” са установили нарушението, а не на извършването му. Посочването на датата на констатиране на нарушението и срокът в който е следвало да бъде подадено заявлението не е достатъчно за такава конкретизация. Моментът, в който е възникнало задължението за подаване заявление за удостоверяване на настъпилата промяна в обстоятелствата касаещи лиценза за превоз е бил 16.09.2019 г., считано от когато е бил освободен заемащия до момента длъжността „ръководител транспортна дейност” Д. Д.ов и се предполага, че длъжността е започнал да я изпълнява лицето Д. Д., съгласно сключения с него трудов договор № 27/12.09.2019 г. /л.7/. Всъщност датата, когато Д. е започнал да изпълнява длъжността „ръководител транспортна дейност” е неустановена по делото, тъй като представеното копие от цитирания трудов договор на стр.7 е непълно, липсва частта, в която евентуално е посочена клаузата от коя дата Д. е следвало да започне да изпълнява трудовите си задължения. Но дори и при това положение, настъпилата промяна относно ръководителя на транспортната дейност е безспорно установен по делото факт и за това, от този момент, в 30-дневен срок, представляващият дружеството е следвало да заяви това обстоятелство. Неизпълнението на предписаното действие в срока посочен в чл.10, ал.1 от ЗАвП обуславя съставомерност на бездействието на нарушителя и в случая нарушението би се явило довършено от обективна страна на 17.10.2019 г., включително, който ден е бил четвъртък, работен. Тогава именно е изтекъл указания 30-дневен срок и до който момент от дружеството законосъобразно са могли да изпълнят задължението си. При това положение, като дата на извършване на нарушението би следвало да е посочена 17.10.2019 г. (първият работен ден след изтичането на 30-дневния срок, изтекъл на 16.10.2019 г.). Това обаче не сторено нито в съставения АУАН, нито пък в издаденото НП. А датата на извършване на нарушението е съществен реквизит, тъй като именно спрямо нея се преценяват сроковете по чл.34 от ЗАНН, поради което същата следва да бъде посочена точно и категорично, а не да се презумира или установява в хода на разглеждане на делото пред съда. Като не са изпълнили това си задължение, проверяващият орган, а и наказващият такъв са накърнили правото на защита на санкционираното лице, тъй като същото има право да знае точно какво нарушение му се вменява и съответно санкциониран, за да може да организира и реализира това си право в пълен обем. И доколкото разпоредбата на чл.53, ал.2 от ЗАНН позволява НП да се издаде дори и при допуснати нередовности в АУАН, стига да е установено по безспорен начин извършването на нарушението, самоличността на нарушителя и неговата вина (в случая отговорността е обективна, безвиновна), то това не се отнася за самото постановление. При него следва да са спазени точно императивните изисквания на ЗАНН по издаването му, тъй като именно то е правораздавателния акт, който очертава пределите на доказване в настоящето производство и пределите на правото на защита на жалбоподателя. Затова и това процесуално нарушение е винаги съществено и като последица води единствено до незаконосъобразност на наказателното постановление на формално основание, без да се разглеждат доводите на страните по същество, каквито всъщност са наведените в жалбата за несъставомерност на деянието.

Предвид на така изложеното, настоящият състав намира, че обжалваното наказателно постановление е незаконосъобразно издадено по причините посочени в настоящето изложение и като такова следва да бъде отменено. 

          Водим от тези съображения и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН съдът

 

          Р   Е   Ш   И   :

    

ОТМЕНЯ НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 31-0000163 от 08.11.2019 г. на Началник на Областен отдел „Автомобилна администрация” – гр.Ловеч, с което е наложено на „П.Л.” ЕООД, със седалище и адрес на управление гр.Ловеч, ул.”Г.” № 1, ЕИК ********, представлявано от управителя С. П. Д., административно наказание на основание чл.104а от ЗАвП – имуществена санкция в размер на 1 000 лева, за нарушение на чл.10, ал.1 от Закона за автомобилните превоз, като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

 

          Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд гр.Ловеч в 14-дневен срок от съобщението до страните.

 

                

                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ :