Определение по дело №255/2020 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 312
Дата: 30 юли 2020 г. (в сила от 18 август 2020 г.)
Съдия: Агнеса Борисова Ставарова
Дело: 20201400200255
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 15 юли 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е 

 

     Врачанският окръжен съд, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, в съдебно заседание на тридесети юли две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                     Председател: АГНЕСА СТАВАРОВА

 

                         

с участието на секретаря:  ЛИЛИЯ ГОРЧЕВА

и прокурор: АСЕН ПАШАНСКИ, като разгледа докладваното от А. СТАВАРОВА ЧНД N 255 по описа за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 437, ал. 2 НПК и е образувано въз основа на молба от Н.Л.Х., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр. Враца, с искане да бъде условно предсрочно освободен от изтърпяване от останалата част от наказанието лишаване от свобода. В молбата навежда доводи, че е изтърпял изискуемата се част от наложеното му наказание и е придобил право за условно предсрочно освобождаване. Твърди, че не е наказван, спазвал е вътрешния ред и дисциплина, установени в затвора.

Към молбата са приложени писмени доказателства – становище от началника на Затвора гр. Враца, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата и личното затворническо досие на осъдения Н.Х..

В съдебно заседание осъденият поддържа молбата.

Упълномощеният от началника на Затвора гр. Враца с изрична Заповед № 165/23.05.2019 г. на началника на Затвора гр. Враца инспектор "РД" С.С.М. изразява становище за неоснователност на искането. Представя актуална справка за размера на изтърпяното наказание лишаване от свобода и неизтърпяната част от същото.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП-Враца дава становище да не се уважи молбата.

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за неоснователна по следните съображения:

     Лицето Н.Л.Х. е осъден с присъда по НОХД № 97/2017 г. на ОС-Кърджали, с която му е наложено общо  наказание определено по чл.23-24 НК  "Лишаване от свобода" в размер на 7 години и 5 месеца за престъпление по чл. 116, ал. 1, т. 6, т.9 вр. с чл.63 НК вр. с чл.58а ал.1 НК и чл. 339, ал. 1, пр. 1 и пр. 2 НК вр. с чл.63 вр. с чл.58а ал.1 НК.

     Начало на наказанието - 01.02.2018 г. Фактически изтърпял - 2 години 5 месеца и 29 дни. От работа - 8 месеца и 5 дни. Предварителен арест - 1 година 11 месеца и 22 дни.  Всичко изтърпял - 5 години 1 месец и 26 дни. Остава за изтърпяване - 2 години 3 месеца и 4 дни.

     Доказателствата сочат, че осъденият Н.Х. е изтърпял повече от половината от наложеното му наказание, съгласно изискванията на чл. 70, ал. 1, т. 1 НК.

 

     Първоначална обща оценка на риска и профила на криминогенните нужди. Заложени цели в плана на присъдата.

     Първоначалната оценка на рискът от рецидив  е посочено в доклада на  н-к на затвора,че отчита ниски стойности - 36 точки. Дефицитни показатели са отчетени в следните раздели, където има нужда от корекция:

     - Отношение към правонарушението - има оневинителни нагласи по отношение на извършеното деяние - твърди, че с поведението си жертвата е предизвикала агресивно поведение към себе си;

     - Умения за мислене - разпознава проблемите си, но ги решава по неадекватен начин, пренебрегва отрицателните резултати, въвлича се в неприятности.

     Рискът от сериозни вреди за обществото след освобождаване от затвора е среден и се обуславя от извършеното насилствено правонарушение. Податлив е на негативно влияние на лица от близкото обкръжение, под чието въздействие може да реализира идентичен тип поведение.

     Рискът от вреди по време на изтърпяване на наказанието лишаване от свобода е нисък по отношение на служителите и околните лишени от свобода. Няма демонстрации на непристойно поведение и отношение към служителите и останалите лишени от свобода. Рискът от самонаранявания е нисък към момента. Не декларира дискриминационни нагласи спрямо различните лишени от свобода. Риск от извършване на бягство е също нисък .

     В първоначалния план на присъдата са заложени следните цели: повишаване на образователното ниво; овладяване на професионални умения, затвърждаване на трудови навици; пълноценно оползотворяване на престоя в затвора; ограничаване на участие в затворническата субкултура.

 

     Предишна оценка на промените в целия профил на нуждите, настъпили по време на изпълнение на наложеното наказание и поправителното въздействие.

     При междинната преоценка рискът от рецидив се запазва нисък. Регистрира се понижение в числовата стойност до 34 точки. Настъпили са положителни промени в раздели "Отношение към правонарушението" и "Умения за мислене". Въпреки това, те остават в зоната с дефицити.

     Оценката на риска от вреди е със средни стойности за обществото. Определя се от характера на извършеното правонарушение. Рискът от вреди е с ниски стойности за служителите и останалите лишени от свобода.

     При препланирането на присъдата са заложени задачи, свързани с работа по дефицитни зони, като се набляга на участие в корекционни програми, с акцент върху уменията за мислене.

 

     Съпоставяне на настоящите оценка на риска и профил по системата за оценка на правонарушителя с резултатите от предишното оценяване. Изпълнение плана на присъдата по чл. 156 ЗИНЗС.

     Анализът на оценката на риска от рецидив показва ниски стойности - 34 точки. Понижението е с 2 пункта. Лишеният от свобода започва да осъзнава отговорността за собственото си криминално поведение. Стреми се да контролира импулсивното си поведение. Дефицитните зони се запазват:

     - Отношение към правонарушението - не се съобразява изцяло с общоприетите норми и правила; не осъзнава напълно мотивите за криминалното си поведение; липсва емпатийност към жертвата;

     - Умения за мислене - не разрешава проблемите си по адекватен начин; не се замисля достатъчно за негативните последици; не признава в пълна степен правата на другите; предоверява се на личния си опит.

     Рискът от вреди по време на изтърпяване на наказанието лишаване от свобода е нисък за служителите и останалите лишени от свобода. Няма случаи на грубо или обидно отношение към останалите лишени от свобода и длъжностните лица. Рискът от самонаранявания е нисък към момента, тъй като няма индикации за подобни действия. Не декларира дискриминационни нагласи спрямо различните лишени от свобода. Риск от извършване на бягство е също нисък на този етап.

     Рискът от сериозни вреди за обществото след освобождаване от затвора е среден. Обуславя се от извършеното насилствено престъпление. Отключващ фактор може да е провокация и негативното влияние от обкръжението.

     Л.св. Х. има толерантно поведение към останалите л.св. и служителите на затвора. Избягва конфликтни ситуации. Спазва реда и дисциплината. Не е наказван. Награждаван е, както следва:

     - Заповед № 313/01.10.2018 г. - "Писмена похвала";

     - Заповед № 448/19.12.2018 г. - "Удължено свиждане за срок от 2 часа";

     - Заповед № 1408/27.09.2019 г. - "Писмена похвала".

     В изпълнение плана на присъдата, л.св. Н.Х. е включен в образователен процес от 14.09.2017 г. Посещава редовно учебните занятия. Активно участва в извънкласните форми и организираните училищни тържества. Полага старание в усвояване на учебния материал. През учебната 2019/2020 г. завършва 12-ти клас и успешно полага държавните зрелостни изпити, с което завършва средното си образование.

     За осмисляне на свободното време л.св. е включен в курса за религиозна подкрепа "Християнски ценности" от м.10.2019 г. Посещава го според учебната си заетост.

     С цел усвояване на трудови навици и умения, през ваканционния период за месеците юли и август 2019 г. е работил на основание чл. 80 от ЗИНЗС в Мебелен цех. След успешното завършване на средно образование от 15.06.2020 г. отново е ангажиран с трудова дейност по чл. 80 от ЗИНЗС в Мебелен цех.

     За осъществяване на корективно въздействие е мотивиран за участие и преминава специализирана групова програма "Овладяване на гнева" за периода от 26.11.2019 г. до 10.12.2019 г. Завършва я успешно.

     Л.св. Х. е положително настроен към плана на присъдата и полага нужното старание при изпълнението му. Поставените цели и задачи се осъществяват чрез включване в дейности за осмисляне на свободното време и регулярни консултативни срещи, при които се работи индивидуално с лишения от свобода.

     Въпреки примерното поведение в условията на контролирана среда, положеното старание при изпълнение плана на присъдата и постигнатите положителни промени, поставените цели и задачи не са изпълнени в пълен обем,според служителите ,осъществяващи контрол над дейността му в ОЗ-Враца. Примерното поведение в условията на контролирана среда смятат,че не е достатъчна предпоставка за безспорен извод, че  постигнатата позитивна промяна е трайна и водена от устойчива вътрешна нагласа за водене на законосъобразен начин на живот. С оглед на извършеното тежко престъпление, работата по дефицитните зони "отношение към правонарушението" и "уменията за мислене" е необходимо да продължи. При последното препланиране на присъдата е заложено като задача включване в специализираните програми с акцент върху уменията за мислене: "Умения за мислене" и "Справяне с житейски проблеми чрез промяна в мисленето". С оглед на успешната му бъдеща ресоциализация е подходящо поддържане на трудова заетост, с цел усвояване и затвърждаване на трудови навици и умения. Препоръчително е преминаване през всички етапи на пенитенциарно третиране.

     Становището изразено в доклада е категорично, че не са постигнати в пълен обем целите на присъдата. Предстоят индивидуални дейности, в изпълнение на поставените задачи, за да се стигне до променена личност, която да е осъзната в такава степен, че да не буди съмнение за допускане на предстоящи правонарушения, за което не е дал достатъчно гаранции. Все още не е преодолял маркираните дефицитите, макар и да е в контролирана среда. Не е постигната степен на промяна, която да се приема за позитивна, трайна, устойчива за водене на законосъобразен начин на живот.

     Съдът приема дадената оценка от служителите на затворническата администрация по отношение личността на осъдения без резерви, като обективна и правдива. Необходим е по-продължителен период от време, през който в работата с него трябва да се акцентира върху проблемите за осъзнаване на извършеното, да промени начина на мислене и справяне с житейски проблеми.

     При липса на втората материално-правна предпоставка – наличие на достатъчно доказателства за промяна и поправяне, изтърпения минимум от наказанието не е достатъчен за условно-предсрочно освобождаване от изтърпяване на остатъка от наказанието.

     Това е в основата за постановяване на отказ за условно предсрочно освобождаване.

     На основание горното и във връзка с чл. 441 НПК, вр. чл. 70, ал.1 НК, Врачанският окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

     ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на осъдения Н.Л.Х. - роден на *** г. в гр. Кърджали, жител и живущ ***, българин, български гражданин, с основно образование, неженен, осъждан, понастоящем в Затвора гр. Враца, с ЕГН **********, да бъде условно предсрочно освободен от изтърпяване на останалата част от наказанието лишаване от свобода в размер на 7 години и 5 месеца, наложено му по НОХД 97/2017 г. на ОС-Кърджали по чл. 116, ал. 1, т. 6 и чл. 339, ал. 1, пр. 1 и пр. 2 НК, с остатък в размер на 2 години 3 месеца и 4 дни.

     ОПРЕДЕЛЯ 6-месечен срок, от влизане на определението в сила, в който лишеният от свобода Н.Л.Х. не може да подаде нова молба за УПО.

     ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред САС в 7-дневен срок от днес.

     Препис от определението след влизане в сила да се изпрати на Затвора гр. Враца.

 

 

 

                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: