Решение по дело №357/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 3254
Дата: 16 юли 2019 г. (в сила от 14 август 2019 г.)
Съдия: Николай Свиленов Стоянов
Дело: 20193110100357
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 15 януари 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№.............

гр. Варна, 16.07.2019г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

ВАРНЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, гражданско отделение, 9-ти състав, в открито съдебно заседание, проведено на двадесет и четвърти юни две хиляди и деветнадесета година, в състав: 

   РАЙОНЕН СЪДИЯ: Н. СТОЯНОВ

при участието на секретаря Илияна Илиева, като разгледа докладваното от съдията гр.д. 357 по описа на ВРС за 2019-та година, 9-ти с-в, за да се произнесе, взе предвид следното:   

Предявен е от Н.С.Н., ЕГН**********, иск с правно основание чл.7, т.1, б. „аот Регламент №261/2004 на ЕО, за осъждане на отв. „Б. е.“, ЕИК***, за сума в размер на 250.00еврообезщетение за неимуществени вреди от забавен полет, от летище В., Б., до летище А., Т., определен за 06.50 часа на 04.10.2017г., полет ***, реално извършен с четири часа и половина закъснение., ведно със законната лихва върху сумата от предявяване на иска – 14.01.2019г. до пълното й изплащане.

Ищецът твърди, че с резервация чрез посредник е възложил на ответното дружество извършването на превоз със самолет от летище В., Б., до летище А., Т., за дата 04.10.2017г., с час на отпътуване 06.50, срещу договорено и платено възнаграждение

В уговорения час ищецът се е явил и преминал необходимата проверка, но полетът не се е състоял, а е бил извършен със забавяне четири часа и половина от договореното. Така ответникът е допуснал закъснение с повече от три часа от първоначално обявеното, поради което клиентът има право на обезщетение за претърпяните вреди, във фиксиран с Регламент №261/2004 на ЕО размер, за полет до 1500км., а именно в размер на 250евро. Това обезщетение не му е било платено доброволно до предявяване на иска, въпреки отправено от него искане.

С допълнителна молба след отговора признава плащането на главницата по делото от ответника, настъпило след образуването на делото.

Моли за присъждане на исковата сума и на съдебни разноски.

В срока по чл.131 ГПК ответникът депозира писмен отговор. С него той не оспорва твърденията на ищеца за предпоставките на отговорността по Регламент №261/2004 на ЕО. Твърди обаче, че до получаване на отговора на исковта молба ищецът не е отправял искане за доброволно плащане към него. Твърди, че е платил доброволно обезщетението по Регламента след получаване на исковата молба. Не счита, че е станал повод за делото. Моли за отхвърляне на иска.

След съвкупна преценка, заедно и поотделно, на приетите доказателства по делото, при отчитане становищата и процесуалните действия на страните и при при съобразяване на приложимата за случая нормативна регламентация, съдът приема за установено от фактическа и правна страна следното:

Предпоставките на предявения иск се свързват с цялостното доказване от страна на ищеца на: възникване на твърдяната договорна връзка с ответника, със сочените от него параметри; своята изправност по задълженията си, в това число плащане и за явяване на съответния терминал в дължимия час; твърдяните ден и час на реално извършване на полета (т.е. забавата на ответника); размера на иска. Още в конкретния случай следва да докаже, че е отправил до ответника искане за доброволно плащане на обезщетението, преди делото.

В тежест на ответника по делото е да докаже изправността си по договора и положителните факти, на които основава възраженията си.

Безспорните обстоятелства, които се потвърждават и от приобщените по делото доказателства, са следните:  Че с направена резервация чрез посредник ищецът е възложил на ответното дружество извършването на превоз със самолет от летище В., Б., до летище А., Т., за дата 04.10.2017г., с час на отпътуване 06.50, срещу договорено и платено възнаграждение; че в уговорения час ищецът се е явил и преминал необходимата проверка, но полетът не се е състоял, а бил извършен със забавяне от четири часа и половина от договореното; че така ответникът е допуснал закъснение с повече от три часа от първоначално обявеното, поради което клиентът има право на обезщетение за претърпяните вреди, във фиксиран с Регламент №261/2004 на ЕО размер, за полет до 1500км., а именно в размер на 250евро; че това обезщетение не му е било платено доброволно до предявяване на иска. Безспорно е още и е видно от материалите, че след образуване на делото ответникът е заплатил доброволно на ищеца обезщетението.

От изложеното следва, че предпоставките на отговорността на ответника по Регламент №261/2004 на ЕО са доказани. От друга страна извършеното в хода на разглеждане на делото плащане следва да бъде зачетено, като релевантно за спора обстоятелство при постановяване на крайния съдебен акт, на осн. чл.235, ал.3 ГПК, в който смисъл впрочем е налице и ТР на ВКС. Ето защо в този случай искът следва да се отхвърли – не поради неоснователност, а поради погасяване чрез плащане на материалното право преди приключване на устните състезания.

В заключение на изложеното главният иск следва да се отхвърли.

Спорът по делото е за законната лихва от исковата молба до плащането, както и за разноските в процеса, с оглед надлежната или не извънсъдебна претенция на ищеца преди делото, като по тези въпроси съдът приема следното:

Видно от приетите на л.8-9 от делото материали, още през 2018г. ищецът е изпратил до ответника искане по електронна поща, за заплащане на обезщетение във връзка с процесния полет, като е изложил подробно обстоятелствата, които обосновават правото му. Видно от отбелязването в същия препис от електронен документ, на искането си ответникът е отговорил така: „Писмото Ви е получено. Документите Ви ще бъдат обработени в законоустановения срок от два месеца“. Кореспонденцията е от електронна поща за ответника ***, за която не се спори, а и понастоящем е видно от сайта на ответното дружество, че е негова и е един от способите за подаване на жалби до превозвача. Така съдът приема, че поканата е изпратена и приета от ответника, което той е и посочил в отговора на поканата. Поради което и възражението за неуведомяване преди делото за процесната претенця, е неоснователно. И след като до подаването на исковата молба, а дори и до изпращането й за отговор, плащане няма, значи и че ответникът е изпаднал в забава при предявяването на иска. За това на ищеца се следва и законната лихва от деня на исковата молба до деня на плащането, като съдът може да определи това вземане по размер с решението си (изчислен чрез „Апис – финанси“, по арг. от чл.162 ГПК).

По разноските: Съгласно чл.78, ал.1 ГПК при уважаване на иска разноски се следват в полза на ищеца. В чл.78, ал.2 ГПК е регламентирано изключението от правилото на ал.1 – когато ответникът с извънпроцедуалното си поведение не е станал причина за делото и признае иска, ищецът няма право на разноски от него. Когато с поведението си преди делото ответникът е станал повод за образуването му и когато материалното притезание на ищеца съдът прецени като основателно, но поради обстоятелства, възникнали в хода на производството намали или отхвърли иска, разноските отново се определят по правилото на чл.78, ал.1 ГПК, по арг. от противното от чл.78, ал.2 ГПК (така и Определение №511/29.07.2013г. на ВКС по ч.гр.д. №1499/2013г., IV г.о.; Определение №149/22.03.2012г. на ВКС по ч.гр.д. №3/2012г., I г.о и др; така и Определение от м.09.2013г. по в.т.д. №1729 по описа на ВОС за 2013г. и др.).

В случая се при, че към деня на подаване на исковата молба ответникът е имал към ищеца изискуемо свое парично задължение, което е платил едва след образуване на делото, поради което той е станал повод за делото и поради това остава задължен за разноските на ищеца.

По тези причини въпреки крайния изход по спора, с оглед причините за него, на ищеца се следват сторените от него разноски – общо 350.00лв.

Воден от горното съдът

Р Е Ш И :

ОТХВЪРЛЯ иска на Н.С.Н., ЕГН**********, за осъждане на „Б. е.“, ЕИК***, за сумата 250.00еврообезщетение за неимуществени вреди от забавен полет, от летище В., Б., до летище А., Т., определен за 06.50 часа на 04.10.2017г., полет ***, реално извършен с четири часа и половина закъснение, на основание чл.7, т.1, б. „а“ от Регламент №261/2004 на ЕО и на осн. чл.235, ал.3 ГПК.

ОСЪЖДА „Б. е.“, ЕИК***, да заплати на Н.С.Н., ЕГН**********, сумата 6.25лв. – законна лихва върху платеното в хода на делото обезщетение от 250.00евро по чл.7, т.1, б. „а“ от Регламент №261/2004 на ЕО, за периода от исковата молба 14.01.2019г. до деня на доброволното плащане 28.02.2019г., на осн. чл.86 ЗЗД.

ОСЪЖДА „Б. е.“, ЕИК***, да заплати на Н.С.Н., ЕГН**********, сумата 350.00лв. – разноски пред ВРС, по арг. от чл.78, ал.1 ГПК и арг. от противното от чл.78, ал.2 ГПК. 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Окръжен съд – В., в двуседмичен срок от получаване на съобщението.

РАЙОНЕН СЪДИЯ:……………