Решение по дело №3474/2019 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 126
Дата: 3 февруари 2020 г.
Съдия: Кремена Сайкова Данаилова Колева
Дело: 20197050703474
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 декември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта


      Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 

№……………

 

 

гр. Варна  ..................2020 г.

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Административен съд – гр. Варна, в публично заседание на двадесет и трети януари две хиляди и двадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:   Даниела Станева

ЧЛЕНОВЕ:  Кремена Данаилова 

                                                                              Мария Даскалова

 

при секретаря  Елена Воденичарова и с участието на прокурора Александър Атанасов като разгледа докладваното от съдия Кремена Данаилова к.н.а.х.д. №3474/2019 г. по описа на Административен съд - Варна, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК във връзка с чл. 63 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба от „Айкарт“ АД, с представляващ Я.Й.П.срещу Решение № 2051/14.11.2019 г. по н.а.х.д. № 4410/2019 г. по описа на Районен съд – Варна, с което е потвърдено НП № 38-82/04.09.2019 г. на Председател на Държавна агенция „Национална сигурност“ – гр. София, с което на „Айкарт“ АД е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 2000 лева на основание чл.23, ал.4 вр. ал.1 от ЗМСИП /отм./.

Отправено е искане за отмяна на оспореното решение, поради нарушение на материалния закон и процесуалните правила и несправедливост на наказанието. Счита, че нарушението не е описано достатъчно точно и не е посочена правилно нарушената правна норма. НП е издадено при неправилно приложение на чл.50 и чл. 52 от ЗБЛД. За лице, което фактически се намира във Великобритания не следва да се прилагат посочените разпоредби. На основание чл. 32 от ЗМСИП /отм./ „Айкарт“ АД предоставя услугите си трансгранично. Към 12.02.2018 г. в ЗМСИП /отм./ не е съществувала дефиницията на §1, т.12 от ЗМСИП /обн. ДВ бр. 27/27.03.2018 г./, която изрично изключва възможността задължените лица по смисъла на ЗМСИП да събират за целите на изпълнение на мерките за комплексна проверка чуждестранно СУМПС. В ЗБЛД и ЗМСИП /отм./ не фигурира понятието  „официален документ за самоличност“ и АНО неправилно е използвал тълкуване по чл. 46, ал.1 и 2 от ЗНА, за да обоснове административнонаказателна отговорност. Не е изследвало представеното СУМПС валиден документ за самоличност ли е във Великобритания. КМЧП е неприложим, защото договорните отношения между дружеството и клиента са с частноправен характер. Неправилно е тълкувана т.2.2 от Договора /т.19.11/. Задълженията за спазване правилата за мерките срещу изпиране на пари имат публично правен характер и те се определят от законодателството на България, където „Айкарт“ АД е лицензирано. Счита, че решението не е обосновано, тъй като не е обсъден всеки аргумент за незаконосъобразност на НП. Не е обсъдено и искането за преюдициално запитване към Съда на Европейския съюз за тълкуване на поставения от жалбоподателя въпрос. Намира решението за несправедливо, поради това, че деянието е маловажен случай. По сметката за електронни пари на клиента са постъпили 2 евро през целия период на правоотношенията му. Събрани са доказателства за самоличността му, чрез СУМПС, както и справки за налични черни списъци, лицето политическа личност ли е и справка в софтуерно приложение за валидността на личния документ.

Ответникът – Държавна агенция „Национална сигурност“ в писмено становище, чрез процесуален представител оспорва жалбата.

Представителят на ОП – Варна счита, че жалбата е неоснователна и следва да бъде оставено в сила оспореното решение.

Административен съд – Варна, при преценка на допустимостта на жалбата и след като извърши касационна проверка на обжалваното решение, с оглед наведеното с жалбата касационно основание и правомощията си по чл. 218, ал.2 от АПК, установи следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК от надлежна страна и е процесуално допустима.

       Районният съд е установил, че  дружеството осъществявало дейност в гр. Варна, район Младост, Бизнес парк Варна №Б-1. На 26.03.2018 г. между дружеството и клиент с идентификатори Wallet ID: 1184555 и Wallet Number 30671415765 - GERAINT WYN LLOYD, Великобритания били установени търговски/професионални отношения, чрез дистанционно въвеждане на идентификационни данни на сайта/мобилното приложение, приемане на Общите условия на продукта LeuPay, преминаване на процедура по видеоидентификация и потвърждаване на идентификацията на клиента на посочената дата от служител Лилия Господинова.

Издаден бил CERTIFICATE OF TRANSLATION, визиращ Wallet Number 30671415765, който принадлежи на клиент с Wallet ID: 1184555.

Клиента с идентификатори Wallet ID: 1184555 и Wallet Number 30671415765 - GERAINT WYN LLOYD, Великобритания бил идентифициран и верифициран с чуждестранно свидетелство за управление на МПС, а именно-DRIVING LICENCE № L.604066GW9ZU 65.

Издаден е АУАН и НП.

Районният съд е приел, че АУАН е съставен в тримесечния срок от откриване на нарушителя, съобразно изискването на чл.34 ал.1 от ЗАНН; спазен е тридневния срок за възражения по АУАН; наказателното постановление е било издадено в рамките на предвидения в ЗАНН шестмесечен срок за издаването му. Актът за установяване на административно нарушение и наказателното постановление съдържат реквизитите по чл.42 и чл.57 от ЗАНН.

Административнонаказващият орган правилно, въз основа на събраните доказателства е приел, че се касае за извършено административно нарушение и правилно е определил размера на административното наказание.

Доколкото в действащия към момента ЗМСИП са предвидени разпоредби, съответстващи на тези от отменения закон и предвиденото имуществено санкциониране е с идентичен минимален размер, съдът е приел, че не е настъпила по - благоприятна законодателна уредба по смисъла на чл.3 ал.2 от ЗАНН.

Районният съд е извел, че правилно е било определено мястото на нарушението, тъй като дружеството е осъществявало своята дейност на територията на гр. Варна и установените отношения с клиент с идентификатори Wallet ID: 1184555 и Wallet Number 30671415765- GERAINT WYN LLOYD, Великобритания са именно при осъществяването на дейността на дружеството в гр. Варна, район Младост, Бизнес парк Варна №Б-1. Дружеството осъществява своята дейност в РБългария, като е длъжно да я съобразява с действащото българско законодателство, а то не предвижда възможност чуждестранни граждани да удостоверяват своята самоличност с официален документ – СУМПС, издадено в друга държава.

Оспореното решение е законосъобразно.

С процесното НП е наложена имуществена санкция – 2000 лева, за това, че „Айкарт“ АД, лицензирано от БНБ като дружество за електронни пари е задължено лица по чл. 3, ал.2 , т.1 от ЗМСИП /отм./ и чл.4, т.2 от ЗМСИП, същото като не е идентифицирало клиента с идентификатори Wallet ID: 1184555 и Wallet Number 30671415765- GERAINT WYN LLOYD, Великобритания, чрез официален документ за самоличност при условията на търговски/професионални отношения по см. на §1, т.1 от ДР на ЗМСИП /отм. ДВ бр. 27/27.03.2018 г./ на 26.03.2018 г. в гр. Варна, „Айкарт“ АД е извършило административно нарушение по чл. 6, ал.1, т.2 от ЗМСИП /отм./ вр. чл. 4, ал.1, хипотеза първа от ЗМСИП /отм./и чл.2, ал.1 от ППЗМСИП /отм./, деяние наказуемо по чл. 23, ал.4, вр. ал.1 от ЗМСИП /отм./.

Описаното нарушение в АУАН и НП посочва установените факти, които сочат извършване на вмененото нарушение, също така са посочени правилно нарушените правни норми, поради което доводът на жалбоподателя, че е допуснато нарушение  в тази насока е неоснователен.

Съгласно чл. 6, ал.1, т.2 от ЗМСИП /отм./,  идентифицирането на клиентите и проверката на тяхната идентификация се извършват: за физическите лица - чрез представяне на официален документ за самоличност и регистриране на неговия вид, номер, издател, както и на името, адреса, единния граждански номер, а за физическите лица, имащи качеството на едноличен търговец - и чрез представяне на документите по т. 1.

В НП е посочено, че е нарушен чл. 6, ал.1, т.2 от ЗМСИП /отм./ поради издаване на идентификация на клиента на 26.03.2018 г. от служител на „Айкарт“ АД. Няма спор между страните, че идентификацията е извършена със свидетелство за управление на МПС, а не с официален документ за самоличност.

Дружеството към 26.03.2018 г. е със седалище в гр. Варна, поради това приложим е ЗМСИП /отм./ и при идентификация на гражданина на Великобритания е било задължително той да се легитимира с официален документ за самоличност.

Определение за официален за самоличност е дадено с §1, т.12 от ДР на ЗМСИП, /Обн., ДВ, бр. 27 от 27.03.2018 г./   "Официален документ за самоличност" е документ по смисъла на:

а) член 13 и чл. 14, ал. 1 от Закона за българските лични документи;

б) параграф 1, т. 3 от допълнителните разпоредби на Закона за чужденците в Република България;

в) (изм. – ДВ, бр. 34 от 2019 г.) член 21, ал. 1 от Закона за влизането, пребиваването и напускането на Република България на гражданите на Европейския съюз и членовете на техните семейства;

г) документ за самоличност, издаден от чужд компетентен държавен орган, с уникален идентификационен номер на документа, дата на издаване и валидност, съдържащ снимка, имена, дата и място на раждане на лицето и гражданство.

Не са "официални документи за самоличност" документите за пребиваване и чуждестранното свидетелство за управление на моторно превозно средство.

Към момента на извършване на нарушението – 26.03.2018 г. е действал ЗМСИП /отм./, както и чл.21, ал. 1 от Закона за влизането, пребиваването и напускането на Република България на гражданите на Европейския съюз и членовете на техните семейства, който предвижда - (Изм. - ДВ, бр. 21 от 2012 г., бр. 53 от 2014 г.), самоличността на гражданите на Европейския съюз и членовете на техните семейства при пребиваването им в Република България се установява с лична карта или паспорт или по реда на чл. 70, ал. 2 от Закона за Министерството на вътрешните работи. В случая не е налице влизане на чуждестранния гражданин в България, но поради това, че мястото а извършване на идентификацията на физическото лице е по седалището на „Айкарт“ АД, то нормата е била приложима относно идентифицирането на физическото лице, т.е. идентифициране със СУМПС е недопустимо. Законосъобразно АНО е приел, че е налице нарушение по чл. 6, ал.1, т.2 вр. чл.4, ал.1 от ЗМСИП /отм./.

Идентификацията на физическите лица е предвидена в ЗМСИП /отм./, поради което това какви са договорените отношенията между страните, в случая „Айкарт“ АД и гражданинът на Великобритания е без значение за преценка административнаказателната отговорност на дружеството.

Деянието не е маловажен случай, поради това, че със същото се създава предпоставка за укриване на финансови средства.

Районният съд не се е произнесъл по искането за преюдициално запитване. Процесуален представител на „Айкарт“ АД е заявил в съдебно заседание на 11.11.2019 г. по н.а.х.д. № 4410/2019 г. на РС – Варна, че няма да сочи други доказателства. Следва, че от страна на дружеството е нямало искания, към момента на приключване на съдебното дирене, поради което с непроизнасянето по направеното искане не е допуснато процесуално нарушение.

Настоящата инстанция намира, че не е необходимо преюдициално запитване, тъй като има правна уредба по спора, посочена в настоящото решение.

Предвид изложеното, съдът намира, че наведените в жалбата касационни основания не са налице, поради което същата следва да бъде оставена без уважение, а решението на районния съд като правилно и законосъобразно следва да бъде оставено в сила.

  Водим от горното и на основание чл. 221, ал.2 от АПК във връзка с чл. 63 от ЗАНН, Административен съд – Варна,

 

    Р   Е   Ш   И  :

 

ОСТАВЯ  В СИЛА  Решение № 2051/14.11.2019 г.,  постановено по НАХД  №4410/2019 г.  по описа на Районен съд – гр. Варна.

Решението е окончателно.

                                                           

                                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1. 

 

 

 

 

     2.