Определение по дело №270/2019 на Окръжен съд - Кюстендил

Номер на акта: 318
Дата: 4 юни 2019 г. (в сила от 4 юни 2019 г.)
Съдия: Надя Спасова Георгиева Савова
Дело: 20191500600270
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 31 май 2019 г.

Съдържание на акта

О   П   Р   Е   Д   Е   Л  Е   Н   И   Е

 

                                                     гр.Кюстендил, 04.06.2019 г.

 

                            

 

          КЮСТЕНДИЛСКИ ОКРЪЖЕН СЪД,     наказателно отделение, ІІ  въззивен състав, в закритото  заседание на четвърти юни две хиляди и деветнадесета година, в състав

 

                                                                                Председател:  ЙОЛАНДА ЦЕКОВА

 

                                                                                        Членове:  НАДЯ ГЕОРГИЕВА

                                                                                        мл.съдия:   СИМОНА НАВУЩАНОВА

                                                                                                              

 

 

при секретаря

като разгледа докладваното от съдия Георгиева    ВНЧД № 270/2019 г. по описа на съда     и за да се произнесе, взе предвид следното:

                             

          Производството е по реда на гл.22 от НПК, чл.345, ал.1-3 от НПК,   приложима съгл.чл.249, ал.3 от НПК.  

         Образувано е по частна жалба от подсъдимия А.Х.Ц. ***, чрез адв.Борисова,  срещу протоколно определение  от 09.05.2019 г., постановено  по НОХД № 423/2019 г. по описа на Кюстендилски районен съд (КнРС),   с което  е ОСТАВЕНО БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането  за прекратяване на  съдебното производство и връщане на делото на КнРП  за отстраняване на допуснато и отстранимо  съществено нарушение на  процесуалните правила, довело до невъзможността на   подсъдимия да разбере обвинението.

            В жалбата се навеждат доводи за незаконосъобразност на определението, поради което се иска неговата отмяна  и  връща на делото на досъд.п-во за отстраняване на допуснатото процесуално нарушение.

             Кюстендилският окръжен съд (КнОС), след преценка на жалбата       атакуваното  протоколно   определение,  обвинителния акт и постановлението за привличане на обвиняем, счете жалбата за неоснователна,  по следните съображения:

             Производство по НОХД № 423/2019 г. по описа на КнРС е образувано   въз основа на обвинителен акт, с който е повдигнато обвинение на подс. А.Х.Ц. за престъпление по чл.216, ал.1 от НК, за това, че на 10.07.2018 г. в гр.Кюстендил противозаконно  е повредил  чужда движима вещ-брава със секретен патронник на метална врата на помещение за задържане на лица, на стойност 21.50 лв., находящо се  на 1-вия етаж в сградата на ОД на МВР-Кюстендил, ул.”Цар Освободител” 012, собственост на  ОД на МВР-Кюстендил.

            Според обстоятелствената част на обв.акт, подсъдимият   повредил врата в областта на бравата, деформирайки  заключващия механизъм до степен  да не бъде в състояние да заключва  вратата на помещението.

            На досъд.п-во, подсъдимият бил привлечен като обвиняем с постановление от 14.02.2019 г.  за престъпление по чл.216, ал.1 от НК, за това, че  на горепосочената дата и място противозаконно е повредил  чужда движима вещ-метална врата на помещение за задържане (индивидуализирано по идентичен начин с диспозитива на обв.акт), чрез нанасяне на удари  с ръце и крака по нея, като вследствие на това е деформирал  заключващ механизъм на брава, с което е нанесъл  щета на стойност ** лв.

            Гореизложеното КнОС констатира от цитираните  обв.акт и  постановлението за привличане като обвиняем.

            КнОс намира жалбата за неоснователна.

            Правилно  е обжалваното определение на КнРС, по изложените в него съображения, които КнОС споделя изцяло. И КнОС счита, че  на досъд.п-во не е допуснато съществено процесуално нарушение, ограничаващо правото на подсъдимия да научи обвинението.  Правилно КнРС е приел, че разликата в словесното описание на престъплението,  между диспозитива на обв.акт  и постановлението за привличане на обвиняем, не лишава подсъдимия от правото му да научи обвинението и да се защитава по него. Така приема КнОС, тъй като е налице  идентичност между постановлението за привличане на обвиняем и обстоятелствената част на обв.акт относно повредената вещ. В тях е посочено, че повредената вещ е  врата в областта на бравата, като е уточнено, че е деформиран  заключващия механизъм  на бравата, до степен  да не бъде в състояние да заключва  вратата на помещението, т.е. касае се за  повреждане на секретна брава за врата  на помещение, по-конкретно - на заключващия  механизъм на бравата на вратата.   Бравата на врата е родовата вещ, която е предмет на престъплението, според постановлението за привличане на обвиняеми и обв.акт. 

            В обстоятелствената част на обв.акт е посочен механизмът на причиняване на повреждането и е конкретизирана повредата на бравата, изразяваща се в деформиране на заключващия механизъм на бравата.   

            Следователно фактическото (словесното ) описание на престъплението в постановлението за привличане и в обвинителния акт позволяват да се разбере, че се касае за повреждане на секретна брава  на врата на помещение и на конкретната част от нея-заключващия й механизъм. Последният е част от бравата на вратата. Затова повреждайки се патронника се поврежда и бравата, тъй като тя не може да служи според предназначението си .      

            От диспозитива на обв.акт също става ясно, че повредената вещ е секретна брава за врата на помещение. Достатъчно ясно и конкретно е посочена в диспозитива на обв.акт повредената вещ, а именно-брава на врата.  В диспозитива на обв.акт следва  и е достатъчно да се посочи само вида на повредената вещ. В случая такава е брава на врата на помещение.  Посочвайки вида на повредена вещ  прокурорът е изпълнил задължението си за посочване на фактическите обективни и субективни признаци.

            КнОС счита, че обв.акт е изготвен в съответствие с изискванията на чл.246, ал.2 и 3  от НПК и ТР №2/2002 г. на ВКС, тъй като съдържа фактология и правна квалификация, даващи възможност на подсъдимия и на защитата да научат обвинението в пълнота, които не са по-различни от посочените в постановлението за привличане като обвиняем.     

            По изложените съображения  КнОС не споделя доводите в жалбата за незаконосъобразност на обжалваното протоколно определение.

            Водим от гореизложеното и на осн. чл. 249, ал.3 НПК вр. чл. 345, ал.1-3 НПК  окръжният съд

                                 

                                                      О  П  Р   Е   Д   Е  Л   И :

 

            ПОТВЪРЖДАВА протоколно определение  от  09.05.2019 г., постановено  по НОХД № 423/2019 г. по описа на Кюстендилски районен съд, с което  е ОСТАВЕНО БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането НА ПОДСЪДИМИЯ за прекратяване на  съдебното производство и връщане на делото на КнРП за отстраняване   на допуснати на досъдебното производство отстраними съществени процесуални нарушения.

          Определението не подлежи на обжалване.  

       

                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                    

                                                                           ЧЛЕНОВЕ:   1.           

 

                                                                                               2.