Решение по дело №539/2020 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 260080
Дата: 23 ноември 2020 г.
Съдия: Емилия Атанасова Брусева
Дело: 20205001000539
Тип на делото: Въззивно търговско дело
Дата на образуване: 23 септември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

 

 

Р Е Ш Е Н И Е   № 260080

 

гр. Пловдив, 23.11.2020 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИ АПЕЛАТИВЕН СЪД, IІ търговски състав, в открито заседание на шести ноември през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: НЕСТОР СПАСОВ

                                             ЧЛЕНОВЕ: СЛАВЕЙКА КОСТАДИНОВА

                                                               ЕМИЛИЯ БРУСЕВА

                    

при секретаря КАТЯ МИТЕВА като разгледа докладваното от съдия Емилия Брусева въззивно търг. дело № 539 по описа за 2020 год. и за да се произнесе взе предвид следното:

 

          Производство по чл.258 и сл. от ГПК.

Постъпила е въззивна жалба от „*** - О.З." ЕАД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление:*** – чрез пълномощника на дружеството адв. К.Г., със съдебен адрес:***, * против Решение № 72 от 15.07.2020г. постановено по т.д. № 191/2019г. по описа на ОС – Хасково, в частта, с която е осъдено „*** - О.З." ЕАД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление:*** да заплати на С.М.С., ЕГН ********** от с.Ш.П., Х. област сумата 5 000 лева - обезщетение за неимуществени вреди, търпени от смъртта на брат й А.М.К., настъпила на 12.10.2014 год. в резултат на пътно - транспортно произшествие, причинено от М.А.Т. като водач на лек автомобил „М.", с ДК№ * **** **, дължимо по договор застраховка „Гражданска отговорност", серия GO, № ********, ведно със законната лихва, считано от 11.10.2016 год. до окончателното изплащане на сумата, да заплати на К.М.Е., ЕГН ********** от с.Ш.П., Х. област сумата 5 000 лева - обезщетение за неимуществени вреди, търпени от смъртта на брат й А.М.К., настъпила на 12.10.2014 год. в резултат на пътно - транспортно произшествие, причинено от М.А.Т. като водач на лек автомобил „М.", с ДК№ * **** **, дължимо по договор застраховка „Гражданска отговорност", серия GO, № ********, ведно със законната лихва, считано от 11.10.2016 год. до окончателното изплащане на сумата, за заплати на М. М.Р., ЕГН ********** от с.Д.Г., Х. област сумата в размер на 5 000/пет хиляди/лева - обезщетение за неимуществени вреди, търпени от смъртта на брат й А.М.К., настъпила на 12.10.2014 год. в резултат на пътно - транспортно произшествие, причинено от М.А.Т. като водач на лек автомобил „М.", с ДК№ * **** **, дължимо по договор застраховка „Гражданска отговорност", серия GO, № ********, ведно със законната лихва, считано от 11.10.2016 год. до окончателното изплащане на сумата, с което е осъдено „*** - О.З." ЕАД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление:*** да заплати на адвокат М.Т. *** сумата 1 740 лева - възнаграждение за адвокат, определено на основание чл.38, ал.1, т.2 от ЗА - за оказана пред първоинстанционния съд безплатна адвокатска помощ - процесуално представително на С.М.С., ЕГН ********** от с.Ш.П., Х. област, К.М.Е., ЕГН ********** от с.Ш.П., Х. област и М.М.Р., ЕГН ********** от с.Д.Г., Х. област, а по сметка на Окръжен съд-Хасково да заплати държавна такса в размер на 600 лева.

 Жалбоподателят моли решението в посочените обжалвани части да бъде отменено, а по същество – постановено друго, отхвърлящо изцяло исковите претенции. Съображенията, изложени в жалбата, касаят неправилно приложение на закона от първоинстанционния съд и необоснованост на акта. Твърди се, че изводите на съда са в противоречие с приетото в Тълкувателно решение №1/21.06.2018г. по тълк. дело №1/2016г. на ОСГТК на ВКС, тъй като намира за недоказани твърденията на ищците за особено близки връзки с починалия им брат. Счита, че нормалната, обичайна роднинска връзка не обосновава правото им да претендират обезщетение за вреди. Евентуално – в случай че въззивната инстанция намери, че такива особено близки отношения са налице – счита, че определеният от съда размер от 10 000 лева за всяка от сестрите не отговаря на критериите за справедливост. Счита, че обезщетението следва да бъде намалено с 80 %, тъй като основната причина за настъпването на ПТП е поведението на починалия, поради неспиране на знак „Стоп“ и отнемане на предимството на застрахования водач, с което е допринесъл в основна степен за вредоносния резултат.

Постъпил е отговор на въззивната жалба на „*** - О.З.“ ЕАД от С.М.С., ЕГН ********** от с.Ш.П., Х. област, К.М.Е., ЕГН ********** от с.Ш.П., Х. област и М.М.Р., ЕГН ********** от с.Д.Г., Х. област, и трите представлявани от адв. М.Т. с адрес: ***, *, с който се изразява становище за неоснователност на жалбата.            

Постъпила е насрещна въззивна жалба и от С.М.С., ЕГН ********** от с.Ш.П., Х. област, К.М.Е., ЕГН ********** от с.Ш.П., Х. област и М.М.Р., ЕГН ********** от с.Д.Г., Х. област, и трите представлявани от адв. М.Т. с адрес: ***, * против същото първоинстанционно решение № 72 от 15.07.2020г. постановено по т.д. № 191/2019г. по описа на ОС – Хасково, в частта с която са отхвърлени като неоснователни предявените от С.М.С., ЕГН ********** от с.Ш.П., Х. област, К.М.Е., ЕГН ********** от с.Ш.П., Х. област и М.М.Р., ЕГН ********** от с.Д.Г., Х. област против „*** - О.З." ЕАД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление:*** искове с правно основание чл. 226 ал.1 от КЗ /отм./, във връзка с чл. 45 от ЗЗД във връзка с чл. 86 ЗЗДза разликата над уважения размер от по 5000 лева на всяка от тях до размер от 10 000 лева лева – обезщетения за неимуществени вреди, търпени от смъртта на брат им А.М.К., настъпила на 12.10.2014 г. в резултат на пътно - транспортно произшествие, причинено от М.А.Т. като водач на лек автомобил „М.", с ДК№ * **** **, дължимо по договор застраховка „Гражданска отговорност", серия GO, № ********, ведно със законната лихва, считано от 11.10.2016 г. до окончателното изплащане на сумата. Иска се решението да бъде отменено в посочената обжалвана част, а по същество – постановено друго, с което да уважи предявените от всеки от тях искове против застрахователя в размер на 10 000 лева /за разликата над уважения размер от по 5000 лева на всяка от тях до размер от 10 000 лева лева/. В жалбата са изложени оплаквания за необоснованост на решението и за нарушение на материалния закон. Считат, че присъдените обезщетения не съответстват на действителния размер на вредите и на критериите за справедливост. Намират, че съдът не е отчел близките отношения между починалия и неговите сестри – ищците, не е отчел обстоятелството, че с две от тях са живели в едно населено място, както и че поне веднъж седмично са се събирали в родния си дом, както и обстоятелството, че починалият брат е оказвал помощ на сестрите си по ремонта на къщите им, тъй е бил майстор – строител. Като необоснованост се твърди и обстоятелството, че съдът не е взел предвид и дълбоката скръб и тъга, която са изпитали вследствие на смъртта му.

Въззиваемата страна „*** - О.З.“ ЕАД, чрез упълномощения адвокат К.Г. с писмен отговор от 15.09.2020г. изразява становище, че жалбата е неоснователна.

Съдът като взе предвид събраните по делото доказателства и доводите на страните, намира за установено следното:

Обективно съединени искове с правно основание чл. 226 ал. 1 от Кодекса за застраховането /отм./ във връзка с чл. 45 от ЗЗД във връзка с чл. 86 ал. 1 ЗЗД.

Ищците С.М.С., ЕГН ********** от с.Ш.П., Х. област, К.М.Е., ЕГН ********** от с.Ш.П., Х. област и М.М.Р., ЕГН ********** от с.Д.Г., Х. област твърдят, че на 12.10.2014г. на път ПП * - *, в района на кръстовището по пътя с. Н. - с.Ш.П., Община Х. е настъпило пътно – транспортно произшествие, при което е починал техния брат – А.М.К.. Твърдят, че автомобилната катастрофа е причинена от  М.А.Т. при управление на лек автомобил „М.", ДК№ * ** ** **. Твърдят, че причина за ПТП е технически несъобразената скорост на движение на лекия автомобил при движение по главен път в зоната на произшествието и неспиране на знак „Стоп“. Твърдят, че смъртта на брат им е пряка и непосредствена последица от пътно транспортното произшествие. Твърдят, че с влязла в сила Присъда №33/02.10.2015г. по НОХД №473 от 2015г. по описа на ОС - Хасково, виновният водач М.А.Т. бил признат за виновен затова, че като е нарушил правилата за движение по пътищата по непредпазливост е причинил смърт на А.М.К..

Твърдят, че и трите са били в много близки отношения с брат си. За тях смъртта му била изключително трагично събитие, ненадейно и травмиращо, породило скръб и  шок. Твърдят, че всяка от сестрите е разчитала на моралната подкрепа на своя брат, а в много случаи и материална такава – за справяне с ежедневни житейски проблеми. Твърдят, че между брата и сестрите са съществували трайни и искрени отношения на обич и разбирателство. Твърдят, че вследствие на причинената смърт на техния брат са понесли /и понасят/ неимуществени вреди – страдания, скръб, тъга, негативни психически изживявания. Твърдят, че към датата на ПТП гражданската отговорност на причинителя на вредите е била предмет на застраховка „Гражданска отговорност” при ответника „*** - О.З.“ ЕАД.

Претендират заплащане на обезщетение за тези вреди пряко от застрахователя. Молят съда да осъди ответника „*** - О.З.“ ЕАД да им заплати по 26 000  лева / на всяка една от тях поотделно /- представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди – болки и страдания, които неимуществени вреди са причинени в резултат на смъртта на брат им А.М.К.,  настъпила вследствие на пътно-транспортно произшествие, причинено виновно от М.А.Т. при управление на лек автомобил „М.", ДК№ * ** ** **, застрахован в „*** - О.З.“ ЕАД по задължителна застраховка „Гражданска отговорност" на автомобилистите с полица № GO - ******** / 2014 г., със срок на покритие от 29.08.2014 г. до 13.12.2014 г., ведно със законната лихва върху сумата, считано от 12.10.2014 г. до окончателното изплащане на сумата, както и направените по делото разноски.

Ответникът „*** - О.З.“ ЕАД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление:*** оспорва предявените искове. На първо място твърди, че ищците не са от кръга правоимащи лица, които имат право да получат застрахователно обезщетение, като сочи, че по отношение на тях не е налице цитираното в ТР № 1/2018г. на ОСГТК на ВКС изключение. Не се оспорва наличието на валидно застрахователно правоотношение по застраховка „гражданска отговорност”. Счита, че размера на претендираните вреди е прекомерен с оглед на твърдяните болки и страдания. Твърди и наличие на съпричиняване на вредоносния резултат от пострадалия, тъй като не е намалил скоростта, игнорирал е напълно пътния знак Б2 и е предприел пресичане на главния път в момент, когато управлявания от Т. автомобил се е намирал на разстояние 15.74 метра. В тази връзка счита, че съдът – ако намери исковете за основателни – следва да отчете наличието на съпричиняване като редуцира размера на обезщетението.

Първоинстанционният съд е намерил, че отношенията на ищците с техния починал брат са основани на взаимна обич и привързаност и макар че не попадат сред кръга от лица, очертани от Постановление №4/1961г. и Постановление №5/1969г. е намерил, че болките и страданията от смъртта  на брат им подлежат на обезщетяване от застрахователя. Намерил е за основателно  възражението за съпричиняване и като е определил размер на обезщетенията от по 10 000 лева е намалил същото на 5000 лева, отчитайки процент на съпричиняване 50 %.

От представената справка от регистъра на Гаранционен фонд за сключена застраховка „Гражданска отговорност“ се установява, че за лекия автомобил с peг. № * ** ** **  е била сключена застраховка „Гражданска отговорност“ с полица № GO - ******** / 2014 г., със срок на покритие от 29.08.2014 г. до 13.12.2014 г., издадена от „*** - О.З.“ ЕАД. Налице е застрахователно правоотношение между ответника и причинителя на увреждането. М.А.Т. като водач на лекия автомобил се явява застрахован при ответника по задължителната застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите. Именно в периода на действие на застраховката е настъпило и увреждането при ПТП, представляващо застрахователно събитие. Съгласно чл.223 ал.1 от КЗ /отм./  договора за застраховка "Гражданска отговорност" застрахователят се задължава да покрие в границите на определената в договора застрахователна сума отговорността на застрахования за причинените от него на трети лица имуществени и неимуществени вреди. Съгласно чл.223 ал.2 от КЗ /отм./ застрахователят заплаща обезщетение, включително за пропуснати ползи, които представляват пряк и непосредствен резултат от непозволено увреждане, и за лихви за забава, когато застрахованият отговаря за тяхното плащане пред увреденото лице. Застрахователят отговаря за лихвите за забава, присъдени в тежест на застрахования, считано от датата на съобщаването по чл. 224, ал. 1 от КЗ /отм./.

Видно от приложеното по делото НОХД №473 от 2015г. по описа на ОС – Хасково с влязла в сила Присъда №33/02.10.2015г. по НОХД №473 от 2015г. по описа на ОС - Хасково, М.А.Т. е признат за виновен в това, че на 12.10.2014 год. на път ПП * - *, в района на кръстовището по пътя с. Н. - с.Ш.П., Община Х., при управление на лек автомобил „М.", ДК№ * ** ** ** в нарушение на правилата за движение по пътищата - чл.6, т.1 от ЗДвП и чл.20, ал.2 от ЗДвП, по непредпазливост причинил смъртта на А.М.К., поради което и на основание чл.343, ал.1, б."в", вр. чл.342, ал.1, вр. чл.54, ал.1 от НК му е наложено наказание „лишаване от свобода" за срок от 2 години, изтърпяването на което е отложено с изпитателен срок от 4 години.

Присъдата е влязла в сила на 19.10.2015г.

Съгласно чл.300 от ГПК влязлата в сила присъда на наказателния съд е задължителна за гражданския съд, който разглежда гражданските последици от деянието, относно това, дали е извършено деянието, неговата противоправност и виновността на дееца.

Видно от представеното удостоверение за родствени връзки /стр.7 от делото на ОС – Хасково/ ищците са сестри на починалия в резултат на ПТП А.М.К..

Съдебната практика обаче, обективирана в Постановления №4/1961г., №5/1969г. и №2/1984г. на Пленума на Върховния съд, изключва роднините по съребрена линия от кръга на лицата, легитимирани да получат обезщетение по чл.52 от ЗЗД за неимуществени вреди в случай на смърт на техен близък, настъпила в резултат на деликт. В ППВС № 4/61 г., което е задължително за съдилищата съгласно действащия ЗСВ, е прието, че за неимуществени вреди следва да бъдат обезщетявани само най-близките на пострадалия в случай на неговата смърт. Те са изрично посочени - низходящи, съпруг и възходящи. Направено е и уточнение, че това става след като се установи, че действително са претърпели такава вреда. Посочено е и че нямат право на обезщетение за неимуществени вреди близките на починалия при непозволено увреждане, които са били с него в лоши лични отношения - родители, изоставили децата си,  съпрузи живеещи в дълга фактическа раздяла.

С ППВС № 5/1969 г. посочения по - горе кръг лица е допълнен и е посочено, че имат право на обезщетение за неимуществени вреди и отглежданото, но неосиновено дете, съответно отглеждащият го, ако единият от тях почине вследствие непозволено увреждане, както и лицето, което е съжителствало на съпружески начала с починалия при непозволено увреждане, без да е бил сключен брак, ако това съжителство не съставлява престъпление и не противоречи на правилата на морала. Пленумът на ВС е приел, че този принципът на чл.52 от ЗЗД предполага, че на обезщетяване подлежат лицата, които най-пряко са засегнати от загубата на морална опора и подкрепа, т.е. най-близките на пострадалия -неговите низходящи, съпруг и възходящи.

Тази практика обаче не отговаря на променените обществени условия. Съгласно Директива 2012/29/ЕС от 25.10.2012г. за установяване на минимални стандарти за правата, подкрепата и защитата на жертвите на престъпления и по-специално чл.2 пар. 1а, б.i от Директивата „жертва на престъпление” е: 1. физическо лице, претърпяло вреди, включително физическо, душевно или емоционално страдание или икономическа вреда, които са пряка последица от престъпление; и 2. членове на семейството на лице, чиято смърт е пряка последица от престъпление и които са претърпели вреда в резултат на смъртта на лицето. Разпоредбата на чл.1.б от Директивата дава легално определение на понятието „членове на семейството“ – това са съпругът/ата, лицето, което живее с жертвата в ангажирана, постоянна и стабилна интимна връзка в общо домакинство, роднините по пряка линия, братята и сестрите, и издържаните от жертвата лица. Директивата съща така обаче позволява държавите-членки да ограничат броя на членовете на семейството, които могат да се ползват от правата по нея /т.19/. Цитираните разпоредби са част от принципите на Европейското деликтно право. Затова и схващанията в българската правна доктрина и съдебна практика бяха осъвременени като по въпроса за кръга лица имащи право на обезщетение през 2018 г. ОСНГТК на ВКС прие и ТР № 1. С него е решено, че  материално легитимирано да получи обезщетение за неимуществени вреди от причинена смърт на негов близък освен лице от кръга посочен в ППВС № 4/61 г. и ППВС № 5/69 г. по изключение може и да е всяко друго лице, което е създало трайна и дълбока емоционална връзка с починалия и търпи от неговата смърт продължителни болки и страдания, които в конкретния случай е справедливо да бъдат обезщетени. Изрично е посочено, че обезщетението се присъжда при доказани особено близка връзка с починалия и действително претърпени от смъртта му вреди. Следователно като се имат предвид и мотивите на самото ТР за да бъде обезщетено едно лице за неимуществени вреди от смъртта на друго лице следва да е налице силно изградена връзка между починалия и увредения, т.е. да е налице връзка създала степен на близост, която по принцип е присъща на роднините от най-близкия наследствен кръг-родители, деца, съпруг.

При претенция за обезщетение, предявена от лице извън този най-близък кръг, то следва да докаже наличието на изградена трайна и дълбока емоционална връзка с починалия, която по принцип е характерна с лицата от най-близкия кръг роднини. Също така следва да докаже, че вследствие на тези отношения той е претърпял продължителни болки и страдания от загубата на лицето, за което твърди да му е особено близък.

По конкретния казус претенцията за обезщетение е отправена от сестрите на починалото лице. Обичайно е между брата и сестрите да се изградят и да съществуват отношения на обич, привързаност и топлота. Нормално е така създадената връзка да продължи да съществува и след като те пораснат, станат пълнолетни, започнат свой самостоятелен живот и изградят свои семейства. Тези обичайни отношения обаче според приетото в споменатото Тълкувателно решение не са достатъчни, за да се формира извода, че преживелите роднини по права линия от втора степен имат право на обезщетение за неимуществени вреди. Необходимо е да се установи, че тази привързаност е по-силна от обичайната и може да се приравни по сила с тази между прекия кръг лица подлежащи на обезщетяване.

По отношение на близките отношения на ищците с починалия им брат по делото са допуснати и събрани гласни доказателства.

От показанията на разпитания свидетел М. А.К. може да се направи извод, за това, че са били налице близки отношения и дълбока привързаност между ищците и техния брат А.М.К., но не може да се твърди, че тя е изключителна, по-силна от обичайната между братя и сестри.

Установява се, че починалият и сестрите му са живеели близо, събирали са се по празници и са били винаги в много добри отношения. Тъй като починалият е бил строител, е помагал на сестрите си с работа по ремонт на къщите им.  Починалият е бил тяхна опора и те много са страдали от смъртта му. Тя била шок за всички. Свидетелят – син на починалия – подчертава, че лелите му плачели и много страдали от загубата му.

От тези гласни доказателства може да се направи извод за съществуващите близки отношения между ищците и техния брат, основани на обич и взаимна привързаност. Те обаче установяват единствено обичайни взаимоотношения и връзки. Обстоятелството, че живеят в едно село и се събират по празници не предполага създаване на близост по силна от обичайната за такива роднини, още повече че този тип отношения е обичаен за обичаите в България, особено по селата. Това не може да служи като основание за изводи, че е налице близост над обичайната. Обстоятелството, че починалият е помагал приживе на сестрите си с работа по ремонт на къщите им, също не води до извод за близост, надхвърляща обичайната. Реакцията на ищците след смъртта на техния брат също е нормална и естествена при загуба на роднина с такава степен на близост и не е основание да се направи заключение за връзка между тях по силна от обичайната. Те действително са претърпели болки и страдания, свързани със загубата на своя брат. Те обаче не подлежат на обезщетяване, тъй като не се установи тази привързаност да е по-силна от обичайната. Тя не може да се приравни по сила с тази между прекия кръг лица, които могат да претендират обезщетение.

Гореизложеното прави исковата претенция напълно неоснователна. Това изключва нуждата от обсъждане на въпроса за размера на дължимото обезщетение и дали е налице съпричиняване.

Ето защо следва да бъде отменено обжалваното решение, в частта с която е осъдено „*** - О.З." ЕАД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление:*** да заплати на С.М.С., ЕГН ********** от с.Ш.П., Х. област сумата 5 000 лева - обезщетение за неимуществени вреди, търпени от смъртта на брат и А.М.К., настъпила на 12.10.2014 год. в резултат на пътно - транспортно произшествие, причинено от М.А.Т. като водач на лек автомобил „М.", с ДК№ * **** **, дължимо по договор застраховка „Гражданска отговорност", серия GO, № ********, ведно със законната лихва, считано от 11.10.2016 год. до окончателното изплащане на сумата, да заплати на К.М.Е., ЕГН ********** от с.Ш.П., Х. област сумата 5 000 лева - обезщетение за неимуществени вреди, търпени от смъртта на брат и А.М.К., настъпила на 12.10.2014 год. в резултат на пътно - транспортно произшествие, причинено от М.А.Т. като водач на лек автомобил „М.", с ДК№ * **** **, дължимо по договор застраховка „Гражданска отговорност", серия GO, № ********, ведно със законната лихва, считано от 11.10.2016 год. до окончателното изплащане на сумата, за заплати на М.М.Р., ЕГН ********** от с.Д.Г., Х. област сумата в размер на 5 000/пет хиляди/лева - обезщетение за неимуществени вреди, търпени от смъртта на брат и А.М.К., настъпила на 12.10.2014 год. в резултат на пътно - транспортно произшествие, причинено от М.А.Т. като водач на лек автомобил „М.", с ДК№ * **** **, дължимо по договор застраховка „Гражданска отговорност", серия GO, № ********, ведно със законната лихва, считано от 11.10.2016 год. до окончателното изплащане на сумата, с което е осъдено „*** - О.З." ЕАД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление:*** да заплати на адвокат М.Т. *** сумата 1 740 лева - възнаграждение за адвокат, определено на основание чл.38, ал.1, т.2 от ЗА - за оказана пред първоинстанционния съд безплатна адвокатска помощ - процесуално представително на С.М.С., ЕГН ********** от с.Ш.П., Х. област, К.М.Е., ЕГН ********** от с.Ш.П., Х. област и М.М.Р., ЕГН ********** от с.Д.Г., Х. област, а по сметка на Окръжен съд-Хасково да заплати държавна такса в размер на 600 лева. По същество следва предявените искове да бъдат отхвърлени изцяло.

В останалата обжалвана част решението се явява правилно и законосъобразно и следва да бъде потвърдено.

Поради неоснователността на жалбите, неоснователно се явява и искането за присъждане на адвокатско възнаграждение по реда на по чл. 38 ал. 2 от ЗА за адв. М.Т..

На основание чл. 78 ал. 3 от ГПК на ответника *** - О.З." ЕАД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление:*** следва да се присъдят разноски. За въззивното производство те възлизат на 300 лева – държавна такса и 980 лева – адвокатско възнаграждение, а за първоинстанционното такова следва да се присъдят допълнително още 648 лева /разлика между присъдената от Окръжния съд сума в размер на 2 7232 лева по съразмерност с уважената част от исковете и действително сторените разноски в размер на 3 370 лева/.

С оглед на гореизложеното и на основание чл.271 и чл.272 от ГПК, Пловдивският Апелативен съд

 

Р   Е   Ш   И   :

 

 

ОТМЕНЯ Решение № 72 от 15.07.2020г. постановено по т.д. № 191/2019г. по описа на ОС – Хасково, в частта, с която е осъдено „*** - О.З." ЕАД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление:*** да заплати на С.М.С., ЕГН ********** от с.Ш.П., Х. област сумата 5 000 лева - обезщетение за неимуществени вреди, търпени от смъртта на брат й А.М.К., настъпила на 12.10.2014 год. в резултат на пътно - транспортно произшествие, причинено от М.А.Т. като водач на лек автомобил „М.", с ДК№ * **** **, дължимо по договор застраховка „Гражданска отговорност", серия GO, № ********, ведно със законната лихва, считано от 11.10.2016 год. до окончателното изплащане на сумата, да заплати на К.М.Е., ЕГН ********** от с.Ш.П., Х. област сумата 5 000 лева - обезщетение за неимуществени вреди, търпени от смъртта на брат й А.М.К., настъпила на 12.10.2014 год. в резултат на пътно - транспортно произшествие, причинено от М.А.Т. като водач на лек автомобил „М.", с ДК№ * **** **, дължимо по договор застраховка „Гражданска отговорност", серия GO, № ********, ведно със законната лихва, считано от 11.10.2016 год. до окончателното изплащане на сумата, за заплати наМ. М.Р., ЕГН ********** от с.Д.Г., Х. област сумата в размер на 5 000/пет хиляди/лева - обезщетение за неимуществени вреди, търпени от смъртта на брат й А.М.К., настъпила на 12.10.2014 год. в резултат на пътно - транспортно произшествие, причинено от М.А.Т. като водач на лек автомобил „М.", с ДК№ * **** **, дължимо по договор застраховка „Гражданска отговорност", серия GO, № ********, ведно със законната лихва, считано от 11.10.2016 год. до окончателното изплащане на сумата, с което е осъдено „*** - О.З." ЕАД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление:*** да заплати на адвокат М.Т. *** сумата 1 740 лева - възнаграждение за адвокат, определено на основание чл.38, ал.1, т.2 от ЗА - за оказана пред първоинстанционния съд безплатна адвокатска помощ - процесуално представително на С.М.С., ЕГН ********** от с.Ш.П., Х. област, К.М.Е., ЕГН ********** от с.Ш.П., Х. област и М.М.Р., ЕГН ********** от с.Д.Г., Х. област, а по сметка на Окръжен съд-Хасково да заплати държавна такса в размер на 600 лева и вместо това ПОСТАНОВЯВА:

ОТХВЪРЛЯ изцяло предявените от С.М.С., ЕГН ********** от с.Ш.П., Х. област, К.М.Е., ЕГН ********** от с.Ш.П., Х. област и М.М.Р., ЕГН ********** от с.Д.Г., Х. област против „*** - О.З." ЕАД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление:*** искове за заплащане на всяка от тях на обезщетение и за уважения от Окръжния съд размер от 5000 лева - за неимуществени вреди, търпени от смъртта на брат им А.М.К., настъпила на 12.10.2014 год. в резултат на пътно - транспортно произшествие, причинено от М.А.Т. като водач на лек автомобил „М.", с ДК№ * **** **, дължимо по договор застраховка „Гражданска отговорност", серия GO, № ********, ведно със законната лихва, считано от 11.10.2016 год. до окончателното изплащане на сумата, като неоснователни.

ПОТВЪРЖДАВА решение № 72 от 15.07.2020г. постановено по т.д. № 191/2019г. по описа на ОС – Хасково, в частта с която са отхвърлени като неоснователни предявените от С.М.С., ЕГН ********** от с.Ш.П., Х. област, К.М.Е., ЕГН ********** от с.Ш.П., Х. област и М.М.Р., ЕГН ********** от с.Д.Г., Х. област против „*** - О.З." ЕАД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление:*** искове с правно основание чл. 226 ал.1 от КЗ /отм./, във връзка с чл. 45 от ЗЗД във връзка с чл. 86 ЗЗД, за разликата над уважения размер от по 5000 лева на всяка от тях до размер от 10 000 лева – обезщетения за неимуществени вреди, търпени от смъртта на брат им А.М.К., настъпила на 12.10.2014 г. в резултат на пътно - транспортно произшествие, причинено от М.А.Т. като водач на лек автомобил „М.", с ДК№ * **** **, дължимо по договор застраховка „Гражданска отговорност", серия GO, № ********, ведно със законната лихва, считано от 11.10.2016 г. до окончателното изплащане на сумата.

Решението не е обжалвано и е влязло в сила в частта, отхвърляща предявените искове за заплащане на обезщетения за неимуществени вреди за разликата над 10 000 лева до претендираните размери от по 26 000 лева за всяка от ищците, както и в частта, отхвърляща претенцията за заплащане на законна лихва, за периода 12.10.2014г. – 11.10.2016г.  

ОСЪЖДА С.М.С., ЕГН ********** от с.Ш.П., Х. област, К.М.Е., ЕГН ********** от с.Ш.П., Х. област и М.М.Р., ЕГН ********** от с.Д.Г., Х. област да заплатят на „*** - О.З." ЕАД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление:*** сумата 1280 лева - разноски за въззивното производство , от които 300 лева – държавна такса и 980 лева – адвокатско възнаграждение, както и допълнително още 648 лева – разноски в първоинстанционното производство /разлика между присъдената от Окръжния съд сума в размер на 27232 лева по съразмерност с уважената част от исковете и действително сторените разноски в размер на 3 370 лева/.

Решението подлежи на обжалване пред ВКС в едномесечен срок от съобщаването му на страните, при наличие на предпоставките по чл.280 от ГПК.

Препис от решението да се връчи на страните.

 

 

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: