Решение по дело №771/2019 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 1 юли 2019 г. (в сила от 31 юли 2019 г.)
Съдия: Светослава Михайлова Цонева
Дело: 20194430200771
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 3 април 2019 г.

Съдържание на акта

 

р  е  ш  е  н  и  е

                                              

 

гр. Плевен, 01.07.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛЕВЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, VІІ – ми наказателен състав, в публичното заседание на десети юни през две хиляди и деветнадесета година в състав:

                                                                  

                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ:СВЕТОСЛАВА ЦОНЕВА

 

и при секретаря  ДАНИЕЛА ТОДОРОВА                  и в присъствието на Прокурора                                                         като  разгледа докладваното от съдията              ЦОНЕВА         НАХдело № 771   по описа за 2019 година, и за да се произнесе съобрази следното:

ПРОИЗВОДСТВО ПО РЕДА НА чл. 59 от ЗАНН.

Обжалвано е  наказателно постановление № 15-000959 от 08.02.2019 година на *** с което на основание чл.  416 ал. 5 КТ  във вр. чл. 415 ал. 1 КТ на ” С. “ ЕООД  със седалище и адрес на управление ***, представлявано от *** от същия град е наложено   административно наказание – имуществена санкция в размер 5000 лв.  за извършено нарушение по чл.415 ал. 1 КТ.             

ЖАЛБОПОДАТЕЛЯ редовно призован не се представлява в съдебно заседание. В жалбата си, депозирана по реда на чл. 59 ЗАНН навежда доводи  за процесуална незаконосъобразност на наказателното постановление , произтичаща от липсата на редовно връчване на наказателното постановление и липса на конкретно описание на извършеното нарушение. Жалбата съдържа искане съда да постанови решение, с което да отмени наказателното постановление или алтернативно да намали размера на наложената санкция.

ОТВЕТНИКЪТ - редовно призован се представлява в  съдебно заседание от юрисконсулт ***И.. Взема становище , че така депозираната жалба е неоснователна. Намира за безспорно установен факта, че жалбоподателят в качеството на работодател е нарушил разпоредбите на трудовото законодателство като не изпълнил дадено му предписание по надлежния ред от 19.11.2018 година. Наложената санкция счита за адекватна като размер предвид факта, че санкционираното дружество е системен нарушител на трудовото законодателство. Моли съда да постанови решение, с което да потвърди изцяло наказателното постановление като правилно и законосъобразно.

СЪДЪТ, като съобрази събраните по делото доказателства - поотделно и в тяхната съвкупност, взе предвид изложеното в жалбата и становището на жалбоподателят,   намира за установено следното:

ЖАЛБАТА  е подадена в рамките на преклузивният срок по чл. 59 ал. 2 от ЗАНН, в този смисъл се явява ДОПУСТИМА и следва да бъде разгледана.

По ОСНОВАТЕЛНОСТТА на жалбата съдът съобрази следното:

Наказателното постановление е издадено от компетентен по степен, място и материя орган. Съгласно чл. 14 от Устройствения правилник на изпълнителната агенция ” Главна инспекция по труда” дирекциите "Областна инспекция по труда" са звена на Главната инспекция по труда с териториална компетентност. Съгласно алинея пета точка втора на същата разпоредба, Директорът на дирекция "Областна инспекция по труда" осъществява правомощия на административнонаказващ орган по смисъла на чл. 47, ал. 2 от Закона за административните нарушения и наказания.

На 15.11.2018 година и 19.11.2018 година, инспектори при ОИТ Плевен извършили документална проверка в обект „ ***“, намиращ се м ***, стопанисван от ***. В хода на същата били констатирани две нарушения по чл. 128 КТ – неизплащане в срок на дължимото трудово възнаграждение на работещите в дружеството за месеците август и септември на 2018 година. За така констатираното, на 19.11.2018 година  на дружеството било  издадено задължително предписание в два пункта със срок за изпълнение на предписанието по пункт първи 30.11.2018 година и 14.12.2018 година по пункт втори от същото. Предписанието било обективирано в протокол от извършена проверка от 19.11.2018 година ш връчено на пълномощник на дружеството в лицето на *** Г..

До изтичането на срока на предписанието по пункт втори от същото – 14.12.2018 година, а именно да бъде изплатено дължимото на работещите работодателят трудово възнаграждение за месец септември на 2018 година, „ С. ЕООД не изпълнило предписанието, нито ангажирало доказателства за изпълнението му.

На 22.01.2019 година в град Плевен,  на „ С.“ ЕООД *** бил съставен акт за установяване на административно нарушение, а именно на 22.01.2019 година, в качеството си на работодател не изпълнил Предписание № 2, дадено в протокол от извършена проверка на 112018 година да изплати трудовото възнаграждение на работещите в дружеството / подробно описани в приложен към предписанието списък/ за месец септември на 2018 година. Актът за установяване на административно нарушение бил съставен в присъствието на   пълномощник на дружеството *** Г. и връчен и по надлежният ред. Същата го подписала без възражения.

Въз основа на така съставения акт е издадено и атакуваното наказателно постановление, което санкционира жалбоподателя като юридическо лице с имуществена санкция  в размер на 5000 за извършено нарушение по чл.416 ал.5 КТ във вр. чл. 415 ал.1 КТ.

Горната фактическа обстановка се установява по несъмнен начин от представените по делото писмени доказателства, а именно: наказателно постановление № 15-000959 от 08.02.2019 година на *** копия от фишове за заплати на служители в „С.“ ЕООД за месец септември 2018 година; копие от ведомост за заплати на „С.“ ЕООД за месец септември 2018 година; акт за установяване на административно нарушение № 15-0000959 от 22.01.2019 година на главен инспектор в ДИТ - Плевен; копие от известие за доставяне от 05.03.2019 година; копие от пощенски плик с пощенско клеймо 12.03.2019 година; копие от протокол за извършена проверка с изходящ № 1839826 от 19.11.2018 година на главен инспектор при ДИТ - Плевен; копие от ведомост за заплати на „С.“ ЕООД - пряк труд за месец септември 2018 година; копие от разчетно-платежна ведомост на „С.“ ЕООД за отдел 114 пряк труд за месец септември 2018 година; копие от ведомост за заплати на „С.“ ЕООД - непряк труд за месец септември 2018 година; копие от ведомост за заплати на „С.“ ЕООД - портал за месец септември 2018 година; копие от ведомост за заплати на „С.“ ЕООД - администрация за месец септември 2018 година; копие от ведомост „С.“ ЕООД за месец септември - неплатени.

В подкрепа на изложените по горе фактически обстоятелства са и събраните гласни доказателства посредством разпита на свидетелите Г.Д. и ***Б., разпитани непосредствено в съдебно заседание.

При така приетото за установено от фактическа страна СЪДЪТ намери, че жалбата е  неоснователна.

В хода на проведеното против жалбоподателят административно наказателно производство е установено по несъмнен начин, че в момента на проверката – 21.01.2019 година, работодателят не е изпълнил задължително предписание № 2 на Дирекция Инспекция на труда, дадено Протокол за извършена проверка на 19.11.2018 година. Предписанието било издадено на основание чл.404 ал.1 т.1 от КТ, със срок на изпълнение 14.12.2018 година и към датата на проверката 21.01.2019 година същото не е било изпълнено като в качеството на работодател “ С.” ЕООД *** не изплатило следващото се трудово възнаграждение на работещите в дружеството/ посочени в подробен списък/ за месец септември на 2018 година, нито ангажирало доказателства в тази насока.

Съгласно разпоредбата на чл. 128 КТ работодателят е длъжен в установените срокове да начислява и плаща уговореното трудово възнаграждение за извършената работа.

Разпоредбата на чл. 404 от КТ дава правомощието на контролните органи да издават предписания със задължителен характер по спазване на трудовото законодателство, което е направено в случая от инспекторите на ОИТ Плевен и не е спазено от дружеството, с което е осъществен състава на нарушение по чл. 415 ал. 1 във вр. чл. 404 КТ.

Ето защо съдът прие, че фактически е осъществен състава на посоченото нарушение на трудовото законодателство. Такова поведение категорично се санкционира от разпоредбата на чл.415 ал.1 КТ, което е и основанието за наказването на юридическото лице в качеството на работодател.   

Съдът не възприе като основателни твърденията на жалбоподателя  за нарушения в процедурата по връчване на наказателното постановление. Видно от приложената по делото в заверено копие от обратна разписка е, че макар и връчено по пощата, в разрез с правилата на чл. 58 ЗАНН същото е стигнало до своя адресат, който е реализирал своето право на защита посредством депозирането на жалба пред въззивният съд. В този смисъл съдът намери, че допуснатото нарушение от страна на наказващият орган не е съществено и не може да обуслови цялостната отмяна на крайният санкционен акт. Наказателното постановление съдържа точно, ясно и пълно описание на констатираното нарушение в съответствие с разпоредбата на чл. 57 ЗАНН, налице е цифрово и словесно  съответствие между неговото съдържание и това на съставеният акт за установяване на административно нарушение. Установените от контролните органи обстоятелства са правилно  интерпретирани и подведени под конкретна правна норма. Налице са безспорни доказателства за осъществен състав на нарушение по чл. 415  ал. 1 КТ, а именно неизпълнение от страна на работодателя на дадено задължително предписание, което е такова на формално извършване и има за своя последица ангажиране на  безвиновната административно наказателната отговорност по чл. 83 ЗАНН.

          При така изложените правни и фактически съображения съдът намери, че атакуваното наказателно постановление е законосъобразно  и обосновано. Същото е издадено от компетентен по място и материя орган, в съответствие с материалния и процесуалния закон.

          При определяне размера на санкцията, която следва да бъде наложена на дружеството наказващият орган е съобразена конкретната тежест на извършеното нарушение, както и с факта че санционираното дружество е системен нарушител на трудовото законодателство. Наказателното постановление следва да бъде потвърдено изцяло като правилно и законосъобразно.

Водим от горното и на основание чл. 63 ал.І от ЗАНН, СЪДЪТ

 

 

Р  Е  Ш  И  :

         

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 15-000959 от 08.02.2019 година на *** с което на основание чл.  416 ал. 5 КТ  във вр. чл. 415 ал. 1 КТ на ” С. “ ЕООД ЕИК *********,  със седалище и адрес на управление ***, представлявано от *** от същия град е наложено   административно наказание – имуществена санкция в размер 5000 лв.  за извършено нарушение по чл.415 ал. 1 КТ.            

Решението може да се обжалва в 14 дневен срок от съобщението до страните, че е изготвено пред Административен съд – Плевен.

 

 

                                                             РАЙОНЕН СЪДИЯ: