Определение по дело №9/2023 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 9
Дата: 20 февруари 2023 г.
Съдия: Златко Димитров Мазников
Дело: 20237240700009
Тип на делото: Касационно частно административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 януари 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

О   П   Р   Е   Д   Е   Л   Е   Н   И   Е

 

 9                                     20.02.2023 г.                  град Стара Загора

          

Старозагорският административен съд, III състав, в публично съдебно заседание на петнадесети февруари през две хиляди двадесет и трета година, в състав:

 

                                                  Председател: Бойка Табакова

                                                      Членове: Кремена Костова-Грозева

                                                                        Златко Мазников

 

Секретар: Стефка Христова 

Прокурор: Г.Н.

 

Като разгледа докладваното от съдия Златко Мазников ЧКАНД № 9 по описа за 2023 година, за да се произнесе, съобрази следното:

 

 

Производството е по реда на чл. 229 и сл. от Административно-процесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл. 63г от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

 

Образувано е по частна жалба на Я.Г.Я., ЕГН **********, чрез пълномощника му адв. В.Д. ***, против определение № 1250 от 23.11.2022 г. по АНД № 2997/2022 г. на Старозагорския районен съд, с което е прекратено производството по делото.

 

Жалбоподателят, представляван в съдебно заседание от пълномощника си адв. Д. М., оспорва извода на съда, че жалбата срещу наказателно постановление (НП) № 392 от 01.09.2022 г., издадено от Й. П. Н. на длъжност заместник-кмет на Община Стара Загора, е  просрочена и като такава – процесуално недопустима. По съображения за неправилност и незаконосъобразност на обжалвания съдебен акт иска неговата отмяна и връщане на делото за продължаване на съдопроизводствените действия по разглеждане на жалбата и произнасяне по съществото на спора.

 

          Ответникът – Заместник-кмет на Община Стара Загора, представляван в съдебно заседание от процесуален представител –младши експерт с юридическо образование Б. П., оспорва частната жалба, като неоснователна, и моли да не бъде уважавана.

         

          Окръжна прокуратура Стара Загора, чрез участващия по делото прокурор Г.Н., изразява становище за неоснователност на частната жалба.  

  

          Съдът, като обсъди събраните по делото доказателства и взе предвид доводите и становищата на страните, намери за установено следното:

 

          Частната жалба е подадена в законово установения срок от надлежна страна и е процесуално допустима. Разгледана по същество, е  неоснователна.

        

С НП № 392 от 01.09.2022 г., издадено от Й. П. Н. на длъжност заместник-кмет на Община Стара Загора, е било наложено административно наказание на Я.Г.Я. за нарушение по Наредбата за рекламната и информационната дейност на територията на Община Стара Загора (л. 9 от АНД № 2997/2022 г. на РС-Стара Загора).

 

НП е било изпратено за връчване на Я.Я. по пощата и получено от баща му Г.Я. на 20.10.2022 г. – известие за доставяне с баркод ИД PS 6000 01U4LB I (л. 13 от АНД № 2997/2022 г. на РС-Стара Загора).

 

Според показанията на Г.Я., разпитан като свидетел в настоящото съдебно производство, със синът му Я.Я. живеят в едно домакинство, но към момента на връчване на пратката, съдържаща НП, синът му е бил извън града, поради което той я е получил и веднага е уведомил сина си за това, а след няколко дни я е предал на офис-мениджъра на фирмата му – Т.И.(в тази насока са и показанията на разпитания св. Д.А.О.), която от своя страна според твърденията в частната жалба я е предала на Я.Я. на 24.10.2022 г.

 

Жалбата против НП, с която е бил сезиран първоинстанционният съд, е била подадена по пощата до административно-наказващия орган на 04.11.2022 г. (л. 20 от АНД № 2997/2022 г. на РС-Стара Загора).

 

В чл. 58, ал. 1 и 2 от ЗАНН е регламентиран редът за връчване на НП, но на основание чл. 84 от ЗАНН субсидиарно по отношение на връчване на книжата важат и правилата, установени в чл. 178 и сл. от Наказателно-процесуалния кодекс (НПК). Анализът на посочените правни норми сочи, че връчването на НП на физическо лице следва да се извърши лично на лицето, а по аргумент от чл. 84 от ЗАНН във връзка с чл. 180, ал. 2 от НПК – и на пълнолетен член на семейството му, а ако няма пълнолетен член на семейството – на домоуправителя или портиера, както и на съквартирант или съсед, когато поеме задължение да ги предаде.

 

В конкретния случай, както вече беше отбелязано, макар НП да не е било връчено лично на наказаното лице, по делото безспорно се установява, че то е било прието на 20.10.2022 г. от пълнолетен член на семейството, с когото жалбоподателят живее на един адрес и в едно домакинство – баща му, за да бъде предадено на адресата, който още в същия ден е бил уведомен за това от баща си. Защо и как НП е било предадено на Я.Я. по-късно е въпрос на вътрешни отношения и договорки между него и баща му, които поради това са ирелевантни.     

        

          Въз основа на тези фактически установявания и в съответствие с разпоредбата на чл. 180, ал. 2 от НПК въззивният съд правилно е приел, че НП е редовно връчено на посочената в известието за доставяне дата – 20.10.2020 г.

 

          Съгласно чл. 59, ал. 2 от ЗАНН НП подлежи на обжалване в 14-дневен срок от връчването му. В случая срокът за обжалване на НП е започнал да тече на 21.10.2022 г. (деня, следващ този на получаването му) и е изтекъл на 03.11.2022 г. (присъствен ден – сряда), а жалбата против НП е била подадена по пощата на следващия ден – 04.11.2022 г. Цитираният 14-дневен срок е процесуален и не може да бъде продължен. Само и единствено в рамките на този решаващ срок може да бъде упражнено процесуалното право на жалба и тъй като той е преклузивен, пропускането му погасява възможността да се извърши валидно процесуалното право на обжалване. При тези данни, както правилно е приел и Районен съд Стара Загора, подадената срещу НП жалба се явява процесуално недопустима, като просрочена, което е и пречка за разглеждането й по същество с произнасяне по нейната основателност. Тези обстоятелства налагат оставянето на жалбата против НП без разглеждане и прекратяване на производството по делото, които процесуални действия, обективирани в обжалваното определение на първоинстанционния съд, са съответни на закона.

 

          В горепосочения смисъл е и практиката на Административен съд Стара Загора (определение № 32 от 26.09.2018 г. по ЧКАНД № 404/2018 г. и др.).

 

          По изложените мотиви настоящият касационен състав намира, че частната жалба е неоснователна, а обжалваното определение на Районен съд Стара Загора е законосъобразно и като такова, следва да бъде оставено в сила.

 

          Водим от тези съображения, Старозагорският административен съд на основание чл. 221, ал. 2 във връзка с чл. 236 от АПК

 

О   П   Р   Е   Д   Е   Л   И:

 

          ОСТАВЯ В СИЛА определение № 1250 от 23.11.2022 г. по АНД № 2997/2022 г. по описа на Старозагорския районен съд, с което е прекратено производството по делото.  

 

          Определението е окончателно.

 

 

   ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

         ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

          2.