Решение по дело №968/2011 на Районен съд - Шумен

Номер на акта: 1131
Дата: 13 септември 2011 г.
Съдия: Емилиян Кирилов Ангелов
Дело: 20113630200968
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 юни 2011 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Шумен, 13.09.2011 г.

№ 1131

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

              Шуменският районен съд в открито съдебно заседание на тринадесети септември две хиляди и единадесета година в състав:

                                               

ПРЕДСЕДАТЕЛ:      ЕМИЛИЯН АНГЕЛОВ

 

при участието на секретар В. С. и прокурор Ш., като разгледа докладваното от районен съдия НАХД № 968/2011 г. взе предвид следното:

 

            Производството е образувано на основание чл. 414а и следващите от НПК.

С постановление от 24.06.2011 г. ШРП е направила предложение за освобождаване от наказателна отговорност на Д.А.П. и И.С.Х. – обвиняеми по ДП № 947/2011 г. по описан на РУП - Шумен и налагане на административно наказание по чл. 78а от НК, като основание за това се изтъква, че наказателното производство е образувано по отношение на П. за престъпление по чл. 207, ал. 1 от НК, а по отношение на Х. за престъпление по чл. 215 ал. 1 от НК.

В съдебно заседание представителя на държавното обвинение пледира по отношение и на двамата обвиняеми за налагане на наказание към минималния предвиден от законодателя размерна, а процесуалния представител на И.С.Х. – адв. Т., за решение, с което подзащитния й да бъде оправдан.

От приложените по делото писмени доказателства – ДП № 947/2011 г. по описа на РУП – гр. Шумен, се установи от фактическа страна следното: В обедните часове на 09.04.2011 г. Н.М. Д. обядвал в заведение „Формула- домашна кухня” в гр. Шумен. Когато посетил тоалетната на заведението, той забравил върху умивалника мобилния си телефон „HTC Wildfire A 3333”, поставен в кожен калъф и с намираща се в него мемори – карта. По това време в заведението се намирал и обвиняемият Д.А.П.. Малко след Д. той също отишъл в тоалетното помещение. Забелязал забравения там мобилен телефон, но вместо да попита посетителите на заведението дали не са загубили или забравили вещта или да уведоми органите на властта за обстоятелството, че я е намерил, обвиняемият П. решил да запази вещта за себе си. След това П. се свързал със свой познат – обвиняемия И.С. И.. Обяснил му, че е намерил вещта и му предложил да я закупи. И. взел телефона, ведно с мемори-картата, за да го и пробва. Ползвал го в продължение на няколко седмици, след което преценил, че същият не отговаря на неговите изисквания и го върнал на Д.П.. След разкриване на инкриминираното деяние П. предал на органите на реда мобилния телефон, калъфа и мемори-картата. Същите били върнати на пострадалия Николай Д., като по този начин нанесените на същия имуществени щети на обща стойност 427 лева били възстановени изцяло.

От субективна страна е налице пряк умисъл като форма на вината.

Така установената фактическа обстановка дава основание на съда да приеме, че с деянието си Д.А.П. е осъществил от обективна страна състава на престъплението по чл. 207, ал. 1 от НК, а И.С.Х. състава на чл. 215, ал. 1 от НК.

 За гореописаните по-горе деяния към момента на извършването им законът е предвиждал наказание „глоба” от 100 до 300 лева, т.е. налице е предвиденото в чл. 78а, ал. 1 б. „а” предложение първо от НК изискване.

Дейците не са осъждани за престъпление от общ характер и не са освобождавани от наказателна отговорност по чл. 78а от НК, видно от приложените свидетелства за съдимост.

Съдът намира, че в случая са налице предпоставките по чл. 78а от НК за освобождаване от наказателна отговорност и налагане на административни наказания на Д.А.П. и И.С.Х., а именно “глоба” към минималния предвиден размер.

 При определяне на наказанието, съдът отчете степента на обществена опасност на деянието и дейците и счита, че наказание “глоба” в размер на по 100 лева ще породи възпитателната и превантивна функция у обвиняемите П. и Х..

С оглед гореизложеното и на основание чл. 78а, ал. 5 от НК, вр. чл. 78а, ал. 1 от НК, чл. 207, ал. 1 от НК, вр. чл. 215, ал. 1 от НК, съдът

 

Р  Е  Ш  И:

 

ПРИЗНАВА Д.А.П. с ЕГН **********,***, с местоживеене ***. ***. ****, български гражданин, с основно образование, работещ, женен, неосъждан, ЗА ВИНОВЕН в това, че на 09.04.2011 г. в гр. Шумен намерил чужди движими вещи - мобилния си телефон „HTC Wildfire A 3333” с карта на мобилен оператор,  мемори – карта и кожен калъф, собственост на Н.М. Д. и в продължение на една седмица не съобщил за тях на собственика или на властта – престъпление по чл. 207, ал. 1 от НК, като на основание чл. 78а, ал. 5 от НК, го освобождава от наказателна отговорност и му налага административно наказание “глоба” в размер на 100 /сто/ лева.

ПРИЗНАВА И.С.Х. с ЕГН **********,***, с местоживеене ***, български гражданин, с основно образование, безработен, женен, неосъждан, ЗА ВИНОВЕН в това, че на 09.04.2011 г. в гр. Шумен с цел да набави за себе си или за другиго имотна облага придобил от Д.А.П. чужди движими вещи - мобилния си телефон „HTC Wildfire A 3333” с карта на мобилен оператор, мемори – карта и кожен калъф, собственост на Н.М. Д., за които знаел, че са придобити от П. чрез престъпление по чл. 207 от НКпрестъпление по чл. 207, ал. 1 от НК, като на основание чл. 78а, ал. 5 от НК, го освобождава от наказателна отговорност и му налага административно наказание “глоба” в размер на 100 /сто/ лева.

Решението подлежи на обжалване и протест по реда на глава ХХІ от НПК, в 15-дневен срок от днес пред ШОС.

                                                           

 

                                                                                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ: