Решение по дело №52/2021 на Районен съд - Враца

Номер на акта: 260090
Дата: 26 март 2021 г. (в сила от 19 октомври 2021 г.)
Съдия: Вероника Антонова Бозова
Дело: 20211420200052
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 януари 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

гр. Враца, 26.03.2021 г.

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

ВРАЧАНСКИ РАЙОНЕН СЪД, НО, 1-ви състав, в публично заседание на девети март две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

 

                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: ВЕРОНИКА БОЗОВА

 

 

при участието на секретаря Р. Маркова

като разгледа докладваното от съдията

н.а.х.д.№52/2021 г. по описа на ВрРС

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.59-63 ЗАНН

Образувано е по жалба на ЧЕЗ Разпределение България АД, гр. София, против Наказателно постановление /НП/ №23-332-СД/31.12.2020 г. на директора на РИОСВ Враца, с което на основание чл.83, ал.1, т.2 от Закона за защитените територии /ЗЗТ/, на жалбоподателя е наложено административно наказание “имуществена санкция” в размер на 1000,00 лв. за нарушение по чл.13, ал.2 ЗЗТ.

В жалбата се излагат доводи, че деянието не представлява нарушение, тъй като дружеството има издадено разрешение за почистване на растителността под съществуващия електропровод.  Изтъква се също, че неправилно вмененото обвинение е субсумирано под посочената в АУАН и НП норма, както и се твърди, че липсват данни за компетентността на наказащия орган. При това се моли за отмяна на санкционния акт.

В съдебно заседание дружеството-жалбоподател, редовно призован, не изпраща представител.

Въззиваемата страна се предсатвлява от юрк. Софиянска, която оспорва жалбата и моли за потвърждаване на НП.

 

Пред първоинстанционния съд са събрани нови доказателства – разпитана е св. С. Д..

 

Врачански районен съд, като прецени събраните по делото доказателства и наведените доводи, приема за установено от ФАКТИЧЕСКА СТРАНА следното:

На 09.07.2020 г., в изпълнение на Плана за контролната дейност на РИОСВ Враца за 2020 г. е извършена планова проверка на резерват „Врачански карст“, находящ се в местността „Балкана“, кв. Бистрец на гр. Враца, ЕКАТТЕ 12259. В хода на проверката св. С. д. – младши експерт при РИОСВ Враца, усатновила, че растителността под проводниците по протежението на въздушния електропровод, преминаващ през територията на резервата и доставящ ел. енергия от кв. Бистрец на гр. Враца до хижа Леденика е изсечена. При направена справка на наличната база данни в РИОСВ Враца и Кадастралната карта и кадастралните регистри на гр. Враца установила, че електропровода преминава през поземлен имот с идентификатор 12259.187.76, която територия е изключителна държавна собственост и представлява защитена такава - резерват с площ 14304 кв.м.

За установеното св. С. Д. съставила Констативен протокол №332-СД/09.07.2020 г. и с писмо с рег. №БРЗТ-448/15.07.2020 г. и напомнително такова с рег. №БРЗТ-448/2008.2020 г. изискала от дружеството-жалбоподател да предостави информация относно установеното изсичане на растителността под електропровода и документите, регламентиращи дейността.

На 18.09.2020 г. св. С. Д. съставила на дружеството-жалбоподател АУАН, в който посочила, че като на 09.07.2020 г. е изсекло растителността под проводниците по протежението на въздушния електропровод, преминаващ през теритрита на резервата и доставящ ел. енергия от кв. Бистрец на гр. Враца до хижа Леденика, без това да е съгласувано с министъра на околната среда и водите, дружеството е извършило нарушение по чл.13, ал.2 ЗЗТ. АУАН е съставен в присъствието на предсатвител на дружеството и му е връчен лично, като в графа възражения същият отразил, че представя позволители за сеч от РДГ Берковица.

В срока по чл.44 ЗАНН е представено възражение срещу АУАН, с което се иска прекратяване на административно-наказателното производство поради липсата на нарушение.

Въз основа на съставения АУАН, на 31.12.2020 г. е издадено обжалваното НП, с което при идентично описание на фактическата обстановка, нарушението е квалифицирано като такова по чл.13, ал.2 ЗЗТ и на основание чл.83, ал.1, т.2 ЗЗТ на дружеството е наложено административно наказание “имуществена санкция” в размер на 1000,00 лв.

 

Така изложената фактическа обстановка се установява въз основа показанията на св. С. Д., които съдът кредитира като логични, последователни и незаинтересовани. От показанията на свидетелката се установява времето и мястото на извършената проверка, както и направените констатации – свидетелката лично е извършила проверка на 09.07.2020 г. и  е установила, че растителността под проводниците по протежението на въздушния електропровод, преминаващ през теритрита на резервата и доставящ ел. енергия от кв. Бистрец на гр. Враца до хижа Леденика, е изсечена. Установила е също, че електропровода преминава през поземлен имот с идентификатор 12259.187.76, която територия е изключителна държавна собственост и представлява защитена такава – резерват с площ 14304 кв.м. От показанията на свидетелката се установява и това къде и при какви обстоятелства е съставен АУАН. Съдът кредитира показанията на свидетелката в цялост. В подкрепа на същите е и съставения за проверката Констативен протокол №332-СД/09.07.2020 г., към който съдът се отнесе с доверие.

Съдът кредитира и приложените по делото позволителни за сеч, от които се установява, че се разрешава сеч в отдел №79, подотдел 3, и отдел №76, подотдел 1. Кредитира и останалите писмените доказателства, съдържащи се по делото. Доколкото обаче установената по делото фактология е еднозначно установена, съдът намира по-подробното обсъждане на доказателствената съвкупност за ненужно и обременяващо съдебния акт.

 

При така установената фактическа обстановка, съдът намира от ПРАВНА СТРАНА следното:

Жалбата е подадена в установения в чл.59, ал.2 ЗАНН 7-дневен срок, от надлежна страна и срещу подлежащо на обжалване наказателно постановление, поради което се явява процесуално допустима и следва да се разгледа по същество.

 

Разглеждайки я по същество, по аргумент на чл.314, ал.1 НПК, вр. чл.84 ЗАНН, независимо от посочените от дружеството-жалбоподател основания, съдът изследва правилното приложение на материалния и процесуалния закон. При тази проверка настоящата инстанция констатира, че АУАН и НП са издадени в предвидената от закона писмена форма, от компетентни органи и е налице редовна процедура по връчването им. Съдът обаче установи, че в хода на административно-наказателното производство са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, довели до ограничаване правото на защита на нарушителя, а именно:

С повдигнатото фактическо обвинение, дружеството е обвинено в това, че на 09.07.2020 г. е изсекло растителността под проводниците по протежението на въздушния електропровод, преминаващ през теритрита на резервата и доставящ ел. енергия от кв. Бистрец на гр. Враца до хижа Леденика, без това да е съгласувано с министъра на околната среда и водите, с което е извършено нарушение по чл.13, ал.2 ЗЗТ. От доказателствата по делото обаче се установява, че на 09.07.2020 г. е извършена самата проверка и към момента на проверката растителността вече е била изсечена. Свидетелката Д. от своя страна не заявява да е установила констатираното изсичане да е извършено в рамките на деня – същата не твърди да е видяла на място как се извършва изсичането или как се почиства терена след изсичането и не твърди наличието на каквито и да е други индикации, че нарушението е извършено непосредствено преди проверката и то в същия ден. При това за съда остава неясно как наказващия оран е приел, че нарушението е извършено именно на датата, на която е извършена проверката. Действително, реквизит от АУАН и НП е посочването на дата на извършване на нарушението, а няма спор, че не са малко хипотезите в които установяването на точна дата е невъзможно. В такива случаи обаче, и съдебната практика и тази на АНО трайно е утвърдила подход да се посочва период на извършване на нарушението, който период може да обхваща периода от датата на която е сигурно, че нарушението не го е имало до датата на установяването му. В случая не е използван такъв подход, а в АУАН и НП като дата на извършване на нарушението е посочена датата на проверката, на която дата няма каквито и да е доказателства да е извършено процесното изсичане. Неправилно посочената дата на извършване на нарушението обуславя основание отмяната на санкционнния акт, защото не се доказва дружеството да е извършило каквото и да е на 09.07.2020 г. Ето защо настоящата инстанция приема, че вмененото обвинение е неправилно и санкционния акт следва да се отмени изцяло, ведно с всички произтичащи от това последици.

Извън изложеното, за материално-правната законосъобразност следва да се посочи, че от доказателствата по делото не се установява да е изпълнено изискването на чл.13, ал.2 ЗЗТ, като представените в тази насока позволителни за сеч не изключват задължението, вменено в посочената като нарушена норма. Неоснователни са възраженията в насока неправилно приложение на материалния закон, тъй като съдът приема, че именно тази норма е приложима. Но с оглед изхода на делото, прецизното им разискване е ненужно, тъй като по изложените по-горе съображения, съдът счита, че атакуваното наказателно постановление следва да бъде отменено като неправилно и незаконосъобразно.

 

Водим от горното, Врачански районен съд

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление №23-332-СД/31.12.2020 г. на директора на РИОСВ Враца, с което на основание чл.83, ал.1, т.2 от Закона за защитените територии /ЗЗТ/, на ЧЕЗ Разпределение България АД, гр. София, е наложено административно наказание “имуществена санкция” в размер на 1000,00 лв. за нарушение по чл.13, ал.2 ЗЗТ.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Административен съд – гр. Враца в 14-дневен срок от датата на получаване на съобщението, че решението е изготвено.

                                

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: