Решение по дело №5276/2019 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 83
Дата: 20 януари 2020 г. (в сила от 3 юли 2020 г.)
Съдия: Станимира Ангелова Иванова
Дело: 20192120205276
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

                                    Р  Е Ш  Е  Н  И  Е

                                                        № 83

                                        гр. Бургас, 20.01.2020 г.

                                             В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД - БУРГАС, XX–ти наказателен състав, в публично заседание на двадесети декември две хиляди и деветнадесета година в състав:

                                                          

                                                                         РАЙОНЕН СЪДИЯ: Станимира Иванова

 

при участието на секретаря Гергана Стефанова, като разгледа НАХД № 5276 по описа на РС - Бургас за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 59-63 ЗАНН.

Делото е висящо за втори път, след като с Решение №1957/15.11.2019 г. по КНАХД №1886/2019 г. по описа на БАС е отменено Решение № 762/14.06.2019 г. по АНД №1496/2019 г. по описа на БРС.

Образувано е по жалба, подадена от А.С.Ц., ЕГН: **********, против Наказателно постановление № ЮИР-30-ЮИР-21/22.06.2018г., издадено от Началник на РДНСК-Югоизточен район, с което, на основание чл. 232, ал. 2, предл. трето ЗУТ, на жалбоподателката е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 3000 лева за нарушение на чл. 148, ал.1 ЗУТ.

Жалбоподателката оспорва НП като незаконосъобразно и неправилно. Излага твърдения, че не е извършила процесното нарушение.  Моли НП да бъде отменено или наложеното наказание намалено до предвидения минимум. При повторно разглеждане на делото, жалбоподателката не се явява в съдебно заседание, но депозира писмени бележки, в които излага становище, с което заявява, че поддържа жалбата и доразвива първоначалните си доводи, като отново моли за отмяна на атакувания акт.  

Административнонаказващият орган, редовно уведомен, явява се юрисконсулт Алексиева, надлежно упълномощена, която оспорва жалбата и моли за потвърждаване на наказателното постановление, като правилно и законосъобразно.

Жалбата е депозирана в рамките на седемдневния  срок за обжалване по чл. 59, ал. 2 ЗАНН, подадена от легитимирано да обжалва лице срещу подлежащ на обжалване акт, поради което следва да се приеме, че същата се явява процесуално допустима. Разгледана по същество жалбата е основателна по следните съображения:

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства и становищата на страните, намира за установено от фактическа страна следното:

  На 03.01.2018 г. свидетелката А.К. на длъжност главен експерт в  РДНСК – Югоизточен, заедно с други служители на дирекцията извършили проверка на обект - урегулиран поземлен имот /УПИ/ II-** в м. „Б.“, землището на гр. С.. На място установили, че в имота има построен семеен хотел „А“, като същевременно се извършвали строително-монтажни дейности, свързани с изграждане на открит басейн с прилежащи площи към хотела. Впоследствие била извършена проверка в Община С. и било установено, че за констатирания строеж на басейна не са били издадени необходимото разрешение за строеж. Като собственици на имота в хода на административнонаказателното производсвто били установени жалбоподателката и още три лица – Д. Л. Ц., В. Л. Ц. – К. и Д. Д. Ц..

За така установените факти бил съставен констативен протокол, а свидетелката К. съставила срещу жалбоподателката АУАН на 10.04.2018 г. за констатираното нарушение по чл. 148, ал.1 ЗУТ.

 

Впоследствие, след като бил сезиран с преписката, на 22.06.2018 г. АНО издал и обжалваното в настоящото производство НП, с което жалбоподателката е санкционирана.  

АУАН и НП са издадени от компетентни длъжностни лица, в законоустановените срокове. Същите са издадени при спазване на сроковете за това, поради което възраженията в тази насока не се споделят. Тъй като жалбоподателката е санкционирана в качеството си на възложител, срокът по чл.34, ал.1 от ЗАНН не е започнал да тече от констатиране на нарушението, тъй като към този момент възложителят не е бил известен.

Въпреки гореизложеното съдът намира, че в хода на производството са осъществени съществени процесуални нарушения, които компрометират цялото производство, включително и издаденото наказателно постановление. За да достигне до дози извод, съдът отчете разпоредбите на чл.42, т.4 от ЗАНН, според която в АУАН следва да е налице описание на нарушението и обстоятелства, при които е извършено, а според разпоредбата на чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН, АНО следва да е изложил в НП пълно описание на нарушението, датата и мястото, където е извършено, обстоятелствата, при които е извършено, както и на доказателствата, които го потвърждават. Съгласно разпоредбата, която е сочена да е нарушена – чл.148, ал.1 от ЗУТ, строежи могат да се извършват само ако са разрешени съгласно този закон. Санкция носят определен кръг лица. В конкретния случай Ц. е санкционирана в качеството й на възложител. Според чл.161 от ЗУТ Възложител е собственикът на имота, лицето, на което е учредено право на строеж в чужд имот, и лицето, което има право да строи в чужд имот по силата на закон. Нито в АУАН, нито в НП са изложени обстоятелства, въз основа на които може да се достигне до извод защо Ц. е посочена като възложител, както и въз основа на какви доказателства се основават тези обстоятелства. Посочено е само, че тя е участник в строителството- възложител. В материалите по делото има данни, че същата е съсобственик на имота, в рамките на който се е осъществявал незаконният строеж. Не са изнесени обстоятелства, обаче, от които да може да се направи заключение за нейното виновно поведение, защото вината за собствениците не може да е призумтивна и да се извлича само на основание това тяхно качество. Не става ясно как актосъставителят, а впоследствие и самият АНО е достигнал до извод, че точно А.Ц. от всички съсобственици е виновна и следва да понесе санкция.

Поради изложеното, съдът намира, от една страна, че след като административнонаказващият орган не е изпълнил задължението си да докаже извършеното нарушение както по отношение на осъществени обективни елементи от състава, така и по отношение на авторството, а от друга, с оглед допуснатите процесуални нарушения, то атакуваното наказателно постановление следва да бъде отменено като незаконосъобразно и необосновано.

Предвид гореизложеното на основани чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, Бургаският районен съд

 

                                                   Р   Е   Ш   И   :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № ЮИР-30-ЮИР-21/22.06.2018г., издадено от Началник на РДНСК-Югоизточен район, с което на основание чл. 232, ал. 2, предл. трето ЗУТ на А.С.Ц., ЕГН: ********** е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 3000 лева за нарушение на чл. 148, ал.1 ЗУТ.

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд - Бургас в 14-дневен срок от датата на получаване на съобщението, че решението е изготвено. 

                                                                 

                                                         

                                                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

Вярно с оригинала: Г.Ст.